Sprawdzone narzędzia do analizy profilu linków przychodzących

Analiza profilu linków przychodzących jest niezwykle istotnym elementem strategii SEO i optymalizacji witryny. Zrozumienie jakości i związanych z nimi czynników linków, które prowadzą do naszej strony, może mieć ogromny wpływ na pozycjonowanie i widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Dlatego niezwykle istotne jest korzystanie ze sprawdzonych narzędzi do analizy profilu linków przychodzących. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka popularnych narzędzi, które pomogą w skutecznej analizie profilu linków.

Profil linków w pozycjonowaniu – dlaczego jest istotny?

Profil linków przychodzących jest zestawem linków, które kierują do wybranej strony www z innych stron. Linki te sprawiają, że strony są bardziej wartościowe dla wyszukiwarek. Istotna jest jednak nie tylko liczba linków, ale także ich jakość. Dobrej jakości linki z zaufanych witryn będę o wiele bardziej wartościowe od linków ze stron niskiej jakości albo tematycznie niezwiązanych z witryną.

W jaki sposób analizować profil linków przychodzących?

Analiza profilu linków przychodzących, znana również jako analiza linków wstecznych lub analiza backlinków, jest ważnym elementem strategii SEO mającej na celu ocenę jakości i wpływu linków prowadzących do danej strony internetowej. Oto kilka kroków, które można podjąć w celu analizy profilu linków przychodzących:

 • Zbieranie danych – wykorzystaj narzędzia do monitorowania linków, aby uzyskać listę linków prowadzących do twojej strony. Te narzędzia dostarczą informacji o adresach URL, tekstach zakotwiczenia (anchor texts), domenach odnoszących się do twojej strony, a także innych miarodajnych danych.
 • Ocena jakości linków – przeanalizuj każdy link, biorąc pod uwagę jego jakość. Czy pochodzi on z wiarygodnej strony internetowej? Czy jest powiązany z tematyką twojej witryny? Czy tekst zakotwiczenia jest odpowiedni i zgodny z zawartością, na którą wskazuje? Wysoce wartościowe linki pochodzą z autorytatywnych stron o podobnej tematyce, a teksty zakotwiczenia są zróżnicowane i naturalne.
 • Sprawdzanie wskaźników jakości – narzędzia SEO mogą dostarczyć informacje na temat wskaźników jakości, takich jak Domain Authority (DA) lub Page Authority (PA). Te miary, opracowane przez różne narzędzia, oceniają jakość i siłę domeny lub strony, na której znajduje się link. Wyższe wartości tych wskaźników wskazują na większą wiarygodność i potencjalną wartość dla twojej strony.
 • Identyfikacja szkodliwych linków – podczas analizy profilu linków przychodzących ważne jest również znalezienie linków, które mogą być szkodliwe dla twojej witryny. Mogą to być linki pochodzące z niezaufanych stron, witryn spamujących, stron o niskiej jakości, witryn związanych z treściami nieodpowiednimi dla twojej strony itp. Jeśli znajdziesz takie linki, należy podjąć kroki mające na celu ich usunięcie lub zablokowanie.
 • Tworzenie strategii linkowania – analiza profilu linków przychodzących dostarcza również informacji na temat luk w linkowaniu i możliwości rozbudowy profilu linków. Możesz wykorzystać te dane do opracowania strategii budowy linków, które będą sprzyjać wzrostowi widoczności Twojej witryny i poprawie pozycji w wynikach wyszukiwania.

Najlepsze narzędzia do analizy linków

Obecnie korzystać można z wielu narzędzi przeznaczonych do analizowania linków przychodzących, różniących się między sobą ceną, funkcjonalnościami oraz rzetelnością. Przygotowaliśmy listę profesjonalnych narzędzi do analizy linków w SEO.

Majestic

Majestic jest bardzo popularnym narzędziem służącym do analizowania linków przychodzących. Jednym z jego największych atutów jest to, że opiera się na swojej bazie danych – jest to jedna z najbardziej kompletnych baz na świecie. Tym sposobem zapewnia dostęp do dokładnych informacji o profilu linków wybranej strony www.

Majestic umożliwia przeglądanie oraz analizę linków wewnętrznych, a także zewnętrznych. Pozwala również śledzić profil linków w czasie i monitorować ich jakość. Wskaźniki Majestic stworzono tak, by początkująca osoba była w stanie sprawdzić status profilu linków do swojej witryny. Pakiet PRO zapewnia również wiele eksperymentalnych narzędzi uzupełniających funkcje narzędzia. Majestic umożliwia także badanie konkurencji.

Ahrefs

Ahrefs jest rozbudowanym narzędziem, doskonale wspierającym pracę pozycjonerów, specjalistów ds. content marketingu oraz link builderów. Narzędzie to pozwala przeprowadzić zaawansowaną analizę linków wewnętrznych oraz przychodzących. Umożliwia przeglądanie linków pod kątem domeny, wybranej strony i historii. W Ahrefs jest również możliwość śledzenia najnowszych linków, dzięki czemu łatwiej jest analizować je na bieżąco. Takie udogodnienia sprawiają, że możemy monitorować profil linków swojej strony oraz dopasowywać działania SEO, by zwiększyć ich jakość oraz ilość.

Narzędzie pozwala również analizować linki konkurencji. To świetna funkcjonalność umożliwiająca stworzenie swojej strategii pozyskiwania linków. Nie powinno się jednak stosować jej w celu naśladowania działań konkurencji, ponieważ te nie zawsze są bezpieczne oraz przemyślane.

Oto kilka głównych wskaźników dostępnych w Ahrefs:

 • wskaźnik DR (Domain Rating) – jest to ocena siły domeny, która wskazuje, jak mocna i autorytatywna jest dana witryna. Skala DR wynosi od 0 do 100, gdzie wyższa wartość oznacza silniejszą domenę;
 • wskaźnik UR (URL Rating) – podobnie jak DR, UR ocenia siłę konkretnego adresu URL na podstawie ilości i jakości linków wskazujących na tę stronę;
 • wskaźnik Referring Domains (RD) – oznacza liczbę unikalnych domen, które łączą się z daną witryną. Im większa liczba odnośników od różnych domen, tym lepiej;
 • wskaźnik Backlinks (BL) – informuje o całkowitej liczbie linków wskazujących na witrynę. To ważny wskaźnik, który pokazuje popularność i reputację witryny;
 • wskaźnik Organic Keywords (organiczne słowa kluczowe) – wskazuje na liczbę słów kluczowych, dla których dana strona jest widoczna w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych;
 • wskaźnik Organic Traffic (organiczny ruch) – pokazuje ilość ruchu, jaki witryna generuje dzięki wynikom organicznym wyszukiwarek;
 • wskaźnik Traffic Value (wartość ruchu) – jest to przybliżona wartość reklamowa ruchu organicznego, jaki witryna generuje. Wylicza się go na podstawie kosztów reklamy, które trzeba by było ponieść, aby zdobyć taki sam ruch za pomocą płatnych kampanii reklamowych.

Chcesz wiedzieć, jak Twoja strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania?

Wyszukiwarka Google

Można też użyć wyszukiwarki Google, jeżeli chcemy wykonać część audytu linków bezpłatnie. W celu sprawdzenia, które z witryn linkują do Twojej strony, wprowadź adres URL swojej strony www w wyszukiwarce w formie „link:adres_URL_strony”. Istnieje także możliwość ustawienia alertu na słowa kluczowe powiązane z marką w Google w celu otrzymywania informacji każdorazowo, kiedy ktoś wspomni o niej. Wówczas należy wykonać następujące kroki:

 • w przeglądarce internetowej otwórz stronę google.com/alerts;
 • w polu „Stwórz alert” wprowadź słowa kluczowe, na które chcesz dostawać powiadomienia;
 • zaznacz, jak często chcesz dostawać powiadomienia;
 • zaznacz źródło powiadomień;
 • podaj język oraz liczbę wyników;
 • wprowadź adres e-mail, na który chcesz, by wysłano alert, a później kliknij „Stwórz alert”.

Warto jednak analizowanie linków z Google potraktować jako dodatkowe źródło informacji i nie opierać się wyłącznie o nie. Google bowiem nie wyświetla kompletnej listy linków przychodzących do konkretnej witryny. W celu otrzymania rzetelnych informacji, lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie narzędzi, takich jak Ahrefs lub Majestic, ponieważ zapewniają więcej funkcjonalności.

Google Search Console

W Google Search Console dostępny jest raport „Linki” umożliwiający podstawową analizę linków w SEO. W raporcie znaleźć można dane, które dotyczą m.in.:

 • liczby backlinków łącznie;
 • podstron, które są najczęściej linkowane w Twojej witrynie;
 • najpopularniejszych anchorów.

To dane, które pozwalają ocenić efektywność strategii rozbudowania profilu linkowego, sprawdzić, czy linki kierują do najistotniejszych stron sprzedażowych, obserwować ich naturalny wzrost, odszukać linki szkodliwe i je zlikwidować, a także zweryfikować, ile stron linkuje do Twojej strony.

Google Search Console pozwala także sprawdzić status indeksowania witryny w wyszukiwarce i raportowanie błędów mogących mieć niekorzystny wpływ na pozycjonowanie.

Należy też zaznaczyć, że Google Search Console pozwala na integrację z Google Analytics, dzięki czemu można jeszcze lepiej przeanalizować dane na temat ruchu w witrynie oraz skuteczności działań SEO. Taka integracja umożliwia uzyskanie pełnego obrazu związanego z działaniami w witrynie, dzięki czemu możemy podejmować lepsze decyzje, jeśli chodzi o optymalizację strony pod kątem pozycjonowania.

Surfer

Surfer to narzędzie, które bardziej skupia się na analizie stron internetowych pod kątem optymalizacji treści i struktury niż na samej analizie linków przychodzących. Niemniej jednak oferuje kilka funkcji związanych z analizą linków, które mogą być przydatne dla specjalistów SEO i link builderów.

Przede wszystkim Surfer umożliwia analizę liczby i jakości linków przychodzących dla dowolnej strony internetowej, co pozwala na lepsze zrozumienie profilu linków danej witryny. Dodatkowo narzędzie oferuje analizę kontekstu, w którym umieszczone są linki, co może mieć wpływ na ich wartość i korzyści dla pozycjonowania danej strony internetowej.

Link Detox

Link Detox jest narzędziem służącym do analizowania przychodzących linków, umożliwiającym właścicielom stron www monitorowanie, a także ocenę jakości profilu linków. Narzędzie potrafi zidentyfikować linki mogące mieć niekorzystny wpływ na pozycjonowanie stron. Link Detox dokonuje analizy liczby linków, jak również ich jakości poprzez ocenę ich wartości oraz wpływ na pozycjonowanie.

Narzędzie pozwala również diagnozować problemy dotyczące indeksowania witryny i wykrywania potencjalnych trudności z algorytmem Google. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy poprawić pozycję strony w wyszukiwarce.

SEMrush

Narzędzie SEMrush umożliwia sprawdzenie, które ze stron www linkują do wybranej witryny, jakie są anchor texty linków, a także które z zapytań najczęściej kojarzone są z wybraną witryną w rankingu Google.

Korzystając z SEMrush, możemy dokonać analizy swojej witryny oraz konkurencyjnych stron www. Tym sposobem jesteśmy w stanie zweryfikować, które z linków przychodzących ma konkurencja, jakie anchor texty są przez nich wykorzystywane i dowiedzieć się, z jakich źródeł pozyskują linki.

Narzędzie ma też dużo dodatkowych funkcjonalności i są one pomocne w analizowaniu linków przychodzących, np. raportów na temat jakości linków i ich wpływu na pozycjonowanie witryny.

Monitor Backlinks

Monitor Backlinks pozwala monitorować swój profil linkowy w czasie rzeczywistym. Umożliwia to sprawne wykrycie nowych linków przychodzących i przeanalizowanie jakości tych, które już istnieją. Monitor Backlinks ma sporo funkcji, między innymi informacje na temat jakości linków, indeks PageRank i ostrzeżenia przed linkami, które są szkodliwe. Tym sposobem użytkownicy są w stanie szybko odkryć szkodliwe linki i usunąć je lub zneutralizować ich niekorzystny wpływ na stronę.

To również wszechstronne narzędzie przydatne dla każdego specjalisty SEO bowiem przeprowadza analizę fraz, na które pozycjonowana jest Twoja witryna. Można wybrać powiadomienia na maila o alarmujących zmianach w konkretnych wskaźnikach, opracować dokument Disavow przeznaczony do zrzekania się linków w Google i porównać wskaźniki SEO pochodzące z różnych źródeł.

Problematyczną kwestią może być to, że Monitor Backlinks może wykorzystać swój cały potencjał tylko wtedy, jeśli dodamy nie tylko domenę, ale połączymy ją także z Google Analytics strony. To powoduje, że analiza konkurencji jest trochę ograniczona, jednak ciągle możliwa.

Moz Open Site Explorer

Moz Open Site Explorer jest kompleksowym narzędziem służącym do analizowania stron www oraz działań SEO, nie tylko do dokonywania analizy linków. Umożliwia ono wyszukiwania i analizę fraz, ocenianie jakości treści, przeprowadzanie analizy linków przychodzących oraz wychodzących, wykrycie błędów technicznych w witrynie i inne.

Narzędzie pozwala także na podgląd plików pochodzących z różnych źródeł, dzięki czemu użytkownicy są w stanie ocenić jakość oraz wartość tych linków. Moz Open Site Explorer gwarantuje precyzyjne oraz aktualne dane dotyczące jakości linków. Dostępny jest w bezpłatnej wersji, choć jej funkcjonalność jest ograniczona. Konto darmowe umożliwia sprawdzenie podstawowych funkcji oraz pozyskanie podstawowych danych, jednak osoby profesjonalnie zajmujący się pozycjonowaniem muszą zamówić wersję płatną narzędzia, jeżeli chcą otrzymać dostęp do wszystkich funkcjonalności.

SEO Powersuite

SEO Powersuite to narzędzie pozwalające na prowadzenie audytu linków, dzięki czemu można sprawdzić jakość oraz wartość linków kierujących do danej witryny. Tym sposobem użytkownicy SEO Powersuite są w stanie zidentyfikować linki mające niską jakość albo spamowe – wówczas można je usunąć lub zablokować. Narzędzie umożliwia także analizę linków razem z ruchem generowanym przez linki. Pomaga to zrozumieć, które z linków są najistotniejsze dla wybranej strony oraz jak działać, by poprawić profil linkowania.

SEO Powersuite ma wiele różnych funkcji umożliwiających kompleksowe przeanalizowanie strony. Mowa tu o narzędziach do badania fraz, analizie widoczności witryny, tworzeniu audytu SEO, sprawdzeniu optymalizacji treści na stronie i realizacji audytu linków.

Sprawdzone narzędzia do analizy profilu linków przychodzących. Podsumowanie

Analiza profilu linków przychodzących jest bardzo istotna w optymalizacji SEO. Dobrze dobrane narzędzia pomagają w podjęciu działań zwiększających efektywność strategii SEO. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje jedno uniwersalne narzędzie, dlatego najlepiej korzystać z kilku równocześnie.

Inni przeczytali także:

Jak sprawdzić widoczność mojej strony www w sieci?
9 technicznych problemów, których naprawa poprawi wyniki strony www
Co to są dane strukturalne? Poznaj ich zalety na stronie internetowej
Jak zwiększyć szybkość strony? 8 elementów, na które musisz uważać

Scroll to Top