Wykorzystaj Google Bard w marketingu

Co to jest Google Bard

ChatGPT nie trzeba nikomu przedstawiać, ale sztuczna inteligencja Google Bard to zupełnie nowy model językowy stworzony przez Google AI. To świeży gracz na polu sztucznej inteligencji językowej, który stał się dostępny dla wszystkich użytkowników Google 13 lipca 2023 roku. Jesteśmy dopiero na etapie poznawania jego możliwości, porównywania ich z funkcjonalnością Chat GPT, a jednocześnie model ten jest w trakcie ciągłej ewolucji.

Mimo to już teraz warto zauważyć, że Google Bard oferuje pewne unikalne funkcje, które mogą postawić nas na zupełnie nowym poziomie również jeśli chodzi o pozycjonowanie czy audyt strony. Bieżące testy i porównania z ChatGPT pomagają zrozumieć, do czego możemy go wykorzystać, jednocześnie mając świadomość, że ewolucje tego modelu mogą wprowadzać nowe perspektywy i możliwości.

Jak używać Google Bard: zakres

Bard jest oparty na modelu językowym LaMDA, który został przeszkolony na większym zbiorze danych tekstu i kodu niż Chat GPT. Dzięki temu Bard jest w stanie generować tekst, który jest zarówno poprawny gramatycznie, jak i znaczeniowo, a do tego właściwie interpretuje intencję osoby pytającej, dlatego jego odpowiedzi są trafne, choć bardzo skonkretyzowane. Nie występują powtórzenia, co ma miejsce w Chat GPT.

Jest również w stanie tłumaczyć języki, pisać różnego rodzaju kreatywne treści i odpowiadać na pytania w sposób informacyjny. Już na podstawie tego opisu możemy sobie wyobrazić, do czego możemy wykorzystać jego potencjał.

Najłatwiej jednak będzie go zapytać, co może zrobić dla Twojego biznesu. My przykładowo zapytaliśmy go: “W jaki sposób możesz mi pomóc w strategii marketingowej mojej firmy?”

Zakres wsparcia Google Bard

Przyznasz, że zakres jest imponujący, ale łudząco podobny do Chat GPT. W czym tkwi różnica i niezwykłe możliwości tego narzędzia?

Jak używać Google Bard w marketingu

Bard może być wykorzystany w marketingu w wielu obszarach, o czym przekonasz się z dalszej treści tego artykułu. Jego najważniejszym atutem jest dostęp nie tylko do swojego zbioru danych, ale i sieci internetowej. Do tego przeprowadza dogłębne analizy i prowadzi Cię krok po kroku jak dobry coach biznesowy. Wystarczy wiedzieć, jak zadawać mu prompty, by przysłużył się rozwojowi Twojej firmy. Przyjrzyjmy się teraz konkretnym i unikalnym możliwościom Barda z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Google Bard: audyt strony www

Możemy mówić tutaj o bardzo zindywidualizowanej analizie Twojej strony www. Ze względu na to, że Bard ma bezpośredni dostęp do stron www, może ją analizować w czasie rzeczywistym i wyciągać wnioski. Baa może podpowiedzieć najwłaściwsze rozwiązania, nawet z zakresu SEO, które można wdrożyć na stronę, by poprawić jej widoczność w sieci.

Przykładowy audyt strony przeprowadzony przez Google Bard.

Posiadanie aktualnej wiedzy na dowolny temat jest tutaj kluczowe, by prawidłowo ukierunkować działania. Nie ulega wątpliwości, że Google Bard jest najlepiej poinformowaną sztuczną inteligencja AI, dlatego warto powierzyć mu rolę audytora.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu SEO?

Google Bard: zwiększanie konwersji

Kolejnym aspektem, który może podnieść sprzedaż w Twoim biznesie, jest praca nad wzrostem współczynnika konwersji. Tutaj również sztuczna inteligencja Google Bard może Ci pomóc, wskazując obszary do poprawy.

Czasami wydaje się, że odpowiedzi są nietrafne, bo przecież istnieje zakładka „o nas”, a Bard wskazał ją jako brakującą. Jednak po dopytaniu go o to, okazuje się, że faktycznie widział tę zakładkę, ale jest niewystarczająco rozbudowana. Warto więc dopytywać i jeszcze raz dopytywać, ponieważ w bardziej precyzyjnych pytaniach są ukryte te właściwe odpowiedzi.

Radzimy także, by dobrze przemyśleć pytania, ponieważ Bard może odmówić współpracy, gdy zinterpretuje pytanie jako fizyczną pomoc. Nie zniechęcaj się. Zapytaj, jak poprawnie powinien być sformułowany prompt, by wykonał zadanie, albo co dokładnie może wykonać w tym zakresie a czego nie. poprzez konwersację dojdziesz jak uzyskać odpowiedź na Twoje pytanie.

Bard potrafi odmówić współpracy.
Przykładowe propozycje zmian do wdrożenia.

Czytaj więcej:

Jak skutecznie zwiększyć konwersje na stronie. Częste błędy.

Google Bard: tworzenie treści i content marketing

Przekształcaj jeden format treści na inny, np. treść artykułu na blogu przekonwertuj na posty do social mediów. Można również wykorzystać nagrany podcast, by przygotować na jego podstawie artykuł na bloga. Google Bard ma jeszcze pewne ograniczenia jeśli chodzi o umiejętności rozpoznawania mowy, czy przetwarzania dźwięku na tekst, więc jakość może nie być do końca satysfakcjonująca, ale na pewno w pewnym stopniu może ułatwić cały proces wykonania transkrypcji. Wszystko zależy jednak od jakości nagrania. Im lepsze nagranie, tym lepsze efekty współpracy z Google Bard.

Łatwo przy tym zauważyć, że za skutecznym przekształcaniem treści z jednego medium do drugiego idzie zwiększenie ogólnej wydajności Twojej pracy. Szybciej produkujesz treści, więc masz więcej czasu na inne kluczowe zadania.

Nie można nie wspomnieć również o możliwości tworzenia treści z pomocą sztucznej inteligencji Google Bard. Nie są to ambitne treści, które można by spokojnie wykorzystać w działaniach marketingowych, czy na blogach. Google Bard przede wszystkim oferuje prostą formę przekazywania informacji i w dodatku bardzo krótką. Nawet jeśli wydasz polecenie napisania treści na 1500 zzs, niestety napisze o wiele krótszą. Lepiej więc sprawdza się w konstruowaniu konspektów, czy briefów projektowych. Nadaje się również do robienia podsumowań, opisów produktów, usług, czyli krótkich treści.

Google Bard: generowanie pomysłów i praca kreatywna

Bard stanowi również cenne wsparcie w procesie generowania pomysłów. Korzystając z dostępu do obszernej wiedzy i to w dodatku bieżącej wiedzy, jest w stanie nie tylko generować nowe pomysły, ale także łączyć informacje w oryginalne i kreatywne kombinacje.

Przykładowo, jeśli zapytasz Barda o sugestie dotyczące innowacyjnych produktów, model wykona przy okazji analizę konkurencji i zwróci listę pomysłów opartych na bieżących trendach, potrzebach klientów oraz dostępnych technologicznych możliwościach. Nie zawsze są to pomysły przełomowe, ale na pewno stanowią doskonały punkt wyjścia.

Jeśli nie podejrzewasz się o kreatywność, koncepcje i pomysły Google Barda mogą aktywować u Ciebie tę część umysłu. Każdy ją ma. Potraktuj go jako kreatywnego asystenta i zrób burze mózgów. Nie ważne, że jeden jest algorytmiczny. To, co się liczy, to pomysł, który można przekształcić i wykorzystać.

Oto kilka przykładów tego, jak możesz wykorzystać sugestie Barda do generowania pomysłów:

1. Jeśli prowadzisz firmę, możesz poprosić Barda o sugestie dotyczące nowych produktów lub usług, które mogłyby zainteresować Twoich klientów.

2. Jeśli pracujesz w marketingu, możesz poprosić Barda o sugestie dotyczące nowych kampanii marketingowych, które mogłyby dotrzeć do Twojej grupy docelowej.

3. Jeśli jesteś twórcą, możesz poprosić Barda o sugestie dotyczące nowych projektów

Google Bard: integracja ze stroną www i systemami CRM

Obecnie Bard może być integrowany z narzędziami i aplikacjami Google. Ale istnieje również możliwość integracji z zewnętrznymi narzędziami marketingowymi za pośrednictwem API. Dzięki temu można wykorzystać jego możliwości do uzupełnienia lub rozszerzenia funkcjonalności tych narzędzi. Jest to jednak rozwiązanie dedykowane bardziej programistom ze względu na złożoność implementacji. Warunkiem jest również kompatybilność narzędzia z Bard API.

Przykładem integracji mogą być narzędzia do zarządzania relacjami z klientami (CRM). Poprzez dostęp do danych o klientach Bard może generować bardziej spersonalizowane pomysły marketingowe.

Barda można również zintegrować z narzędziem do analizy danych, aby uzyskać dostęp do danych o wynikach marketingowych. Dzięki temu można z jego pomocą ocenić skuteczność pomysłów marketingowych, a także generować nowe pomysły na podstawie danych.

W przyszłości z pewnością integracji będzie podlegać znacznie większa liczba narzędzi tak jak to ma miejsce w przypadku Chat GPT, i w znacznie prostszy sposób niż ma to miejsce teraz.

Google Bard: w działaniach marketingowych

Jest jedna bardzo istotna dla pozycjonowania lokalnego i marketingu internetowego funkcja, o której warto wspomnieć. Google Bard wykorzystuje lokalizację, by precyzyjniej udzielać odpowiedzi w oparciu o dane z Twojego regionu, a więc i danych dotyczących Twoich klientów, jeśli działasz na rynku lokalnym. To niezwykle wspierająca funkcja, którą można wykorzystać do przygotowywania spersonalizowanych treści marketingowych, ofert promocyjnych czy informacji o lokalnych wydarzeniach. Może mieć też bezpośredni wpływ na wybór strategii marketingowych lokalnych biznesów. Warto mieć świadomość istnienia takiej funkcji, by aktywnie optymalizować działania marketingowe na poziomie lokalnym.

Google Bard: tworzenie strategii marketingowej

Nadaj kierunek swoim działaniom i stwórz strategię marketingową dla swojego biznesu wraz z chata Bard. Z jego pomocą możesz określić działania, które należy podjąć, krok po kroku, bez zbędnych dywagacji. Wynik będzie oparty o analizę konkurencji, bieżące dane, których nie trzeba szukać. To naprawdę rewolucyjny sposób dotarcia do swoich klientów. Rewolucyjny, ponieważ niesamowicie przyśpiesza cały proces analizy i podejmowania decyzji. Spróbuj już teraz. Poproś Barda:Proszę przygotuj strategię marketingową dla mojej firmy https://mojastrona.pl

Google Bard: analityka i wnioski

Sztuczna inteligencja w marketingu to nie tylko content marketing, czy działania w kierunku wzrostu konwersji. Ważnym aspektem jest również badanie konkurencji. Od tego powinno się rozpocząć wszelkie działania. Bard jest w stanie przeprowadzić taką analizę, uwzględniając mocne i słabe strony z bardzo dobrym skutkiem. Możesz od razu przedstawić mu swoich konkurentów jeśli ich znasz (poprzez podanie linków do stron), albo poprosić o przygotowanie listy najbardziej konkurencyjnych firm w twojej branży, jeśli ich nie znasz. Wynik dostaniesz w ciągu kilku sekund.

Przykładowa lista konkurentów dla branży streamingowej na rynku polskim
Wynik analizy słabych stron platform streamingowych

Jak tworzyć prompty w Google Bard

Aby osiągnąć optymalne rezultaty, przestrzegaj poniższych zasad tworzenia promptów:

Korzystaj z prostych słów i zwrotów. Unikaj skomplikowanego słownictwa, slangów oraz specjalistycznych terminów. Im bardziej jasny i prosty jest prompt, tym efektywniej jest przetwarzany.

Staraj się zachować precyzyjność. Im bardziej precyzyjny jest prompt, tym szybciej zostanie zrozumiana intencja zapytania. Zamiast ogólnego „Napisz artykuł”, określ konkretny temat, na przykład „Napisz artykuł na temat strategii marketingowej seo”.

Czasami, gdy jest to wskazane, daj przestrzeń do kreatywności. Nie ograniczaj się do surowych wytycznych. Daj swobodę w interpretacji promptu, co może przyczynić się do bardziej kreatywnego i interesującego rezultatu.

Możesz również skorzystać z opcji formułowania promptu w formie: polecenia, prośby, pytania, czy sugestii. Możesz też poprosić, by Bard odegrał jakąś konkretną rolę, a nawet przygotował scenariusz hipotetycznej sytuacji z klientem.

Przykłady promptów.

Przy bardziej złożonych zagadnieniach dobrą praktyką jest także konstruowanie, tzw. prompt chaining, który pozwala rozbić złożone zagadnienie na mniejsze części. Korzystasz wówczas z wyniku jednego kroku jako promptu dla kolejnego.

Spróbujmy zastosować tę technikę do zagadnienia z dziedziny marketingu:

Początkowy prompt:
„Opowiedz mi o najważniejszych aspektach strategii marketingowej dla nowopowstałej firmy X.”

Prompt łańcuchowy 1:
„Jakie są najnowsze trendy w marketingu, które mogą być skutecznie wykorzystane w strategii firmy X?”

Prompt łańcuchowy 2:
„Skoncentruj się na roli marketingu treści w nowoczesnych strategiach. Jakie są korzyści i najlepsze praktyki?”

Prompt łańcuchowy 3:
„Podaj konkretne przykłady firm, które osiągnęły sukces dzięki innowacyjnym strategiom marketingowym, szczególnie skupiając się na marketingu treści.”

W ten sposób każdy kolejny prompt jest bardziej skonkretyzowany i skupiony na szczegółach. Możesz kontynuować ten proces, aż osiągniesz poziom szczegółowości, który spełnia twoje oczekiwania.

Oczywiście, najlepszy sposób na skonstruowanie promptu zależy od konkretnego zadania, które chcesz zlecić, kontekstu i celów, jakie masz na myśli. Jednak przestrzegając powyższych zasad, zwiększysz prawdopodobieństwo, że uzyskasz oczekiwany wynik.

Potrzebujesz zwiększyć swoją widoczność w Google?

Podsumowanie: Wykorzystaj Google Bard w marketingu

Choć Google Bard nie rozwiązuje wszystkich problemów, jest niezwykle użytecznym narzędziem. Jego zdolność do lepszego zrozumienia intencji wyszukiwania, precyzyjnego wskazywania problemów i sposobów ich rozwiązywania, stanowi cenny atut dla strategii marketingowej.

Mimo że nie jest idealny, Google Bard otwiera przed Tobą nowe możliwości, które mogą znacząco poprawić skuteczność Twoich działań. Korzystaj z niego w sposób elastyczny, a przy tym czerp jak największą korzyść z jego funkcji, dostosowując się do zmieniających się warunków. Pozwól Google Bard prowadzić Cię przez fascynujący świat nowoczesnych możliwości.

Inni przeczytali również:

10 powodów, dlaczego warto wykorzystać chat gpt w biznesie i marketingu.
102 prompty chat gpt dla przedsiębiorcy.
Czy ChatGPT to przyszłość content marketingu?
Jak sprawdzić i analizować konkurencję. Praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców.
Plan marketingowy, strategie marketingowe w lokalnej firmie.

Scroll to Top