SEO czy Google Ads. W co zainwestować środki w 2023?

W dzisiejszych czasach, kiedy większość działań marketingowych odbywa się w świecie cyfrowym, wybór właściwej strategii reklamowej jest kluczowy dla sukcesu każdej firmy. W tym kontekście dwie najpopularniejsze opcje to SEO (Search Engine Optimization) oraz Google Ads (wcześniej AdWords) - dwa najważniejsze narzędzia marketingowe, które pomagają w budowie widoczności, pozyskiwaniu ruchu na stronie internetowej i zwiększeniu sprzedaży. Obie strategie mają swoje zalety i wady, a wybór jednej z nich może być trudnym zadaniem dla przedsiębiorcy. W tym artykule przeanalizujemy wady i zalety obu podejść, aby pomóc Ci zdecydować, która strategia reklamowa jest bardziej opłacalna w 2023 roku: SEO czy Google Ads.


Pozycjonowanie i Google Ads - czym się różnią?

Na początku wyjaśnijmy, jakie są różnice między SEO a Google Ads? Pozycjonowanie i Google Ads (wcześniej Google AdWords) to dwie różne strategie marketingowe wykorzystywane w celu zwiększenia ruchu na stronie internetowej lub w sklepie online.

Pozycjonowanie polega na optymalizacji strony internetowej lub sklepu online w taki sposób, aby zyskały one wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania organicznego. W praktyce oznacza to stosowanie różnych technik SEO (Search Engine Optimization), takich jak wybór odpowiednich słów kluczowych, optymalizacja treści, budowanie linków zwrotnych i wiele innych. Efekty pozycjonowania pojawiają się po dłuższym czasie.

Z kolei Google Ads to płatne reklamy umieszczane w wynikach wyszukiwania Google lub na stronach internetowych należących do sieci reklamowej Google. Reklamodawcy płacą tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie reklamę (samo wyświetlenie jest bezpłatne), co oznacza, że ​​wyniki są widoczne natychmiast i reklamodawcy kontrolują swoje wydatki. Warto podkreślić, że w pozycjonowaniu nie płacimy za wyświetlenie strony ani za kliknięcie w nią przez użytkownika.


Czas oczekiwania na efekty w SEO i Google Ads

Odpowiednio zaplanowana kampania Google Ads sprawi, że jesteś w stanie uzyskać efekty natychmiastowo, maksymalnie po 2-3 miesiącach. Ta strategia sprawdzi się, gdy chcemy jak najszybciej zwiększyć widoczność, ruch i sprzedaż i mamy duży budżet na działania

Jeśli chodzi o pozycjonowanie, tutaj trzeba uzbroić się w cierpliwość. Wzrost widoczności zwykle pojawia się po 3-6 miesiącach, a na zwiększenie sprzedaży możemy liczyć po około roku, a często nawet później. Dlatego też strategię tę trzeba zaplanować dużo wcześniej. Mimo to SEO jest bardzo opłacalną inwestycją. Wybór pomiędzy pozycjonowaniem a Google Ads zależy od indywidualnych potrzeb firmy - tego, czy jesteśmy w stanie poczekać na efekty, czy chcemy uzyskać je natychmiastowo.


Czynnik zaufania w SEO a Google Ads

Dla wielu osób wyniki organiczne są bardziej wiarygodne niż reklamy Google Ads. Może być to spowodowane tym, że reklamy Google Ads są płatne, a wyniki organiczne wynikają ze strategii prowadzonej przez firmę. Z drugiej jednak strony wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że klika płatną reklamę.


Zarządzanie budżetem

Jeżeli zastanawiasz się, czy lepiej wybrać SEO, czy Google Ads, weź również pod uwagę swój budżet. Za pozycjonowanie zapłacisz mniej niż za reklamy Google Ads. Dlaczego tak się dzieje?

 • określony budżet pozwala na pozyskiwanie coraz większej liczby klientów oraz zwiększanie ruchu wraz z rosnącym czasem pozycjonowania;
 • można na początku zdecydować się na pozycjonowanie lokalne, które jest tańsze;
 • Google Ads stają się coraz droższe, ponieważ mają sporą konkurencję, jest to również spowodowane rosnącymi stawkami - Google chce na reklamach zarabiać;
 • dzięki SEO zwiększamy zyski w długofalowej perspektywie;
 • takie same efekty w Google Ads otrzymamy, płacąc o wiele więcej niż w przypadku procesu pozycjonowania.


Budowa świadomości marki - SEO a Google Ads

Zadając sobie pytanie, w co warto zainwestować środki w 2023 roku: SEO czy Google Ads, pomyślmy także o budowie świadomości marki oraz wizerunku eksperta. W takiej sytuacji warto skoncentrować się na działaniach zapewniających długotrwałe efekty. Tutaj lepiej sprawdzi się pozycjonowanie. Efektywność kampanii Google Ads jest niewielka, jeśli chodzi o budowę świadomości.

Kierowanie na odbiorców

Zależy Ci, by w precyzyjny sposób kierować działania marketingowe na odbiorców? Zdecyduj się na reklamę Google Ads. Podczas przygotowywania oraz optymalizacji kampanii, reklamy można kierować:

 • na lokalizację użytkownika;
 • na urządzenia (komputery stacjonarne, laptopy, tablety, telewizory);
 • uwzględniając dane demograficzne;
 • biorąc pod uwagę zainteresowania użytkowników.

Spore możliwości targetowania zapewniają, że reklamy będą docierać do osób, które są rzeczywiście zainteresowane Twoją ofertą. Jeśli chodzi o działania SEO, to tutaj także mamy możliwość docierania do zainteresowanych użytkowników, ale w tym przypadku możliwości targetowania są mniejsze.


Skalowalność - SEO czy Google Ads

Rozpoczynasz prowadzenie biznesu i zależy Ci na tym, by stale rozwijać działania marketingowe w optymalnym budżecie? W tym przypadku korzystniejszy będzie wybór pozycjonowania. Działania SEO każdego miesiąca przynosić będą lepszy zwrot z inwestycji i pozwolą pozyskać więcej klientów, przy dysponowaniu takim samym budżetem. Z kolei kampanie Google Ads wymagają większych budżetów, co jest spowodowane tym, że Google zarabia na reklamach. Jak jeszcze można wykorzystać pozycjonowanie? Przygotowuj treści evergreen - to teksty, które nawet kilka lat po opublikowaniu budują ruch na stronie i zawierają uniwersalne informacje, przydatne dla czytelników.


SEO czy Google Ads - nowa strona internetowa

W co warto zainwestować środki w 2023 roku: SEO czy Google Ads w przypadku nowych przedsiębiorstw? Korzystnym rozwiązaniem jest połączenie obu strategii. SEO ma działanie długofalowe i w przyszłości zdobędziemy dzięki niemu więcej klientów, jednak na efekty trzeba będzie poczekać. Jeśli chodzi o Google Ads, to dzięki tej strategii szybko zwiększymy widoczność oraz ruch w witrynie - dotyczy to również nowych firm. Właściwa optymalizacja kampanii sprawia, że można konkurować także z dużymi markami. Połączenie SEO i Google Ads pomaga z jednej strony zwiększać widoczność i świadomość marki, a z drugiej tworzyć długofalową strategię, dzięki której można stworzyć stabilne wyniki sprzedażowe. To inwestycja, która szybko się zwróci.


SEO czy Google Ads a branża

W przypadku niektórych branż Google Ads może być mniej opłacalne, co spowodowane jest dużymi kosztami kliknięcia. Wśród nich wymienić można ubezpieczenia, bankowość, finanse, pośrednictwo nieruchomości. Należy dobrze przeanalizować koszty oraz możliwe zyski i przemyśleć, czy warto skorzystać z Google Ads. Zdarza się, że wysokie koszty kliknięcia rekompensują duże dochody z pozyskania partnera biznesowego. Zwykle jednak w branżach, gdzie CPC jest z góry bardzo wysokie, lepszym rozwiązaniem będzie optymalizacja SEO witryny. Są również typy działalności, które nie mogą korzystać z Google Ads - np. sprzedaż produktów CBD, terapie uzależnień, kancelarie prawnicze. W takim przypadku jedyną możliwością będzie odpowiednio zaplanowany proces pozycjonowania.


Dlaczego warto połączyć SEO i Google Ads?

Zaprezentowaliśmy wady i zalety obu strategii - SEO oraz Google Ads. Która z nich jest bardziej opłacalna? Okazuje się, że najlepiej jest je połączyć. Przedstawiamy powody, dla których warto to zrobić:

 • uzyskujemy lepszą widoczność - łącząc SEO i Google Ads sprawiamy, że link do naszej strony może znaleźć się w nawet trzech miejscach w wynikach wyszukiwania, czyli w wynikach bezpłatnych, reklamie produktowej i reklamach tekstowych Google Ads na takie samo słowo kluczowe;
 • SEO i Google Ads pozwoli Ci pozyskać więcej danych o najważniejszych frazach - dzięki współpracy specjalistów SEO i Google Ads, którzy mogą wymieniać się doświadczeniami i opracowywać skuteczne rozwiązania;
 • łączenie SEO i Google Ads sprawi, że otrzymasz więcej danych o skuteczności treści - prowadząc działania Google Ads, wiesz, które treści reklam oraz nagłówki działają najlepiej. Te informacje możesz wykorzystać do zoptymalizowania danych title i description w SEO;
 • połączenie SEO i Ads umożliwia realizację różnego rodzaju celów biznesowych - zadaniem obu strategii jest wypromowanie Twojej działalności w sieci, jednak każda z nich działa w nieco inny sposób. Pozycjonowanie pozwala osiągnąć długoterminowe efekty, a kampania Google Ads świetnie sprawdzi się, jeśli chcesz wypromować ofertę, którą planujesz zorganizować już za kilka tygodni, np. w przypadku sprzedaży sezonowej;
 • w sytuacji, gdy SEO zwiększa ruch, ale część klientów nie dokonuje zamówienia, warto przypomnieć o sobie przez reklamę remarketingową Google Ads na porzucone koszyki.


W jaki sposób łączyć strategie SEO z Google Ads?

Poniżej prezentujemy sposoby łączenia SEO i Google Ads:

 • wyniki powinny być zdominowane na brandowe słowa kluczowe - dobrze, by wyniki organiczne były uzupełnione o płatną reklamę Ads, ponieważ to wzbudzi zaufanie klientów i potwierdzi wiarygodność firmy;
 • zastosuj dane z wewnętrznej wyszukiwarki, by zoptymalizować kampanie SEO i Ads - skorzystaj z fraz wpisywanych przez użytkowników i popraw pozycjonowanie oraz Google Ads;
 • dane z Google Search Console sprawdzą się do optymalizacji strategii Google Ads - prowadząc działania SEO, możesz zastosować dane o skuteczności treści, które znajdują się w Google Search Console. Należy przejść do raportu skuteczności oraz zakładki “Zapytania”, a następnie przefiltrować frazy według liczby wyświetleń i kliknięć. Wówczas zobaczysz słowa kluczowe, używane w celu odnalezienia Twojej firmy - można je wykorzystać w strategii Google Ads.


SEO czy Google Ads. W co zainwestować środki w 2023? Podsumowanie

Wiele osób prowadzących swój biznes zastanawia się, która strategia reklamowa jest bardziej opłacalna: SEO czy Google Ads. W artykule porównaliśmy obie kampanie.

SEO, czyli optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, to długofalowa strategia polegająca na poprawie pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Wymaga to pracy nad zawartością strony, budową linków, optymalizacją techniczną i innymi czynnikami wpływającymi na ranking w Google. SEO może zająć trochę czasu, ale daje długotrwałe efekty i jest duża szansa, że przyniesie znaczący ruch na stronie.

Z kolei Google Ads to płatna reklama w Google, która pozwala na szybkie dotarcie do klientów, szukających produktów lub usług w internecie. Dzięki wykorzystaniu narzędzi reklamowych można precyzyjnie targetować swoją grupę docelową, płacąc tylko za kliknięcia lub wyświetlenia reklam.

Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obu tych strategii - SEO oraz Google Ads. Wówczas możemy wypracować efekty, których nie udałoby się osiągnąć, decydując się tylko na jedną z kampanii. SEO i Google Ads bardzo dobrze się uzupełniają, co pomaga zbudować ruch na stronie i zwiększyć sprzedaż. W sytuacji, gdy Twój budżet jest ograniczony, wybierz działania SEO i raz na jakiś czas skorzystaj z reklam Google Ads.

 

 

Inni przeczytali także:

Rodzaje kampanii Google Ads, które warto znać.
8 kroków, które należy wykonać przed pierwszą kampanią Google Ads.
Pozycjonowanie, czy Google Ads - co wybrać?
Czym różni się pozycjonowanie od Ads? SEO, SEM, PPC - poznaj różnice.