Poznaj skuteczne metody reklamowania kancelarii prawnej


Jako właściciel czy właścicielka kancelarii prawnej lub osoba odpowiedzialna za jej promocję, z pewnością poszukujesz strategii, która pozwoli wzmocnić jej obecność online oraz przyciągnąć większą liczbę potencjalnych klientów.


Nasza sprawdzona strategia dla kancelarii prawnych opiera się przede wszystkim na optymalizacji SEO, czyli pozycjonowaniu lokalnym. Dlaczego główne skrzypce gra pozycjonowanie? Wynika to z dużych ograniczeń nałożonych na kancelarie prawne, radców prawnych, adwokatów i wszelkiej innej maści usługodawców prawnych.

 

 

W jaki sposób można reklamować kancelarię prawnąIstnieje wiele różnych strategii reklamowania do wyboru, ale niestety nie wszystkie dostępne dla innych są dostępne dla branży prawniczej. Według kodeksów etyki adwokackiej i radcowskiej, prawników obowiązują spore ograniczenia, jeśli chodzi o promowanie własnej działalności. Niektóre formy reklamy są całkowicie zakazane takie jak Google Ads i Facebook Ads, dlatego warto się z nimi zapoznać, ponieważ za niestosowanie się do nich grozi kara. Zakazane jest:

 • umieszczanie reklam w prasie i innych środkach masowego przekazu,
 • reklamowanie podczas wystąpień w mediach masowych,
 • redagowanie relacji prasowej, radiowej, telewizyjnej ze sprawy, w której adwokat udzielał pomocy prawnej,
 • stosowanie reklamy zewnętrznej, na przykład billboardów czy ulotek,
 • agresywne płatne reklamy w wyszukiwarce internetowej lub na portalach społecznościowych
 • porównywanie swoich usług z usługami konkurencji lub podawanie cen za usługi.

 

Dobrą praktyką i kierunkiem działń reklamowych branży prawniczej jest informowanie klientów, np. o miejscu prowadzenia działalności, czy specjalizacji. „Informowanie” jest tutaj słowem kluczem, które może otworzyć wiele drzwi, ale jest to również niezwykle cienka granica, którą łatwo przekroczyć.
Prawnicy mogą więc informować o swojej działalności w sposób pośredni i nienachalny, np. poprzez:

 • prowadzenie własnej strony internetowej lub bloga zawodowego;
 • publikowanie artykułów naukowych lub popularnonaukowych z zakresu prawa;
 • udział w konferencjach, szkoleniach lub debatach prawnych;
 • udzielanie bezpłatnych porad prawnych w ramach działalności pro bono;
 • umieszczanie tabliczek informacyjnych o kancelarii na budynku lub drzwiach wejściowych.

Jak widać reklama kancelarii prawnej jest restrykcyjna, ale trzymając się określonych wyżej zasad, można jednak jakąś formę reklamy zastosować i osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.


Skuteczne metody reklamowania kancelarii prawnej: pozycjonowanie


Pozycjonowanie lokalnie kancelarii prawnej: Google Moja Firma


Rozpoczynając proces zwiększania widoczności w sieci, nie można zapomnieć o umieszczeniu strony kancelarii w odpowiednich katalogach branżowych, a także w Google Moja Firma. Są to miejsca, w których najczęściej potencjalni klienci szukają usług prawniczych i informacji dotyczących kancelarii prawnych w swojej okolicy. Dlatego kluczowe jest, aby zadbać o kompletność i dokładność wszelkich informacji kontaktowych i lokalizacyjnych. Tym bardziej że jest to jedna z niewielu form, które można wykorzystać w promocji branży prawniczej. Warto pamiętać również, by systematycznie monitorować i aktualizować dane tam umieszczone, aby zapewnić spójność i wiarygodność informacji.

 

Przykładowa wizytówka dla kancelarii prawniczej w Google Moja Firma

Przykładowa wizytówka dla kancelarii prawniczej w Google Moja Firma

 

Czytaj więcej:
Jak pozycjonować wizytówkę Google Moja Firma?

 


Pozycjonowanie lokalnie kancelarii prawnej: lokalne słowa kluczowe

 

Podczas selekcji odpowiednich słów kluczowych dla kancelarii prawnej, istotne jest dogłębne zrozumienie, czego dokładnie szukają Twoi potencjalni klienci, a także, co wpisują w pole wyszukiwarki internetowej. Mogą to być zapytania związane z różnymi dziedzinami prawa, takimi jak sprawy spadkowe lub rodzinne, np. "jak przygotować pozew o rozwód" lub "jak założyć sprawę spadkową". Zwróć uwagę, by frazy kluczowe były nie tylko spójne z potrzebami klientów, ale również z Twoją ofertą. Dokładne ich wyselekcjonowanie i zaimplementowanie pozwala zapewnić kancelarii wzrost widoczności w wynikach wyszukiwania.

 

Możesz skorzystać z Ahrefs, by wyszukać frazy kluczowe dla kancelarii prawnej

Możesz skorzystać z Ahrefs, by wyszukać frazy kluczowe dla kancelarii prawnej

 

Wdrożenie słów kluczowych, podobnie jak proces wyszukiwania odpowiednich fraz, ma ogromne znaczenie. Lokalizacje, w których te słowa kluczowe powinny być umieszczone, takie jak treść, tytuły, nagłówki i meta tagi, stanowią kluczowy element optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Jest to działanie, które warto starannie przemyśleć.Czytaj więcej:
Jak wybrać frazy do pozycjonowania strony? Skuteczne strategie + lista narzędzi
Czym są frazy z długim ogonem i jak je wykorzystać w pozycjonowaniu?

 


Pozycjonowanie lokalnie kancelarii prawnej: content na stronie

 

Odpowiedzialność za wartościową i unikalną treść na stronie spoczywa na Tobie. Skup się na omawianiu tematów związanymi z Twoimi usługami, np. konsultacjach prawniczych w zakresie prawa rodzinnego, sprawach związanych z prawem spadkowym, redagowaniu pism procesowych oraz reprezentowaniu klientów w sądzie. Twoim celem jest dostarczenie szczegółowych informacji dotyczących usług prawnych, w tym ich korzyści, a także przedstawić ewentualne ryzyka i oczekiwane efekty. Dzięki temu klienci będą w stanie lepiej zrozumieć, czego mogą oczekiwać od Twojej kancelarii prawniczej.


Blog może okazać się niezwykle pomocny jako źródło cennych informacji i treści dla Twojej grupy docelowej. To doskonała platforma, na której możesz dzielić się wiedzą, udzielać praktycznych porad i prezentować swoje ekspertyzy. Dzięki regularnemu publikowaniu możesz budować zaufanie wśród potencjalnych klientów oraz zwiększyć widoczność kancelarii prawnej w wynikach wyszukiwania.


Ważne! Sprawdź, czy wcześniej wybrane słowa kluczowe występują w treściach, które przygotowujesz. Warto również dla zachowania naturalności, użyć synonimów i różnych odmian tych fraz.


Czytaj więcej:
Jak pisać angażujące teksty na blog?
14 praktyk, które obniżają skuteczność treści
Jak napisać skuteczny opis produktu?
6 sprawdzonych sposobów na skuteczny tekst na blogu.

 


Pozycjonowanie lokalnie kancelarii prawnej: linkbuilding

 

Reklamowanie kancelarii prawniczej poprzez linkbuilding jest efektywną strategią, opierającą się na zdobywaniu wartościowych linków z innych stron internetowych. Dzięki temu kancelaria zyskuje większą widoczność w wynikach wyszukiwania. Budowanie solidnej sieci linków z wiarygodnych źródeł podnosi jej autorytet w oczach wyszukiwarek, co przekłada się na wyższe pozycje w rankingach.


Są różne metody pozyskiwania wartościowych linków, takie jak udzielanie wywiadów w mediach branżowych, artykuły gościnne na renomowanych blogach, czy aktywność w mediach społecznościowych. Kluczowe jest, aby linkbuilding opierał się na wartościowych treściach, które przyciągają potencjalnych klientów, zamiast polegać na technikach manipulacji linkami.


Etyczny i zrównoważony linkbuilding powinien być praktykowany w każdej branży, ale szczególnie w branży prawniczej. To również bardzo dobry sposób na budowanie swojego autorytetu i reputacji online, co przyciągnie klientów zainteresowanych usługami prawnymi.


Warto także rozważyć współpracę z lokalnymi firmami lub kancelariami, których usługi komplementują Twoją ofertę lub odwrotnie. Jeśli masz taką możliwość, możesz zasugerować wspólne linkowanie stron www, co przyczyni się do wzmocnienia lokalnej optymalizacji SEO.

 

Gdy skupisz się na dostarczaniu wartości Twoim klientom, proces budowy linków stanie się organicznym i efektywnym narzędziem promocji Twojej kancelarii prawnej. Stanie się samonapędzającym się mechanizmem pozycjonującym.
Czytaj więcej:
Sprawdzone narzędzia do analizy profilu linków przychodzących
Jak pozyskiwać wartościowe linki do strony?
Budowanie linków w lokalnym SEO. 7 skutecznych strategiiPozycjonowanie lokalnie kancelarii prawnej: optymalizacja techniczna strony

 

Istnieje wiele aspektów dotyczących optymalizacji technicznej strony, ale w kontekście kancelarii prawnej istnieje jeden, który zasługuje na szczególną uwagę. Chodzi o odpowiednie zarządzanie treściami prawnymi i zapewnienie ich dostępności na stronie internetowej. Trochę już pisaliśmy o treściach na stronie, ale warto ten aspekt rozszerzyć, ponieważ prawo jest dziedziną, w której terminologia i przepisy są niezwykle precyzyjne i specyficzne. Dlatego ważne jest, aby strona kancelarii była zoptymalizowana pod kątem przeszukiwania treści prawnych.


To oznacza, że strona internetowa kancelarii prawniczej powinna umożliwiać użytkownikom szybkie i precyzyjne wyszukiwanie konkretnych informacji prawnych. Wyszukiwarka na stronie powinna być inteligentna i łatwa w obsłudze, umożliwiając klientom dostęp do niezbędnych informacji w zaledwie kilku kliknięciach.


Oprócz tego warto zadbać o odpowiednią strukturę strony, aby treści prawne były logicznie poukładane i łatwe do znalezienia. To nie tylko ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie, ale także pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, że zawartość jest zorganizowana w sposób klarowny i zgodny z najlepszymi praktykami SEO.


Optymalizacja techniczna to przede wszystkim dbałość o doświadczenie użytkowników więc nie można zapomnieć również o aspektach związanych z widokiem mobilnym - responsywnością. Poniżej znajdziesz kilka artykułów, które pozwolą Ci zgłębić temat optymalizacji technicznej jeszcze dokładniej.Czytaj więcej:
Działania, które przyspieszą prędkość ładowania Twojej strony internetowej
9 technicznych problemów, których naprawa poprawi wyniki strony www
Strona mobilna czy responsywna, a może AMP? Sprawdź, co wybrać

 


Skuteczne metody reklamowania kancelarii prawnej: Google Ads i Facebook Ads

 

Z pomocą Google Ads czy Facebook Ads można by dotrzeć do potencjalnych klientów w tej samej chwili, gdy poszukują usług prawniczych w wynikach Google. Ten potężny instrument reklamowy pozwala na spersonalizowanie prezentowanych reklam, uwzględniając preferencje i lokalizację użytkowników. Niestety dla branży prawniczej ta forma promocji jest zakazana.

 

Oto powody, dla których reklamy płatne są zakazane:

Ograniczenia etyczne: Kancelarie prawne są zobowiązane do przestrzegania ścisłych przepisów etyki zawodowej i przepisów prawa dotyczących reklamy prawniczej. Nie można używać agresywnych technik marketingowych, które byłyby akceptowalne w innych branżach.

Zasady prywatności klientów: Prawnicy mają obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, co oznacza, że nie mogą zbierać ani wykorzystywać danych osobowych klientów w celach reklamowych bez ich wyraźnej zgody.

Konkurencja i konkurencja cenowa: Rynek prawniczy jest często bardzo konkurencyjny, co może prowadzić do wzrostu kosztów reklamowych. Ponieważ klientów często przyciąga nie tylko cena, ale także reputacja i doświadczenie prawnika, konkurencja cenowa może nie zawsze przynosić pożądane rezultaty.

Opinie publiczne: Kancelarie prawne muszą dbać o swój wizerunek i reputację. Działania reklamowe muszą być odpowiednio przemyślane, aby uniknąć negatywnych opinii publicznych.

 

Pomimo tych ograniczeń niektóre kancelarie decydują się na umieszczenie reklam płatnych, jednak wiąże się to z ryzykiem nałożenia na nie kary od samorządu adwokackiego, radcowskiego czy notarialnego.

 

Czytaj więcej:
Gdzie reklamować firmę? Poznaj 6 skutecznych platform reklamowych.

 

 

Skuteczne metody reklamowania kancelarii prawnej: email marketing

 

Jeśli chcesz być w stałym kontakcie ze swoimi klientami, warto rozważyć wdrożenie email marketingu. To świetny sposób, by skutecznie budować relacje z obecnymi klientami, a także powiększać bazę o nowych subskrybentów. Możesz poprzez email marketing informować klientów o nowych usługach, promocjach, webinarach, czy przypominać o umówionych konsultacjach.

Jest wiele narzędzi, które można wykorzystać w email marketingu. Najbardziej znanymi są: MailerLite i MailChimp. Ich funkcjonalność pozwala nie tylko na tworzenie atrakcyjnych wiadomości, formularzy, czy popupów, ale również pozwala zautomatyzować wszelkie czynności związane z wysyłką. To oszczędza dużo czasu a lista mailingowa osób, do których możesz wysyłać wiadomości, niemal sama się powiększa.

 

Dlaczego reklama kancelarii prawnej jest ważnaReklama zwiększa widoczność w sieci. Rynek prawniczy jest bardzo konkurencyjny, dlatego warto wspomóc się działaniami reklamowymi, by zwiększyć swoją widoczność w sieci. W ten sposób klienci dowiadują się o istnieniu kancelarii znacznie szybciej.

Reklama buduje markę. Skuteczna reklama może pomóc również w budowaniu pozytywnego wizerunku i marki kancelarii. Klientom jest łatwiej zaufać kancelarii, która jest aktywna i obecna w mediach.

Reklama pozyskuje nowych klientów. Dzięki reklamie można dotrzeć do osób, które aktywnie poszukują usług prawnych i konwertować ich na nowych klientów.

Reklama edukuje klientów. Reklamę można wykorzystać także do edukowania klientów na temat różnych dziedzin prawa, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia i większej gotowości do skorzystania z usług kancelarii.

 

 

Poznaj swoją grupę docelową kancelarii prawniczej

 

Na koniec wrócimy na chwilę do początku, by przypomnieć, że aby skutecznie promować swoją kancelarię prawną, trzeba dokładnie poznać swoich potencjalnych klientów. Celem jest zrozumienie: kim są, jakie są ich potrzeby, oczekiwania oraz jakie konkretne wyzwania chcieliby rozwiązać, korzystając z Twoich usług prawnych. Ta wiedza pozwoli nie tylko na dostosowanie treści w taki sposób, by były one atrakcyjne i użyteczne dla tej grupy odbiorców, ale również pozwoli zawęzić zakres usług, co może pomóc w znalezieniu swojej niszy.

Możesz skorzystać z różnych narzędzi badawczych, takich jak ankiety, czy analiza danych demograficznych. Najlepiej jednak stworzyć tzw. personę klienta, czyli szczegółowy profil idealnego klienta, uwzględniający takie informacje jak wiek, płeć, zainteresowania, preferencje i potrzeby itp. Dzięki temu będzie można dostosować swoje działania, zwiększając szanse na przyciągnięcie uwagi właściwych klientów do swojej kancelarii prawnej. Poniżej znajdziesz materiał, który ułatwi Ci to zadanie.


Zastanawiasz się kim są Twoi klienci?

Pobierz bezpłatnie Personę Twojego Klienta dzięki, której

 • lepiej zrozumiesz swoich klientów
 • lepiej ukierunkujesz działania marketingowe
 • możesz bardziej personalizować podejście do klienta
 • będziesz podejmować bardziej trafne decyzje biznesowe
 • możesz skoncentrować się na klientach o największym potencjale
 • możesz budować spójną strategię komunikacji
POBIERZ PERSONĘ - TWOJEGO KLIENTA

 

Katarzyna Kalbarczyk

Junior marketing specialist