Jak zrobić audyt pozycjonowania strony


Jest naprawdę wiele stron internetowych, które wymagają poprawy i z tego też powodu mają niskie pozycje w wynikach wyszukiwania. Mają mniejszy ruch i nie przynoszą korzyści biznesowych. To na pewno nie jest skuteczny sposób na rozwijanie firmy w świecie online. Jeżeli Twoja firma również doświadcza takich problemów, istnieją sposoby, aby odwrócić ten trend i zwiększyć jej udział w rynku.


Co to jest audyt seo

 

Audyt SEO to proces, w którym dokonuje się oceny jakości witryny internetowej. Identyfikuje się zarówno jej mocne, jak i słabe strony, jednak najważniejszym celem jest nie tylko wykrywanie problemów, ale przede wszystkim usprawnienie strony internetowej tak, aby zapewniała użytkownikom najlepsze doświadczenia.

W ramach audytu SEO dokładnie analizuje się takie czynniki jak: wybór słów kluczowych, jakość treści, prędkość ładowania strony, struktura witryny, linki wewnętrzne i zewnętrzne, a także responsywność i wiele innych aspektów związanych z optymalizacją strony. Omówmy wybrane aspekty w tym artykule.

 


Dlaczego warto przeprowadzić audyt pozycjonowania?

 

Są trzy najważniejsze powody, dla których warto przeprowadzić audyt seo:

 

1. Poprawa widoczności w wynikach wyszukiwarek


Audyt pozwala na zidentyfikowanie błędów, które mogą obniżać pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Ich poprawa zwiększa widoczność strony, a to z kolei przekłada się na większą liczbę odwiedzających.

 

2. Optymalizacja treści i doświadczenia użytkownika


Audyt SEO pomaga również w zrozumieniu, czy treści na Twojej stronie są dostosowane do oczekiwań użytkowników i czy są zgodne z wymaganiami wyszukiwarek. Poprawa ich jakości oraz zapewnienie bardziej intuicyjnej nawigacji i lepszego doświadczenia użytkownika to bardzo dobry sposób na wzrost konwersji.

 

3. Zwiększenie konkurencyjności


Przeprowadzając audyt pozycjonowania, można również lepiej zrozumieć, jakie strategie wykorzystują konkurencyjne strony. To umożliwia dostosowanie własnej strategii do zmieniającego się otoczenia online i pozwala na znalezienie sposobów na prześcignięcie konkurencji. Dzięki analizie konkurencji możesz dostosować swoje działania, aby osiągnąć przewagę na rynku.

 

 

Z jakich narzędzi warto korzystać przeprowadzając audyt SEO

 

Wybierając narzędzia do przeprowadzenia audytu SEO strony internetowej, warto zwrócić uwagę na takie, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb i celów audytu, a także na te, które są aktualne, łatwe w obsłudze i zgodne z wytycznymi Google.

My rekomendujemy trzy sprawdzone narzędzia, które pozwalają na przeprowadzenie pogłębionej analizy.

 

Google Search Console - umożliwia monitorowanie stanu zindeksowania, skuteczności fraz, popularności podstron i optymalizację widoczności stron w wynikach wyszukiwania Google.

Ahrefs - potężne narzędzie do analizy i monitorowania, które jest często wykorzystywane do przeprowadzania audytów witryn internetowych i analizy konkurencji. Przede wszystkim pozwala na zaawansowaną analizę linków przychodzących, wychodzących, wewnętrznych i błędów w linkowaniu. Dodatkowo umożliwia analizę konkurencji pod kątem zarówno linków, jak i treści oraz pozycji w Google

Google Analytics - narzędzie, które umożliwia przeanalizowanie biznesowych efektów strony, wyników dotychczasowych kampanii i innych działań marketingowych, a także analizę konwersji.

 

Dodatkowo warto również wspomóc się takimi narzędziami jak:

Page Speed Insight - służy do pomiaru wydajności i szybkości ładowania stron internetowych.

Senuto - narzędzie do monitorowania pozycji w wynikach wyszukiwania. Z jego pomocą znajdziesz liczbę fraz w top 3,10,50, jakie to frazy, trendy w widoczności strony na osi czasu, a także swoich realnych konkurentów i przeanalizujesz ich działania online.

Netpeak Spider - to narzędzie o szerokim zastosowaniu, pozwala, m.in.: na zrozumienie struktury witryny, identyfikację błędów, takich jak błędy 404, błędy wewnętrzne, czy niepoprawne przekierowania. Pomaga również w zidentyfikowaniu stron, które mają brakujące metadane, takie jak tytuły, opisy i nagłówki, a także wiele innych danych niezbędnych przy audycie SEO.

 


Jak przeprowadzić podstawowy audyt strony internetowej

 

Jak sprawdzić, na które słowa kluczowe wyświetla się konkurencja, ale nie Twoja strona.


Na początku należy zidentyfikować głównych konkurentów (jeśli ich nie znasz). W tym celu możesz skorzystać, np. z Senuto narzędzia, które w łatwy sposób pokaże konkurujące z Tobą domeny.

 

Panel Senuto: Wyszukiwarka konkurencyjnych firm.

Panel Senuto: Wyszukiwarka konkurencyjnych firm.

 

Panel Senuto: Podgląd firm konkurujących z Twoją firmą.

Panel Senuto: Podgląd firm konkurujących z Twoją firmą.

 


Gdy już masz wypisanych konkurentów, zaloguj się do Ahrefs, a następnie przejdź do zakładki „Site Explorer”, podstaw swoją domenę lub adres URL i przejdź dalej do przeglądu ogólnego.

 

Panel Ahrefs: Narzędzie do eksplorowania strony.

Panel Ahrefs: Narzędzie do eksplorowania strony.

 

Panel Ahrefs: Panel ogólny. Przejście do zakładki „Różnica treści” lub „Content gap”

Panel Ahrefs: Panel ogólny. Przejście do zakładki „Różnica treści” lub „Content gap”

 


Następnie przejdź do zakładki „Różnica treści” lub „Content Gap” i podstaw domeny konkurencyjnych firm, które wcześniej udało się odnaleźć w Senuto.

 

Panel Ahrefs: Wyszukiwarka słów kluczowych konkurencji „Content gap” lub „Różnica treści”.

Panel Ahrefs: Wyszukiwarka słów kluczowych konkurencji „Content gap” lub „Różnica treści”.

 

Panel Ahrefs: Wynik wyszukiwania - słowa kluczowe, na które wyświetlają się konkurenci, ale nie Twoja strona.

Panel Ahrefs: Wynik wyszukiwania - słowa kluczowe, na które wyświetlają się konkurenci, ale nie Twoja strona.

 

 

Czytaj więcej:
Jak znaleźć słowa kluczowe, które mają niską efektywność i jak ją poprawić
Jak znaleźć słowa kluczowe o wysokiej efektywności, ale niskim wskaźniku CTR

 


Jak sprawdzić, czy strona nie jest zduplikowana

 

Temat duplikacji treści jest bardzo szeroki, głównym problemem są zazwyczaj duplikacje treści w sklepach, gdzie mamy mnóstwo kategorii, kart produktowych, filtrowanie, sortowanie itp. Tutaj jednak skupimy się na prostym przykładzie, który jest równie ważny a jego weryfikację można przeprowadzić bez dodatkowych narzędzi. Wystarczy sprawdzić swoją stronę, czy wyświetla się pod tymi adresami:

 

https://domena.pl (najlepoiej wybrać jako główną)
https://www.domena.pl

a także

http://domena.pl
http://www.domena.pl

 

Zwróć szczególną uwagę na to, czy strona jest przekierowana do adresu głównego (prawidłowo), czy może wyświetla się bez przekierowania albo pojawia się komunikat mówiący o niezabezpieczonej stronie (w przypadku stron wyświetlanych pod http). Jeśli jest problem, należy jak najszybciej wybrać główny adres i dokonać przekierowania.

Prawidłowo wykonane przekierowanie warto zweryfikować korzystając z dodatkowego rozszerzenia Ahrefs do wybranej przeglądarki. Wystarczy zainstalować i sprawdzić. To narzędzie ujawni wiele innych ewentualnych błędów więc warto je mieć w swoim narzędziowniku.

 

Panel rozszerzenia Ahrefs: Prawidłowe przekierowanie z https://www.domena.pl na https://domena.pl

Panel rozszerzenia Ahrefs: Prawidłowe przekierowanie z https://www.domena.pl na https://domena.pl

 

Panel rozszerzenia Ahrefs: Prawidłowe przekierowanie z http://.domena.pl na https://domena.pl

Panel rozszerzenia Ahrefs: Prawidłowe przekierowanie z http://.domena.pl na https://domena.pl

 


Zasada jest prosta. Każda strona w sieci powinna się wyświetlać tylko pod jednym adresem. Jeśli wyświetla się pod kilkoma, Google traktuje je jako duplikację. Może to spowodować problemy z przeszukiwaniem i indeksowaniem strony, a nawet wpłynąć na rankingi w wynikach wyszukiwania.

 


Jak przeprowadzić analizę treści i struktury strony

 

Ocena jakości treści na stronie oraz analiza struktury witryny to kolejne elementy audytu SEO, które pomogą ustalić, czy strona internetowa jest odpowiednio zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek i czy jej treści są atrakcyjne oraz przydatne dla odwiedzających. Dzięki tym dwóm elementom można zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania, poprawić jej skuteczność i podnieść jakość doświadczenia użytkownika. Oto jak można przeprowadzić taką analizę:

1 krok: Upewnij się, czy nagłówki na stronach tworzą spójną hierarchię treści. To oznacza, że nagłówek H1 powinien być użyty tylko raz jako główny tytuł strony lub sekcji, natomiast nagłówki H2 do H6 powinny określać niższe poziomy treści, ale zawsze należy je stopniować, czyli najpierw H2 a pod nim H3 itd. Taki układ pomaga użytkownikom i wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę i znaczenie zawartych informacji, więc jeśli masz zamieszanie z nagłówkami na stronie, postaraj się je uszeregować właściwie. Dzięki rozszerzeniu Ahrefs możesz sprawdzić bardzo szybko, jak to wygląda na Twojej stronie.

 

Panel rozszerzenia Ahrefs: Podgląd na nagłówki na stronie, a także na meta description i meta title.

Panel rozszerzenia Ahrefs: Podgląd na nagłówki na stronie, a także na meta description i meta title.

 


2 krok: Przy okazji zwróć uwagę również na to, czy zostały uzupełnione: meta title i meta description (możesz również posłużyć się wcześniejszym rozszerzeniem, by to zweryfikować). Te elementy mają moc przyciągnięcia użytkowników i zainicjowania interakcji z Twoją stroną internetową. Mogą też stymulować pożądane konwersje. Stanowią one część kodu strony, ale nie wymagają zaawansowanej wiedzy programistycznej do wdrożenia. Jeśli używasz popularnych systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress, możesz skorzystać z dedykowanych wtyczek, takich jak Yoast SEO czy All in One SEO, które w prosty i przyjazny sposób umożliwią skonfigurowanie wszelkich aspektów SEO, nie tylko meta.

Wszelkie błędy na stronie związane z treścią i strukturą strony warto sprawdzić również w zakładce „Content” w panelu Ahrefs.

 

Panel Ahrefs: Błędy treści i struktury strony

Panel Ahrefs: Błędy treści i struktury strony

 


Czytaj więcej:
Jak zbudować strukturę strony w seo?

 


Jak przeprowadzić analizę linkowania wewnętrznego i zewnętrznego

 

Przeprowadzając audyt seo nie można zapomnieć także o analizie linków zewnętrznych i wewnętrznych. Dzięki niemu można zobaczyć, jak strona internetowa jest powiązana z innymi stronami oraz czy powiązania te ułatwiają poruszanie się i odnajdywanie właściwych informacji.

 

Przeglądając linki wewnętrzne, zwróć uwagę na:

Strukturę linków: Powinna być logiczna i pomagać użytkownikom sprawnie przemieszczać się po stronie. Należy pamiętać również, że linki wskazują algorytmom, które strony są najcenniejsze, dlatego większość z nich powinno prowadzić do najważniejszej strony, np. do oferty lub na strony głównej.

Różnorodność linków: Wykorzystuj anchor text w linkach wewnętrznych, aby pomóc użytkownikom zrozumieć, co mogą znaleźć na danej podstronie. Warto też stosować linkowanie w postaci aktywnych adresów https. Linki będą też w naturalny sposób występować na przyciskach. Warto zadbać o różnorodność.

Uszkodzone linki: Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych linków wewnętrznych, które prowadzą do błędnych stron. To obniża użyteczność strony i irytuje użytkowników. Warto wdrożyć automatyczne przekierowania, np. przy zmianie adresu URL, to oszczędzi wiele potencjalnych problemów związanych z utratą ruchu na stronie i spadkiem pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Ahrefs na szczęście ma wbudowaną możliwość weryfikowania uszkodzonych linków wewnętrznych. Idź za naszymi wskazówkami:

1 krok: po przejściu w zakładkę „Site Audit” należy wybrać lub wprowadzić interesującą Cię stronę (projekt) i przejść dalej do głównego panelu.


2 krok: przejdź do zakładki „Link explorer” i zastosuj filtrowanie jak na poniższym screenie.

 

Panel Ahrefs: Ustawienie filtrowania do uszkodzonych linków wewnętrznych

Panel Ahrefs: Ustawienie filtrowania do uszkodzonych linków wewnętrznych

 

 

Panel Ahrefs: Lista uszkodzonych linków kierujących do strony 404

Panel Ahrefs: Lista uszkodzonych linków kierujących do strony 404

 


Te strony wymagają ustawienia przekierowania na stronę powiązaną tematycznie.
To samo robisz w przypadku analizy linków wychodzących, tylko wybierasz filtr „External”.

 

Panel Ahrefs: Ustawienie filtrowania do uszkodzonych linków wychodzących

Panel Ahrefs: Ustawienie filtrowania do uszkodzonych linków wychodzących

 


Czytaj więcej:
Jak sprawdzić jakie treści na stronie mają zbyt mało linków wewnętrznych i co warto z nimi zrobić
Jak zoptymalizować stronę 404 pod SEO?

 


Jak sprawdzić poprawność indeksowania strony

 

Każda strona, by mogła być uwzględniona w rankingach, musi być zindeksowana, czyli istnieć w bazie wszystkich stron Google. To pierwszy krok do zwiększenia widoczności w sieci. Niestety z różnych powodów strony nie są indeksowane i dlatego warto sprawdzić, jakie i dlaczego. Z pomocą przychodzi nam ponownie Google Search Console, a także Ahrefs.

Z poziomu GSC możemy zobaczyć dokładnie jakie strony są zindeksowane, a jakie nie. Możemy podejrzeć również powody, dla których nie dostały się do bazy stron.

 

Panel GSC: Podgląd indeksowanych stron

Panel GSC: Podgląd indeksowanych stron


Powodem może być oznaczenie strony „no index page”, błąd serwera, duplikacja i nieoznaczenie strony kanonicznej, a czasami po prostu strona czeka w kolejce do indeksacji, bo Google indeksuje strony wg. swoich algorytmów, które w głównej mierze zależą od jakości stron. Powodów może być znacznie więcej. Identyfikacja powodów pozwala na rozwiązanie ewentualnych problemów i ponowne zgłoszenie strony do weryfikacji.

Z poziomu Ahrefs również można sprawdzić problematyczne strony w zakładce „Site Audit” po przejściu na zakładkę „Link explorer”.

 

Panel Ahrefs: Wyszukanie niezindeksowanych stron

Panel Ahrefs: Wyszukanie niezindeksowanych stron

 

 

Jak przeprowadzić analizę mapy xml

 

W ramach sprawdzania błędów w indeksowaniu strony należy wykluczyć problemy po stronie mapy witryny. Zweryfikować można je z poziomu GSC.

 

Panel Google Search Console: Sprawdzanie statusu przesłania mapy xml

Panel Google Search Console: Sprawdzanie statusu przesłania mapy xml

 

 

Jeśli mapa została przesłana, od razu powinien być widoczny komunikat o stanie mapy. Jeśli występują komunikaty o błędach, warto sprawdzić szczegóły, klikając w link do mapy. Tam zobaczysz informacje o tym: ile stron z mapy zostało zindeksowanych, czy są jakieś problemy z indeksowaniem, takie jak błędy 404 i czy Google napotkało na trudności podczas indeksowania niektórych stron.

 

 

Jak przeprowadzić analizę pliku robots.txt

 

To kolejny punkt badania poprawności indeksowania strony. Analiza pliku robots.txt jest niezbędna, ponieważ pozwala zweryfikować, czy roboty internetowe właściwie indeksują zawartość strony. Plik kontroluje, co może być udostępniane publicznie, a co nie. Dzięki temu można uniknąć indeksowania poufnych informacji i zabezpieczyć prywatne foldery.

Aby przejrzeć jego zawartość, przejdź do: http://www.adres_twojej_strony/robots.txt i sprawdź zamieszczone tam reguły. Szczególnie interesująca jest reguła disallow, która określa, które ścieżki lub katalogi na stronie nie powinny być indeksowane przez danego robota.

 

Plik Robots.txt: Blokowany dostęp do pliku X

Plik Robots.txt: Blokowany dostęp do pliku X

 

 

Powyższa konfiguracja jest ogólna i pokazuje, że plik Robots.txt blokuje dostęp do wszystkich robotów internetowych (oznaczenie User-agent: *) do katalogu „/X/". W takiej sytuacji wszystkie roboty nie będą indeksować treści znajdujących się w folderze „X” ani w jego podfolderach.

Może być też tak, że wszystkie strony są zablokowane, nie tylko jeden folder. Wówczas Twoja strona nie zostanie w ogóle zindeksowana przez wyszukiwarki i trzeba to jak najszybciej zmienić.

 

Plik Robots.txt: Blokowany dostęp do wszystkich stron

Plik Robots.txt: Blokowany dostęp do wszystkich stron

 


Powyższa konfiguracja używa User-agent: * do określenia, że reguła dotyczy wszystkich robotów internetowych, a Disallow: / oznacza, że wszystkie ścieżki i strony są zablokowane przed indeksowaniem przez roboty.

Na podstawie tych przykładów możesz zweryfikować, czy nie są blokowane strony, które mają znaczący wpływ na pozycjonowanie Twojej strony, np. strona główna, czy sklepu.

 


Jak przeprowadzić analizę prędkości ładowania strony

 

Jako użytkownicy internetu wszyscy kładziemy nacisk na szybki dostęp do informacji, szybkość ładowania stron internetowych oraz ogólną jakość doświadczenia online.
Szybkie ładowanie się zasobów strony nadal jest czynnikiem rankingowym Google, chociaż nie odgrywa tak znaczącej roli jak relewantność treści, czyli poziom dopasowania do zapytania użytkownika. Dlatego oba te aspekty powinny być spełnione.

Najlepsze, ale nie jedyne narzędzia do badania szybkości strony to: Google PageSpeed Insights, GTmetrix i WebPageTest. My rekomendujemy PageSpeed Insights i do tego narzędzia będziemy się odnosić w dalszej analizie.

 

Jak działa Page Speed Insights?

 

Wystarczy wejść na stronę narzędzia i wprowadzić adres url strony, którą chcesz przetestować i wcisnąć przycisk „Analizuj”.

 

Panel Page Speed Insight

Panel Page Speed Insight

 


Wynik analizy ujawni różne parametry witryny do poprawy, zarówno w widoku mobilnym jak i komputerowym.

 

Panel Page Speed Insight: Wyniki wydajności strony w widoku komórkowym i komputerowym.

Panel Page Speed Insight: Wyniki wydajności strony w widoku komórkowym i komputerowym.

 

Panel Page Speed Insight: Wskaźniki wydajności.

Panel Page Speed Insight: Wskaźniki wydajności.

 


Zwróć uwagę na czas ładowania strony - im krótszy, tym lepiej. Przeglądaj także wskaźniki wydajności, takie jak First Contentful Paint (FCP), Largest Contentful Paint (LCP) i Cumulative Layout Shift (CLS).

Skup się na sugestiach Page Speed Insights dotyczących optymalizacji, które mogą obejmować, m.in. zmniejszenie rozmiaru obrazów, zmianę formatu zdjęć, minimalizację kodu źródłowego i inne działania optymalizacyjne. Część z nich można wykonać bez zaawansowanej wiedzy programistycznej, wystarczy, że będziesz kierować się wytycznymi podanymi przez PSI.

 


Czytaj więcej:
Działania, które przyspieszą prędkość ładowania strony internetowej

 


Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna

 

Coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, do przeglądania internetu. Jeśli Twoja strona nie jest responsywna, czyli dostosowana do tych urządzeń, użytkownicy mogą doświadczać problemów z nawigacją i odczytywaniem treści, co może prowadzić do utraty potencjalnych klientów.


responsywność strony to kolejny czynnik rankingowy Google, dlatego strony przyjazne użytkownikom mobilnym lepiej rankują w wynikach wyszukiwania. To w zupełności wystarczy, by zająć się tym zagadnieniem w pierwszej kolejności, szczególnie że weryfikacja jest bardzo prosta.

Można jej dokonać w panelu Google Search Console, wchodząc w zakładkę „Obsługa na urządzeniach mobilnych”.

 

Panel GSC: Weryfikacja widoku mobilnego

Panel GSC: Weryfikacja widoku mobilnego

 


GSC podpowiada od razu, jakie elementy są do poprawy: zbyt mała czcionka, która utrudnia czytanie na komórkach, elementy klikalne mogą być zbyt blisko siebie, treść szersza od ekranu. To wszystko wpływa na poziom zadowolenia użytkownika. Poprawić te parametry można z poziomu edycji samej strony internetowej.

Innym sposobem weryfikacji jest narzędzie Google - Test optymalizacji mobilnej, które działa niezależnie od strony.

Podczas przeprowadzania audytu SEO sprawdzaj, czy strona działa poprawnie na różnych urządzeniach mobilnych, czy treści są czytelne, czy menu jest łatwe do nawigacji, a także czy nie ma problemów z prędkością ładowania strony. Poprawienie responsywności strony może przynieść korzyści w zakresie ruchu i wyników wyszukiwania.

 


Podsumowanie: Jak zrobić audyt pozycjonowania strony

 

Podsumowując, audyt pozycjonowania strony stanowi fundament procesu optymalizacji, a korzyści wynikające z jego przeprowadzenia są oczywiste. Jednak, aby osiągnąć trwałe i skuteczne wyniki, należy kontynuować prace, wdrażać zmiany, monitorować postępy i dostosowywać strategię.

 

 

Katarzyna Kalbarczyk

Junior marketing specialist