Jak zoptymalizować stronę 404 pod SEO?

Strona 404 może być irytująca dla odwiedzających, ale czy wiesz, że można ją zoptymalizować pod kątem SEO? Optymalizacja strony 404 ma wiele korzyści, takich jak poprawa doświadczenia użytkownika i zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania. W tym artykule przedstawimy skuteczne strategie, które pomogą przekształcić ją w użyteczne narzędzie i poprawić pozycję Twojej witryny w sieci.


Co to jest strona 404?

Co oznacza błąd 404 na stronie? Strona 404 to strona internetowa, która pojawia się, gdy odwiedzający próbuje uzyskać dostęp do konkretnej strony w witrynie, ale ta strona nie jest dostępna lub nie istnieje. Kod odpowiedzi HTTP 404 oznacza, że żądany zasób nie został odnaleziony na serwerze.

Kiedy odwiedzający wpisuje adres URL lub kliknie uszkodzony albo nieistniejący link, serwer witryny próbuje znaleźć żądaną stronę. Jeśli strona nie istnieje, serwer zwraca odpowiedź HTTP 404, a przeglądarka wyświetla stronę 404.

Strona 404 ma na celu poinformowanie użytkownika, że strona, której szukał, nie jest dostępna. Może zawierać komunikat o błędzie lub sugerować inne działania, takie jak powrót do strony głównej, wyszukiwanie lub skontaktowanie się z administratorem witryny w celu uzyskania dalszej pomocy.

Strony 404 są ważne, ponieważ pomagają poprawić doświadczenie użytkownika na stronie internetowej. Przez odpowiednie zaprojektowanie strony 404 i udostępnienie pomocnych informacji, użytkownicy mogą łatwo nawigować po stronie i znaleźć to, czego szukają, nawet jeśli natrafiają na błąd 404.

 

Monitorowanie strony z błędem 404

Zastanawiasz się, jak zoptymalizować stronę 404 pod SEO? Dobrą metodą jest upewnienie się, że użytkownicy oraz wyszukiwarki nie będą trafiać na tego typu strony.

Są różne metody monitorowania błędów 404 oraz różne narzędzia, z których można skorzystać, np. Google Analytics i Google Search Console.
Możesz także skorzystać z popularnych crawlerów, np. Screaming Frog, ale weź pod uwagę, że nie są one doskonałe.

W jaki sposób sprawdzić błędy 404 na stronie?

 • W Google Search Console, wybierz sekcję Indeksowanie -> Strony -> Indeksowanie stron. Warto zaznaczyć, że pokazuje błędy znalezione robota (nie takie, które rzeczywiście wyświetliły się odbiorcom).
 • W celu znalezienia stron z błędem pokazujących się odwiedzającym, skorzystaj z narzędzia Google Analytics. Aby to osiągnąć, opracuj niestandardowy raport z adresem Twojej strony 404.
 • Istnieje także możliwość ręcznego poszukiwania stron 404, jednak metoda ta jest skuteczna wyłącznie w niewielkich serwisach. Wprowadź w wyszukiwarkę “site:adres strony”. Wówczas wygeneruje się lista zaindeksowanych stron z wybranej witryny.


Naprawa błędu 404

Jeżeli chcesz naprawić błąd 404, prezentujemy 3 możliwości działania:

 • przekierowanie strony 404 na inny adres URL, przykładowo przekierowanie strony produktowej na stronę pokazującą nowszą wersję takiego samego produktu;
 • przekierowanie wszystkich błędów 404 na stronę główną - to strategia, która jest odpowiednia wyłącznie w dużych serwisach, które mają dużo błędów 404, jednak może być szkodliwa dla User Experience (doświadczeń użytkownika);
 • zoptymalizowanie strony z błędem pod kątem SEO oraz konwersji - to najkorzystniejsza metoda. W odpowiedzi na zapytanie umożliwia wyświetlenie określonej strony, która będzie prowadzić odwiedzających z powrotem na drogę konwersji, a także ułatwia odnalezienie wybranego produktu bądź usługi. Tego typu stronę możemy wyłączyć z indeksowania, dzięki czemu nie będzie niekorzystnie wpływać na pozycjonowanie stron.

 

Wskazówki dotyczące optymalizacji strony 404

Strony z błędem 404 są nieuniknione. Dlatego dobrze jest zoptymalizować stronę 404 pod SEO oraz konwersję. Prezentujemy wskazówki, które pomogą Wam w realizacji tego zadania.

 

Strona z błędem sprawdzi się do pozycjonowania produktów oraz stron ofertowych

Strona z błędem może pomóc Ci w pozycjonowaniu Twoich produktów oraz usług. W tym celu należy na stronie 404 dodać:

 • linki prowadzące do najistotniejszych podstron ofertowych;
 • linki kierujące do najważniejszych produktów razem ze zdjęciami.

Atrakcyjne fotografie doskonale przyciągają uwagę odbiorców. Same linki też są dobrym rozwiązaniem, jednak z pewnością lepiej zadziałają wraz ze zdjęciami lub grafikami. Tym sposobem można zmniejszyć negatywne odczucia użytkowników i skierować ich do produktów, które ich interesują, a nam przynoszą duże zyski. W sytuacji, gdy usunięto produkt, który był widoczny wcześniej w wybranej witrynie, można dokonać optymalizacji strony z błędem 404, prezentując podobne produkty.

 

Wstaw recenzje klientów na stronie z produktami

Jak zoptymalizować stronę 404 pod SEO i konwersję? Dobrym rozwiązaniem jest także dodanie recenzji klientów na temat produktów bądź usług. Użytkownik, który trafia na stronę z błędem 404, odczuwa zwykle irytację. Może zniechęcić go to do skorzystania z Twojej oferty. Pozytywne recenzje złagodzą frustrację i będą kierować użytkownika do witryny, którą chcieliby zobaczyć. Dzięki temu łatwiej im będzie powrócić na ścieżkę konwersji.


Pozyskuj kolejnych klientów poprzez wykorzystanie strony z błędem 404

W jaki sposób można zdobyć nowych klientów poprzez stronę 404? Dodaj formularz kontaktowy, dzięki któremu użytkownik może uzyskać pomoc od specjalisty z Twojej firmy.
Można też zaproponować wykorzystanie wersji demonstracyjnej programu lub narzędzia oferowanego przez Ciebie. Wówczas zmniejszymy ryzyko, że użytkownik opuści stronę, nie zapoznając się z ofertą. Stwórz przejrzysty komunikat, który będzie zachęcał do tego, by podzielić się adres mailowym, na który wyślesz link kierujący do dodatkowych materiałów (może być to e-book, wersja demo narzędzia lub poradnik w PDF).


Wstaw humorystyczny element na stronie 404

Na stronie z błędem warto dodać żartobliwy akcent, który może przyczynić się do tego, że odbiorcy łatwiej uda się zapamiętać markę. Możesz użyć GIF-a, wideo lub grafiki. Istnieje prawdopodobieństwo, że kiedy użytkownik zobaczy Twoją markę w sieci, przypomni sobie Twoją stronę z humorystycznym elementem, a nie irytację, którą odczuł, gdy nie mógł znaleźć tego, czego poszukiwał.


Nakieruj odwiedzających na inne podstrony

Skorzystaj z twardych danych analitycznych z Google Analytics i narzędzi CRM. Wówczas można skierować odbiorców do podstron, będących w stanie ich zainteresować. Jeżeli jesteś właścicielem sklepu z butami i większość użytkowników trafia na Twoją stronę po wpisaniu fraz “buty sportowe” i “buty damskie”, dobrym rozwiązaniem będzie wstawienie na stronę z błędem linków do tych podstron.

 

Napisz indywidualny komunikat na stronie z błędem 404

Zwykły komunikat “Błąd 404 - nie znaleziono strony” nie przyciąga uwagi odbiorców i robi wrażenie, że komunikujemy się z robotem, a nie realną osobą. Z tego powodu, dobrze jest go zoptymalizować i opracować coś o bardziej indywidualnym charakterze.


Przyciągnij subskrybentów

Czy wiesz, że za pomocą strony 404 można również pozyskać subskrybentów? Wystarczy, że dodasz na stronie formularz rejestracyjny do newslettera. Ważne jednak, by użytkownicy otrzymali też coś od Ciebie, przykładowo e-book, poradnik czy kod rabatowy.


Skorzystaj z wyskakujących okienek

Jeżeli Twój potencjalny klient znalazł się na stronie z błędem, warto wykorzystać wyskakujące okienko, które pojawia się w chwili, kiedy użytkownik zamierza opuścić stronę. Wprawdzie ludzie nie lubią wyskakujących okien, jednak tutaj jest trochę inaczej. Stworzenie okienek proponujących rabaty albo ceny promocyjne może sprawić, że użytkownik będzie chciał powrócić do strony głównej.


Optymalizując stronę 404 pamiętaj o zwięzłym przekazie

Optymalizując stronę z błędem 404 należy pamiętać, by znalazł się na niej jasny przekaz na temat tego, co jest problemem (przykładowo użytkownik nie odnalazł produktu, którego poszukiwał) oraz propozycja rozwiązania (może być to przejście do kluczowych podstron). Staraj się unikać rozbudowanego tekstu szczegółowo objaśniającego problem. Odbiorca prawdopodobnie go nie przeczyta. Opracuj prosty i zwięzły komunikat oraz dodaj linki do:

 • strony głównej,
 • strony wsparcia,
 • podobnego rodzaju produktów,
 • najistotniejszych podstron.


Wprowadź informacje biznesowe na stronie 404 z błędem

Co jeszcze należy zrobić, by zoptymalizować stronę 404 pod kątem SEO oraz konwersji? Jeżeli jesteś właścicielem firmy usługowej, na stronie 404 możesz wprowadzić następujące informacje:

 • obszar oferowanych działań,
 • cennik,
 • informacje teleadresowe lub formularz kontaktowy.


Zatroszcz się o interakcję z odbiorcą

Strona 404 może również zapewnić użytkownikowi rozrywkę. Można za jej pomocą zbudować interakcję oraz pozytywne doświadczenia. Jako przykład niech posłuży kualo.com - strona 404 w tej witrynie oferuje dostęp do minigry wideo. Tym sposobem można zmniejszyć negatywne doświadczenia użytkownika.
Podobne taktyki wykorzystują przeglądarki, kiedy użytkownicy nie mają dostępu do internetu.

 

Zastosuj słowa kluczowe

Jak zoptymalizować stronę 404 pod SEO? Zamiast zamieszczania przeprosin za niedziałającą stronę, umieść na niej popularne słowa kluczowe z linkami. W ten sposób zwiększysz wartość strony z błędem 404 dla wyszukiwarek.

Przyjmijmy, że jesteś właścicielem sklepu z sukienkami. Na stronie 404 możesz dodać słowa kluczowe “sukienka na wesele” lub “sukienka na 18-stkę” razem z linkami do właściwych podstron. Oznacza to, że możesz na stronie 404 zamieścić tekst, przykładowo “Poszukujesz eleganckiej sukienki na wesele? Sprawdź ofertę.”


Wstaw link do pobrania mobilnej aplikacji

Na stronie 404 warto także dodać link do pobrania Twojej aplikacji mobilnej. Można również zachęcić odbiorców, by zainstalowali aplikację, ponieważ pozwoli ona szybko znaleźć im to, czego poszukują. Warto poinformować, że korzystając z aplikacji, otrzymają różne korzyści, np. rabat. To dosyć odważne działanie, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że użytkownik nie będzie miał nic wspólnego z Twoją aplikacją, jednak dzięki dobrze przygotowanej komunikacji, może przynieść efekty.

 

Zoptymalizuj elementy nawigacyjne

Jeżeli chcesz zwiększyć skuteczność strony 404 w optymalizacji konwersji, zoptymalizuj elementy nawigacyjne. Jak to zrobić?

 • dodaj wewnętrzną wyszukiwarkę na stronie z błędem - widoczny pasek wyszukiwania na stronie 404 może skierować odbiorcę na ścieżkę konwersji, dzięki czemu jest w stanie odnaleźć to, czego szukał wcześniej;
 • zamieść menu nawigacyjne na stronie 404, które pomoże w nakierowaniu użytkowników do istotnych podstron - odwiedzający nie będzie musiał cofać się kilka razy, używając przycisku wstecz.

Jak zoptymalizować stronę 404 pod SEO? Podsumowanie

Strona 404 to strona, która pojawia się, gdy użytkownik odwiedza nieistniejący lub usunięty adres URL na stronie internetowej. W artykule omówiono różne strategie i techniki, które można zastosować do zoptymalizowania strony 404 pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarki. 

Zoptymalizowanie strony 404 pod kątem SEO to ważny krok w poprawie doświadczenia użytkownika i skuteczności witryny. Spersonalizowane treści, przekierowania, monitorowanie błędów i naprawa uszkodzonych linków są kluczowe dla skutecznej optymalizacji strony 404. Choć stron 404 nie sposób uniknąć, to można sprawić, że będą pomocne w pozycjonowaniu

 

 

Inni przeczytali także:

Czym są linki dofollow i nofollow? Poznaj różnice
Jak zaprojektować ścieżkę klienta na swojej stronie internetowej z uwzględnieniem SEO?
Jak responsywność strony wpływa na SEO?
UX w SEO - najlepsze praktyki