O czym pamiętać zakładając nową stronę www?

Zakładanie nowej strony internetowej może być trudnym i skomplikowanym zadaniem, szczególnie dla osób, które nie mają doświadczenia w tworzeniu stron www i pozycjonowaniu. Aby zbudować nową witrynę, trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które omówimy w artykule. Wszystkie te informacje pozwolą Ci na stworzenie funkcjonalnej i atrakcyjnej strony internetowej, która spełni oczekiwania użytkowników i przyciągnie do siebie nowych odwiedzających. Jeśli chcesz wiedzieć, jak przygotować się do tworzenia strony www, u nas znajdziesz przydatne wskazówki.

Dlaczego warto zainwestować w stronę www?

Inwestowanie w stronę internetową jest obecnie niezwykle istotne dla firm i przedsiębiorstw. Wirtualny świat stał się głównym miejscem, gdzie klienci poszukują informacji o produktach i usługach, a także dokonują zakupów. Posiadanie własnej strony internetowej może zwiększyć rozpoznawalność marki i zwiększyć zaufanie klientów. To również doskonała platforma do prezentacji oferty, promowania nowych produktów, informowania o aktualnych promocjach i wydarzeniach. Strona internetowa może też stanowić dodatkowe źródło sprzedaży, co jest szczególnie ważne w przypadku sklepów internetowych. Ponadto posiadanie własnej strony internetowej pozwala na lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych, co przekłada się na większą liczbę odwiedzin i potencjalnych klientów. Wszystko to sprawia, że inwestowanie w stronę www to opłacalny wybór dla firm, które chcą rozwijać swoją działalność i dotrzeć do szerszego grona odbiorców.

O co należy zadbać podczas tworzenia strony internetowej?

Tworzenie strony internetowej wymaga zwrócenia uwagi na wiele elementów, aby zapewnić jej funkcjonalność, estetykę i łatwość obsługi dla użytkowników. Przede wszystkim należy zadbać o czytelność i przejrzystość strony, aby użytkownik mógł łatwo odnaleźć potrzebne informacje. Ważne jest także, aby strona była responsywna, czyli dostosowana do różnych urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Warto również zadbać o szybkość ładowania strony, co wpływa na komfort korzystania z niej przez użytkowników. Nie można też zapomnieć o bezpieczeństwie strony. Niemniej ważnym elementem jest optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO). Należy dbać o wypełnienie strony wartościowymi treściami, stosowanie odpowiednich metaopisów i słów kluczowych, a także o linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne, co przyczyni się do lepszego pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania. Sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać, jeśli interesuje Cię tworzenie strony internetowej krok po kroku.

Zastanów się, jaki rodzaj strony chcesz utworzyć

Jaki rodzaj strony www wybrać, by odpowiadał Twoim potrzebom? Tutaj dużo zależy od ustalonych przez Ciebie celów. Prezentujemy najbardziej znane typy stron internetowych:

 • strony e-commerce – są to sklepy online umożliwiające sprzedaż przez internet;
 • strony firmowe – tworzone w celu wypromowania swojej firmy w sieci;
 • strony eventowe – strony poświęcone wydarzeniom, ułatwiają zarządzanie procesami organizacyjnymi;
 • portfolia online – zakładane przez specjalistów, takich jak graficy, fotografowie, copywriterzy, redaktorzy – to dobry sposób, by zaprezentować potencjalnemu pracodawcy/zleceniodawcy swoje prace;
 • blogi – można na nich publikować dłuższe treści na wybrany temat, dużą popularnością cieszą się blogi lifestylowe, kulinarne, podróżnicze czy parentingowe;
 • platformy dla zarejestrowanych użytkowników – to strony dostępne wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników, np. platforma do nauki języka;
 • strony organizacji non-profit – użytkownicy mogą na nich zasięgnąć informacji na temat misji, celów i wartości organizacji;
 • portale informacyjne – ich celem jest dostarczenie ciekawych informacji, są to przykładowo encyklopedie oraz serwisy informacyjne.

Wybierz hosting i domenę

Tworzenie strony www to także wybór odpowiedniego hostingu oraz domeny. Dlaczego to takie ważne? Hosting www ma wpływ na działanie strony i szybkość jej ładowania. Pamiętajmy, że zbyt długo wczytująca się strona może sprawić, że użytkownik zniecierpliwi się i opuści naszą witrynę.

Jakie rodzaje hostingu mamy do wyboru?

 • hosting współdzielony – w tym przypadku zasoby konta dzieli się między wszystkich użytkowników;
 • hosting VPS – tutaj także współdzielisz przestrzeń, jednak w innych warunkach – są to wyodrębnione wirtualne serwery mające określone parametry;
 • serwery dedykowane – do dyspozycji masz przestrzeń na wyłączność i jesteś jej jedynym użytkownikiem, np. duże witryny e-commerce powinny mieć dedykowany hosting.

Zadbaj o identyfikację wizualną

Strona internetowa powinna być odpowiednio zaprojektowana – mowa tu nie tylko o kwestiach technicznych, ale również o estetyce witryny. Wygląd strony jest zazwyczaj spójny z identyfikacją wizualną związaną ze strategią marki. Witryna powinna wyglądać profesjonalnie, ponieważ od tego w dużej mierze zależy, czy klient pozostanie na stronie. Pamiętajmy, że w internecie pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ponieważ użytkownicy sieci zwykle przeglądają strony www dość powierzchownie. Dobrze, by elementy graficzne wywoływały skojarzenia z marką, były czytelne i przyjazne w odbiorze. Powinno się stosować spójną kolorystykę na stronie i w mediach społecznościowych i za każdym razem umieszczać logo.

Zastanów się, jakich funkcjonalności potrzebujesz

Tworząc stronę www, pomyśl o tym, jakie funkcjonalności będą najbardziej przydatne w Twojej witrynie. Poniżej prezentujemy przykłady takich funkcjonalności:

 • czat – umożliwia sprawny kontakt z klientami. Dzięki niemu użytkownicy mogą szybko uzyskać odpowiedź na pytanie związane z usługami;
 • newsletter – to dobry sposób na budowanie bazy klientów. Pamiętajmy, by dostosować go do potrzeb odbiorców, zadbajmy również o personalizację oraz konkretny przekaz;
 • wewnętrzna wyszukiwarka – to funkcjonalność, która pozwala klientowi szybko odnaleźć potrzebne treści;
 • blog – prowadzenie bloga sprawia, że mamy szansę pokazać się jako eksperci w danej dziedzinie, a systematycznie publikowane artykuły nasycone kluczowymi frazami pomogą nam znaleźć się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania;
 • formularz kontaktowy – jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ użytkownicy mogą wysłać pytanie bez konieczności korzystania z innych stron.

Uwzględnij te potrzeby w projekcie strony www swojego biznesu.

Chcesz wiedzieć, jak Twoja strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania?

Pomyśl o strukturze strony

Struktura strona www powinna być przede wszystkim czytelna. Spraw, by w przejrzysty sposób przekazywała informacje na temat tego, w czym specjalizuje się Twoja firma. Istotne podstrony nie powinny znajdować się daleko od strony głównej (najlepiej w odległości dwóch albo trzech kliknięć). Kategorie powinny być odpowiednio zoptymalizowane pod względem istotnych fraz. Zadbaj także o:

 • logiczny układ kategorii w menu, by użytkownik wiedział, gdzie znajdzie konkretny produkt lub usługę,
 • umieszczenie w menu najważniejszych kategorii – w przypadku rozbudowanych stron warto zadbać o menu rozwijane,
 • dodanie menu okruszkowego.

Stwórz mapę strony internetowej

Mapa strony xml lub HTML sprawia, że roboty z łatwością poruszają się po witrynie i rozumieją jej strukturę. Pozwala także na szybsze indeksowanie najistotniejszych podstron, pokazując je i równocześnie omijając podstrony, których nie zamierzamy indeksować.

Mapa strony zapewnia również następujące informacje:

 • data ostatniej modyfikacji strony,
 • częstotliwość aktualizowania witryny.

W internecie znaleźć można narzędzia, dzięki którym utworzymy mapę strony. Istotne jest dodanie mapy strony w Google Search Console i aktualizację jej w momencie, kiedy dokonujemy ważnych zmian na stronie. Mapa strony likwiduje także kłopot z tzw. sierotami, czyli stronami, do których nie prowadzi żaden wewnętrzny link (wówczas roboty Google nie mogą ich przeskanować i zaindeksować). Takich stron nie powinno być w Twojej witrynie, ale jeśli przez przypadek się znajdą, mapa strony zagwarantuje dotarcie robota do wszystkich istotnych podstron.

Zadbaj o linkowanie wewnętrzne na stronie

Kolejnym ważnym krokiem podczas tworzenia strony jest dodanie linkowania wewnętrznego. Dzięki temu stworzymy uporządkowaną strukturę dla robotów, a jednocześnie wskażemy istotne podstrony, jeżeli kierowana jest do nich przeważająca liczba linków.
Odpowiednio zaprojektowane menu pomaga w budowie logicznej struktury linków. Jeśli chodzi o indeksowanie i pozycjonowanie, to zalecana jest jak najmniej zagłębiona struktura linków. Głęboko umieszczone strony powodują, że dotarcie do nich zajmuje robotom indeksującym dużo czasu. 

Pamiętaj o konfiguracji strony z Google Search Console i Google Analytics 4

Google Search Console to narzędzie, dzięki któremu możesz sprawdzić stan zaindeksowania witryny oraz ewentualne błędy. Korzystając z niego, dowiesz się także, na jakich pozycjach pojawia się Twoja witryna w wynikach wyszukiwania, na jakie frazy wyświetla się w Google oraz jaki jest Twój profil linków przychodzących.
Z kolei Google Analytics 4 wykorzystuje się do analityki internetowej, mierzenia ruchu, a także monitorowania zachowań użytkowników. W jaki sposób skonfigurować Google Analytics 4? Jeżeli na swojej stronie korzystałeś z globalnego tagu witryny Google Analytics Universal, to możesz zrealizować konfigurację zbierania danych w trakcie tworzenia usługi Google Analytics. Użyj opcji Włącz zbieranie danych i skorzystaj z istniejących tagów. Dzięki temu Google Analytics 4 po uruchomieniu zacznie zbierać dane. Najprawdopodobniej funkcja ta będzie włączona domyślnie, w przypadku gdy używasz systemów CMS lub platform e-commerce obsługujących tagi (takich jak WordPress, WIix, Shopify i inne).
Jest to istotne dla witryny, ponieważ pozwala analizować wyniki marketingu, zliczać zdarzenia i konwersje.

Dopasuj witrynę do urządzeń mobilnych

Dopasowanie witryny do urządzeń mobilnych jest ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonalność strony. W dzisiejszych czasach większość internautów korzysta z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety, aby przeglądać strony internetowe, dlatego właśnie takie dostosowanie witryny do tych urządzeń jest niezwykle ważne. Responsywny projekt strony internetowej oznacza, że jej wygląd i układ automatycznie dostosowują się do rozmiaru i orientacji ekranu, na którym jest wyświetlana.

Zatroszcz się o szybkość ładowania strony

Zatroszczenie się o szybkość ładowania strony jest kluczowe dla każdego właściciela strony internetowej. Długi czas ładowania strony może prowadzić do frustracji użytkowników i szybkiego jej opuszczenia. Dodatkowo Google wykorzystuje szybkość ładowania strony jako czynnik wpływający na pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Strony, które ładują się wolno, mają mniejszą szansę na wyświetlenie się w pierwszych wynikach wyszukiwania, co może wpłynąć na ruch na stronie oraz konwersje.

Zapewnij bezpieczeństwo witryny

Tworzenie strony internetowej oznacza przetwarzanie sporej ilości danych, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby były bezpieczne. Na początku należy się upewnić, że używasz pliku https. Chcąc wdrożyć ten plik, trzeba otrzymać certyfikat SSL, a następnie dodać go do swojej witryny.

Zoptymalizuj meta tagi i adres URL

Postaraj się, by meta title zawierał konkretne informacje oraz zwracał uwagę użytkowników. Z kolei meta description powinien dokładnie przekazywać odbiorcy, co znajdzie na Twojej stronie www. Pamiętaj o zoptymalizowaniu adresów URL – zadbaj o to, by były krótkie i zawierały informacje o tym, co jest zamieszczone na stronie.

Zoptymalizuj kod Schema

Dane strukturalne, wdrażane za pomocą kodu Schema, nie są wprawdzie czynnikiem rankingowym w pozycjonowaniu, ale mogą wpłynąć na liczbę wejść na stronę. Umożliwia to wzbogacenie wyglądu witryny w wynikach wyszukiwania. Obok meta tagów znajdują się informacje dotyczące Twojej strony (przykładowo godziny otwarcia, dostępność produktu, cena). Tym sposobem masz szansę zwrócić uwagę odbiorców i sprawić, że będą wiedzieli więcej o Twojej ofercie.

Regularnie zamieszczaj wartościowy content na stronie

Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować się do tworzenia strony internetowej, pamiętaj również o opracowaniu angażujących treści na stronie. Staraj się, by tekst był ciekawy, a jednocześnie zawierał wszystkie najważniejsze informacje. Treści powinny zawierać słowa kluczowe związane z Twoją ofertą. Stwórz przystępny opis swojej działalności i oferty, systematycznie publikuj także artykuły blogowe poruszające tematy związane z Twoją branżą.
Na stronie warto zamieścić również opisy produktów oraz opisy kategorii. Podczas pisania posługuj się językiem korzyści, który pozwoli Ci zaprezentować najważniejsze zalety oferty. Pamiętaj również o tworzeniu nagłówków, boldów oraz wypunktowań, ponieważ dzięki temu tekst będzie czytelniejszy. Staraj się dopasować styl pisania do docelowej grupy odbiorców, dbaj także o poprawność stylistyczną treści.

Zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży w sklepie ecommerce?

Zadbaj o optymalizację UX

Optymalizacja UX to tworzenie strony dopasowanej do potrzeb użytkownika w celu zagwarantowania mu dobrych doświadczeń podczas pobytu na stronie oraz utrzymaniu jego uwagi jak najdłużej. Wówczas wzbudzamy zaufanie użytkowników i zwiększamy szansę na konwersję. Taki rodzaj optymalizacji doceniają także roboty Google, ponieważ strony są zgodne z potrzebami użytkowników.Co należy zrobić w celu optymalizacji strony?

 • stworzyć osobną stronę docelową dla każdej z ofert;
 • zastosować prosty design i układ strony docelowej;
 • wziąć pod uwagę kluczowe elementy strony docelowej – najczęściej należą do nich nagłówek, krótki opis oferty, obraz, CTA, formularz przeznaczony do zbierania danych o użytkownikach;
 • zaprezentować korzyści oferty;
 • wykonać projekt dostosowany do urządzeń mobilnych i przetestować go;
 • zatroszczyć się o atrakcyjny wygląd i układ publikowanych treści.

Podsumowanie – O czym pamiętać zakładając nową stronę www?

W artykule skupiliśmy się na najważniejszych kwestiach, o których warto pamiętać, planując stworzenie nowej strony internetowej. Należy zastanowić się nad rodzajem strony oraz wyborem odpowiedniego hostingu, umożliwiającego szybkie ładowanie się strony i zapewnienie jej bezpieczeństwa. Podkreśliliśmy również znaczenie designu witryny, który pozwoli na zachowanie estetyki oraz spójności. Istotne jest także stworzenie intuicyjnego i przejrzystego układu, który ułatwi nawigację po stronie. Ważną kwestią jest przygotowanie odpowiedniego contentu, który będzie przyciągał użytkowników i zwiększał zainteresowanie stroną. W tym celu warto zadbać o odpowiednią strukturę tekstu, wykorzystanie słów kluczowych oraz optymalizację treści pod kątem SEO. Wspomnieliśmy też o konieczności dbania o regularne aktualizowanie strony, w tym także o jej zabezpieczenie przed atakami cyberprzestępców.

Inni przeczytali także:

10 najlepszych kreatorów stron internetowych dla małych biznesów.
Czy strona internetowa na platformie WIX to dobry pomysł dla lokalnego biznesu?

Scroll to Top