Plan marketingowy, strategie marketingowe w lokalnej firmieKażda firma działająca na rynku lokalnym, by konkurować z innymi markami musi opracować skuteczny plan i strategię marketingową. zwłaszcza w obszarze optymalizacji SEO. Prawidłowe zastosowanie technik SEO jest bezcenne, ponieważ zwiększa organicznie widoczność w wynikach wyszukiwania. Dlaczego to tak ważne w przypadku lokalnych firm?

Wielu ludzi szuka przecież lokalnie produktów i usług, dlatego tak ważne jest, aby lokalna firma była łatwo dostępna i rozpoznawalna w wyszukiwarkach. Plan marketingowy i strategia pozwalają efektywnie wykorzystać narzędzia takie jak słowa kluczowe, optymalizacja strony internetowej i linki przychodzące, aby dotrzeć do lokalnego rynku.

W naszym artykule przyjrzymy się oczywistym i mniej oczywistym elementom skutecznej strategii marketingowej. Zapoznaj się z naszymi propozycjami i zacznij działać już teraz, by zdominować lokalny rynek!

 

 

Dlaczego plan marketingowy jest istotny dla lokalnych firm


Skuteczna strategia marketingowa jest niezwykle ważna dla lokalnych biznesów. Pomaga ona w budowaniu świadomości marki, dotarciu do nowych klientów i utrzymaniu lojalności istniejących klientów. Bez dobrze opracowanej strategii marketingowej, lokalny biznes może mieć trudności z konkurowaniem na rynku i osiągnięciem sukcesu.

Strategia marketingowa pozwala lokalnym biznesom zidentyfikować swoją grupę docelową i zrozumieć ich potrzeby. To umożliwia dostosowanie produktów i usług do tych potrzeb, co z kolei przekłada się na większe zainteresowanie klientów. Opracowana strategia marketingowa pozwala również lokalnym biznesom wyróżnić się spośród konkurencji i zbudować silną pozycję na rynku.

Ważne jest również, aby strategia marketingowa dla lokalnego biznesu była dostosowana do specyfiki lokalnego rynku. Lokalne biznesy mają inne potrzeby i wyzwania niż większe, globalne firmy. Dlatego ważne jest, aby przy budowaniu strategii marketingowej brać pod uwagę lokalne czynniki, takie jak konkurencja, preferencje klientów i ogólna specyfika lokalnej społeczności. Zbadaj swój rynek. Przyjrzyj się, jakie są już dostępne produkty i usługi w Twojej okolicy, a jakich nie ma, jakie są ceny.

 

 

Jakie są skuteczne strategie marketingu internetowego dla lokalnych firm

 

 

Strategia optymalizacji strony internetowej - responsywność dla lokalnych firm


Następnym ważnym krokiem w strategii marketingowej dla lokalnych firm jest optymalizacja strony internetowej pod kątem responsywności. Na pewno nikogo nie zdziwi fakt, że aż 61% osób korzystających z urządzeń mobilnych będzie bardziej skłonnych do nawiązania kontaktu z lokalną firmą, jeśli ta posiada responsywną stronę internetową dostosowaną do urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach to absolutna konieczność. Wiele osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania internetu, dlatego ważne jest, aby Twoja strona internetowa była dostosowana nie tylko do różnych rozmiarów ekranów, ale działała również sprawnie na smartfonach i tabletach. Test optymalizacji mobilnej można przeprowadzić na stronie Google. Koniecznie też przetestuj swoją stronę na różnych urządzeniach i przeglądarkach, aby upewnić się, że działa ona poprawnie i wygląda dobrze na każdym z nich.

 


Żródło: similarweb.com

Żródło: similarweb.com Czytaj więcej:
Strona mobilna czy responsywna, a może AMP? Sprawdź, co wybrać.

 

 

Strategia optymalizacji strony internetowej - wydajność stron dla lokalnych firm

 

Kolejnym ważnym aspektem jest szybkość ładowania strony. Ludzie oczekują, że strona internetowa załaduje się w ciągu maksymalnie 3 sekund, dlatego ważne jest, aby unikać ciężkich obrazków, niepotrzebnych skryptów i innych czynników, które mogą spowolnić ładowanie strony. Dobra optymalizacja pod kątem szybkości ładowania może poprawić doświadczenie użytkownika i przyczynić się do zwiększenia konwersji.

 

Czytaj więcej:
Działania, które przyspieszą prędkość ładowania Twojej strony internetowej
9 technicznych problemów, których naprawa poprawi wyniki strony www
Jak zwiększyć szybkość strony? 8 elementów, na które musisz uważać

 

 

Strategia optymalizacji strony internetowej - słowa kluczowe dla lokalnych firm

 

Badanie i optymalizacja lokalnych słów kluczowych to jeden z elementów strategii marketingowej, która również dotyczy optymalizacji strony internetowej. Słowa, czy frazy kluczowe stanowią fundament optymalizacji SEO, gdyż to na ich bazie wyszukiwarki indeksują i prezentują Twoją stronę internetową.
W przypadku lokalnych firm ważne jest, aby skupić się na słowach kluczowych, które są związane z Twoją branżą i lokalizacją. Możesz rozpocząć od zbadania popularnych zapytań lokalnych, które są wpisywane przez potencjalnych klientów. Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc Ci w badaniu słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, Senuto, czy Ahrefs.

 

Źródło: Google Keyword Planner

 

Po zidentyfikowaniu odpowiednich słów kluczowych dla Twojej lokalnej firmy, możesz je umieścić w strategicznych miejscach na swojej stronie internetowej, takich jak nagłówki, treść artykułów, meta tagi czy nazwy plików graficznych. Ważne jest, aby frazy kluczowe były używane naturalnie i spójne z treścią Twojej strony, a także żeby zawierały odniesienia do lokalizacji firmy, np. “najlepsza pizza na Żoliborzu”. Tak właśnie wyszukują klienci.

 

Przykładowe wyszukanie frazy “najlepsza pizza na Żoliborzu”

 

Czytaj więcej:
Jak wybrać frazy do pozycjonowania strony? Skuteczne strategie + lista narzędzi.
Czym są frazy z długim ogonem i jak je wykorzystać w pozycjonowaniu?

 


Strategia optymalizacji strony internetowej - content marketing dla lokalnych firm

 

Marketing treści jest również skuteczną strategią dla lokalnych biznesów. Pozwala on na przyciągnięcie większej uwagi klientów, budowanie zaufania i zwiększanie świadomości marki.

Przy tworzeniu planu marketingu treści warto zacząć od określenia tematów, które są ważne dla Twojej lokalnej społeczności. Zastanów się, jakie problemy chcą rozwiązać, jakie informacje są dla nich cenne i jakie są ich zainteresowania. To pozwoli Ci tworzyć treści, które są atrakcyjne i użyteczne.

Kolejnym krokiem jest określenie formatów treści, które chcesz tworzyć. Może to być blog, artykuły, infografiki, wideo, podcasty czy e-booki. Wybierz te formaty, które najlepiej pasują do Twojej grupy docelowej i które możesz tworzyć regularnie.

Ważne jest również określenie kanałów dystrybucji treści. Możesz publikować treści na swojej stronie internetowej, w mediach społecznościowych, w lokalnych gazetach czy na blogach partnerskich. Wybierz takie kanały, które mają potencjał dotarcia do większej liczby klientów.

Nie zapomnij również o promocji treści. Dziel się swoimi treściami na mediach społecznościowych, wysyłaj newslettery do klientów i innych zainteresowanych osób, a także nawiązuj współpracę z innymi lokalnymi biznesami, aby promować swoje treści wzajemnie.

Ważne! Treści na stronie internetowej wymagają optymalizacji pod kątem SEO. Możesz użyć wcześniej zidentyfikowanych słów kluczowych w swoich artykułach i w metadanych, takich jak tytuły, opisy i tagi. Dodatkowo, warto zadbać o linkowanie wewnętrzne, które pozwoli użytkownikom na łatwe nawigowanie po Twojej stronie i zwiększy jej wartość dla wyszukiwarek internetowych.

 

 

Strategia marketingowa poza stroną internetową - opinie online dla lokalnych firm

 

Wykorzystanie opinii o usługach, czy produktach to kolejny ważny element strategii marketingowej dla lokalnych firm. W dzisiejszych czasach opinie innych ludzi mają ogromne znaczenie dla potencjalnych klientów, którzy często sprawdzają opinie przed podjęciem decyzji zakupowych.

Jednym ze sposobów zbierania opinii jest zachęcanie zadowolonych klientów do wystawiania opinii na stronach takich jak Google Moja Firma, czy Facebook. Ważne jest, aby regularnie monitorować opinie i reagować na nie, zarówno na pozytywne, jak i negatywne. Pokaż klientom, że ich opinie są dla Ciebie ważne i że dbasz o jakość obsługi.

Dodatkowo, warto zadbać o budowanie pozytywnej reputacji poprzez udział w lokalnych społecznościach online, udzielanie się na forach branżowych czy publikowanie artykułów gościnnych na stronach innych firm. Im bardziej zaangażujesz się w lokalną społeczność, tym większa szansa na zbudowanie solidnej reputacji i przyciągnięcie większej liczby klientów.

 
Przeczytaj więcej:
Jak skutecznie pozyskiwać opinie w Google?

 


Strategia marketingowa poza stroną internetową - Google Moja Firma dla lokalnych firm

 

Przygotowując różne warianty strategii marketingowej dla swojego biznesu, nie można zapomnieć o zaplanowaniu działań również poza stroną internetową. Są one tak samo ważne jak działania na samej stronie, ponieważ (jak donosi moz.com) 97% ludzi dowiaduje się o lokalnej firmie z Internetu.

Idealnym rozwiązaniem, by zaistnieć w lokalnych wyszukiwarkach jest Google Moja Firma. Mowa już była o tym narzędziu w kontekście zbierania opinii, ale warto uwzględnić szersze możliwości tego narzędzia. Klient odnajdzie Twoją firmę w sposób naturalny i bezwysiłkowy, dzięki zawartym tam informacjom lokalizacyjnym i kontaktowym. Podanie precyzyjnych i aktualnych informacji jest w tym przypadku kluczowe, ponieważ osoba wyszukująca wprowadza zapytanie zazwyczaj już z intencją zakupową. Oznacza to, że mając dobrze zlokalizowaną firmę w GMF, ścieżka zakupowa bardzo się skraca.

 


Wynik wyszukiwania firmy po wprowadzeniu jej do Google Moja Firma

 


Strategia marketingowa poza stroną internetową - linkowanie przychodzące dla lokalnych firm

 

Założenie konta Google Moja Firma to również możliwość budowania silnego linkowania przychodzącego, które kieruje użytkowników do Twojej strony.

Warto pamiętać również o katalogach branżowych. Są one cennym źródłem informacji dla potencjalnych klientów, którzy mogą szukać firm specjalizujących się w określonej branży lub usługach na lokalnym rynku. One również mogą pomóc w budowaniu mocnego linkowania przychodzącego, co ma kluczowe znaczenie dla pozycjonowania strony internetowej w wynikach wyszukiwania.

Lokalne katalogi branżowe wyszukasz, wpisując w wyszukiwarkę dla przykładu “katalogi branżowe Poznań”. Takie działania umacniają firmę na rynku lokalnym, więc warto je wdrożyć od zaraz. Trzeba jednak pamiętać, że katalogi branżowe muszą być wysokiej jakości. Wybieraj takie, które są wiarygodne, wartościowe i godne zaufania w środowisku online.

 


Strategia marketingowa poza stroną internetową - media dla lokalnych firm

 

Wykorzystanie lokalnych mediów, takich jak telewizja, radio i gazeta w strategii marketingowej jest bardzo dobrym sposobem na dotarcie do potencjalnych klientów w Twoim regionie. Te tradycyjne media nadal mają ogromne znaczenie w komunikacji lokalnej i mogą pomóc w zbudowaniu zaufania do marki poprzez regularne wystąpienia lub reklamy.

Zachęcamy również do otworzenia swojego własnego kanału na YouTube lub podcastu, jeśli Twoi klienci tam właśnie szukają produktów, czy usług z Twojego asortymentu. To doskonały sposób na bardziej osobiste i interaktywne podejście do komunikacji z klientami. Można tam dzielić się wiedzą, poradami i informacjami, które są wartościowe dla lokalnej społeczności. To pozwala budować silniejsze więzi i zaufanie, a także pozyskiwać lojalnych słuchaczy lub widzów.

Warto pamiętać, że połączenie lokalnych mediów tradycyjnych z nowoczesnymi platformami cyfrowymi może skutkować synergicznym efektem, pozwalającym na skuteczne dotarcie do różnych grup docelowych. Warto zróżnicować strategie marketingowe, aby zwiększyć rozpoznawalność marki i przyciągnąć lokalnych klientów.

 


Strategia marketingowa poza stroną internetową - płatne reklamy dla lokalnych firm

 

Lokalne firmy, uwzględniając kampanie reklamowe w swojej strategii marketingowej, muszą dokładnie określić lokalizację docelową. Zastanów się, w jakim obszarze chcesz docierać do klientów i określ precyzyjnie promień konkretnych miejscowości.

Jednak skuteczność lokalnych reklam jest zależna nie tylko od określenia zasięgu i jakości grupy docelowej, ale również od zastosowanych fraz kluczowych. Jak już pisaliśmy wcześniej - muszą być one związane z Twoją lokalizacją.

W reklamach lokalnych warto zadbać o zdjęcia. Dobrze wykonane zdjęcia pozwalają klientom zobaczyć, co oferuje firma w sposób bardziej przekonujący niż sam opis tekstowy, a nawet opowiedzieć historię firmy. Jeśli firma wyróżnia się czymś charakterystycznym, zdjęcia mogą pomóc również w budowaniu rozpoznawalności marki.


Czytaj więcej:
7 sposobów jak reklamować firmę w internecie
Jak wypromować firmę w internecie?

 

 

Strategia marketingowa poza stroną internetową - aktywność społeczna


Sprawdzoną strategią dla lokalnych biznesów jest na pewno angażowanie się w działania społeczne. Możesz organizować lub wspierać lokalne wydarzenia, festiwale, akcje charytatywne i działać na rzecz lokalnych inicjatyw. To doskonały sposób na budowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Możesz również przemyśleć współpracę z lokalnymi organizacjami non-profit lub innymi aktywnymi lokalnie firmami, które wzmocnią rozpoznawalności Twojej marki.

Współpracując z lokalnymi blogerami lub influencerami może pomóc w dotarciu do szerokiej grupy lokalnych klientów, zwłaszcza jeśli są oni znani w swojej społeczności.

Innym aspektem lokalnych aktywności jest wspieranie edukacji, czy lokalnych talentów poprzez przeprowadzanie szkoleń, czy mentoringów. Osoby, które widzą, że firma angażuje się w rozwijanie lokalnych talentów, mogą być bardziej skłonne wspierać tę firmę i korzystać z jej usług. Takie działania choć wydają się czasochłonne dają uwagę i uznanie społeczne.

 


Skuteczne pomysły na marketing dla lokalnych firm

 

Rozpowszechniaj materiały marketingowe lokalnie: Skup się na lokalnym rynku i rozpowszechniaj ulotki, plakaty i katalogi w okolicznych miejscach, aby dotrzeć do swojej docelowej grupy odbiorców.

Stwórz skrzynkę sugestii i zapytań dla klientów: Skrzynka sugestii to sposób na zbieranie opinii klientów, która daje im poczucie, że ich głos jest słyszany i ceniony.

Zorganizuj konkurs w social mediach: Konkursy w mediach społecznościowych to doskonały sposób na zaangażowanie klientów i zdobycie ich uwagi.

Stwórz atrakcyjną grafikę na chodniku lub na ścianie: Reklamy na chodniku mogą przyciągać uwagę przechodniów i być skutecznym narzędziem lokalnego marketingu.

Przygotuj przedmioty brandowe, które przyciągną wzrok a może nawet uśmiech. Mogą to być kubki, długopisy, notatniki, czy naklejki na laptopa. Liczy się oryginalny pomysł.

 


Plan marketingowy i strategie marketingowe w lokalnej firmie. Podsumowanie

 

Podsumowując, dobrze przemyślana i skutecznie wdrożona strategia marketingowa ma ogromne znaczenie dla lokalnych firm. Poprzez identyfikację grupy docelowej, budowanie marki, optymalizację strony internetowej, badanie i optymalizację słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści oraz zarządzanie reputacją, możesz zwiększyć widoczność swojej firmy w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć więcej klientów z Twojego obszaru.

Pamiętaj, że strategia marketingowa to proces ciągły, który wymaga monitorowania i dostosowywania do zmieniających się warunków rynkowych. Bądź elastyczny i gotowy do eksperymentowania, aby znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla swojej lokalnej firmy.

Zainwestuj czas i wysiłek w opracowanie i realizację swojej strategii marketingowej, a z pewnością odniesiesz sukces w pozyskiwaniu nowych klientów i rozwijaniu swojej lokalnej firmy. Pamiętaj, że marketing to długoterminowa inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w przyszłości. Zacznij działać teraz i stań się liderem na lokalnym rynku!

 

Katarzyna Kalbarczyk

Junior marketing specialist

 

 

Inni przeczytali także:

Jak sprawdzić i analizować konkurencję. Praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców.
16 sposobów jak zwiększyć sprzedaż online
Jak wypromować nową stronę internetową? Poznaj 11 skutecznych kroków SEO
Wykorzystaj Google Bard w marketingu