Jak wypromować sklep jednoproduktowy

W sieci można zauważyć coraz więcej sklepów jednoproduktowych. W porównaniu do standardowych sklepów sprzedających dużo różnych produktów, sklepy jednoproduktowe oferują jedną rzecz. Pozornie taki model biznesu może wyglądać na ryzykowny, jednak wielu właścicieli tego rodzaju sklepów odnosi sukcesy także w pozycjonowaniu taką stroną. Jakie działania podjąć, by zachęcić klientów do korzystania ze sklepu jednoproduktowego? Zapoznaj się z przygotowanym przez nas artykułem!

Sklep jednoproduktowy – zagrożenia

Prowadząc sklep online z jednym produktem, należy odpowiednio zaplanować swoje działania i wziąć pod uwagę niżej wymienione zagrożenia:

 • ograniczone przychody – jeśli masz wyłącznie jeden produkt w sklepie, to Twoje przychody mogą być ograniczone, co skutkuje tym, że możesz mieć trudności z utrzymaniem biznesu. Jednak wcale nie musi tak być – możesz mieć wysokie wyniki sprzedaży, ale aby to osiągnąć, należy włożyć dużo pracy w budowanie marki;
 • niewielka baza klientów – jeden produkt zawęża grupę odbiorców, dla której przeznaczona jest oferta. Mogą więc pojawić się trudności z pozyskiwaniem klientów;
 • brak dywersyfikacji – posiadanie jednego produktu sprawia, że biznes nie jest zdywersyfikowany, co wiąże się z większą podatnością na wahania na rynku;
 • uzależnienie biznesu od jednego produktu – oznacza to, że w sytuacji, gdy produkt nie będzie pożądany, zmiana kierunku albo przekształcenie biznesu może być utrudnione.
 • problem z budowaniem lojalności klientów – oferowanie wyłącznie jednego produktu może sprawiać trudność podczas budowania lojalności klientów, zwłaszcza jeśli nie jest przedmiotem częstego zakupu.

Przygotuj się do założenia sklepu z jednym produktem

Na rynku jest wiele sklepów jednoproduktowych. Jeżeli zastanawiasz się, jak osiągnąć sukces prowadząc tego rodzaju sklep, pamiętaj o rzetelnym przygotowaniu się do rozpoczęcia działalności. Prezentujemy najważniejsze kwestie, które należy wziąć pod uwagę.

Zbadaj produkt oraz rynek

Przed rozpoczęciem prowadzenia biznesu, rozeznaj się dobrze, na jakim rynku będziesz działać i określ grupę potencjalnych klientów. Dowiedz się wszystkiego o swojej konkurencji i pomyśl o tym, w jaki sposób najlepiej się wyróżnić. Produkt powinien być unikatowy, jeżeli chcesz, by przyciągnął klientów. Informacje na temat działania konkurencji mogą być przydatne także przy tworzeniu strategii marketingowej

Istotną kwestią jest również, by poznać popyt na swój produkt, a także sprawdzić kim są docelowi klienci. Po zidentyfikowaniu grona konsumentów, do których kierujesz produkt, zbadaj ich potrzeby oraz oczekiwania. Wówczas prościej dotrzeć do odbiorców i zachęcić ich do zakupu. Dobrym rozwiązaniem jest również przeprowadzenie analizy SWOT w celu określenia mocnych i słabych stron produktu, a także szans i zagrożeń na rynku.

Zrealizuj plan marketingowy właściwy dla e-commerce

Poznanie grupy docelowej oraz działań konkurencyjnych sklepów ułatwi Ci opracowanie efektywnego planu marketingowego. Wtedy łatwiej wybrać właściwe kanały promocji i w skuteczniejszy sposób kierować reklamy do konsumentów. 

Należy pamiętać, że plan marketingowy powinien zawierać różne etapy procesu zakupów. To istotne w przypadku nowych produktów i marek, które dopiero budują swoją rozpoznawalność i zaufanie klientów. Standardowy lejek sprzedażowy składa się z trzech etapów – budowy świadomości marki, wzbudzania zainteresowania produktami/usługami oraz przekonania do konwersji. W swojej strategii weź pod uwagę działania, wspierające dotarcie do osób będących na różnych etapach decyzji o realizacji zakupu.

Warto zastanowić się nad działaniami marketingowymi, takimi jak:

Stwórz precyzyjny biznesplan

Zanim uruchomisz sklep, opracuj rzetelny biznesplan. Dzięki temu będziesz w stanie zaprezentować swój pomysł potencjalnym inwestorom oraz kredytodawcom. Pamiętaj, by Twój biznesplan był napisany w przejrzysty sposób.

Wyznacz cel biznesowy

 1. Opracuj mocne oraz słabe strony konkurencji, określ również prognozy rynkowe.
 2. Stwórz precyzyjny opis swojego produktu i wskaż korzyści, które zagwarantuje klientom.
 3. Przygotuj strategię działań, dzięki której dotrzesz do konsumentów i zwiększysz wyniki sprzedaży.
 4. Postaraj się nakreślić prognozy finansowe umożliwiające przewidzenie rentowności firmy.
 5. Opisz strategię zarządzania firmą – określ organizacyjną strukturę biorąc pod uwagę kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe założycieli lub pracowników.

Stwórz skuteczny sklep jednoproduktowy

W celu stworzenia sklepu jednoproduktowego, który przynosi zyski, skoncentruj się na 3 ważnych kwestiach:

 • zbuduj silną markę;
 • zyskaj zaufanie klientów;
 • wykorzystaj storytelling.

Doskonałej jakości produkty oraz atrakcyjne ceny to w dzisiejszych czasach za mało, by przyciągnąć potencjalnych klientów. Bardzo ważna jest odpowiednia komunikacja, dzięki której zdobędziesz zaufanie odbiorców. W jaki sposób wykorzystać te elementy realizując strategię promocji sklepu z jednym produktem? Zachęcamy do lektury dalszej części artykułu, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

Budowa marki sklepu jednoproduktowego

Sprzedawanie jednego produktu w sklepie powinno być realizowane w sposób, który pozwoli wyróżnić się spośród konkurencyjnych firm. Najkorzystniejsze jest zbudowanie silnej marki, dzięki czemu przyciągniesz nowych klientów, utrzymasz pozyskanych, stworzysz zaufanie. 

Tworząc silną markę, skoncentruj się na tym, by dobrze poznać oczekiwania klientów i zbudować oryginalną i spójną tożsamość. Warto zainwestować w marketing i reklamę w celu wypromowania sklepu.

Przedstawiamy poszczególne etapy budowy silnej marki jednoproduktowego sklepu:

 • opracuj misje i cele marki;
 • stwórz plan działania związanego z komunikacją, marketingiem i rozwojem marki;
 • buduj trwałe i pozytywne relacje z klientami;
 • w konsekwentny oraz spójny sposób komunikuj wizerunek marki, jej wartości;
 • dostarczaj takie wartości, które faktycznie rozwiązują problemy konsumentów.

Storytelling

Dzisiejszy świat jest przesyconymi informacjami. Storytelling sprawia, że możliwe jest skupienie uwagi odbiorców na danym przekazie. Z gąszczu informacji wybieramy najbardziej atrakcyjne treści.

Opowiadając historie, możemy przedstawić proces tworzenia produktu. Wówczas pobudzasz wyobraźnię odbiorców i sprawiasz, że Twoja marka jest bardziej wiarygodna i bliższa ludziom.

Poszukując inspiracji dla napisania historii o marce, rozważ następujące kwestie:

 • Jaką jestem osobą i dlaczego sprzedaję ten produkt?
 • Co sprawia, że uważam, że produkt jest potrzebny?
 • Jaka jest wizja mojej oferty?
 • Co chcę przekazać odbiorcom?
 • Jakie wartości zamierzam promować?

Budowanie zaufania w sklepie jednoproduktowym

Na poziom sprzedaży z pewnością wpływa poziom zaufania odbiorców do sklepu. Jak zadbać o ten aspekt? Przygotuj platformę w zgodzie z zasadami User Experience. Najważniejsze zasady to:

 • łatwa oraz intuicyjna nawigacja strony;
 • zamieszczenie rzetelnego opisu produktów i wysokiej jakości zdjęć;
 • szybki czas ładowania się strony;
 • dopasowanie strony sklepu do urządzeń mobilnych;
 • zapewnienie sprawnych i bezpiecznych transakcji;
 • dostępna i odpowiednio wyszkolona obsługa klienta;
 • bezproblemowy proces zwrotów i reklamacji.

W celu wzbudzenia zaufania u odbiorców pamiętaj o zbudowaniu widoczności w sieci. Dobrze wypozycjonowana strona szybciej zapada w pamięć, a ludzie częściej obdarzają zaufaniem marki, które znają. Optymalizacja SEO strony to w tym przypadku doskonałe rozwiązanie.

Co jeszcze może wpływać na zaufanie do danej marki? Z pewnością opinie innych. Tworząc sklep online, warto umożliwić użytkownikom opcję dodawania własnych treści. Wówczas klienci mogą poczuć się częścią społeczności, także nowi odbiorcy chętnie sprawdzą twoją ofertę. Możesz również zdecydować się na współpracę z influencerami, których społeczność to Twoja grupa docelowa.

Podsumowanie

Jeśli chcesz odnieść sukces w prowadzeniu sklepu jednoproduktowego, pamiętaj o przeprowadzeniu profesjonalnej strategii marketingowej. Ponadto monitoruj i analizuj swoją sytuację finansową i dopasowuj strategię odpowiednio do zmieniających się warunków na rynku. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na osiągnięcie sukcesu.

Inni przeczytali także:

Jak reklamować nowo powstały sklep.
7 sposobów jak reklamować firmę w internecie.
Gdzie reklamować firmę? Poznaj 6 skutecznych platform reklamowych.
Jak napisać skuteczny opis produktu?

Scroll to Top