Jak sprawdzić widoczność mojej strony www w sieci?

Założenie strony internetowej jest niemal obowiązkowe dla każdej firmy, niezależnie od jej wielkości i branży. Jednakże, prowadzenie strony to nie wszystko – ważne jest również to, aby była ona dobrze widoczna w sieci, czyli dobrze wypozycjonowana. W tym artykule omówimy, jak sprawdzić widoczność swojej strony www w internecie oraz jakie narzędzia mogą Ci w tym pomóc.

Co to jest widoczność strony i dlaczego jest ważna?

Widoczność strony to pojęcie odnoszące się do tego, jak dobrze strona internetowa jest widoczna w wynikach wyszukiwania w sieci. Wartościowa i atrakcyjna strona, która jest dobrze zoptymalizowana pod kątem SEO, będzie łatwiej odnajdywana przez potencjalnych użytkowników w wyszukiwarkach, co może przynieść korzyści w postaci większej liczby odwiedzin i zwiększenia sprzedaży lub zainteresowania usługami.

Dlaczego jest to ważne? Ponieważ większość użytkowników sieci korzysta z wyszukiwarek internetowych, aby znaleźć odpowiednie informacje i produkty. Jeśli Twoja strona nie jest dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania, istnieje ryzyko, że konkurencja przyciągnie uwagę klientów, którzy szukają dokładnie tego, co Ty oferujesz. Wysoka widoczność strony pozwala na lepsze dotarcie do grupy docelowej, zwiększenie świadomości marki oraz osiągnięcie celów biznesowych.

Narzędzia do analizy widoczności

Przedstawiamy narzędzia, dzięki którym sprawdzicie widoczność strony w Google.

Google Search Console

Google Search Console to bezpłatne narzędzie dla webmasterów i właścicieli stron internetowych, które pozwala na monitorowanie i analizowanie widoczności strony w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki Google Search Console możesz sprawdzić, jak Google indeksuje Twoją stronę, jakie strony linkują do Twojej witryny, jakie słowa kluczowe przyciągają do niej użytkowników i wiele więcej. Narzędzie umożliwia też przesłanie plików XML sitemap, które ułatwiają Google zrozumienie struktury Twojej strony i przeglądanie jej zawartości. Google Search Console dostarcza informacji o tym, czy Twoja strona spełnia wymagania wyszukiwarki, czy są jakieś problemy techniczne, które mogą wpłynąć na jej widoczność oraz sugestie, jak poprawić rankingi w wynikach wyszukiwania.

Senuto

Narzędzie Senuto jest przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników SEO, którzy chcą w pełni wykorzystać potencjał swojej strony internetowej i zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania Google. W ramach abonamentu Senuto oferuje wiele funkcji, takich jak analizę konkurencji, raportowanie wyników, generowanie raportów i wiele innych, które pomogą Ci w osiągnięciu Twoich celów biznesowych poprzez lepszą widoczność Twojej strony w wyszukiwarce Google.

Semstorm

Semstorm umożliwia prowadzenie pełnej analizy konkurencji, w tym ocenę ich strategii i wykorzystywanych słów kluczowych, co pozwala na lepsze zrozumienie rynku i dostosowanie swojej strategii do aktualnych potrzeb. Narzędzie pozwala też na monitorowanie i analizowanie swoich kampanii reklamowych w Google Ads oraz prowadzenie analizy linków, co jest kluczowe dla efektywnej strategii link buildingu. Jest to narzędzie dla każdego, kto chce skutecznie zarządzać swoją witryną internetową i zwiększyć jej widoczność w wyszukiwarce Google.

Semrush

Semrush pozwala na badanie słów kluczowych, monitorowanie pozycji w wynikach wyszukiwania, analizowanie linków, badanie konkurencji oraz przeprowadzanie audytów technicznych witryny. Narzędzie umożliwia także analizowanie działań marketingowych w social media oraz prowadzenie kampanii reklamowych w Google Ads i na Facebooku. Dzięki Semrush można uzyskać cenne informacje o ruchu na stronie internetowej, pozycjonowaniu stron w wynikach wyszukiwania, a także trendach w wyszukiwarkach.

Searchmetrics

Searchmetrics to kompleksowe narzędzie SEO, które umożliwia analizowanie pozycji w wynikach wyszukiwania, badanie słów kluczowych, konkurencji, linków oraz wykonanie audytu technicznego strony internetowej. Narzędzie pozwala na monitorowanie pozycji w wynikach wyszukiwania na wybrane słowa kluczowe, analizowanie trendów i konkurencji oraz wykrywanie szkodliwych linków prowadzących do naszej strony internetowej.

Ahrefs

Narzędzie Ahrefs pozwala na badanie słów kluczowych, monitorowanie pozycji w wynikach wyszukiwania, analizowanie linków, badanie konkurencji oraz przeprowadzanie audytów technicznych witryny. Narzędzie umożliwia także analizowanie działań marketingowych w social mediach oraz prowadzenie kampanii reklamowych w Google Ads i na Facebooku.

W jaki sposób analizować widoczność korzystając z narzędzi SEO?

Co możesz zyskać dzięki wykorzystaniu wyżej wymienionych narzędzi SEO?

 • będziesz mieć dostęp do historycznych oraz bieżących danych, które pozwolą Ci zaobserwować, jak zmieniała się widoczność;
 • zweryfikujesz, na ile słów kluczowych jest widoczna Twoja strona, a także witryna konkurencji;
 • sprawdzisz pozycje wybranych słów kluczowych, ważnych z perspektywy prowadzonej przez Ciebie strategii SEO;
 • zrobisz porównanie widoczności Twojej strony z konkurencyjnymi witrynami;
  zdobędziesz wiedzę na temat efektywności strategii pozycjonowania, jeśli chodzi o widoczność strony w sieci.

Darmowe narzędzie Google Search Console

Google Search Console to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu odnajdziesz przydatne dane umożliwiające sprawdzenie skuteczności strategii pozycjonowania, takie jak:

 • liczba kliknięć w Twój link w bezpłatnych wynikach wyszukiwania;
 • liczba wyświetleń Twojej strony w danym okresie;
 • CTR – stosunek liczby kliknięć w link w stosunku do liczby wyświetleń w organicznych wynikach wyszukiwania;
 • pozycje strony na wybrane frazy;
 • stan profilu linkowego, do którego zaliczamy – liczbę linków zewnętrznych oraz wewnętrznych, strony przekierowujące do Twojej witryny, teksty anchorów dla linków kierujących do Twojej strony.

Wprawdzie płatne narzędzia SEO zapewniają bardziej zaawansowane dane niż Google Search Console, jednak jest to przydatne narzędzie, które pozwala monitorować efekty działań SEO. Specjaliści do spraw pozycjonowania często używają tego narzędzia, ponieważ dzięki niemu mogą pozyskać dane, jeśli chodzi o zakres kliknięć, CTR, wyświetlenia, średnią pozycję, a także stan zaindeksowania.

Analiza widoczności strony w Google – narzędzie Senuto

Moduł „Analiza widoczności” w narzędziu Senuto pozwala sprawdzić, w jaki sposób kształtowana jest widoczność najważniejszych fraz w top3, top10 i top50. Dane otrzymasz w formie wykresu. Ponadto w tabeli dostępne są dane na temat fraz, które odnotowały najwyższe wzrosty i spadki w wybranym czasie.

Zakładka „Konkurencja” jest miejscem, w którym możesz pozyskać informacje na temat tego, na jakie słowa kluczowe buduje widoczność Twoja konkurencja. Możesz również obserwować, która firma ma najlepszą widoczność na wybrane słowo kluczowe.

Moduł „Analiza SERP” umożliwia poznanie top20 stron, które są najbardziej widoczne na daną frazę. Jeżeli chcesz, by Twoja strona wyświetlała się na pozycji zero, dzięki Senuto dowiesz się, na jakie słowa kluczowe witryna pokazuje się w Direct Answers.

W narzędziu Senuto istnieje również możliwość ustawienia alertów na konkretne frazy. Aby skonfigurować alert na konkretne frazy w Senuto, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Zaloguj się do swojego konta Senuto lub utwórz nowe konto, jeśli jeszcze go nie masz.
 • Po zalogowaniu przejdź do modułu „Alerty” lub „Monitoring”.
 • Wybierz opcję „Dodaj nowy alert” lub podobną opcję, aby rozpocząć konfigurację alertu.
 • Wprowadź frazy, które chcesz monitorować. Możesz wprowadzić pojedyncze słowa lub dłuższe frazy. Na przykład, jeśli chcesz monitorować frazę „content marketing”, wpisz ją w odpowiednie pole.
 • Wybierz parametry monitorowania, takie jak zakres czasu, kraj, język czy źródła danych, które mają być uwzględnione w alertach.
 • Skonfiguruj preferencje powiadomień, czyli sposób otrzymywania alertów. Możesz wybrać powiadomienia e-mailowe, powiadomienia w aplikacji mobilnej lub inne dostępne opcje.
 • Zapisz ustawienia alertu i rozpocznij monitorowanie fraz.

Kiedy zostaną spełnione warunki związane z frazami, na które masz ustawione alerty, otrzymasz powiadomienie z informacjami na ten temat. Dzięki temu będziesz na bieżąco z tym, co się dzieje w odniesieniu do monitorowanych fraz w wyszukiwarce internetowej.

Jak sprawdzić widoczność w Semstorm?

Widoczność w Google sprawdzimy również za pomocą narzędzia Semstorm w raportach Monitoring i Analiza stron. Raport Analiza stron pozwala zrobić porównanie pod względem widoczności 5 różnych witryn. Generuje dane w formie wykresu, z których pozyskasz informacje na temat liczby słów kluczowych wyświetlanych w top3, top10 oraz top20. Dowiesz się też, w jaki sposób kształtowały się pozycje w określonym czasie i pozyskasz dane na temat fraz budujących widoczność Twojej firmy, a także konkurencji.

Analiza widoczności w wyszukiwarce Google – Semrush

Z kolei Semrush zapewnia moduł umożliwiający uzyskanie precyzyjnych danych na temat widoczności strony internetowej. Wystarczy wprowadzić adres URL domeny, a na wykresie wyświetlą się dane o liczbie fraz widocznych na pozycjach 1-3, 4-10, 11-20, 21-50, 51-100.

Jak sprawdzić widoczność strony w Searchmetrics?

Korzystając z Searchmetrics można sprawdzić pozycję domeny na wybrane frazy z podziałem na widoczność na urządzeniach desktopowych oraz mobilnych.

W Searchmetrics zobaczysz również:

 • dane na temat widoczności w różnych państwach;
 • informacje o widoczności w wynikach lokalnych na urządzeniach mobilnych;
 • porównanie widoczności Twojej witryny z konkurencyjnymi stronami.

Sprawdzanie widoczności w Ahrefs

Widoczność możemy również analizować przy pomocy Ahrefs. Najważniejsze moduły narzędzia dotyczą analizy profilu linków, ale specjaliści zajmujący się pozycjonowaniem używają go także do monitorowania pozycji ważnych słów kluczowych. Dzięki Ahrefs sprawdzisz widoczność fraz w top3, top10 i top100. Możesz także zweryfikować liczbę fraz wyświetlających się na pozycjach 1-3, 4-10 i 11-100.

Masz możliwość pozyskania danych z ostatnich 30 dni, jak również za ostatni rok. Za pomocą specjalistycznego wykresu, odczytasz informacje na temat zmian widoczności dla 5 najlepszych witryn na wybraną frazę.

Jak sprawdzić widoczność mojej strony www w sieci? Podsumowanie

Widoczność strony www naszej firmy w sieci zwiększa szansę na przyciągnięcie potencjalnych klientów. Poszukując interesujących nas produktów lub usług, większość osób korzysta z wyszukiwarek internetowych. Dlatego tak ważne jest systematyczne monitorowanie widoczności strony. Do tego celu możemy wykorzystać narzędzia, takie jak Google Search Console, Senuto, Semstorm, Ahrefs i wiele innych.

Narzędzia SEO pokazują liczbę fraz na wybranych pozycjach w wyszukiwarce. Nie trzeba wykorzystywać wszystkich. Wystarczy, że użyjesz jednego narzędzia, za pomocą którego można monitorować pozycje oraz efektywność prowadzonej strategii pozycjonowania.

Inni przeczytali także:

9 technicznych problemów, których naprawa poprawi wyniki strony www
Optymalizacja techniczna strony krok po kroku
Strona mobilna czy responsywna, a może AMP? Sprawdź, co wybrać
Jak zwiększyć szybkość strony? 8 elementów, na które musisz uważać

Scroll to Top