Jak napisać skuteczny opis produktu?

Opis produktowy to kluczowy element sklepu internetowego, który pomaga potencjalnym klientom zrozumieć, co oferujemy i przekonać ich do zakupu. Dobrze napisany może przyciągnąć uwagę klienta i pomóc mu podjąć decyzję o zakupie, ale opis niskiej jakości może zniechęcić lub nawet wpłynąć na negatywną opinię o naszym sklepie. W tym artykule dowiesz się, jak napisać skuteczny opis produktu i jakie techniki zastosować.

Jak napisać skuteczny opis produktu, który przyciągnie uwagę klienta i zwiększy sprzedaż?

Opisy produktów pełnią dwie role w sklepie internetowym – zawierają informacje na temat danego produktu oraz zachęcają odbiorców do zakupu. To element promocji sklepu, który może w znacznym stopniu wpłynąć na wyniki sprzedaży, dlatego warto zadbać o jego wysoką jakość.
Stworzenie skutecznego opisu produktowego nie należy do najłatwiejszych – nie wystarczy przygotowanie zwykłego tekstu, który będzie zawierał informacje o produkcie. Należy dobrze przemyśleć różne aspekty – m.in. określić grupę odbiorców, dostosować język, zadbać o optymalizację SEO i estetykę strony.

Zapoznając się z naszymi wskazówkami, dowiesz się, jak przygotować profesjonalny opis, dzięki któremu zajmiesz wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, przyciągniesz uwagę klienta i zwiększysz konwersję.

Wskazówki, które pomogą Ci stworzyć skuteczny opis produktowy

Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie online, zadbaj o wartościowy opis produktu. Jak to zrobić i na jakie aspekty zwrócić uwagę? Prezentujemy kluczowe elementy skutecznego opisu produktu.

1. Określ docelową grupę odbiorców

Spróbuj zawężyć grupę docelową, do której kierujesz swoją ofertę. Zastanów się, kim są Twoi klienci – postaraj się określić płeć, przedział wiekowy, zainteresowania, stan majątkowy. Dostosuj język oraz styl wypowiedzi, tak by możliwie najskuteczniej dotrzeć do odbiorcy.

2. Ustal KPI i stwórz skuteczny opis produktu

Opis produktu tworzymy, by zachęcić do zakupu. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy zamieszczone na stronie opisy działają? Warto posłużyć się wskaźnikami, dzięki którym dowiesz się, które z opisów są skuteczne, a nad którymi warto popracować.
Wskaźniki do monitorowania obejmują:

 • liczba sesji i średni czas trwania sesji,
 • widoczność strony na kluczowe frazy,
 • ruch na stronie,
 • współczynnik zaangażowania i współczynnik konwersji.

Aby śledzić KPI treści, warto skorzystać z Google Analytics 4 czy Senuto. W GA4 znajdziesz dane o współczynniku odrzuceń i zaangażowania, a także o długości i liczbie sesji. W Senuto z kolei możesz śledzić widoczność strony na kluczowe frazy, w tym zmiany pozycji.

Chcesz wiedzieć, jak Twoja strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania?

3. Zawrzyj potrzebne informacje o produkcie, by zwiększyć skuteczność opisu

Zastanawiasz się, w jaki sposób tworzyć opisy produktów, które sprzedają? Pamiętaj, by zamieścić istotne informacje na temat proponowanego produktu. Zanim zaczniesz realizować treści, pomyśl, co chcesz przekazać swoim klientom na temat swojej oferty i jakie informacje będą dla nich przydatne. Przygotuj listę, w której zamieścisz:

 • nazwę i markę produktu,
 • jego cechy (np. wymiary, waga, kolor, rodzaj materiału),
 • przeznaczenie,
 • sposób użytkowania produktu,
 • korzyści,
 • zawartość oferowanego zestawu.

Mając pod ręką wszystkie potrzebne dane, łatwiej będzie stworzyć atrakcyjny opis, który dostarczy niezbędnych informacji na temat produktu. Nie pominiesz tego, co ważne, i zwiększysz szansę na skuteczność opisu.

4. Przeprowadź analizę konkurencji

Jak napisać skuteczny opis produktu i zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie? Przeprowadź analizę konkurencji. Nie chodzi jednak to, by wzorować się na opisach z innych stron. Warto podejść do tego w inny sposób. Postaw się w roli kupującego, a nie konkurenta i spróbuj zidentyfikować błędy znajdujące się w opisach. Mogą dotyczyć nierzetelnych informacji na temat produktu lub mało zachęcającego stylu komunikacji. Dobrze jest opracować listę kontrolną, by później unikać podobnych błędów.

5. Pisz zgodnie z zasadami optymalizacji SEO, by stworzyć skuteczny opis produktu

Do kluczowych elementów skutecznego opisu produktu zaliczamy także działania SEO. Polegają one na optymalizacji stron produktów w sposób, który pozwoli na ich ocenę pod kątem słów kluczowych wpisywanych przez użytkowników w wyszukiwarkę internetową. Dobierając odpowiednie frazy, mamy szansę sprawić, że strona znajdzie się na wysokich pozycjach, dzięki czemu zobaczy ją większa liczba odbiorców. Narzędzia, które pomogą nam dopasować słowa kluczowe, to m.in. Google Keyword Planner, Senuto, Surfer. Odpowiednie nasycenie frazami opisu produktu zwiększy widoczność naszej strony w sieci.
Tworząc tekst zgodny z zasadami SEO, pamiętaj także o tworzeniu nagłówków zawierających frazy kluczowe, budowaniu krótkich zdań oraz unikaniu strony biernej. Zadbaj także o atrakcyjny wygląd treści – stosuj akapity, wypunktowania i pogrubienia, które ułatwią użytkownikom odnalezienie istotnych informacji.

Optymalizacja SEO

Nie zapominaj o optymalizacji SEO i doborze odpowiednich fraz, dzięki którym Twoja witryna będzie widoczna w internecie.
Możesz działać w tym zakresie samodzielnie lub skorzystać z pomocy doświadczonej agencji marketingowej, która oferuje profesjonalne pozycjonowanie stron, w tym pozycjonowanie lokalne. Wówczas realizacją opisów produktów oraz widocznością strony w sieci zajmą się specjaliści.

6. Posługuj się językiem korzyści, by napisać skuteczny opis produktu

Jeżeli chcesz wiedzieć, w jaki sposób tworzyć opisy produktów, które sprzedają, posługuj się w tekstach językiem korzyści. Sam opis cech produktu to za mało – zamiast tego wymień korzyści, które uzyska klient, nabywając dany produkt.
Poniżej prezentujemy przykłady języka prezentującego wyłącznie cechy produktu, a następnie porównujemy go z językiem korzyści.

Język opisujący cechy:

Ten plecak ma regulowane szelki i wyprofilowane plecy. Wykonano go z nieprzemakalnego materiału. Jest również bardzo pojemny i ma wiele dodatkowych kieszeni.

Język prezentujący korzyści:

Ten plecak ma regulowane szelki, dzięki czemu dostosujesz go do swojego wzrostu. Wyprofilowane plecy pomagają zachować prawidłową postawę ciała. Wykonano go z nieprzemakalnego materiału, dlatego sprawdzi się również podczas trudnych warunków pogodowych. Jest także bardzo pojemny i ma zewnętrzne kieszenie na bidon, co sprawia, że zmieścisz w nim wszystkie potrzebne rzeczy i będziesz mieć łatwy dostęp do wody.

Z pewnością dostrzegasz różnice w tych dwóch fragmentach. Pamiętaj, by podawać nie tylko cechę, ale także płynącą z niej korzyść.

7. Stosuj się do 4 zasad copywritingu podczas tworzenia opisu produktu

Osoby prowadzące sklep internetowy muszą zadbać o wiele kwestii i może zdarzyć się, że tworzenie opisów produktów traktują drugorzędnie. To błąd, ponieważ treści na stronie są bardzo istotne i mają realny wpływ na widoczność Twojej witryny w sieci i wyniki sprzedaży. Dlatego warto poświęcić czas i stworzyć wartościowy tekst, który przyciągnie uwagę czytelnika i zachęci go do zakupu. Jeżeli chcesz napisać skuteczny opis produktu, zastosuj się do 4 zasad copywritingu:

 • przejrzystość – opis powinien być uporządkowany i napisany przystępnym językiem, by był zrozumiały dla odbiorców;
 • zwięzłość – staraj się budować krótkie zdania i zawieraj w nich informacje, które są przydatne dla czytelnika;
 • perswazyjność – stwórz opis, który spełnia potrzeby i oczekiwania klientów – postaraj się, by wybrali właśnie Twój produkt;
 • wiarygodność – upewnij się, że informacje, które podajesz, są rzetelne.

Pamiętaj, że przygotowane na stronę treści są ważnym elementem i to właśnie one mogą zadecydować o tym, że klient zostanie dłużej na Twojej stronie i podejmie decyzję o zakupie produktu.

8. Pobudzaj wyobraźnię czytelnika

Z badań naukowych wynika, że kiedy ludzie trzymają produkt w dłoniach, zwiększa się chęć jego zakupu. Co w przypadku, gdy sprzedaż odbywa się online i odwiedzający Twoją witrynę nie mogą dotknąć oferowanych przez Ciebie produktów? Pomocne są wysokiej jakości, wyraźne zdjęcia oraz atrakcyjne filmy, ale pewnie zastanawiasz się, co z opisem produktu? Tutaj warto wykorzystać metodę, która pobudzi wyobraźnię odbiorcy. Skoncentruj się na szczegółach i postaraj się działać na zmysły czytelnika. W zależności od rodzaju produktu oraz tego, którą z cech oraz korzyści chcesz podkreślić, opisz np. kolor i kształt produktu, jego fakturę, smak, zapach, wrażenia słuchowe. Pozwól, by odbiorca mógł sobie wyobrazić, że już korzysta z Twojego produktu. Poniżej prezentujemy opis, który mógłby wykorzystać sklep internetowy z sukienkami:

Poszukujesz kreacji na wesele lub chrzciny? Elegancka sukienka w kolorze butelkowej zieleni idealnie sprawdzi się podczas ważnych uroczystości. Gładki materiał jest przyjemny w dotyku i przewiewny, dlatego kreację można założyć również w cieplejsze dni. Dopasowana góra i lekko rozkloszowany dół podkreślą atuty Twojej sylwetki.

Odwołujemy się tutaj do zmysłu wzroku (kolor i krój sukienki), a także dotyku (gładki materiał). Pobudzamy wyobraźnię czytelniczki, wymieniając uroczystości, podczas których może założyć kreację. To zabiegi, które zachęcają odbiorców do zakupu.

9. Wprowadź minihistorie

Wprowadzając minihistorie do opisów produktów, wzbudzamy zaciekawienie czytelnika. W ten sposób angażujemy go emocjonalnie, dzięki czemu tekst staje się bliższy odbiorcy i łatwiejszy do zapamiętania.

Jeśli chcesz opowiedzieć historię o swoich produktach, pomocne mogą okazać się następujące pytania:

 • Kto jest odpowiedzialny za wytwarzanie produktu?
 • Co zainspirowało twórców do stworzenia produktu?
 • Jakie przeszkody pojawiły się podczas opracowywania produktu?
 • W jaki sposób testowano produkt?

Minihistorie z pewnością ożywią tekst i zwiększą szansę na to, że klient będzie kojarzył nasz produkt.

10. Zbuduj społeczne zaufanie

Budując społeczne zaufanie, zwiększasz swoją szansę na to, że ludzie będą wybierać Twój produkt. Co może w tym pomóc?

 • zamieszczanie recenzji produktów w Twojej witrynie lub na platformach handlowych;
 • promowanie produktu w social mediach, pozytywne komentarze na temat produktu;
 • umieszczenie recenzji wideo na YouTube bądź w mediach społecznościowych.

Odbiorcy poszukując danego produktu, bardzo często sprawdzają opinie innych osób, by utwierdzić się w tym, że warto zdecydować się na jego zakup.

11. Zadbaj o estetykę strony

Tworząc skuteczny opis produktu, pamiętaj również, by zadbać o estetykę strony. Tekst powinien być odpowiednio sformatowany. Zastanów się dobrze nad wyborem czcionki oraz jej wielkością. Zamieść wysokiej jakości zdjęcia, które przyciągną uwagę potencjalnych klientów. Elementy znajdujące się na stronie powinny być ze sobą spójne, czytelne i przyjemne dla oka.
Bardzo ważna jest optymalizacja zdjęć produktowych. Fotografie powinny znajdować się na białym tle, produkt najlepiej pokazać z różnych perspektyw oraz w odmiennych kontekstach, tak by podziałał na wyobraźnię czytelnika. Dobrym rozwiązaniem są np. zdjęcia mebli w salonie lub akcesoriów fryzjerskich podczas użytkowania.

12. Dodaj sekcję FAQ

Sklepy internetowe nie unikną zadawania pytań na temat oferty. Mogą to być zapytania dotyczące parametrów produktu, procesu zamówienia, dostawy, gwarancji oraz poruszające wiele innych aspektów. Część z nich się powtarza, dlatego warto utworzyć sekcję FAQ, gdzie można przeczytać najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. To znacznie ułatwia komunikację z klientem, który nie musi wysyłać maila i czekać na odpowiedź sklepu. Takie rozwiązanie może przyspieszyć decyzję klienta o zakupie, jeśli znajdzie na stronie potrzebne informacje. Ponadto właściciel sklepu zaoszczędzi czas swojemu zespołowi obsługi klienta.

Zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży w sklepie ecommerce?

Jak napisać skuteczny opis produktu? Podsumowanie

W artykule zaprezentowaliśmy wskazówki, pomocne przy tworzeniu skutecznego opisu produktu. Zanim rozpoczniesz pisanie, warto zdefiniować cele, które chcesz osiągnąć dzięki opisowi, a następnie zawrzeć w treści kluczowe elementy umożliwiające zwiększenie sprzedaży.
Pamiętaj o tym, by określić grupę docelową oraz dostosować opis do jej potrzeb i oczekiwań. Używaj przystępnego dla odbiorcy języka i dbaj o to, by informacje zawarte w opisie były przydatne oraz wiarygodne. Podczas pisania posługuj się językiem korzyści – potencjalny klient powinien dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać akurat Twój produkt. Staraj się działać na wyobraźnię czytelnika i wprowadzaj minihistorie, dzięki którym lektura Twojego tekstu będzie przyjemna w odbiorze i pomoże utrzymać uwagę odbiorcy. Ważne jest również zamieszczenie odpowiednich grafik i estetyczny układ strony, na której znajduje się opis produktu. Pamiętaj także, aby na stronie umieścić sekcję FAQ, co ułatwi komunikację z klientem.

Inni przeczytali także:

14 praktyk, które obniżają skuteczność treści.
Jak wypromować sklep jednoproduktowy.
Jak reklamować nowo powstały sklep.
7 sposobów jak reklamować firmę w internecie.

Scroll to Top