Jak efektywnie współpracować ze swoją agencją SEO?

Współpraca z agencją SEO to wyzwanie, szczególnie dla początkujących firm. Agencja pozycjonująca zdejmuje z Ciebie ciężar promowania i optymalizacji strony, ale czy to oznacza dla Ciebie koniec zaangażowania w temat marketingu internetowego? Nic bardziej mylnego, współpraca z agencją wymaga również pracy po Twojej stronie i nauczenia się nowych umiejętności. Na co warto się przygotować, aby współpraca z agencją SEO była jak najbardziej efektywna i przyjemna?

Naucz agencję SEO swojego biznesu

Tak, Ty też możesz czegoś nauczyć swoich specjalistów ds. pozycjonowania. Przede wszystkim przygotuj brief, w którym umieścić przydatne dla agencji SEO informacje, takie jak:

 • Twoje cele i wyzwania biznesowe
 • Twoja konkurencja w SEO i nie tylko
 • Twoje przewagi konkurencyjne
 • Twoja oferta i jej najważniejsze produkty/usługi
 • Twoje oczekiwania względem SEO
 • Twoja propozycja słów kluczowych
 • Charakterystyka Twoich klientów
 • Linki do materiałów o Twojej firmie/ofercie

Nie musisz się ograniczać do tych zagadnień. Przemyśl, co musi wiedzieć agencja SEO, aby przygotować dla Ciebie skuteczną strategię marketingu internetowego. To mogą być nawet takie niuanse, jak styl pisania opisów na stronę czy też sposób, w jaki zapisujesz nazwę swojej firmy. Warto zaplanować rozmowę ze specjalistami z agencji, aby opowiedzieć im o swoim biznesie, wyzwaniach i planach rozwoju. Dzięki temu agencja pozycjonująca może faktycznie stać się Twoim partnerem w budowaniu biznesu.

Zainwestuj w szkolenia i warsztaty z marketingu internetowego

Zlecasz pozycjonowanie agencji, więc możesz sobie odpuścić myślenie o takich sprawach jak widoczność, liczba odwiedzin czy też współczynnik konwersji? Wiedza z podstaw pozycjonowania, analityki czy też ogólnie marketingu internetowego ułatwi Ci współpracę z agencją SEO. Nie chodzi o to, żeby uczyć się, jak pozycjonować stronę, ale o to by poznać zasady i pojęcia SEO. Dzięki temu będziesz rozumieć decyzje specjalistów ds. pozycjonowania, raporty SEO będą dla Ciebie zrozumiałe i nie będziesz czuć niepewności we współpracy z agencją. Na efekty SEO trzeba czekać, ale czy to znaczy, że do tego czasu nic się nie dzieje? Wiedza z SEO sprawi, że będziesz rozumieć każdy etap pozycjonowania, będziesz wiedzieć, jak go zweryfikować i jak ocenić w kontekście swojego biznesu. Dobra wiadomość jest taka, że szkolenia z marketingu internetowego są coraz lepiej dostępne, również bezpłatne. Inwestycji w swoją wiedzę na pewno nie pożałujesz.

Ustal realne cele z agencją pozycjonującą

Agencja SEO ma za zadanie wypozycjonować Twoją stronę, ale jaką właściwie korzyść ma Ci przynieść? To jest jedno z najważniejszych początkowych ustaleń z agencją. Punktem wyjściowym mogą być Twoje oczekiwania względem pozycjonowania – jakie firmy chcesz wyprzedzić, jakich klientów pozyskać, jakie produkty lub usługi wypromować. Agencja SEO w odpowiedzi, po analizie Twojej strony oraz konkurencji, powinna przekazać Ci realne do realizacji cele pozycjonowania. Zwykle cele zawarte są w umowie, dzięki czemu żadna ze stron nie będzie podważać pierwotnych ustaleń. Nie domyślaj się, jakie efekty wypracuje agencja SEO, tylko zapytaj o to i przedstaw swoje potrzeby. Agencja znając Twoje cele zaproponuje odpowiedni budżet na działania i strategię. 

Zaplanuj czas na współpracę z agencją SEO

Agencja SEO przeprowadzi dla Ciebie pozycjonowanie strony, ale to wiąże się też z zadaniami dla Ciebie. Jeszcze przed rozpoczęciem współpracy, zaplanuj czas na działania lub wytypuj do tego osobę z zespołu. Co będziesz robić? Agencja SEO może prosić Cię regularnie o:

 • akceptację nowych treści na stronę
 • akceptację zmian w dotychczasowych treściach
 • wprowadzenie zmiany na stronie
 • dostarczenie niezbędnych informacji lub materiałów
 • określenie priorytetów

To ważne, aby mieć na takie działania z góry zaplanowany czas. Wtedy możesz podejść do tego rzetelnie. Przykładowo sprawdzenie tekstu napisanego przez copywritera, z którym pracujesz od roku zajmie Ci chwilę, bo znasz jego umiejętności. Gdy jednak zaczynasz współpracę z agencją pozycjonującą, nie wiesz jeszcze, czy dobrze rozumie specyfikę Twojej branży i sposób, w jaki chcesz się komunikować na stronie z klientami. Jeśli na tym etapie nie poświęcisz czasu na weryfikację działań agencji SEO, specjalista nie będzie miał pojęcia, że robi coś niezgodnie z Twoją strategią i będzie to powielał. Pamiętaj, że specjalista ds. SEO zna się doskonale na pozycjonowaniu, specjalista ds. content marketing – na pisaniu, ale żadna z tych osób nie zna się doskonale na specyfice Twojego biznesu i klienta.

Przygotuj się na zmiany na stronie od agencji SEO

Współpraca z agencją pozycjonującą zwykle rozpoczyna się od audytu SEO i ustalenia listy zaleceń, które należy wdrożyć na stronie, aby pozycjonowanie było skuteczne. To bardzo ważne, aby zaplanować sobie czas i zasoby na wdrożenie tych początkowych zaleceń. Bez tego specjalista SEO nie może zacząć optymalizacji strony. Bardzo często zalecenia wynikają z błędów na stronie, które wręcz uniemożliwiałyby wypozycjonowanie jej w Google. Możliwe, że nie wiesz, jak takie zalecenia wprowadzić. Tym bardziej ustal ze swoim administratorem strony/informatykiem, że takie zadanie się pojawi i należy je wykonać jak najszybciej. W przeciwnym razie blokowana jest dalsza praca, a efekty SEO odsuwane w czasie. 

W trakcie współpracy również mogą pojawić się zlecenia zmian na stronie, wynikające z analizy efektów SEO. Są to działania, które mają na celu zwiększenie liczby konwertujących użytkowników. Tutaj możesz spodziewać się zaleceń zmian w budowie i wyglądzie strony. Bywa, że takie sugestie są źle odbierane przez klientów agencji SEO – w końcu ich strona jest profesjonalnie zaprojektowana i ładna wizualnie, dlaczego mieliby coś zmieniać. Jednak kluczem do sukcesu jest połączenie atrakcyjnego wyglądu strony, z optymalizacją SEO i optymalizacją konwersji. Jeśli zależy Ci na udanej współpracy z agencją SEO i na dobrych efektach, przygotuj się na takie sytuacje. Miej też świadomość, że blokując zmiany, zmniejszasz szanse na efektywność pozycjonowania.

Wytypuj osobę do współpracy z agencją SEO

Już wiesz, że agencja SEO będzie się z Tobą regularnie kontaktować. W związku z tym warto wyznaczyć w swoim zespole/firmie osobę, która będzie się tym zajmować. Liczy się czas reakcji i sprawna wymiana informacji, więc zlecenie takiego zadania jest bardzo dobrą praktyką. Co więcej, osoba wyznaczona do kontaktu z agencją nie tylko będzie reagować na rekomendacje agencji czy też weryfikować treści na stronę. Powinna również odpowiadać za dostarczanie do agencji istotnych informacji związanych z Twoim biznesem, np. o planowanym rozszerzeniu oferty, o wycofywaniu grup produktów, o nowym logotypie, nowym przeboju sprzedażowym, na którym warto się skupić itp. 

Z drugiej strony wytypowana do kontaktu z agencją SEO osoba, powinna być odpowiedzialna za informowanie odpowiednio wcześniej o zmianach na stronie. Pamiętaj, że wszelkie zmiany na stronie bez konsultacji z agencją SEO, mogą negatywnie wpływać na wypracowane efekty i zniweczyć wielomiesięczną inwestycję w pozycjonowanie. Wyznacz pracownika, który będzie pilnował, aby agencja pozycjonująca pierwsza wiedziała o planowanych zmianach i miała możliwość te zmiany ocenić pod kątem wpływu na pozycje strony.

Przekazuj agencji pozycjonującej komentarz zwrotny

W zależności od typu biznesu, efekty pozycjonowania mogą być widoczne w narzędziach analitycznych lub nie. Jeśli prowadzisz biznes stacjonarny, tylko Ty wiesz, jak pod wpływem pozycjonowania wzrosło zainteresowanie Twoją ofertą. Przekazując agencji takie informacje, masz wpływa na kształt strategii SEO. 

Z drugiej strony, jeśli działania agencji w jakimś obszarze Ci nie odpowiadają, również powiedz o tym jak najszybciej. Dobra agencja SEO jest otwarta na konstruktywną krytykę i chętnie wdraża możliwe i uzasadnione zmiany we współpracy. Przykładem mogą być teksty na stronę, których styl Ci nie odpowiada. Czasem wystarczy umówić się na spotkanie i wskazać elementy, które nie są zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Ważne, aby komentarz zwrotny do agencji był konkretny i opisywał, co i jak chciałbyś zmienić we współpracy.

Zaufanie to podstawa we współpracy z agencją SEO

Istotną kwestią jest partnerska współpraca z agencją pozycjonującą. Jak widzisz, po Twojej stronie jest nadal sporo pracy – weryfikacje, dostarczanie wiedzy i wdrażanie zmian na stronie. Jednak w zakresie pozycjonowania, to agencja wie, co robi. Mile widziane są Twoje propozycje – fraz, tekstów, nowych funkcji na stronie. Finalny kształt strategii SEO to odpowiedzialność agencji. Twój specjalista ds. pozycjonowania na podstawie wiedzy i doświadczenia wie, jakie frazy warto wybrać do pozycjonowania, jakie działania zaplanować i jaka intensywność działań jest potrzebna. Dużą trudnością w tej współpracy jest czas oczekiwania na pierwsze efekty pozycjonowania. Możesz obawiać się, że brak efektów wynika z nieprawidłowej optymalizacji lub że agencja niewiele robi. Jeśli nie możesz zaufać swojej agencji pozycjonującej i masz podejrzenia, że nie realizuje założonych działań, może czas na zmianę? Zaufanie to podstawa. Nie tylko musisz na tyle ufać agencji SEO, aby przekazywać jej wszelkie informacje o swoim biznesie. Musisz ufać, że jest po Twojej stronie, że zależy jej na sukcesie Twojej firmy i podejmuje wszelkie możliwe działania, które mają ku temu zmierzać. 

Czego się spodziewać we współpracy z agencją SEO – podsumowanie

Współpraca z agencją SEO wiąże się również z pracą dla Ciebie, klienta. Dzięki temu zachowujesz kontrolę nad tym, co dzieje się na Twojej stronie i masz wpływ na działania agencji w zakresie treści czy wyglądu strony. Jesteś również najlepszym ekspertem w zakresie wiedzy o swojej firmie, klientach i branży. Agencja SEO będzie polegać na Tobie w kwestii materiałów, akceptacji oraz wdrażania zmian. Zaplanuj współpracę z informatykiem, jeżeli nie wiesz, jak wprowadzać zmiany na stronie, a dzięki temu przyspieszysz pracę agencji pozycjonującej. Najważniejsze jednak to zaufanie i partnerska współpraca – ostatecznie zarówno Tobie, jak i agencji SEO zależy na sukcesie Twojej firmy.

Inni przeczytali także:

Co to jest audyt SEO? Sprawdź co musi zawierać!
Jak przebiega proces pozycjonowania strony? Poznaj działania specjalisty SEO
Optymalizacja treści w pozycjonowaniu – jak pisać teksty SEO i dlaczego warto?
Dlaczego optymalizacja SEO się opłaca? Zainwestuj w rozwój firmy.
Jak wybrać agencję seo? Poznaj wskazówki dla Twojej firmy

Scroll to Top