Jak wypromować nową stronę internetową? Poznaj 11 skutecznych kroków SEO


Myśląc o tym, w jaki sposób wypromować swoją nową stronę internetową, warto podjąć działania już na starcie, zanim strona powstanie. Dlaczego? Dobrze przygotowane, zaprojektowane i skonfigurowane pozycjonowanie nowej strony będzie miało lepsze zasięgi, gdy wdroży się już docelową formę promocji. Gdy chcesz wypuścić swoje „dziecko” w świat, musi ono być dobrze przygotowane na wyzwania online. Dopiero wtedy zostanie zauważone. Przejdziemy przez cały proces tworzenia strony i krok po kroku będziemy omawiać obszary, które będą miały wpływ na SEO.

 

 

Jak wypromować swoją stronę dzięki domenie

 

Zaczynamy więc od samego początku, czyli od domeny, ponieważ od niej zaczyna się cała historia z powstaniem strony internetowej. Czy to jest obszar, w którym powinno się zawierać słowa kluczowe? Nie, to nie jest miejsce na umieszczanie słów kluczowych. Oczywiście można, ale ważniejsze jest, by nazwa domeny była przede wszystkim powiązana z Twoją firmą (może być nazwa firmy), krótka, chwytliwa i łatwa do zapamiętania. To czasami jedna z najtrudniejszych decyzji i nie trzeba jej komplikować dodatkowo słowami kluczowymi. Zostawmy je na dalsze etapy tworzenia strony, gdzie będą umiały odegrać swoją właściwą rolę.

 

Nazwa domeny lojalni.pl

Nazwa domeny

 

 

Jak wypromować swoją stronę dzięki hostingowi

 

Wybór hostingu to druga bardzo ważna kwestia, którą należy się zająć, tworząc stronę internetową. Wybór hostingu nie może być jednak przypadkowy, ponieważ nie wszystkie platformy hostingowe, spełniają niezbędne standardy bezpieczeństwa i nie wszystkie zapewniają optymalne wsparcie dla działań SEO. Przed dokonaniem wyboru warto gruntownie zbadać każdą z dostępnych firm na rynku pod kątem:

 

Szybkość serwera i wydajność: Szybkość ładowania witryny ma duże znaczenie dla SEO. Im szybsza strona, tym lepsze wrażenia użytkownika. Upewnij się, że wybrana firma hostingowa oferuje szybkie i wydajne serwery, a także odpowiednią przepustowość.

Dostępność i czas działania: Wybierz hosting, który gwarantuje wysoką dostępność i minimalny czas przestoju.

Lokalizacja serwera: Również lokalizacja serwera może wpłynąć na SEO, zwłaszcza w przypadku witryn o zasięgu lokalnym. Jeśli twój target to określony region, warto rozważyć hosting w tym regionie.

Wsparcie dla protokołu HTTPS: Certyfikat SSL i działający protokół HTTPS to podstawa bezpieczeństwa oraz SEO, przede wszystkim dlatego, że wyszukiwarki faworyzują witryny zabezpieczone SSL.

Wsparcie dla CDN (Content Delivery Network): Z kolei jeśli działasz na terenie całego kraju lub międzynarodowo warto wykorzystać CDN, który przyspiesza wczytywanie treści, a tym samym wpływa korzystnie na SEO. Upewnij się, że firma hostingowa oferuje integrację z CDN lub dostęp do niego.

Wsparcie techniczne: szukaj takiego, które jest dostępne 24h/7. To bardzo ważne, by wszelkie problemy na stronie były rozwiązywane w najszybszym możliwym czasie, najlepiej w czasie rzeczywistym, to również wpływa na wrażenia użytkownika i komfort korzystania ze strony.

Bezpieczeństwo: Sprawdź również, czy hosting zapewnia odpowiednie środki bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenia przed atakami DDoS, oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczenia firewall.

Wersje PHP i MySQL: Upewnij się, że obsługiwane są najnowsze wersje PHP i MySQL. Starsze wersje mogą wpłynąć na wydajność i bezpieczeństwo witryny.

 


Jak wypromować swoją stronę dzięki odpowiedniej platformie

 

Stronę internetową można uruchomić na różnych platformach, zarówno na tych, które korzystają z gotowych rozwiązań hostingowych, takich jak Wix czy Shopify, gdzie wszystkie komponenty są dostępne i gotowe do użycia, jak i na platformach, które wymagają ręcznej instalacji Systemu Zarządzania Treścią (CMS) i innych dodatków.

Jednym z polecanych rozwiązań, zarówno przez ekspertów SEO, jak i praktyków, jest CMS WordPress, który oferuje szerokie możliwości dostosowania witryny do potrzeb SEO. Optymalizacji można dokonać zarówno poprzez modyfikację kodu strony, jak i poprzez korzystanie z licznych wtyczek, które w przyjazny sposób modyfikują go bez potrzeby grzebania w kodzie. To wiele upraszcza, szczególnie gdy nie jest się programistą.


Oto 3 wtyczki SEO do WordPress, które warto wdrożyć, optymalizując stronę:

Yoast SEO: to jedna z najpopularniejszych wtyczek SEO dla WordPress i najbardziej intuicyjnych. Pomaga w optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek, dostarczając narzędzi do tworzenia meta-opisów, mapy witryny, analizy treści i wiele innych.

All in One SEO: to poważna konkurencja dla Yoast SEO i Rank Math, przede wszystkim dlatego, że zapewnia zarówno podstawowe jak i zaawansowane narzędzia optymalizacyjne.

Rank Math: to kolejna wtyczka warta uwagi. Jej możliwości rozszerzone są o integrację z Google Search Console, podgląd pliku Robots.txt, czy możliwość ustawienia przekierowań strony i wiele innych.


Wybór najlepszej wtyczki SEO zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Każda z tych wtyczek ma swoje unikalne cechy, więc warto przetestować kilka z nich, aby znaleźć tę, która najlepiej spełnia Twoje wymagania i jest najbardziej odpowiednia dla Twojej witryny.

 

A co jeśli mam stronę na innym CMSie?

 

Jeśli masz stronę opartą na innym systemie zarządzania treścią (CMS) niż WordPress, wtyczki SEO wymienione powyżej nie będą dostępne ani odpowiednie do użycia. Każdy CMS ma swoje własne narzędzia i rozszerzenia SEO dostosowane do jego specyficznych potrzeb. Oto kilka popularnych CMS-ów i odpowiednie narzędzia SEO dla każdego z nich:

Joomla: Dla Joomla, popularnymi rozszerzeniami SEO są "sh404SEF" i "RSSEO!". Oferują one funkcje takie jak optymalizacja URL, zarządzanie meta-opisami, mapy witryny i inne.

Drupal: W Drupalu można skorzystać z modułów takich jak „Pathauto” do optymalizacji URL, "Metatag" do zarządzania meta-opisami i innymi metadanymi oraz „XML sitemap” do tworzenia mapy witryny.

Magento: Jeśli prowadzisz sklep internetowy na Magento, możesz użyć rozszerzeń takich jak "SEO Suite Ultimate" lub „SEO Meta Templates” do optymalizacji treści i zarządzania meta-opisami.

Wix: Wix ma wbudowane narzędzia SEO, które pozwalają na dostosowanie tytułów, opisów i innych elementów na stronie.

Shopify: Dla platformy Shopify dostępne są aplikacje, takie jak „SEO Manager” i „Plug in SEO," które umożliwiają optymalizację SEO sklepu internetowego.


Niezależnie od używanego CMS, istnieją dedykowane narzędzia i rozszerzenia SEO, które pomogą Ci zoptymalizować swoją stronę internetową pod kątem wyszukiwarek. Wybór narzędzi zależy od Twojego CMS i konkretnej strategii SEO, którą chcesz wdrożyć na swojej stronie, zwłaszcza jeśli planujesz pozycjonowanie nowej strony.

 


Jak wypromować swoją stronę dzięki właściwej strukturze strony

 

Sposób, w jaki zaplanujesz i wdrożysz strukturę strony internetowej, może znacząco ułatwić lub utrudnić nawigację i wyszukiwanie informacji przez użytkowników. Na przykład, przyjęcie płaskiej struktury, w której zawartość jest łatwo dostępna z poziomu głównej strony, może zdecydowanie zwiększyć użyteczność witryny. Użytkownicy nie będą musieli wtedy zagłębiać się w wielopoziomowe menu, co sprawi, że znajdą potrzebne informacje szybko i bez problemów.

Taka struktura ułatwia pracę również robotom indeksującym strony. Jeśli Twoja nowa strona jest łatwa do nawigacji, to wyszukiwarki mogą szybko i skutecznie zindeksować jej zawartość.

 

płaska struktura strony www

 

Oczywiście każda z kart menu głównego może być pogłębiona o kolejne podstrony, ale zbyt głęboka struktura strony, z wieloma poziomami podstron i ukrytymi treściami, może skomplikować doświadczenie użytkowników. Przez to mogą się czuć zagubieni i zdezorientowani. Należy więc dokładnie przemyśleć sens każdej podstrony, ponieważ każdy element wprowadzający komplikacje, wpływać będzie na promocję strony w przyszłości.

Rozważając strukturę strony pod kątem SEO, należy również zwrócić uwagę na linkowanie wewnętrzne pomiędzy stronami, ponieważ to ono faktycznie łączy strony. Twórz je w taki sposób, by ułatwić nawigację i pomóc w indeksowaniu treści przez wyszukiwarki. Więcej o strukturze adresu URL znajdziesz w kolejnej części artykułu.

 

Czytaj więcej:
Jak przeprowadzić analizę linkowania wewnętrznego i zewnętrznego
Jak zbudować strukturę strony w SEO?

 

 

Jak wypromować swoją stronę dzięki prawidłowej strukturze adresu URL

 

To może wydać się trywialne, ale również struktura adresu URL może mieć znaczenie dla SEO. Właściwie skonstruowany adres URL może pomóc zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumieć zawartość Twojej witryny, a to może wpłynąć na pozycje w wynikach wyszukiwania.

 

Więc jak powinna wyglądać prawidłowa konstrukcja adresu? Przede wszystkim musi być:

Czytelna i zrozumiała: dzięki temu od razu użytkownik wie, czego może się spodziewać na danej stronie. Najlepszą konstrukcją jest: twojadomena.pl/kategoria/nazwa-produktu. Natomiast twojadomena.pl/?p=123 jest już mniej czytelna i może wprowadzać w błąd.

Zawierać słowa kluczowe: Staraj się umieścić istotne słowa kluczowe w adresie URL, zwłaszcza w części opisującej treść strony, ale nie przesadzaj z ich ilością. Wybierz jedno.

Unikatowy: Każdy adres URL na stronie powinien być unikalny. Nie powinno być duplikatów, ponieważ to może wpłynąć negatywnie na indeksowanie przez wyszukiwarki.

Zawierać myślniki: Google zaleca używanie myślników, ponieważ są bardziej przyjazne dla SEO niż podkreślniki. Przykład: twojadomena.pl/przyjazna-struktura jest lepsza niż twojadomena.pl/przyjazna_struktura.

 

developers.google.com

developers.google.com

 

Warto pamiętać, że choć struktura URL ma znaczenie dla SEO, to nie jest to jedyny czynnik wpływający na pozycje w wynikach wyszukiwania. Warto zadbać również o kolejne, o których będziemy pisać dalej.

 


Jak wypromować swoją stronę dzięki certyfikatowi SSL

 

Oczywiście, nie można pomijać znaczenia certyfikatu SSL w kontekście SEO. Jak już wcześniej wspomniano przy omawianiu hostingu, wprowadzenie tego certyfikatu rozwiązuje szereg istotnych kwestii, zarówno związanych z ochroną danych osobowych, jak i z zapewnieniem pozytywnego wrażenia użytkownikom. Zadbaj, by Twoja nowa strona była zabezpieczona. Google premiuje takie strony, a więc są pozycjonowane wyżej w wynikach wyszukiwania.

Na rynku są dostępne zarówno płatne jak i bezpłatne certyfikaty SSL. W większości przypadków w zupełności wystarczy darmowy certyfikat Let's Encrypt, który oferuje wysoki poziom zabezpieczenia dla Twojej witryny. Jest dobrze znany i lubiany przez wyszukiwarki. Jeśli dobrze został wybrany hosting, nie powinno być problemu z jego implementacją. W razie problemów można skorzystać z pomocy wybranego hostingu.

 

Certyfikat SSL Let's Encrypt

Certyfikat SSL Let's Encrypt

 

 

Jak wypromować swoją stronę dzięki treściom na stronie

 

Możesz zastanawiać się, jakie treści powinny być umieszczone na Twojej stronie, by generowały ruch organiczny. Najlepszą metodą jest sprawdzenie własnej konkurencji. Skoro firmy konkurujące zdobyły wyższe pozycje i mają ruch na stronie, to znaczy, że robią coś, co się sprawdza. Zbadaj ich strategię SEO i czerp z ich doświadczenia.

 
Czytaj więcej:
Jak sprawdzić i analizować konkurencję. Praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców.

 

Nie zapomnij również o dobrych praktykach SEO, które wskazują kierunek działania. Ich wdrożenie warto ułatwić sobie, korzystając ze wtyczek SEO (jeśli Twoja strona działa na WordPress), o których pisaliśmy na początku artykułu.

 

1. Teksty SEO powinny być nie tylko optymalizowane pod kątem wyszukiwarek, ale przede wszystkim użyteczne dla czytelników. Dlatego kluczowym elementem strategii SEO jest tworzenie treści unikatowych, które dostarczają wartości, rozwiązują konkretne problemy użytkowników.

2. Uzupełnij meta description i title description. Oba powinny zachęcać użytkowników do wejścia na Twoją stronę. Niestety mamy tutaj ograniczoną ilość znaków, jaką można wykorzystać, więc warto dobrze zastanowić się jak je skonstruować, by emocjonalnie angażowały użytkownika i zachęcały do dalszego czytania.

Title Tag powinien być krótki i zwięzły. Najlepiej, żeby zawierał od 50 do 60 znaków. Natomiast meta description powinien mieć zazwyczaj od 150 do 160 znaków. Jednak zawsze sprawdzaj, jak oba faktycznie wyglądają w wynikach wyszukiwania. Jeśli są częściowo widoczne, należy skrócić je, by były widoczne w całości.

Meta Description to również dobre miejsce, by dodatkowo wyeksponować unikalne cechy produktu / usługi, czy rozwiązywane problemy, sprawiając, że odwiedzający będą wiedzieć, że właśnie na Twojej stronie znajdą odpowiedzi na swoje pytania. Dbanie o oryginalność, klarowność i przyciągający charakter tych elementów może znacząco wpłynąć na wskaźniki klikalności i efektywność SEO.

 

 meta i title description


3. Optymalizuj i dodaj atrybuty alt do obrazów. To kolejny krok w kierunku SEO, ponieważ obrazy umieszczone na stronach internetowych są indeksowane przez wyszukiwarki właśnie z pomocą opisów. Dzięki temu obrazy trafiają do bazy zdjęć Googla, więc potencjalnie zwiększają możliwość dotarcia użytkowników do Twojej witryny. Warto więc zadbać zarówno o nazwy samych plików jak i o atrybuty alt pamiętając, że powinny krótko opisywać zawartość obrazu i zawierać odpowiednie słowa kluczowe.

Opisy Alt odgrywają bardzo ważną rolę także w komunikacji z osobami niewidomymi. Pozwalają one zrozumieć zawartość obrazów na stronie, co wpływa na lepszą dostępność i użyteczność witryny dla tych osób.

 

Podgląd atrybutu alt z poziomu Inspektora kodu - DevTools

Podgląd atrybutu alt z poziomu Inspektora kodu - DevTools

 


4. Zadbaj o prawidłową hierarchię nagłówków na stronie H1 - H6. Dzięki temu treść będzie bardziej zrozumiała zarówno przez czytelników jak i algorytmy wyszukiwarek.

Nagłówek H1 jest najważniejszym elementem i powinien zawierać główne słowa kluczowe oraz odzwierciedlać główną tematykę strony. Jest to pierwszy punkt odniesienia dla użytkownika, który określa ogólny kontekst strony. Wykorzystaj to najlepiej jak możesz.

Nagłówki H2 - H6 stanowią z kolei bardziej szczegółowe sekcje i podsekcje treści, które porządkują informacje na stronie. Ich hierarchiczne ułożenie przekazuje wyszukiwarkom informacje o strukturze treści, a także pomaga czytelnikom w nawigacji po stronie.

Prawidłowa hierarchia nagłówków nie tylko poprawia zrozumienie treści, ale również wpływa na indeksowanie i ranking strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto zadbać o spójność i logiczną strukturę nagłówków, usprawniając w ten sposób pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.

 
Aby zweryfikować, czy wszystkie istotne elementy SEO zostały uwzględnione na stronie, skorzystaj z narzędzi do analizy SEO. Jest ich wiele. Jednym z nich jest Semrush, który już w wersji darmowej może ujawnić wiele niedociągnięć. Wystarczy przejść na stronę On Page SEO Checker i wprowadzić swoją domenę w pole wyszukiwania. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się bez zobowiązań.

 

Panel Semrush: Wyszukiwarka obszarów do poprawy

Panel Semrush: Wyszukiwarka obszarów do poprawy

 

Panel Semrush: Panel z pomysłami do optymalizacji elementów na stronie

Panel Semrush: Panel z pomysłami do optymalizacji elementów na stronie

 

Panel Semrush: Przykładowy pomysł na dokonanie zmian na stronie

Panel Semrush: Przykładowy pomysł na dokonanie zmian na stronie

 

 

Czytaj więcej:
Jak pisać angażujące teksty na blog?
Jak zoptymalizować obrazy na stronie pod SEO?
Optymalizacja treści w pozycjonowaniu - jak pisać teksty SEO i dlaczego warto?

 

Zanim zaczniesz jednak tworzyć własne treści sprawdź, czego dokładnie szukają Twoi klienci, z jaką intencją wstukują frazy zapytania w wyszukiwarkę. To będzie Twój kierunek działania, ponieważ intencje mogą być odmienne i pod nie tworzyć się powinno odpowiednie treści.

 

Przykładowe propozycje tworzenia treści na stronę www

Przykładowe propozycje tworzenia treści na stronę www

 

 

Jak wypromować swoją stronę dzięki słowom kluczowym

 

To oczywiście pytanie retoryczne, ponieważ już w części poświęconej optymalizacji treści wspomnieliśmy o miejscach, w których powinny być umieszczone słowa kluczowe.
W tym punkcie podsumujemy krótko jeszcze raz główne obszary, w których warto umieszczać słowa kluczowe: tytuł strony (title tag), opis meta (meta description), nagłówki (H1 - H6), treść tekstu, adres URL, atrybuty alt dla obrazów, teksty linków, nagłówek strony (header), tagi meta (meta tags), treść wideo i dźwięku.

Warto jednak pamiętać, że słowa kluczowe powinny być używane w sposób spójny i adekwatny do treści, a nie nadmiernie powtarzane w celach manipulacyjnych, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ocenę strony przez wyszukiwarki.

W celu wyszukania ich proponujemy skorzystać z kolejnego narzędzia Semrush - wyszukiwarki słów kluczowych.

 

Panel Semrush: Wyszukiwarka słów kluczowych

Panel Semrush: Wyszukiwarka słów kluczowych

 


Czytaj więcej:
Jak wybrać frazy do pozycjonowania strony? Skuteczne strategie + lista narzędzi.
Jak sprawdzić, na które słowa kluczowe wyświetla się konkurencja, ale nie Twoja strona.

 


Jak wypromować swoją stronę dzięki widoczności strony

 

Dobrą praktyką jest, by przy tworzeniu nowej strony www nie tylko umieścić zaślepkę uniemożliwiającą podgląd strony w trakcie budowy, ale również wyłącza się ją z procesu automatycznego indeksowania. Jednak po skończeniu strony trzeba odhaczyć tę opcję, ponieważ jeśli tego nie zrobimy, strona będzie nadal niewidoczna, a więc i niedostępna dla wyszukiwarek.

 

Podgląd panelu Word Press: Blokowanie widoczności strony.

Podgląd panelu Word Press: Blokowanie widoczności strony.

 

Widoczność strony warto sprawdzić również za pomocą GSC, by wyeliminować również inne problemy związane z widocznością strony. Bez tego trudno jest w ogóle rozpocząć promocję strony internetowej w sieci.

 

 

Jak wypromować swoją stronę dzięki Google Search Console

 

Gdy już upublicznisz swoją stronę, nie zapomnij zintegrować ją z Google Search Console. To narzędzie do optymalizacji SEO, które powinno być integralną częścią budowania strony. Dostarcza cennych informacji na temat widoczności Twojej witryny, a także pozwala monitorować jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Przede wszystkim identyfikuje różne błędy związane z indeksowaniem, czy problemy z wydajnością strony.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią poniższego artykułu dotyczącego GSC. Tam znajdziesz kompleksowe informacje i wskazówki, które pomogą Ci w pełni zrozumieć proces korzystania z Google Search Console, a także jego wpływ na SEO.

 

Czytaj więcej:
Jak korzystać z Google Search Console, aby lepiej promować stronę

 

 

Jak wypromować swoją stronę dzięki responsywności

 

Jest jeszcze jeden element, który jest kluczem do udanej promocji strony internetowej - responsywność. Upewnij się, czy Twoja strona wygląda i działa prawidłowo na różnych urządzeniach, takich jak komputery, smartfony i tablety. Jakość nie powinna pozostawiać nic do życzenia. Trzeba zadbać o jak najlepsze wrażenia użytkowników, ponieważ statystycznie najczęściej korzystamy właśnie z komórek. Przetestuj swoją stronę z pomocą Testera Google i pozbądź się błędów, które mogą spowodować utratę ruchu, a nawet konwersji.

 


Jak wypromować swoją stronę w sieci

 

Teraz Twoja nowa strona jest dobrze przygotowana do promowania jej w sieci z pomocą organicznych metod. Możesz również wykorzystać wszelkie inne formy promocji, a wykonana praca na stronie będzie tylko je wspierać i przynosić jeszcze lepsze efekty.

  • wykorzystaj social media, by wytworzyć ścieżkę dotarcia do Twojej strony - oferty
  • skorzystaj z grup i społeczności internetowych, które mogą być potencjalnie zainteresowane Twoimi produktami i usługami,
  • zbuduj listę mailingową, by być w stałym kontakcie ze swoimi klientami,
  • twórz kampanie reklamowe na różnych platformach,
  • nawiąż współpracę partnerską z innymi twórcami i stronami www.

Zainspiruj się też naszym artykułem: 7 sposobów jak reklamować firmę w internecie

 

 

Katarzyna Kalbarczyk

Junior marketing specialist