17 wskazówek, które pomogą Ci poprawić organiczny współczynnik CTR

Współczynnik klikalności (CTR) jest jednym z najważniejszych wskaźników sukcesu organicznych kampanii marketingowych. Im wyższy CTR, tym większa szansa na przyciągnięcie użytkowników do swojej strony. Dlatego warto skupić się na jego optymalizacji, aby zwiększyć efektywność swoich działań w wyszukiwarkach. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, jak poprawić CTR.


Czym jest CTR?

CTR (ang. Click-Through Rate) oznacza wskaźnik klikalności. Jest to miara stosowana w marketingu internetowym i reklamie online, określająca odsetek użytkowników, którzy kliknęli w określony element (np. reklamę, link, baner) w stosunku do liczby wszystkich użytkowników, mających możliwość tego kliknięcia.

CTR oblicza się na podstawie liczby kliknięć w określony element podzielonej przez liczbę wyświetleń tego elementu, a następnie przeliczonej na procenty. Na przykład, jeśli reklama została wyświetlona 100 razy i otrzymała 10 kliknięć, to CTR wynosi 10%.

Wskaźnik klikalności jest ważnym miernikiem skuteczności reklamy lub kampanii marketingowej. Wyższy CTR oznacza, że reklama lub link jest bardziej interesujący dla użytkowników i skłania ich do kliknięcia. Dlatego wysokie CTR jest pożądane przez reklamodawców i marketerów, ponieważ może prowadzić do większej liczby odwiedzin na stronie internetowej, wyższej sprzedaży lub większej interakcji z danym elementem.

CTR jest także często wykorzystywany do oceny skuteczności kampanii reklamowych, porównywania różnych wariantów reklam lub linków oraz optymalizacji działań marketingowych w celu zwiększenia ich skuteczności.


Czy współczynnik klikalności CTR jest istotny?

Współczynnik klikalności (CTR) jest istotnym wskaźnikiem w marketingu internetowym i reklamie online z kilku powodów:

 • skuteczność reklamy - wysoki CTR sugeruje, że reklama jest atrakcyjna i interesująca dla użytkowników. Oznacza to, że treść reklamy, jej układ graficzny lub przekaz są skuteczne i przyciągają uwagę odbiorców. Reklamy o wyższym CTR mają większe szanse na generowanie kliknięć, co może prowadzić do większej liczby odwiedzin na stronie internetowej lub zwiększenia konwersji;
 • optymalizacja kampanii reklamowej - analiza CTR pozwala reklamodawcom i marketerom ocenić, które reklamy działają lepiej niż inne. Porównując CTR różnych wariantów reklam, można zidentyfikować najlepsze strategie i elementy, które przyciągają najwięcej kliknięć. W rezultacie można zoptymalizować kampanię, dostosować treść reklam do preferencji odbiorców i zwiększyć jej skuteczność;
 • jakość trafności reklamy - wyższy CTR może wskazywać na większą trafność reklamy dla określonej grupy docelowej. Jeśli reklama przyciąga kliknięcia od osób, które są zainteresowane danym produktem lub usługą, może to oznaczać, że reklama jest dobrze dopasowana do oczekiwań i potrzeb potencjalnych klientów;
 • efektywność wykorzystania budżetu reklamowego - wysoki CTR oznacza, że reklama generujewiększą liczbę kliknięć przy tej samej liczbie wyświetleń. To oznacza, że reklamodawca wykorzystuje swoje środki reklamowe bardziej efektywnie, uzyskując większą wartość za swoje inwestycje.

Należy jednak pamiętać, że CTR to tylko jedna z wielu metryk, które należy brać pod uwagę w analizie skuteczności reklamy. Inne czynniki, takie jak koszt na kliknięcie (CPC), wskaźniki konwersji (CR) czy koszt na akwizycję klienta (CPA), również mają znaczenie w kompleksowej ocenie kampanii reklamowej.


W jaki sposób sprawdzić poziom CTR?

Jak sprawdzić CTR i z czego warto skorzystać w tym celu? Prezentujemy różne opcje:

 • platformy reklamowe - jeśli korzystasz z platformy reklamowej, takiej jak Google Ads, Facebook Ads, LinkedIn Ads itp., zazwyczaj mają one wbudowane narzędzia do monitorowania i raportowania CTR. Po zalogowaniu się do swojego konta reklamowego, można znaleźć dane dotyczące klikalności dla poszczególnych kampanii, grup reklamowych lub reklam;
 • narzędzia analityczne - jeśli dysponujesz narzędziami do analizy witryny, takimi jak Google Analytics, możesz śledzić klikalność linków, banerów lub reklam, które prowadzą do Twojej witryny. Możesz zobaczyć, ile kliknięć otrzymałeś na poszczególne elementy reklamowe i obliczyć CTR na podstawie tych danych. Można także zastosować narzędzie Google Search Console, w którym wyświetlane są informacje dotyczące efektywności w wynikach wyszukiwania;
 • skróty URL - jeśli korzystasz z narzędzi do skracania linków, takich jak Bitly czy TinyURL, te narzędzia często dostarczają informacje na temat liczby kliknięć na skrócone linki. Możesz sprawdzić statystyki klikalności dla poszczególnych skrótów URL i obliczyć CTR na tej podstawie;
 • panel administracyjny witryny - jeśli chodzi o linki lub elementy reklamowe w Twojej własnej witrynie, możesz skorzystać z narzędzi dostępnych w panelu administracyjnym, takich jak statystyki odsłon, kliknięć lub konwersji. W takim przypadku można zobaczyć, ile razy dany element został wyświetlony i ile kliknięć otrzymał, aby obliczyć CTR.


Jak podnieść organiczny współczynnik klikalności? Wskazówki

Wyjaśniliśmy już, czym jest współczynnik klikalności, dlaczego jest istotny i jak go sprawdzić. W kolejnej części artykułu, zaprezentujemy konkretne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak poprawić CTR.


Zaobserwuj, które treści w witrynie generują mały ruch

Jeżeli chcemy poprawić CTR, powinniśmy dokonać analizy wyników oraz odnaleźć treści, które są mało skuteczne. Warto opracować listę zapytań zmniejszających współczynnik klikalności i korzystając z niej stworzyć plan modyfikacji. Bardzo dobrze sprawdzi się do tego Google Search Console.


Używaj liczb w tytułach

Zastosowanie liczb w tytule umożliwia zwiększenie liczby kliknięć w link. Z badań realizowanych przez Conductor wynika, że zamieszczenie liczb w tytule sprawia, że współczynnik klikalności wzrasta o 36%. Badania pokazują również, że w nagłówki zawierające dane liczbowe częściej klikają kobiety.


Stosuj krótkie adresy URL

Korzystnym sposobem na to, by poprawić CTR, jest też użycie krótkich adresów URL. Jest niewielka zależność między pozycją witryny w wyszukiwarce a długością adresu URL. Użytkownicy sieci zwykle wolą krótkie adresy URL, które zawierają przy tym jasną informację o tym, co znajduje się na stronie.


Pamiętaj o optymalizacji meta opisów

Jeżeli chcesz poprawić CTR, nie zapominaj o optymalizacji meta opisów. Meta description jest fragmentem treści pojawiającym się pod tytułem witryny w wynikach wyszukiwania. Jest to pierwsze, co widzi osoba przeglądająca internet, dlatego też warto postarać się, by opis był angażujący, co zwiększa szansę na to, że użytkownik odwiedzi witrynę.

Odpowiednio opracowany meta opis powinien informować o treści zamieszczonej na stronie, należy też zamieść obietnicę wartości (np. kompleksowy poradnik, skuteczne wskazówki). Warto także skorzystać ze słów kluczowych.

Przykładowe sformułowania, które sprawdzą się w meta opisach to:

 • Sprawdź…
 • Zobacz…
 • Dowiedz się więcej


Pomiń clickbaitowe treści

Można znaleźć wiele porad na temat tego, że ważne jest pisanie nagłówków wzbudzających emocje. Pamiętajmy jednak, by nie przekraczać przy tym pewnych granic. W sytuacji, gdy odbiorca odwiedzi witrynę i zobaczy, że tytuł miał jedynie przyciągnąć uwagę czytelnika, a artykuł nie zawiera zapowiadanych treści, szybko opuści stronę. Wtedy współczynnik odrzuceń zacznie wzrastać.

 

Wprowadź strukturalne dane do strony

Dodanie danych strukturalnych do strony wspiera roboty Google w zrozumieniu, co mieści się na stronie. Umożliwia to pokazanie dodatkowych informacji (rich snippets) w wynikach wyszukiwania.

Ten rodzaj wyników pozwala na większą liczbę kliknięć, ponieważ:

 • jest bardziej atrakcyjny od standardowych;
 • przyciąga większą uwagę użytkowników sieci;
 • wyświetla się na górze wyników SERP;
 • przekazuje więcej informacji, zanim klikniemy w link.


Zastosuj rozszerzone opisy meta w Google

Rozszerzone opisy nazywane są także rich snippets i są bardzo pomocne, jeżeli chcemy zwiększyć CTR. To rozszerzone elementy opisu strony www, pokazujące się w wynikach wyszukiwania oraz wzbogacające jej widok. Tym sposobem link prowadzący do konkretnej strony będzie bardziej atrakcyjny dla odbiorcy, a w konsekwencji zwiększa się szansa, że w niego kliknie.


Buduj świadomość marki w internecie

Użytkownicy sieci mają zwykle swoje ulubione strony i marki, którym ufają. Przykładowo, jeżeli poszukujesz przepisu na pierogi, to w wynikach wyszukiwania wyświetlą się różne strony, jednak na czwartej pozycji pokaże się blog kulinarny, który regularnie czytasz. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybierzesz właśnie tę stronę. Dobrym rozwiązaniem jest również udzielanie się w social mediach poprzez pisanie ciekawych treści, przyciągających czytelników. Można także skorzystać z reklamy Facebook Ads.


Zadbaj o optymalizację szybkości strony

Czy szybkość ładowania witryny ma wpływ na CTR? Oczywiście, dlatego warto zatroszczyć się o zoptymalizowanie strony pod kątem szybkości ładowania. W przeciwnym razie, użytkownicy będą szybko opuszczać Twoją witrynę z powodu zbyt długiego oczekiwania na załadowanie się strony.


Wykorzystaj frazy long tail

Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić CTR, wykorzystuj frazy z długim ogonem. Dłuższe frazy są dokładniejsze i umożliwiają lepsze dostosowanie do intencji użytkowników. Są również mniej konkurencyjne, dzięki czemu można szybciej znaleźć się na wysokiej pozycji w rankingu Google.


Umieszczaj w postach grafiki

Zamieszczanie grafik we wpisach w mediach społecznościowych jest niemalże obowiązkowe. Zdjęcia oraz ciekawe obrazki sprawiają, że posty są angażujące i przyciągają wielu użytkowników. Można użyć ich również do przekazywania ważnych informacji. Okazuje się, że mają także korzystny wpływ na współczynnik klikalności, ponieważ zwiększają szansę kliknięcia w Twój link przez osoby poszukujące obrazu w Google Grafika.


Publikuj treści dopasowane do lokalizacji

Przeważająca liczba smartfonów, które są używane w celu poszukania czegoś w sieci, ma włączoną lokalizację. Dzięki temu Google ma szansę pokazywać wyniki lokalne, tzn. firmy, które mieszczą się niedaleko, co korzystnie wpływa na pozycjonowanie lokalne działalności.

Co powinien zrobić właściciel firmy, jeżeli chce, by jego działalność pokazywała się w wynikach lokalnych? Wystarczy dodać wybraną lokalizację do treści, meta opisów oraz utworzyć profil Google Moja Firma. W ten sposób informacje o firmie będą wyświetlały się w mapach Google. Ponadto użytkownik poprzez zapytanie otrzyma treść związaną z lokalizacją, co zwiększy u niego poziom satysfakcji, wzrośnie też prawdopodobieństwo, że kliknie w link.


Staraj się tworzyć zwięzłe oraz atrakcyjne meta tytuły

Meta title jest niezwykle istotnym elementem, który pokazuje się w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio napisany może zadecydować o tym, czy użytkownik kliknie w link i odwiedzi stronę. Title powinien być przejrzysty i opisywać to, co znajdziemy w treści. Pamiętajmy także, by był atrakcyjny i interesujący dla odbiorcy.


Zweryfikuj skuteczność nagłówków dzięki testowi A/B

Jak jeszcze można zadbać o CTR? Zwróć uwagę na nagłówek, który jest bardzo ważnym elementem, ponieważ zachęca użytkownika, by odwiedzili stronę. Pełni istotną funkcję, dlatego też trzeba go właściwie sformatować oraz dopasować do docelowej grupy odbiorców.


Stosuj wypunktowania oraz listy

Treści opracowane w formie listy są przejrzyste i przystępne dla czytelnika. Tworząc teksty z listą, warto zawrzeć w nagłówku i title konkretną liczbę, przykładowo 17 wskazówek. Wówczas użytkownik wie, że jeśli odwiedzi Twoją stronę, będzie mógł przeczytać listę, która zawiera konkretne informacje i jest łatwa w odbiorze.


Włącz nawigację w menu okruszkowym

Nawigacja w menu okruszkowym umożliwia wyświetlenie kroków wykonanych w danej witrynie, prezentuje więc drogę przez strony docelowe do tej, na której obecnie się znajdujemy. Najważniejszym celem tego typu nawigacji są pozytywne doświadczenia użytkowników, co dobrze wpływa na pozycjonowanie stron . Jeżeli nawigacja jest odpowiednio wykonana, pokazuje się w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, co może wpływać na współczynnik klikalności. Dzieje się tak, ponieważ użytkownik może od razu zaobserwować, że zawartość adresu URL wiąże się z interesującym go zagadnieniem.


Regularnie analizuj skuteczność treści

Jeśli chcemy poprawić CTR, konieczna będzie systematyczna i precyzyjna analiza skuteczności treści. Sprawdź, które ze stron, rodzajów treści oraz tytułów sprawiają, że treści cieszą się zainteresowaniem, a które niekoniecznie. Wykorzystaj Google Search Console - narzędzie wyświetli raport, w którym znajdziesz informacje na temat kliknięć, wyświetleń, CTR lub średniej pozycji stron w SERP.

Użyj również Google Analytics 4. Za jego pomocą można przeanalizować współczynnik odrzuceń, liczbę sesji, konwersje, a także inne ważne aspekty. Wówczas łatwiej jest określić, które z elementów oraz treści sprawdzą się najlepiej. Dzięki temu łatwiej będzie wprowadzać zmiany oraz zoptymalizować strony docelowe pod względem CTR.


17 wskazówek, które pomogą Ci poprawić organiczny współczynnik CTR. Podsumowanie

Wysoka klikalność (CTR) jest kluczowa dla sukcesu organicznej widoczności Twojej witryny. Warto skorzystać z przedstawionych w artykule wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć CTR i poprawić pozycjonowanie w wyszukiwarkach.