Jak pisać angażujące teksty na blog?

W dzisiejszych czasach blogowanie stało się nie tylko popularnym hobby, ale również istotnym narzędziem w biznesie i marketingu internetowym. Wraz z rozwojem technologii i łatwiejszym dostępem do internetu coraz więcej osób zaczyna prowadzić własne blogi. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak pisać angażujące treści na blog, a tym samym zbudować lojalną społeczność czytelników i zwiększyć zasięg swojego bloga.


Korzyści płynące z tworzenia treści na blog

Tworzenie treści na blog to jedna z najskuteczniejszych metod w content marketingu, pozwalająca firmom na dotarcie do swojej grupy docelowej i budowanie wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Oprócz zwiększenia zasięgu i świadomości marki, prowadzenie bloga może przynieść wiele innych korzyści. Po pierwsze, wartościowe treści na blogu mogą pomóc w pozyskiwaniu nowych klientów, którzy szukają informacji na temat danego produktu lub usługi. Dzięki temu blog może przyczynić się do zwiększenia liczby leadów i konwersji.

Po drugie, regularne publikowanie treści na blogu może pomóc w pozycjonowaniu strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google, co z kolei może przyczynić się do zwiększenia odwiedzin bloga i ruchu organicznego na stronie.

Po trzecie, blogowanie pozwala na budowanie lojalnej społeczności czytelników, którzy chętnie powracają na stronę i polecają ją swoim znajomym. Wreszcie, prowadzenie bloga to również sposób na ciągły rozwój i doskonalenie swoich umiejętności pisarskich oraz pogłębianie wiedzy na temat branży, w której działa firma.


Czym się kierować, pisząc tekst na blog?

Zanim rozpoczniesz pisanie, dowiedz się, o co należy zadbać podczas tworzenia treści na blog. Warto dobrze przygotować się do realizacji treści, jeśli chcesz przyciągnąć uwagę użytkowników sieci. Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu stworzysz wartościowe wpisy na blog.


Wybierz temat artykułów blogowych

Jeżeli zastanawiasz się, jak pisać teksty na blog, zacznij od doboru tematyki. Dobrym pomysłem jest stworzenie listy z inspiracjami oraz sprawdzenie słów kluczowych opisujących wątpliwości użytkowników. Warto skorzystać z Senuto - to narzędzie generujące frazy w formie pytań. Wówczas Twoi czytelnicy będą mogli przeczytać odpowiedzi na pytania, których faktycznie szukają. Jeśli chcesz sprawdzić, jakie tematy interesują Twoją grupę docelową, wykorzystaj narzędzie Answer the Public.


Poszukaj aktualnych materiałów do treści na blog

Jak zacząć pisanie bloga? Wykonaj dokładny research - pamiętaj o wyborze aktualnych artykułów, by nie publikować tekstów z przestarzałymi informacjami. Wiele dziedzin rozwija się bardzo dynamicznie i informacje dostępne w sieci mogą być już nieaktualne. Korzystanie z rzetelnych danych świadczy o profesjonalizmie.


Opracuj plan treści

Zanim zaczniesz pisać tekst blogowy, przygotuj konspekt. Dlaczego warto to zrobić? Wówczas łatwiej będzie Ci stworzyć tekst, który jest spójny z tematem oraz odpowiada na pytanie zadane przez użytkownika poprzez wpisanie go w wyszukiwarkę. Wypisz w punktach zagadnienia, które chcesz poruszyć. Dzięki temu nic Ci nie umknie - korzystanie z planu jest wygodne i z pewnością ułatwi Ci pracę.


Określ grupę docelową odbiorców

Przed rozpoczęciem pisania na blogu należy poznać grupą docelową. Określ ich wiek, płeć, wykształcenie, poziom dochodów, zainteresowania. Warto zastanowić się, czy będą w stanie wydać więcej pieniędzy na usługi/produkty lepszej jakości.
Przeprowadź badanie rynku, dzięki którym zrozumiesz problemy klientów - twórz artykuły blogowe będące odpowiedzią na najczęstsze pytania użytkowników.


Jak pisać treści blogowe, które konwertują?

Prowadzenie bloga to dobry sposób na zwiększenie liczby odwiedzin na stronie. Może być on również przydatny w celu przekształcenia czytelników w klientów. Artykuły blogowe mogą świetnie wspierać konwersje. Co warto zrobić, aby czytelnicy bloga zdecydowali się na skorzystanie z naszej oferty? Sprawdź nasze porady.


Zaproponuj darmowe materiały

Proponując wartościową treść, która jest darmowa, masz szansę zyskać udostępnienia w social mediach i zwiększyć średnie współczynniki konwersji. Udostępniając treść bezpłatnie, można pozyskać dane odbiorców, takie jak adres e-mail, i być w stałym kontakcie poprzez regularne wysyłanie newslettera.
Zaoferować można treść, taką jak na przykład poradniki, case studies albo zestawienia. Ważne, by miały one wysoką jakość i zawierały unikalne informacje, które nie są dostępne nigdzie indziej. Tego rodzaju darmowe treści pozwalają na pozyskiwanie wartościowych linków przychodzących, a ich duża liczba korzystnie wpływa na pozycjonowanie strony.
Budując grono zaangażowanych czytelników wokół swojego bloga, zwiększasz szansę na zdobycie klientów i wzrost konwersji. Na początku należy zdobyć zaufanie odbiorców, a później zacząć sprzedawać im produkt lub usługę. Ponadto proponując darmowe treści, zwiększasz wiarygodność marki.


Zamieszczaj dowody zaufania społecznego na blogu

Warto zamieszczać dowody zaufania społecznego (referencje, pozytywne opinie) w różnych miejscach na stronie, w tym na blogu. Co jeszcze można zrobić w celu budowy zaufania społecznego?

 • publikować artykuły gościnne na popularnych w branży blogach - w ten sposób masz szansę zaprezentować markę wielu odbiorcom;
 • umieścić na blogu logo stron, z którymi współpracujesz w kwestii wymiany wpisów na blogach.

 

Dodaj wezwania do działania na blogu

Pamiętaj o zoptymalizowaniu CTA na blogu. W każdym artykule powinniśmy zamieszczać wezwania do działania, które będą zachęcać do konwersji.
Co jest istotne podczas tworzenia CTA?

 • dostosuj wezwanie do działania do treści artykułu;
 • umieść kilka CTA, ale staraj się nie przesadzać z ich liczbą;
 • nie stosuj takich samych CTA w artykułach;
 • dbaj o to, by przekaz był zrozumiały;
 • używaj bezpośrednich zwrotów do odbiorcy;
 • sięgnij po narzędzie Hotjar, by móc sprawdzić, gdzie użytkownicy zwykle kończą przewijać tekst - tam zamieść wezwanie do działania;
 • umieść CTA na górze, w połowie oraz na dole wpisu.


Pisz artykuły rozwiązujące problemy czytelników

Dobrym rozwiązaniem jest tworzenie artykułów, które mają pomóc odbiorcom rozwiązywać ich problemy za pomocą oferowanej przez Ciebie usługi bądź produktu. Wówczas budujesz zaufanie wśród czytelników i prezentujesz się jako ekspert w branży. Warto pokazywać się z ludzkiej strony, ponieważ klienci są wtedy bardziej skłonni kupić nasz produkt lub skorzystać z usługi.


Postaraj się dostosować artykuły do intencji oraz zamiarów odbiorców

Jakie działania podejmować, by dopasować treści do zamiarów czytelników?

 • stosuj frazy, które mają mniejszą liczbę wyszukiwań, ale wysoką intencję zakupową;
 • pisząc artykuły, miej na uwadze, by treść była dostosowana do czytelników, którzy są na szczycie lejka zakupowego, jak również na dole;
 • wykorzystaj intencję wyszukiwania w SEO dla stron i sklepów internetowych.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule https://widoczni.com/blog/intencja-wyszukiwania-w-seo/.
Wśród zapytań użytkowników możemy wyróżnić zapytania informacyjne, nawigacyjne oraz transakcyjne. Przeważnie artykuły blogowe odpowiadają na zapytania informacyjne. Dlatego też odpowiedzi na te zapytania w wyszukiwarce wyświetlają się na blogu, a nie przykładowo na stronach produktowych.


Zastosuj linkowanie wewnętrzne

Chcąc zwiększyć konwersję z bloga, warto wykorzystać linkowanie wewnętrzne. To ważne, zwłaszcza gdy w artykule na blogu wspominamy o produktach znajdujących się u nas w sklepie. Wstaw na produktach linki wewnętrzne, które będą prowadzić do karty produktowej w sklepie online.


Co jeszcze jest istotne?

 • umieszczaj linki w treści w naturalny sposób;
 • nie stosuj zwrotów typowo sprzedażowych (np. "kup");
 • skoncentruj się na opisywaniu korzyści produktów;
 • zadbaj, by tematy blogów były związane ze sprzedawanymi produktami.

 

Postaraj się, by treści były interaktywne

Jeśli szukasz sposobu na zwiększenie konwersji, staraj się tworzyć interaktywne treści, czyli takie, które zwiększają zaangażowanie użytkowników. Poza odpowiednio skonstruowanym wezwaniem do działania oraz linkami kierującymi do powiązanych artykułów, warto zamieszczać np. quiz z przeczytanego tekstu.


Wykorzystuj emocje w treściach blogowych

Jeśli chcesz pisać bloga firmowego, który konwertuje, staraj się wywoływać emocje u odbiorców. Jak to zrobić?

 • możesz skorzystać z fraz oraz wyrażeń wywołujących u czytelników pozytywne odczucia;
 • dbaj o relacje biznesowe z odbiorcami;
 • proponuj darmowy zwrot towaru oraz szybki zwrot pieniędzy, by zmniejszać obawy klientów.


Stosuj remarketing w treściach blogowych

O czym jeszcze powinien pamiętać bloger? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że grupa użytkowników odwiedziła Twojego bloga, jednak nie zrealizowała konwersji. Warto wykorzystać remarketing, by spróbować dotrzeć do niej ponownie. W tym celu możesz zdecydować się na remarketing Google Ads.


Zbuduj wrażenie pilności

Wrażenie pilności stosowane jest zwykle na stronach z produktami. Strategię tę można wykorzystać również, tworząc artykuły blogowe. W jaki sposób? Można utworzyć ofertę ograniczoną czasowo, a następnie zamieścić ją w CTA. Przykładowo opracuj e-book, z którego skorzystać będzie mogło 200 pierwszych osób.
Wrażenie pilności wywołasz także, stosując krótkie oraz dynamiczne zdania i tworząc krótkie akapity.


Posługuj się językiem korzyści

Chcąc zwiększyć konwersję z bloga, warto pisać językiem korzyści, by móc podkreślić zalety oferty. Dzięki temu potencjalni klienci dowiedzą się, dlaczego potrzebują Twojej usługi/produktu.


Udostępniaj historie sukcesów swoich klientów

Regularnie publikuj informacje na temat swoich klientów. Przedstaw ich historie sukcesu. W ten sposób czytelnicy bloga będą mogli zobaczyć, jakie korzyści mają klienci ze współpracy z Twoją firmą.


Jak pisać angażujące teksty na blog? Podsumowanie

Pisanie angażujących tekstów na bloga wymaga poświęcenia czasu i wysiłku, ale może przynieść znaczne korzyści w postaci zwiększonej liczby czytelników, większej interakcji oraz poprawy wizerunku marki. Aby pisać angażujące teksty, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, takich jak: odpowiedni dobór tematu i słów kluczowych, ciekawa i przystępna forma, wykorzystanie różnorodnych źródeł informacji, a także zadbanie o estetykę tekstu, np. poprzez zastosowanie grafik czy nagłówków.

Pamiętajmy, że blog powinien być przede wszystkim miejscem, w którym dzielimy się wartościowymi treściami z naszą społecznością. Dlatego też, aby utrzymać zainteresowanie naszych czytelników i zbudować z nimi trwałą relację, warto dbać o to, aby każdy nasz wpis był unikalny i wyróżniał się na tle innych.

Wraz z rosnącym znaczeniem marketingu internetowego pisanie angażujących tekstów staje się coraz ważniejsze dla prowadzenia skutecznej kampanii marketingowej. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na doskonalenie swoich umiejętności w tej dziedzinie i eksperymentowanie z różnymi technikami pisarskimi, aby zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu w blogowaniu.