Czym jest Social Media Optimization?

Social Media Optimization (social SEO) to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w świecie marketingu internetowego. Wraz z rozwojem mediów społecznościowych, optymalizacja treści w kontekście ich widoczności staje się kluczowa. W artykule omawiamy szerzej, co to jest Social Media Optimization i jak zoptymalizować swój profil w mediach społecznościowych, by wspierał pozycjonowanie.


Czym jest Social Media Optimization?

Social SEO to strategia, która koncentruje się na optymalizacji naszej obecności w mediach społecznościowych w celu zwiększenia widoczności marki i dotarcia do odpowiedniej grupy odbiorców. Nie chodzi już tylko o pojawienie się w wynikach wyszukiwania tradycyjnych wyszukiwarek internetowych, ale również o zdobycie popularności, angażowanie społeczności i tworzenie wartościowych interakcji na platformach społecznościowych.

SMO wykorzystuje różne techniki i działania, takie jak optymalizacja profili na platformach społecznościowych, dostosowywanie treści do preferencji i zwyczajów użytkowników, tworzenie atrakcyjnych treści, promowanie interakcji i udziału użytkowników, monitorowanie i analizowanie wyników oraz budowanie trwałych relacji ze społecznością online.

Dzięki SMO można zwiększyć zasięg i widoczność marki, zdobyć lojalność i zaangażowanie użytkowników, generować ruch na stronie internetowej, wspierać działania SEO (Search Engine Optimization) oraz budować pozytywny wizerunek marki wśród społeczności online.

W dobie rosnącego znaczenia mediów społecznościowych, Social Media Optimization jest nieodłącznym elementem skutecznej strategii marketingowej, pozwalając firmom i markom wykorzystać pełny potencjał mediów społecznościowych dla osiągnięcia sukcesu.


Social media a SEO

Zastanawiasz się, czy social media mają wpływ na SEO? Tak, choć nie w sposób bezpośredni. Istnieje kilka sposobów, w jaki obecność w mediach społecznościowych może wpływać na pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania organicznego. Oto kilka przykładów:

 • generowanie ruchu - aktywna obecność w mediach społecznościowych może przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie internetowej. Udostępnianie wartościowych treści, linkowanie do artykułów na stronie, angażowanie społeczności i przekierowywanie użytkowników z mediów społecznościowych na stronę mogą przyczynić się do wzrostu liczby odwiedzin, co z kolei może wpływać na ocenę strony przez wyszukiwarki;
 • generowanie linków - udostępnianie treści w mediach społecznościowych może prowadzić do naturalnego generowania linków zwrotnych. Jeśli treści są wartościowe i interesujące, inni użytkownicy mogą zacząć udostępniać je na swoich stronach internetowych lub blogach, co z kolei przyczynia się do zwiększenia liczby linków wskazujących na naszą stronę. Linki zwrotne mają znaczenie dla oceny strony przez wyszukiwarki i mogą wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania;
 • budowanie wizerunku marki - silna obecność w mediach społecznościowych, interakcje z użytkownikami i budowanie społeczności lojalnych obserwujących może wpływać na wizerunek marki. Pozytywny wizerunek marki i dobre relacje z użytkownikami mogą przyczynić się do większej popularności strony i zwiększenia zaufania wyszukiwarek;
 • indeksowanie treści - wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, indeksują również treści z mediów społecznościowych. Jeśli treści są właściwie zoptymalizowane i zawierają odpowiednie słowa kluczowe, mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania, zarówno w wynikach organicznych, jak i w sekcji wyników związanych z mediami społecznościowymi.

Warto zauważyć, że media społecznościowe same w sobie nie są bezpośrednim czynnikiem rankingowym dla SEO. Jednak poprzez generowanie ruchu, linki zwrotne, budowanie wizerunku marki i indeksowanie treści, obecność w mediach społecznościowych może mieć pozytywny wpływ na optymalizację strony i jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto uwzględnić zarówno SEO, jak i SMO w kompleksowej strategii marketingowej.


Optymalizacja profili w social mediach

Jak działania podjąć, by zoptymalizować profil w social mediach i zwiększyć ruch? Przedstawiamy je poniżej.


Stwórz kompleksowe profile firmowe w social mediach

W celu zoptymalizowania profilu należy:

 • uzupełnić konto ważnymi informacjami (adres, telefon, adres mailowy, godziny otwarcia, zakres oferty);
 • dodać zdjęcia, szczególnie zdjęcie profilowe oraz fotografię w tle;
 • zamieścić na koncie link do strony, dzięki czemu użytkownik może odwiedzić ją z profilu w mediach społecznościowych;
 • wprowadzić spójną komunikację na różnych kontach w social mediach oraz na stronie firmowej, czyli używać jednolitej nazwy konta, logo, hashtagów, komunikatów oraz haseł reklamowych.


Dokonaj optymalizacji profilu w social mediach pod kątem wyszukiwarki społecznościowej

Każdy kanał w mediach społecznościowych ma wewnętrzną wyszukiwarkę. Dobrze jest zastosować SMO oraz dokonać optymalizacji profilu pod względem haseł szukanych przez odwiedzających portale, takie jak Facebook, Instagram oraz inne kanały. Można to zrealizować poprzez przeprowadzenie standardowej analizy istotnych fraz, przykładowo korzystając z Google Keyword Planner.

Aby jeszcze lepiej zoptymalizować profil pod kątem wyszukiwarek należy:

 • zamieszczać frazy w postach i hashtagach;
 • uzupełnić rubrykę “O mnie” we wszystkich kanałach, biorąc pod uwagę słowa kluczowe;
 • sprawdzić, czy możliwości kontaktu z Twoją działalnością oraz dane kontaktowe są spójne w każdym z kanałów.


Przeprowadź strategię promocji treści w mediach społecznościowych

Korzystając z Social Media Optimization, możesz zwiększyć ruch w swojej witrynie. Jakie działania warto podjąć w tym kierunku?

 • publikuj regularnie i o stałej porze - obserwuj, w jakim czasie użytkownicy przebywają w social mediach i wtedy publikuj; testuj również częstotliwość publikacji - na podstawie obserwacji ustal, czy lepiej publikować kilka postów w ciągu dnia, czy może kilka na tydzień?
 • postaraj się określić zasoby potrzebne do tego, by zrealizować plan dodawania postów (czas pracy, treści, obrazy, nagrania video);
 • zweryfikuj, czy jest możliwość publikacji tych samych zasobów w różnych kanałach social mediów. Jeżeli nie, dostosuj treści do różnych kanałów.

Ile powinniśmy publikować postów na platformach?

Facebook: 3-10 postów w tygodniu;
Twitter - co najmniej 5 postów w ciągu dnia;
LinkedIn - 2-5 postów w tygodniu;
Pinterest - 5-10 postów w ciągu dnia.


Zoptymalizuj linki

W Social Media Optimization ważne jest również optymalizowanie linków. Dzięki temu można lepiej weryfikować efektywność treści. Co należy zrobić, by to osiągnąć?

 • w celu obserwacji liczby kliknięć, dodaj atrybuty UTM do linków;
 • zobacz, które z linków są najczęściej klikane i ustal, jakich wezwań do działania oraz opisów używasz w postach, które są klikane przez użytkowników najczęściej;
 • przeanalizuj, czy kierujesz odwiedzających do odpowiednich stron docelowych.

Aby zoptymalizować linki i wprowadzać tagi UTM, możesz zastosować narzędzie SproutSocial.


Zoptymalizuj posty w social mediach

Warto stworzyć również strategię optymalizacji pojedynczych postów. Zawsze uwzględniaj ich rangę. Niektóre z postów, przykładowo promujące wywiad z influencerem potrzebują solidniejszej optymalizacji od zabawnych infografik.

Jeśli chodzi o najistotniejsze posty, to zwróć uwagę na:

 • zamieszczenie ważnych fraz w opisie postu oraz hashtagach;
 • umieszczenie CTA w poście;
 • zachowanie równowagi w postach między promowaniem a budową świadomości marki.


Wprowadź na stronie przyciski do social mediów

Social Media Optimization obejmuje także działania w witrynie. Postaraj się, by na Twojej stronie można było znaleźć przyciski będące odnośnikami do firmowych kanałów. Dobrym pomysłem jest zamieszczenie ich w nagłówku albo stopce. Na blogu dobrze jest wstawić przyciski pozwalające wygenerować link do treści oraz udostępnienie go na swoim koncie przez użytkownika.

Co jeszcze warto dodać na stronie?

 • widgety, dzięki którym można polubić albo zaobserwować profil razem z informacją dotyczącą liczby fanów i obserwujących;
 • systemy komentarzy pozwalające publikować komentarze pod imieniem i nazwiskiem z konta w social mediach.


Opracuj treści wizualne

Sama treść bez grafiki zmniejsza szansę na to, że przyciągniesz odbiorców. Z tego powodu warto zdecydować się na wizualne oraz interaktywne elementy.

Jak urozmaicić posty? Wstaw:

 • grafiki oraz infografiki zawierające logo i charakterystyczne kolory działalności,
 • nagrania video,
 • zabawne memy.

 

Warto zintegrować profil w mediach społecznościowych z innymi kanałami online marketingu

Podpowiadamy, jak zintegrować różne kanały z profilami w social mediach.

Wstaw linki do kont społecznościowych:

 • na swojej stronie;
 • w stopce wiadomości e-mailowych osób z zespołu, szczególnie obsługi klienta.


Wykorzystaj recykling treści

Codzienne tworzenie angażujących postów nie należy do najłatwiejszych zadań. Na szczęście istnieje recykling treści, który pozwala na przekształcenie:

 • artykułu blogowego w nagranie video z recenzją;
 • tekstu na blogu w infrografikę, którą można opublikować na swoim profilu w social mediach;
 • wywiad w formie nagrania video na tekst;
 • długi artykuł albo cykl artykułów na określony temat na e-book albo webinar.

Warto również ponownie udostępnić starsze treści w social mediach. Dzięki temu zobaczą je Twoi fani, a także nowe osoby odwiedzające Twój kanał.


Aktywnie działaj w social mediach

Jeśli regularnie publikujesz wartościowe treści na swoich profilach w mediach społecznościowych, masz szansę zaprezentować się odbiorcom jako ekspert. O czym warto pamiętać?

 • bądź aktywny na grupach branżowych na Facebooku oraz LinkedIn;
 • udostępniaj komentarze użytkowników;
 • dodawaj komentarze innych użytkowników z branży, udzielaj się w dyskusjach na ciekawe tematy branżowe;
 • udostępniaj w mediach społecznościowych artykuły blogowe zawierające profesjonalne porady.


Przeprowadzaj analizę efektów Social Media Optimization

Oto kilka powodów, dlaczego warto przeprowadzać analizę efektów SMO:

 • ocena wyników - analiza efektów pozwala zrozumieć, jakie rezultaty przynosi Twoja obecność w mediach społecznościowych. Możesz ocenić, czy Twoje cele zostały osiągnięte i czy strategia SMO przynosi oczekiwane rezultaty;
 • optymalizacja strategii - analiza efektów umożliwia identyfikację obszarów, w których Twoje działania w mediach społecznościowych mogą być ulepszone;
 • zrozumienie grupy docelowej - analiza efektów pozwala na lepsze zrozumienie swojej grupy docelowej i preferencji użytkowników mediów społecznościowych. Możesz dowiedzieć się, jakie rodzaje treści są najbardziej popularne, jakie tematy przyciągają uwagę, jakie formy komunikacji są skuteczne itp. Dzięki temu możesz lepiej dostosować swoje przekazy do oczekiwań swojej publiczności;
 • świadome decyzje - na podstawie analizy efektów SMO możesz podejmować świadome decyzje dotyczące alokacji zasobów i budżetu. Możesz skoncentrować swoje wysiłki na tych obszarach, które przynoszą najlepsze rezultaty i osiągają największe zaangażowanie, a jednocześnie ograniczyć inwestycje w strategie, które nie przynoszą oczekiwanych efektów.


O jakich działaniach w tym obszarze warto pamiętać?

 • bazując na KPI (wskaźnikach skuteczności) określ, które z treści są najbardziej efektywne;
 • korzystając z narzędzia Brand24 możesz obserwować wzmianki dotyczące Twojej marki w sieci;
 • sprawdź, czy najpopularniejsze posty mają wspólny mianownik (przykładowo styl pisania, tematykę, ciekawe grafiki);
 • monitoruj polubienia, udostępnienia, komentarze, liczbę osób obserwujących.


Czym jest Social Media Optimization? Podsumowanie

Social Media Optimization (SMO) to proces optymalizacji działań w mediach społecznościowych w celu zwiększenia widoczności i zaangażowania użytkowników. Artykuł omawia podstawy SMO i jego znaczenie w dzisiejszym świecie marketingu internetowego.

Social Media Optimization jest dynamicznym procesem, który wymaga stałego monitorowania, dostosowywania i eksperymentowania. Jednak skuteczne wykorzystanie mediów społecznościowych jako narzędzia marketingowego może przynieść liczne korzyści, w tym zwiększenie świadomości marki, generowanie ruchu na stronie internetowej, zwiększenie sprzedaży i budowanie lojalności klientów.

 

 

Inni przeczytali także:

Jak LinkedIn może pomóc w rozwoju Twojego biznesu?
Jak wykorzystać Chat GPT w marketingu
Wykorzystaj Google Bard w marketingu