Jak skutecznie pozyskiwać opinie w Google?

W dzisiejszych czasach opinie użytkowników w internecie są niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na postrzeganie marki, a także na decyzje zakupowe potencjalnych klientów. W szczególności opinie na stronie Google mogą mieć ogromny wpływ na pozycję firmy w wynikach wyszukiwania oraz na postrzeganie jej przez klientów. Dlatego coraz więcej firm stara się pozyskiwać pozytywne opinie od swoich klientów profilu firmy w Google, co może być jednak niełatwym zadaniem. W niniejszym artykule przedstawimy skuteczne sposoby na pozyskiwanie opinii w Google oraz omówimy, dlaczego warto zadbać o pozytywne opinie i jakie korzyści z tego wynikają dla biznesu.


Korzyści z otrzymywania opinii w Google

U przedsiębiorców często pojawia się pytanie - dlaczego opinie w Google są ważne dla mojej firmy? Istnieje wiele powodów, dla których warto pozyskiwać opinie w Google. Prezentujemy je poniżej:

 • szansa na zwiększenie sprzedaży - klienci, zanim zdecydują się na zakup, czytają i analizują opinie w Google. Więcej pozytywnych opinii to większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy skorzystają z Twojej oferty;
 • wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania - częste oraz pozytywne opinie korzystnie wpływają na pozycjonowanie lokalne strony;
 • polepszenie wizerunku firmy - pozytywne recenzje pokazują, że jesteś ekspertem w danej dziedzinie;
 • zapoznanie się z mocnymi i słabymi stronami biznesu - dzięki opiniom Google dowiesz się, co klienci sądzą na temat firmy i w których obszarach warto wprowadzić ulepszenia;
 • pozytywne opinie pomagają budować zaufanie klientów.


W których miejscach pojawiają się opinie o firmie w Google?

Opinie o Twojej firmie wyświetlają się w profilu działalności. Z tego miejsca system rankingowy ma możliwość ich zbierania oraz wyświetlania:

 • w wynikach wyszukiwania local pack - kiedy użytkownik szuka nawigacyjnego słowa kluczowego np. “wegańska restauracja w pobliżu”, to w wyszukiwarce pojawią się miejsca, które spełniają te kryteria. Jeżeli jesteś właścicielem wegańskiej restauracji, a użytkownik jest blisko Twojej lokalizacji, Google pokaże informacje o firmie oraz odnośnik do opinii. Wówczas mówimy o local pack - wynikach z map Google w wyszukiwarce, wyświetlających trzy firmy najbardziej pasujące do zapytania pod względem trafności, widoczności, a także lokalizacji potencjalnego klienta;
 • w panelu wiedzy Google - w sytuacji, gdy użytkownik poszukuje nazwy Twojej marki, Google z prawej strony ekranu będzie pokazywał prezentację Twojej działalności, która przypomina cyfrową wizytówkę - to panel wiedzy Google. Algorytm pobiera dokładne dane dotyczące tej karty z połączonego profilu działalności w Google. Dostępne są tam m.in opinie o firmie, liczba ocen, a także średnia ocena w skali 1-5;
 • w mapach Google - użytkownicy poszukują firmy w mapach Google, szczególnie gdy chcą znaleźć fizyczną lokalizację. Kiedy klienci zamieszczają opinię o firmie w Google, to widać ją będzie również w wynikach wyszukiwania w mapach Google.

 

Jak skutecznie pozyskiwać opinie w Google?

Wiemy już, jak ważne są recenzje w Google wystawiane przez klientów. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak skutecznie pozyskać opinie w Google od klientów, przeczytaj nasze wskazówki.


Zwróć się z prośbą do klientów o napisanie opinii w Google

Jeżeli klient jest zadowolony z naszych usług, warto poprosić go o pozostawienie opinii. Można zrobić to podczas spotkania czy rozmowy telefonicznej. Zwykle klienci nie wystawiają recenzji, jeśli nie zapytamy o to wprost. Dzieje się tak, ponieważ ludzie zazwyczaj wolą dzielić się negatywnymi opiniami.


Podkreśl, że dodanie opinii jest szybkie i łatwe

Jeśli zależy Ci na zdobyciu pozytywnych opinii, daj do zrozumienia klientowi, że nie jest to nic trudnego. Może się zdarzyć, że ktoś nie wie, jak sformułować opinię i wydaje mu się, że zabierze to zbyt dużo czasu. Dlatego warto powiedzieć klientowi, że opinia to zaledwie jedno lub dwa zdania. W ostateczności można także zasugerować pozostawienie opinii w formie gwiazdek bez pisania recenzji, jednak pamiętaj, że opinie zawierają często kluczowe frazy, a to może mieć znaczenie w pozycjonowaniu.


Podziękuj klientom za zostawienie recenzji

Dobrze, by właściciel firmy podziękował klientowi za pozostawienie opinii w profilu firmy w Google. Okazanie wdzięczności korzystnie wpływa na budowanie zaufania oraz zachowanie dobrych relacji z klientami.


Buduj trwałe relacje biznesowe i zdobądź pozytywne opinie Google

Jako właściciel firmy pamiętaj o tym, by traktować klientów po partnersku i działać na ich korzyść. Relacje oparte o szacunek zwiększają szansę na uzyskanie pozytywnych opinii Google.


Udostępnij klientom link prowadzący do opinii Google

Jak otrzymywać więcej opinii na temat swojej firmy? Wygeneruj link i wyślij go do klienta. Kliknięcie w niego sprawi, że klient szybko zostanie przeniesiony w miejsce, gdzie możliwe jest dodawanie opinii. To bardzo ułatwia cały proces, a klient nie musi samodzielnie poszukiwać linku do opinii.


Stwórz stronę opinii Google w swojej witrynie

Dobrym rozwiązaniem jest również przeznaczenie konkretnej podstrony w witrynie na zaprezentowanie opinii klientów w Google, które będą dostępne z głównego menu nawigacji. Na stronie powinna znajdować się prośba o napisanie nowych opinii, a także już istniejące recenzje. Komentarze na temat Twojej firmy będą zachęcać potencjalnych klientów do skorzystania z oferty, jak również będą inspiracją do pozostawienia opinii.


Przygotuj profil firmy w Google

Jak przygotować swój profil firmy w Google, by pozyskiwać opinie wspierające Twoją działalność? Pierwszym krokiem jest rejestracja profilu firmy w Google. Znajdują się tam informacje na temat marki. Dane takie jak nazwa firmy, adres, numer telefonu, godziny pracy, produkty, usługi wyświetlają się w panelu wiedzy, mapach Google oraz wynikach wyszukiwania. Kiedy użytkownik szuka nazwy Twojej działalności, profil firmy w Google wyświetli się jako pierwszy.

Jeżeli nie posiadasz profilu swojej firmy, możesz go stworzyć na stronie https://business.google.com/.

Wówczas zostaniesz przeprowadzony przez kolejne etapy zakładania profilu firmy w Google. Najważniejsze, by uzupełnić profil o istotne dane (adres siedziby, adres strony internetowej, numer telefonu, godziny otwarcia, rodzaj działalności, zdjęcia). Później odbywa się weryfikacja. Zwykle na podany adres otrzymujesz pocztówkę zawierającą specjalny kod weryfikacyjny. Kiedy go wpiszesz, Twój profil firmy będzie aktywny. Właściwie skonfigurowany i zoptymalizowany profil firmy pozwoli na rozpoczęcie pozyskiwania recenzji o swojej działalności.


W jaki sposób klient może zamieszczać opinie Google?

Opinie Google umieszcza się z przeglądarki internetowej albo urządzenia mobilnego w mapach Google. Kolejny sposób to przekazanie klientowi linku, który skieruje go do miejsca recenzji Twojej firmy w internecie. Poniżej opisaliśmy sposoby dodawania opinii:

 • przy użyciu przeglądarki - klient powinien odszukać firmę w Google, a gdy profil Twojej firmy wyświetli się po prawej stronie, należy kliknąć w "Dodaj opinię". Wówczas zobaczymy okienko, gdzie można wstawić ocenę i recenzję;

 • za pomocą Map Google - korzystając z urządzenia mobilnego, przechodzimy do aplikacji Mapy Google i wpisujemy nazwę firmy w wyszukiwarkę. W sekcji “Pokaż wszystkie opinie” na górze wyświetla się okienko, gdzie można dodać liczbę gwiazdek i swoje odczucia;
 • generując link do sekcji opinii Google - krótki adres URL pozwala dzielić się prośbą o opinię osobiście, a także w materiałach marketingowych.


Jak wygenerować taki link?

 • zaloguj się na swoje konto w Profilu Firmy w Google
 • jeśli Twoja firma znajduje się w różnych lokalizacjach, wybierz lokalizację, dla której zamierzasz stworzyć bezpośredni link do recenzji;
 • kliknij “Uzyskaj więcej opinii” - wówczas wyświetli się okienko z linkiem, który można skopiować albo wysłać używając swojego adresu e-mail bądź przy pomocy aplikacji WhatsApp lub Facebook.

 

Zarządzanie opiniami w Google

Zależy Ci na tym, by zrobić dobre wrażenie na użytkownikach i wyróżnić się na tle konkurencji? Nie wystarczy pozyskać pozytywne komentarze w Google. Należy być aktywnym cały czas i zarządzać opiniami Google. Dlaczego warto działać w ten sposób?

 • dzięki temu profil w Google jest stale aktywny, a Ty pokazujesz platformie, że inwestujesz w zarządzanie i należą Ci się wysokie pozycje w rankingach;
 • prezentujesz się jako właściciel firmy, który jest w stałym kontakcie z klientami i potencjalnymi klientami;
 • zarządzanie opiniami sprawia, że jesteśmy w stanie lepiej radzić sobie z negatywnymi wypowiedziami klientów - zawsze możemy szybko zareagować, gdy pojawił się niekorzystny dla nas komentarz.


W jaki sposób odpowiadać na pozytywne opinie w Google?

 • podziękuj za komentarz;
 • zachęć do ponownego zakupu;
 • Twoja odpowiedź powinna być zwięzła, a zarazem chwytliwa.


Jak odpowiadać na niekorzystne opinie w Google?

Wielu właścicieli firm nie odpowiada na negatywne opinie. To spory błąd, który może sprawić, że duża liczba użytkowników nie będzie zdecyduje się na skorzystanie z Twojej oferty. Co najlepiej zrobić, gdy pojawią się negatywne recenzje?

 • jeżeli popełniłeś błąd, przeproś oraz zaproponuj rekompensatę;
 • staraj się być obiektywny, nie daj się ponieść emocjom;
 • postaraj się jak najszybciej odpowiedzieć na negatywną opinię, najlepiej w ciągu 24 godzin;
 • poproś o kontakt w celu wyjaśnienia sytuacji, zamieszczając w komentarzu swoje dane (adres e-mail, numer telefonu), by przenieść rozmowy do kontaktu osobistego.


Jak skutecznie pozyskiwać opinie w Google? Podsumowanie

W artykule zaprezentowaliśmy, jakie korzyści niosą ze sobą pozytywne opinie w Google, przedstawiliśmy również kilka skutecznych sposobów na zdobycie pozytywnych opinii od klientów. Pamiętajmy, że pozytywne opinie są ważne dla reputacji firmy w internecie i wpływają na decyzje zakupowe potencjalnych klientów.

Jednym z pierwszych kroków, który warto podjąć, jest stworzenie profilu firmy na Google Moja Firma i upewnienie się, że wszystkie informacje o firmie są aktualne i prawidłowe. Kolejną ważną kwestią jest zachęcanie klientów do pozostawiania opinii, co można zrobić podczas spotkania lub rozmowy telefonicznej z klientem.
Bardzo istotne jest, aby umożliwić klientom łatwe i intuicyjne pozostawianie opinii. Można to zrobić poprzez umieszczenie bezpośredniego linku do strony z opiniami na stronie firmowej lub w stopce mailowej. Pamiętajmy również o tym, by reagować na opinie klientów, zarówno pozytywne, jak i negatywne. W przypadku negatywnych opinii warto podjąć kroki naprawcze i zaoferować klientowi rozwiązanie problemu.
Wymienione działania pomogą budować pozytywne odczucia klientów względem Twojej firmy. W ten sposób tworzysz pozytywny wizerunek działalności, co ułatwia pozyskiwanie nowych klientów. Ponadto czytając opinie o swojej firmie, masz szansę na ulepszenie różnych obszarów Twojego biznesu.

 

 

Inni przeczytali także:

Skutecznie zarządzaj opiniami klientów - kompletny przewodnik po GMF
Jak samodzielnie założyć i zoptymalizować mapkę Google?
Jak pozycjonować wizytówkę Google Moja Firma?
Jak pozyskać klientów w Google? O pozycjonowaniu i optymalizacji konwersji