Jak sprawdzić i analizować konkurencję. Praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców.

Jak sprawdzić i gruntownie przeanalizować konkurencję? W tym praktycznym przewodniku odpowiemy na to pytanie. Odkryjesz, jak zdobyć cenne informacje o swoich konkurentach i wykorzystać je do poprawy swojej strategii.
Badanie konkurentów może pomóc Ci zidentyfikować ich mocne i słabe strony, dowiedzieć się, jakie działania marketingowe stosują i jakie trendy obserwują. Dzięki tej wiedzy będziesz w stanie opracować skuteczną strategię, która wyróżni Cię spośród konkurencji i przyciągnie klientów.

Wprowadzenie do analizy konkurencji

Analiza konkurencji to proces badania i oceny konkurencyjnego otoczenia, w którym działasz jako przedsiębiorca. Polega na identyfikowaniu konkurentów, analizowaniu ich działań, a także na badaniu trendów rynkowych i możliwości, które mogą wpływać na Twój biznes. Dzięki temu możesz lepiej zrozumieć, jakie jest Twoje miejsce w branży i jak możesz się wyróżnić.

Istnieje wiele powodów, dlaczego analiza konkurencji jest ważna dla firm. Po pierwsze, pozwala ona zidentyfikować mocne strony konkurentów, które możesz wykorzystać jako wzór do naśladowania lub do lepszej optymalizacji swoich własnych działań. Ponadto analiza konkurencji pomaga zidentyfikować słabe strony konkurentów, które możesz wykorzystać i skutecznie konkurować na rynku.

Jak znaleźć swoją konkurencję w internecie

Pierwszym krokiem w analizie konkurencji jest identyfikacja zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich konkurentów. Bezpośredni konkurenci to firmy, które oferują te same produkty lub usługi, konkurując bezpośrednio o te same rynki docelowe. Są to Twoi najważniejsi rywale i warto poświęcić czas na dokładne ich zbadanie.

Natomiast pośredni konkurenci to firmy, które oferują podobne produkty lub usługi, ale niekoniecznie konkurują bezpośrednio o te same rynki docelowe. Mogą mieć inne grupy odbiorców lub inne modele biznesowe. Mimo to warto również przyjrzeć się im bliżej, ponieważ mogą wpływać na Twoją branżę i stanowić zagrożenie lub okazję do rozwoju.

Istnieje wiele sposobów na identyfikację konkurentów. Jeśli działasz na rynku od jakiegoś czasu, z pewnością znasz kilku najważniejszych, jeśli nie, możesz w tym celu przeprowadzić własne badania rynku, czytać branżowe raporty, wyszukiwać w internecie lub korzystać z dostępnych narzędzi do analizy konkurencji. Ważne jest, aby zebrać jak najwięcej informacji na temat swoich konkurentów, aby móc przeprowadzić kompleksową analizę.

Jakie narzędzia i techniki stosować do analizy konkurencji

Poniżej mamy dla Ciebie kilka narzędzi i technik, które możesz wykorzystać do analizy konkurencji.

Jak przeprowadzić analizę strony internetowej konkurencji

Przeanalizuj stronę internetową każdego ważniejszego dla Ciebie konkurenta pod kątem wyglądu, treści, funkcjonalności, responsywności i użyteczności. Sprawdź, jakie są ich cele i jakie działania podejmują, aby przyciągnąć klientów. Może stosują przyciągające CTA, a może mają w swojej ofercie darmowe konsultacje? Sprawdź również, jakie są ich wyniki SEO i jakie słowa kluczowe są dla nich ważne.

Dla przykładu przyjrzyj się, w jaki sposób jest zbudowane menu na stronie. Może okazać się, że jest czytelniejsze i prostsze niż Twoje i dlatego klienci chętniej zostają na stronie dłużej. Sposób nawigacji użytkowników i zapewnienie im łatwego dostępu do różnych sekcji i treści strony wpływa znacząco na poziom zadowolenia klientów, a to w prostej linii może skutkować wzrostem konwersji. Ale to tylko jeden przykład. Stronę można analizować pod każdym niemal kontem, który jest zauważalny dla klienta.

Jak sprawdzić słowa kluczowe konkurencji i ich strategie SEO

Przeanalizuj słowa kluczowe, które konkurent wykorzystuje w swojej treści i na stronie internetowej. Polecamy użyć do tego narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, czy Senuto. W ten sposób dowiesz się, jakie słowa czy frazy kluczowe są popularne w Twojej branży. To jest bardzo dobra podstawa do opracowania strategii SEO, która pozwoli Ci lepiej pozycjonować się w wynikach wyszukiwania.


Czytaj więcej:
Plan marketingowy, strategie marketingowe w lokalnej firmie

Senuto. Analiza konkurencji – wyniki przykładowego wyszukiwania. 

Możesz również przygotować swoją listę fraz kluczowych – zupełnie intuicyjnie, które są związane z Twoimi usługami, czy produktami. Wprowadź je po kolei w wyszukiwarkę Google. Przyjrzyj się wynikom swojej konkurencji. Czy wyniki wyszukiwania wskazują na sklepy, blogi, sekcje z reklamami? Czy są to wyniki organiczne, czy płatne? W ten sposób możesz odkryć rąbek strategii swojej konkurencji, poznać ich obszary działania. Ważne! Wyniki nie muszą dotyczyć twojego regionu jeśli we frazie nie był uwzględniony, więc jeśli interesuje cię konkretny obszar działalności, bo działasz na rynku lokalnym, wpisz nazwę miejscowości, czy województwa, np. usługi stolarskie Warszawa. Każdy wynik dokładnie zbadaj, by wykluczyć te, które nie są z Tobą związane.

Przykładowe wyniki wyszukiwania Google

Czytaj więcej:
Jak wybrać frazy do pozycjonowania strony? Skuteczne strategie + lista narzędzi.
Czym są frazy z długim ogonem i jak je wykorzystać w pozycjonowaniu?

Jak sprawdzić obecność konkurencji w mediach społecznościowych

Kolejnym ważnym elementem jest analiza wykorzystywanych kanałów marketingowych. Czy korzystają tylko z witryny internetowej, a może również angażują się w bloga, media społecznościowe, czy tradycyjne media? Zrozumienie, które kanały są dla nich najbardziej efektywne, pomoże Ci dostosować swoje własne działania.

Możesz także zobaczyć, jakie są ich interakcje z klientami i jakie opinie mają na temat ich produktów lub usług.

Jak sprawdzić strategie marketingowe konkurencji

Badanie strategii marketingowej konkurencji to kluczowy krok w zrozumieniu, jak działa rynek. Przeanalizuj, jakie konkretne taktyki i narzędzia wykorzystują w swojej strategii, aby przyciągnąć klientów. Skup się na badaniu ich kampanii reklamowych, takich jak reklamy w mediach społecznościowych, kampanie Google Ads czy e-mail marketing. Zidentyfikuj, jakie cele marketingowe chcą osiągnąć, może jest to zwiększenie świadomości marki, generowanie leadów, zwiększenie sprzedaży a może po prostu budowanie lojalności klientów.

Czerp inspirację z konkurencji. Sprawdzaj, jakie strategie marketingowe są skuteczne w Twojej branży i jak możesz je zastosować w swojej działalności, aby osiągnąć sukces. Jednak pamiętaj, że kopiowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ważne jest dostosowanie tych zdobytych informacji do swojego własnego kontekstu i unikalnych cech swojej firmy.Jak sprawdzić silne i słabe strony konkurencji

Analiza SWOT to popularne narzędzie do analizy konkurencji. Pomaga ono zidentyfikować mocne i słabe strony konkurenta, a także okazje i zagrożenia, które mogą wpływać na Twoje przedsiębiorstwo.

Mocne strony konkurenta (Strengths) to te cechy, które czynią go silnym na rynku. Mogą to być, np. unikalne produkty lub usługi, dobra reputacja, szeroka sieć dystrybucji lub innowacyjne rozwiązania. Ważne jest, aby zrozumieć, jakie są te mocne strony i jak możesz się od nich odróżnić.

Słabe strony konkurenta (Weaknesses) to te aspekty, w których konkurent jest słabszy lub ma niższe osiągnięcia. Mogą to być, np. wysokie ceny, słaba obsługa klienta, brak innowacyjności lub problemy z jakością produktów. Słabe strony Twojej konkurencji mogą zbudować Twoje mocen strony i zwiększyć w ten sposób przewagę konkurencyjną.

Okazje (Opportunities) to czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na rozwój Twojego biznesu. Mogą to być, np. zmieniające się trendy rynkowe, nowe technologie, zmieniające się preferencje klientów lub nowe rynki docelowe. Badanie tych okazji pozwoli Ci wyjść o krok naprzód i opracować strategię, która wykorzysta potencjał rynku.

Zagrożenia (Threats) to czynniki zewnętrzne, które mogą negatywnie wpływać na Twój biznes. Mogą to być np. nowi konkurenci, zmieniające się przepisy prawne, spadające ceny lub zmieniające się preferencje klientów. Warto zidentyfikować i ten aspekt analizy SWOT. Zidentyfikuj i opracuj plan działania, aby uniknąć negatywnych skutków.

Analizę SWOT można wykonać w formie wykresu lub tabelki.

Jak analizować swoich konkurentów

Najlepiej zacząć od wypisania w tabelce wszystkich swoich konkurentów, którzy działają w tej samej branży i tym samym rynku co Ty, a następnie omówione wcześniej kryteria dotyczące strony www, słów kluczowych, strategii itp. Stwórz dokument, w którym będziesz zbierać wszystkie te informacje. Możesz wykonać takie zestawienie w formie opisowej lub termicznej, czyli oznaczyć kolorystycznie pola, by jasno wynikało z nich, jakie obszary masz do poprawy, a jakie są lepsze od konkurencji. Zauważ różnice i podobieństwa. Jeśli Twój konkurent jest wysoko w wynikach wyszukiwania, zastanów się nad wdrożeniem podobnych rozwiązań, jakie on wprowadził. Testuj różne rozwiązania i korzystaj z dobrych praktyk.

Przykładowa tabelka ze zbiorczymi danymi o konkurentach i własnej firmie

Powyższa tabelka przedstawia mocno skonsolidowane kryteria. Rozbij je na mniejsze części według uznania, wybierając te, które uważasz za najważniejsze dla Twojej branży i rynku. Możesz też dodać więcej konkurentów do porównania. Jak już pisaliśmy wcześniej, im więcej konkurentów porównasz, tym bardziej kompleksową i dogłębną perspektywę zdobędziesz. Pamiętaj, żeby uzupełnić tabelę wiarygodnymi i aktualnymi danymi. To samo zrób dla konkurentów pośrednich. Wiedza o nich da Ci jeszcze szerszą wiedzę i możliwości rozwoju.

Jak uniknąć błędów przy analizowaniu konkurencji

Określ cel analizy. Analiza dla samej analizy nie przynosi wartości. Zdefiniuj jasno, co chcesz osiągnąć poprzez badanie konkurencji. Czy celem jest pozyskanie wiedzy na temat nowych trendów rynkowych, zidentyfikowanie konkurencyjnych zalet i słabych stron, czy może opracowanie strategii marketingowej, która pozwoli Ci zyskać przewagę konkurencyjną? Określenie celu analizy pomoże Ci skoncentrować się na najważniejszych aspektach i efektywnie wykorzystać zebrane informacje.

Nie skupiaj się tylko na jednym konkurencie. Analiza jedynie jednej konkurencyjnej firmy będzie prowadzić do mylnych wniosków. Warto badać kilku, a nawet kilkunastu konkurentów, aby uzyskać pełniejszy obraz rynku.

Zadbaj o aktualne i wiarygodne dane. Wszystko się zmienia, dlatego nie bazuj za bardzo na danych z poprzednich lat. Zawsze badaj, co dzieje się teraz. Trzeba też pamiętać, by regularnie aktualizować wcześniej wykonaną analizę konkurencji i dostosowuj strategie do nowych informacji. Używaj też rzetelnych narzędzi, które nie zafałszowują informacji.

Nigdy nie kopiuj strategii konkurentów. Co działa u konkurencji, niekoniecznie zadziała u Ciebie. Unikaj ślepego kopiowania działań. Zamiast tego dostosowuj strategie do swojego kontekstu.

Analizuj słabe strony konkurencji, ale również swoje. Twoje słabe strony są nie mniej ważne niż konkurencji. To ważne, aby pracować nad udoskonalaniem swojej oferty u źródła.

Nie skupiaj się wyłącznie na krótkoterminowych aspektach konkurencji. Rozważ, jakie długoterminowe trendy mogą wpłynąć na rynek i dostosuj strategie odpowiednio.

Dane statystyczne nie są jedynym miernikiem. Nie wszystko da się wyrazić liczbowo. Koniecznie należy uwzględnić takie ważne elementy jak reputacja, kultura organizacyjna oraz innowacyjność.

Unikanie tych błędów pozwoli Ci na bardziej skuteczną analizę konkurencji i lepsze wykorzystanie zebranych informacji w rozwoju własnej firmy.

Analiza konkurencji. Podsumowanie i kolejne kroki

Analiza konkurencji to niezbędny element budowania silnej strategii biznesowej. Dzięki niej możesz lepiej zrozumieć rynek, identyfikować swoje mocne i słabe strony, a także wykorzystywać okazje do rozwoju. Pamiętaj, że konkurencja może się zmieniać, dlatego regularne aktualizowanie analizy konkurencyjnej jest kluczowe.

Warto również pamiętać, że analiza konkurencji to tylko jeden element budowania sukcesu biznesowego. Ważne jest również dbanie o swoich klientów, dostarczanie wartościowych produktów lub usług, innowacyjność i ciągłe doskonalenie. Połączenie tych czynników pomoże Ci osiągnąć przewagę konkurencyjną i odnieść sukces na rynku.

Następnym krokiem po analizie konkurencji jest opracowanie strategii biznesowej, która wykorzysta zebrane informacje i pozwoli Ci wyróżnić się na rynku. Pamiętaj, że strategia powinna być elastyczna i dostosowywać się do zmieniających się warunków rynkowych.

Budowanie silnej strategii wymaga również ciągłego monitorowania konkurencji i dostosowywania swoich działań, aby pozostać konkurencyjnym. Nie zapominaj o analizowaniu konkurencji jako procesu ciągłego uczenia się i doskonalenia.

Mamy nadzieję, że ten praktyczny przewodnik pozwolił Ci lepiej zrozumieć, jak sprawdzić i analizować konkurencję. Pamiętaj, że analiza konkurencji to nie tylko kwestia zdobycia informacji, ale również umiejętność wykorzystania ich do rozwoju swojego biznesu. Powodzenia w zdobywaniu przewagi konkurencyjnej!

Inni przeczytali także:

Plan marketingowy, strategie marketingowe w lokalnej firmie
Jak wypromować nową stronę internetową? Poznaj 11 skutecznych kroków SEO
Jak skutecznie zwiększyć konwersje na stronie. Częste błędy.
Wykorzystaj Google Bard w marketingu

Scroll to Top