Jak LinkedIn może pomóc w rozwoju Twojego biznesu?

LinkedIn to jeden z największych i najpopularniejszych portali społecznościowych skierowanych do profesjonalistów z różnych branż i sektorów. Został założony w 2002 roku i od tamtej pory stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego osób poszukujących pracy, reprezentujących swoje firmy lub rozwijających swoją sieć kontaktów biznesowych.

W dzisiejszych czasach, w których konkurencja na rynku pracy jest coraz większa, a poszukiwanie właściwej osoby na dane stanowisko wymaga coraz większych nakładów czasowych i finansowych, LinkedIn staje się narzędziem niezwykle przydatnym dla każdej firmy. Dzięki niemu można budować swoją markę pracodawcy, pozyskiwać wartościowych pracowników, nawiązywać kontakty biznesowe oraz promować swoje usługi i produkty.
W tym artykule zaprezentujemy, jakie korzyści przynosi posiadanie profilu na LinkedIn dla firmy.

W jaki sposób LinkedIn wspiera rozwój Twojej firmy?

LinkedIn to platforma społecznościowa skupiona na kontaktach biznesowych. Umożliwia użytkownikom nawiązywanie kontaktów, udostępnianie wiedzy i doświadczeń oraz promowanie swoich umiejętności zawodowych. Dlatego może to być wartościowe narzędzie dla firm w celu budowania wizerunku, nawiązywania kontaktów z klientami i partnerami biznesowymi, rekrutowania pracowników oraz pozyskiwania informacji o rynku i konkurencji. LinkedIn oferuje również wiele funkcji, takich jak reklamy, strony firmowe, grupy dyskusyjne i analizy, które mogą pomóc firmom w zwiększeniu ich zasięgu i wpływu na rynku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie funkcje LinkedIn oferuje dla firm, przeczytaj nasz artykuł.

LinkedIn pomaga w budowaniu świadomości marki

LinkedIn doskonale sprawdzi się, jeśli chcesz zwiększyć świadomość swojej marki wśród konsumentów. To portal społecznościowy, z którego korzystają profesjonaliści. Posiadanie profilu LinkedIn korzystnie wpływa na wizerunek prowadzonej przez Ciebie działalności. Dzięki temu wzrasta szansa na pozyskanie klientów.

Portal pozwala prezentować swoją markę, historię, wartości i produkty/usługi. Strona może zawierać także informacje o pracownikach oraz aktualności. Jest to dobry sposób na zwiększenie widoczności i zaangażowania użytkowników.

LinkedIn to platforma skupiona na zawodowych kontaktach i wiedzy, dlatego udostępnianie wartościowych treści związanych z branżą i trendami może pomóc w budowaniu świadomości marki.

Chcesz zwiększyć zasięg swojej firmy na całą Polskę?

Jak uzupełnić firmowy profil na LinkedIn?

Warto rzetelnie uzupełnić swój profil firmowy, ponieważ to korzystnie wpłynie na wizerunek naszej firmy na platformie. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym Twój profil na LinkedIn będzie dobrze się prezentował:

  • zdjęcie w tle – zadbaj odpowiednią grafikę w tle, która odzwierciedla specyfikę Twojej firmy;
  • slogan – na profilu umieść slogan, opisujący czym zajmuje się Twoja firma. Może to być misja lub hasło przewodnie działalności. Slogan powinien być napisany przystępnym językiem i zachęcać do obserwowania Twojego profilu;
  • opis firmy – w opisie firmy postaraj się zaprezentować swoją działalność w interesujący sposób przy użyciu słów kluczowych. Podczas tworzenia opisu zastanów się, co chcesz przekazać odbiorcy;
  • specjalizacje – w tym miejscu masz szansę podkreślić mocne strony firmy. Jak dokonać wyboru specjalizacji? Najlepiej zinterpretować je jako kluczowe frazy, których używają odbiorcy w celu znalezienia naszej firmy. Wpływają one na pozycjonowanie profilu w wynikach wyszukiwania na platformie, jak również w wyszukiwarce Google. W tym celu przechodzimy do widoku administratora i klikamy “Edytuj stronę”.

LinkedIn umożliwia promowanie oferty

Profil na LinkedIn pomoże nam wypromować swoje produkty lub usługi. W jaki sposób?

1. Poprzez publikację wysokiej jakości treści.

Dzięki możliwości udostępniania różnego rodzaju treści na LinkedIn, takich jak artykuły, prezentacje, filmy, infografiki, zdjęcia i wiele innych, można przyciągnąć uwagę swojej grupy docelowej i zwiększyć zasięg swojej marki.
Podczas tworzenia treści zaleca się utrzymanie proporcji 80:20 – dobrze, by 80% Twoich wpisów miało charakter informacyjny bądź edukacyjny, natomiast pozostałe 20% powinno promować oferowane przez Ciebie produkty/usługi. Warto zaplanować je z wyprzedzeniem i systematycznie publikować posty.

2. Korzystając z LinkedIn Ads

Platforma oferuje również LinkedIn Ads. To narzędzie reklamowe, które umożliwia firmom docieranie do określonych grup odbiorców za pomocą reklam płatnych. LinkedIn Ads pozwala na precyzyjne targetowanie użytkowników w oparciu o wiek, płeć, lokalizację, branżę, stanowisko czy zainteresowania. Reklamy można umieszczać w różnych miejscach na platformie, w tym na tablicy ogłoszeń, w wiadomościach prywatnych czy na profilach użytkowników. Dzięki LinkedIn Ads firmy mogą skutecznie promować swoje produkty i usługi, zwiększać świadomość marki oraz pozyskiwać nowych klientów i partnerów biznesowych. Narzędzie to jest szczególnie przydatne dla firm działających w branżach B2B, które chcą dotrzeć do decydentów i specjalistów związanych z ich branżą.

3. Używając Sponsored InMail

Innym narzędziem marketingowym proponowanym przez LinkedIn jest Sponsored InMail. Pozwala ono firmom docierać do użytkowników za pomocą wiadomości prywatnych. W przeciwieństwie do standardowych wiadomości prywatnych, Sponsored InMail jest formą płatnej reklamy, którą firma może przesłać do określonej grupy odbiorców.

Sponsored InMail pozwala na precyzyjne targetowanie użytkowników LinkedIn w oparciu o wiek, płeć, lokalizację, branżę, stanowisko czy zainteresowania. Reklamy można dostosować do konkretnych celów biznesowych, takich jak generowanie leadów, promowanie wydarzeń czy zwiększanie sprzedaży. Dzięki Sponsored InMail firmy mogą skutecznie komunikować się z użytkownikami LinkedIn, przekazywać im wartościowe informacje oraz promować swoje produkty i usługi. Narzędzie to jest szczególnie przydatne dla firm, które chcą skutecznie dotrzeć do określonych grup odbiorców, takich jak decydenci czy specjaliści związani z konkretną branżą.

Profil LinkedIn wspiera pozycjonowanie

Właściwa optymalizacja profilu na LinkedIn wspomaga pozycjonowanie. Użytkownicy sieci, gdy poszukują firmy, zwykle wpisują jej nazwę w wyszukiwarkę Google. Jeżeli masz stronę LinkedIn, link kierujący na Twój profil wyświetli się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Korzystnym rozwiązaniem jest powiązanie swojej strony www firmowej z profilem LinkedIn.

LinkedIn pozwala zaprezentować się z pozycji eksperta

Jakie jeszcze korzyści przynosi posiadanie profilu na LinkedIn dla firmy? Masz szansę zaprezentować się jako ekspert w branży. Publikując wysokiej jakości treści poruszające istotne oraz aktualne tematy branżowe, budujesz zaufanie wśród odbiorców. Mogą to być zarówno artykuły branżowe, jak i webinary. Jeśli chcesz, żeby inni postrzegali Cię jako specjalistę, warto również brać udział w dyskusjach oraz odpowiadać w merytoryczny sposób na pytania zadawane przez użytkowników.

Profil LinkedIn umożliwia budowanie relacji biznesowych

Jeżeli zależy Ci na rozwoju firmy, platforma LinkedIn z pewnością Ci w tym pomoże. To sieć, w której znajdziesz wielu profesjonalistów oraz autorytetów w branży, którzy podobnie jak Ty, chcą zaistnieć w sieci. Na LinkedIn o wiele łatwiej nawiązać wartościowe relacje biznesowe niż na innych platformach mediów społecznościowych. 

Na Linkedln można zostać członkiem różnych grup. Przykładowo możesz udzielać się w grupie specjalistów z konkretnej branży lub gromadzącej użytkowników o wspólnych zainteresowaniach. W ten sposób mamy szansę publikować merytoryczne treści, zadawać pytania i odpowiadać na nie, dzięki czemu możemy budować relacje biznesowe z ważnymi osobami w branży lub potencjalnymi klientami. Dyskusje na branżowe tematy pozwalają nam zaprezentować swoją wiedzę oraz doświadczenie, a także wymienić się swoimi spostrzeżeniami z innymi użytkownikami.
Można utworzyć swoją grupę albo dołączyć do już istniejącej. Jeśli jesteś już członkiem grupy, masz możliwość dołączania do dyskusji, a także wyszukiwania odpowiedzi oraz wysyłania próśb o wiadomości skierowane do innych uczestników rozmowy.

LinkedIn Pulse pozwala publikować artykuły

LinkedIn Pulse jest platformą, na której można udostępniać artykuły. W ten sposób mamy szansę na zwiększenie wiarygodności marki, dotarcie do większego grona odbiorców, a także budowę autorytetu w branży. Kanał Pulse dopasowano do zainteresowań użytkownika poprzez wyświetlanie treści, które chciałby przeczytać. Dzięki temu artykuły są wyświetlane osobom faktyczne zainteresowanym tematem, włączając w to profesjonalistów.
LinkedIn będzie informować osoby z Twojej listy kontaktów za każdym razem, kiedy opublikujesz wpis, co zwiększa szansę na to, że użytkownicy przeczytają Twój post.

Posiadanie profilu LinkedIn jest pomocne przy badaniu konkurencji

Kolejną korzyścią posiadania profilu na LinkedIn dla firm jest wykorzystanie go do analizy konkurencji. Uwzględniając to, jak duża jest sieć na platformie, można stwierdzić, że Twoja konkurencja prawdopodobnie ma swoją stronę LinkedIn, gdzie wyświetlają się najważniejsze informacje na temat firmy, prezentowani są aktualni pracownicy, a użytkownicy dzielą się spostrzeżeniami na temat działalności. Dzięki temu można przeanalizować funkcjonowanie wybranego przedsiębiorstwa, a także sprawdzić, jakie treści udostępnia oraz jaki ma stosunek do klientów i pracowników.

Profil ułatwia znalezienie potencjalnych pracowników

Jakie jeszcze funkcje dla firm oferuje LinkedIn? Z pewnością sprawdzi się podczas szukania kandydatów na pracowników. Dziś wiele osób ma profil na LinkedIn i aktywnie na nim działa. Pracodawca może zapoznać się z kwalifikacjami oraz doświadczeniem kandydata, a osoba poszukująca pracy na profilu firmowym LinkedIn znajdzie najistotniejsze informacje o przedsiębiorstwie. To bardzo ułatwia odnalezienie pracodawcy odpowiedniego kandydata i na odwrót – sporo użytkowników nawiązuje kontakt z firmą, do której chce aplikować poprzez LinkedIn.

Dzięki LinkedIn poszerzysz swoją wiedzę

Korzystając z LinkedIn, nie tylko pokażesz się jako ekspert, ale możesz także poszerzyć swoją wiedzę i kompetencje. Znajdziesz tutaj wiele merytorycznych treści opracowanych przez ekspertów. Dzięki temu masz szansę być na bieżąco z nowinkami z branży oraz doskonalić swoje umiejętności.

W jaki sposób możesz poszerzać swoją wiedzę?

  • zapoznając się z artykułami przygotowanymi przez innych użytkowników;
  • korzystając z LinkedIn Learning – na platformie dostępnych jest wiele szkoleń;
  • nawiązując kontakt z użytkownikami specjalizującymi się w danej branży;
  • biorąc udział w dyskusjach.

Twoja wizytówka w Google może przyciągać więcej klientów.

Jak LinkedIn może pomóc w rozwoju Twojego biznesu? Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy sposoby na wykorzystanie LinkedIn do rozwoju biznesu. Po pierwsze, warto uzupełnić profil firmy o informacje na temat produktów i usług, a także zadbać o odpowiednie zdjęcia i opisy. Następnie warto zacząć tworzyć wartościowe treści i udostępniać je na swoim profilu oraz w grupach dyskusyjnych.

Kolejnym sposobem jest budowanie relacji z innymi użytkownikami LinkedIn, poprzez aktywne udzielanie się w dyskusjach i wysyłanie zaproszeń do potencjalnych klientów. Warto również korzystać z narzędzi reklamowych, takich jak LinkedIn Ads czy Sponsored InMail, aby dotrzeć do większej liczby osób.

Korzyści, które przynosi posiadanie profilu na LinkedIn dla firmy jest wiele. Kluczowym elementem sukcesu na portalu jest regularne i konsekwentne działanie. Dlatego warto systematycznie publikować treści, budować relacje i angażować się w dyskusje. Dzięki temu można osiągnąć znaczący wzrost liczby wartościowych kontaktów i generować nowe możliwości biznesowe.

Inni przeczytali także:

Czym jest Social Media Optimization?
Jak wykorzystać Chat GPT w marketingu.
Wykorzystaj Google Bard w marketingu.

Scroll to Top