Czy strona internetowa na platformie WIX to dobry pomysł dla lokalnego biznesu?

W dzisiejszych czasach prowadzenie strony internetowej stało się niezbędne dla każdego przedsiębiorstwa, które chce skutecznie dotrzeć do swoich klientów. Dla lokalnych biznesów, takich jak restauracje, sklepy czy usługi rzemieślnicze, istotne jest, aby strona była łatwa do znalezienia i funkcjonalna. Jednym z popularnych narzędzi, które umożliwia stworzenie własnej strony, jest platforma WIX. W artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy strona na WIX jest odpowiednia dla mniejszych firm.


Co to jest platforma WIX?

Wix to popularny kreator stron internetowych, który umożliwia tworzenie stron bez konieczności posiadania doświadczenia w programowaniu lub projektowaniu. Platforma oferuje wiele szablonów, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, jak również narzędzia do projektowania, zarządzania treścią, e-commerce i marketingu internetowego.

Platforma Wix jest popularnym wyborem dla osób lub małych firm, które chcą stworzyć swoją stronę internetową bez większego nakładu czasu i wysiłku. Wix to dobra opcja dla małych biznesów, ponieważ jest łatwa w użyciu i ma szeroki zakres funkcji. Platforma jest również niedroga.

Kreator stron internetowych Wix wyróżnia:

  • łatwość w użyciu - Wix oferuje intuicyjny interfejs, który umożliwia łatwe tworzenie i edycję stron internetowych;
  • szybkość wdrożenia - dzięki dostępności gotowych szablonów stron www i narzędzi do projektowania, wdrożenie strony na platformie Wix jest zazwyczaj szybsze niż tradycyjne metody tworzenia stron internetowych;
  • dostępność narzędzi do zarządzania treścią - Wix zapewnia wiele narzędzi, które umożliwiają łatwe zarządzanie treścią w witrynie internetowej, takie jak dodawanie zdjęć, filmów, tekstów i innych elementów;
  • wsparcie dla e-commerce - kreator stron internetowych Wix oferuje również funkcjonalności e-commerce, które umożliwiają sprzedaż produktów lub usług online;
  • kompleksowe rozwiązanie - Wix proponuje dodatkowe usługi, w tym hosting, rejestrację domeny, pocztę e-mail i wiele innych, co czyni platformę kompleksowym rozwiązaniem dla potrzeb strony internetowej;
  • dostępność wsparcia technicznego - kreator stron www Wix zapewnia wsparcie techniczne dla swoich użytkowników, co jest pomocne w przypadku problemów technicznych lub pytań dotyczących platformy.


Dlaczego warto wybrać kreator stron WIX?

Prowadzisz lokalny biznes i chcesz założyć profesjonalną stronę www? Sprawdź, dlaczego warto wdrożyć Wix na swojej stronie.


Łatwa obsługa Wix

Zastanawiasz się, czy tworzenie strony na WIX jest łatwe? To kreator stron wyróżniający się intuicyjną obsługą, dzięki czemu jest przyjazny dla użytkownika. Wix korzysta z narzędzi umożliwiających stworzenie strony internetowej, takich jak What You See Is What You Get - WYSIWYG (to metoda edycji treści, dzięki której mamy pewność, że wygląd opublikowanych treści będzie taki sam jak wygląd treści w edytorze) oraz Przeciągnij i upuść (użytkownicy mają możliwość wykonywania operacji na dwóch różnych obiektach przy pomocy jednego ruchu kursorem myszy). W wielu narzędziach służących do kreowania stron można upuszczać elementy wyłącznie w określonych miejscach, natomiast platforma Wix pozwala zamieszczać je w dowolnym obszarze. Ponadto zapewnia możliwość animacji tekstu oraz innych elementów.

Z Wix chętnie korzystają osoby z niewielką wiedzą na temat tworzenia i projektowania stron. To platforma odpowiednia dla niewielkich biznesów z różnych branż - zarówno kreatywnych (np. fotograficznej, muzycznej), jak i dla kancelarii prawniczych, lokali gastronomicznych, firm budowlanych i wielu innych.


Artificial Design Intelligence w Wix

Platforma do tworzenia stron www Wix na bieżąco wdraża nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest funkcja Artificial Design Intelligence (ADI). To niezwykle przydatne narzędzie bazujące na sztucznej inteligencji, przeznaczone do tworzenia stron internetowych.
Jak działa Wix ADI? Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową lub media społecznościowe, a narzędzie wyszuka oraz wyodrębni informacje na temat firmy z wybranych przez Ciebie źródeł. Na ich podstawie Artificial Design Intelligence utworzy pierwszą wersję strony www. Zwykle trzeba wprowadzić pewne poprawki, zmienić styl czcionki, dodać nowe grafiki i zaktualizować treści, natomiast większość elementów utworzy za Ciebie sztuczna inteligencja.


Funkcje dostosowane do potrzeb w Wix

Platforma Wix ma wiele funkcji, w tym tworzenie blogów oraz sklepów internetowych, integrację z profilami w mediach społecznościowych, oferuje także narzędzia SEO umożliwiające profesjonalne pozycjonowanie stron. W celu otrzymania dodatkowych udogodnień można skorzystać z App Store z Wix, gdzie dostępne są darmowe oraz płatne aplikacje. Zapewniają one narzędzia, takie jak czat na żywo, biuletyny, konkursy, rezerwacje, referencje. Platforma Wix sprawdzi się dla różnego rodzaju stron - zarówno w przypadku niewielkiego portfolio, jak i rozbudowanego sklepu internetowego.

Kreator stron Wix zapewnia także optymalizację mobilną, dzięki czemu strony wyświetlają się w prawidłowy sposób na smartfonach i tabletach.

Jeżeli chodzi o pozycjonowanie, to platforma oferuje interaktywne samouczki. Narzędzie SEO umożliwia użytkownikom dobór odpowiednich słów kluczowych, dzięki czemu witryna ma szansę znaleźć się na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.


Atrakcyjny design

Kreator witryn Wix ma w ofercie nowoczesne i oryginalne szablony, co pozwala zadbać o estetyczny wygląd strony. Szablony posortowano według kategorii, takich jak Usługi i Biznes, Rozrywka, Muzyka, Fotografia, Sklep internetowy i inne. Niestety w szablonach nie można wprowadzać zbyt wielu zmian. Jesteśmy w stanie zmodyfikować niektóre elementy, jednak nie możemy zmienić głównej struktury szablonu.


Aplikacje WIX

Wprawdzie platforma Wix ma wiele funkcjonalnych narzędzi, jednak nie są one w stanie zrobić wszystkich rzeczy. Z pomocą przychodzą wówczas aplikacje Wix. Przypominają rozszerzenia, które możemy dodawać do Chrome. Dzięki temu użytkownicy Wix są w stanie dodać do swoich stron www funkcje, które nie są dostępne na platformie. Istnieje wiele zaawansowanych narzędzi, umożliwiających ulepszenie witryny oraz zwiększenie jej skuteczności. Większość oferowanych aplikacji jest darmowa i bardzo łatwo je pobrać - wystarczy kilka kliknięć.


Wix to dobre rozwiązanie dla blogów i sklepów internetowych

Wix zapewnia kilka układów do tworzenia blogów, jak również wiele szablonów. Platforma ma w ofercie przydatne narzędzia, dzięki którym można uzupełnić szablony. Jednym z nich jest edytor postów wyróżniający się intuicyjną obsługą. Sprawia, że tworzenie wpisów na blog oraz publikacja przebiegają szybko i sprawnie. Bez problemu zintegrujesz posty z kanałami mediów społecznościowych. Istnieje również możliwość zaplanowania ich publikacji w wybranym przez Ciebie terminie.
Wix to również świetne narzędzie do tworzenia sklepów internetowych. Pozwala bowiem dopasować każdą stronę w sklepie, wliczając w to układ stron produktów. Za pomocą Wix ustawisz odpowiedni język oraz walutę w obszarze koszyka, dostosujesz również zaplecze witryny. Skonfigurujesz także specyfikę produktu oraz elementy związane z wysyłką (np. stawki rabatowe, kody kuponów na produkty, zasady dostawy towaru).


Przyjazny interfejs

Korzystając z Wix zadbasz również o przyjazny interfejs dla użytkowników, który zapewnia instrukcje, wskazówki oraz zachęty. Wszystkie edytowalne elementy w witrynie mają z boku pytajnik - po kliknięciu w niego, pokazują się dodatkowe informacje, a także praktyczne wskazówki.
W sytuacji, gdy użytkownicy napotkają trudności w obsłudze, mogą skorzystać ze wsparcia centrum pomocy. Dostępnych jest tam wiele samouczków oraz nagrań wideo.


Bezpłatny plan Wix

Wix oferuje bezpłatny plan, który nigdy nie wygaśnie, jak również różne plany premium - rozliczać je można miesięcznie, rocznie albo przez wiele lat. Platforma proponuje plany stron www, a także plany biznesowe i e-commerce.


Wady korzystania z kreatora Wix w swojej witrynie

Przedstawiliśmy zalety korzystania z platformy Wix, niestety ma ona również kilka wad. Prezentujemy je poniżej:

 

Pojawiające się reklamy w darmowym planie

Jeśli korzystasz z bezpłatnego planu, będzie wyświetlać Ci się sporo reklam. Na dłuższą metę może to stać się irytujące.


Krótki czas gwarancji zwrotu pieniędzy

Gwarancja zwrotu pieniędzy trwa 14 dni - nie jest to zbyt długi czas, zwłaszcza w porównaniu z innymi platformami. Zwykle na zapoznanie się z programem i jego funkcjami potrzeba nieco więcej czasu.


Wix nie oferuje czatu ani wsparcia telefonicznego

Choć platforma cieszy się dużym zainteresowaniem, to nie zapewnia czatu na żywo ani wsparcia przez telefon. Sekcję wsparcia znajdziesz na stronie narzędzia, za pośrednictwem konta na Twitterze służącego do rozwiązywania problemów technicznych. Brakuje jednak możliwości rozmowy na żywo.


Czy strona internetowa na platformie WIX to dobry pomysł dla lokalnego biznesu? Podsumowanie

Platforma WIX może być dobrym wyborem dla lokalnego biznesu, ale z pewnymi ograniczeniami. Jeśli firma potrzebuje prostej strony internetowej, która ma za zadanie przedstawić podstawowe informacje o produkcie lub usłudze, to WIX może być dobrym rozwiązaniem. Jednakże, jeżeli firma planuje rozwój swojej działalności i potrzebuje bardziej zaawansowanej strony internetowej, która może obsłużyć większą liczbę klientów i oferować bardziej skomplikowane funkcjonalności, to warto rozważyć inne opcje, takie jak WordPress czy Squarespace.

Należy również pamiętać, że sam fakt prowadzenia strony internetowej nie jest gwarancją sukcesu. Lokalny biznes musi aktywnie działać w sieci i promować swoją stronę, aby dotrzeć do potencjalnych klientów. W tym celu warto zainwestować w marketing internetowy i wdrażać strategię SEO oraz postawić na reklamy Google Ads.

Podsumowując, wybór platformy internetowej zależy od indywidualnych potrzeb i celów biznesu. WIX może być dobrym wyborem dla lokalnego biznesu, ale przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować wszystkie opcje i porównać różne platformy, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.