Czym są linki dofollow i nofollow? Poznaj różnice

Linki dofollow i nofollow są dwoma rodzajami linków, które odgrywają istotną rolę w zakresie optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO) oraz w budowaniu ruchu na stronie internetowej. Różnica między nimi leży w tym, w jaki sposób wyszukiwarki traktują te linki i jak wpływają na widoczność strony w wynikach wyszukiwania. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób pozyskiwać tego typu linki, a także jak wyszukiwarka Google postrzega linki i co jest dla niej najważniejsze.


Linki nofollow - co to?

Linki nofollow - co to właściwie jest? Są to specjalnie oznaczone linki, które mają atrybut "nofollow" przypisany do nich. Atrybut ten informuje wyszukiwarki, że nie powinny one śledzić danego linku i nie mogą uwzględniać go w algorytmie rankingowym.

Linki nofollow wprowadzono w celu zwalczania spamu i nadużyć związanych z linkami. Przed ich wprowadzeniem niektóre strony internetowe nadużywały linków, aby manipulować wynikami wyszukiwania. Dodanie atrybutu "nofollow" do linku oznacza, że link ten nie będzie miał wpływu na pozycjonowanie strony, do której prowadzi.

Linki nofollow są szczególnie przydatne w kilku sytuacjach. Po pierwsze, mogą być stosowane w przypadku linków sponsorowanych, reklamowych lub płatnych, aby wskazać, że nie mają one wpływu na pozycjonowanie stron. Po drugie, linki nofollow mogą być używane w przypadku niezaufanych lub nieodpowiednich stron, z którymi nie chcesz się powiązać lub nie chcesz przekazywać wskazań SEO. Po trzecie, linki nofollow mogą być stosowane w sekcjach komentarzy lub forach, aby zapobiec nadużyciom i spamowi.

Wprowadzenie linków nofollow nie oznacza, że są one całkowicie bezwartościowe. Choć nie wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie, mogą przynieść korzyści w zakresie ruchu na stronie i budowania reputacji marki. Linki nofollow mogą przyciągnąć kliknięcia użytkowników, którzy odwiedzają stronę, oraz pomóc w budowaniu zróżnicowanego profilu linków, co jest ważne dla naturalnego i zrównoważonego wzrostu ruchu organicznego.


Co to są linki dofollow?

Chcesz wiedzieć, co to są linki dofollow? Już wyjaśniamy. Linki dofollow to standardowe linki, które nie mają atrybutu "nofollow" przypisanego do nich. Oznacza to, że są one automatycznie śledzone przez wyszukiwarki.

Gdy inna strona zawiera link do Twojej witryny i nie ma atrybutu "nofollow" przypisanego do tego linku, jest on uznawany za link dofollow. Wyszukiwarki, takie jak Google, podążają za tymi linkami, przeglądają strony docelowe i uwzględniają je w swoim algorytmie rankingowym. Linki dofollow mogą pomóc w zwiększeniu widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania i przyczynić się do poprawy pozycji strony.

Gromadzenie linków dofollow z wysokiej jakości stron jest jednym ze sposobów budowania linków przydatnych w zakresie optymalizacji stron internetowych. Im więcej linków dofollow otrzymuje Twoja strona, zwłaszcza od wiarygodnych i autorytatywnych stron internetowych, tym większe prawdopodobieństwo osiągnięcia lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Warto jednak pamiętać, że jakość linków dofollow ma znaczenie. Ważne jest, aby linki dofollow były naturalne i pochodziły z wartościowych stron o zgodnej tematyce. Próba manipulowania linkami dofollow poprzez spamowanie lub uzyskiwanie linków z niskiej jakości stron może przynieść negatywne skutki i być uznane za niezgodne z wytycznymi wyszukiwarek.


Linki dofollow i nofollow - wygląd

Z zewnętrznego punktu widzenia, linki dofollow i nofollow wyglądają tak samo, czyli jak zwykłe hiperłącza na stronie internetowej. Oba rodzaje linków są zazwyczaj podkreślane lub mają inne wizualne oznaczenie, które wskazuje, że są klikalne.

Jednak różnica między linkami dofollow i nofollow jest wewnętrzna i nie jest widoczna dla użytkowników przeglądających stronę. Aby odróżnić linki dofollow od nofollow, trzeba spojrzeć na kod HTML strony. 

 

Przykład linku dofollow

 

Przykład linku nofollow


Atrybut rel="sponsored"

Atrybut rel="sponsored" jest kolejnym atrybutem stosowanym w linkach, podobnym do rel="nofollow". Jest używany do oznaczania linków sponsorowanych lub płatnych na stronie internetowej.

Kiedy link jest oznaczony jako rel="sponsored", informuje on wyszukiwarki, że jest to link sponsorowany lub reklamowy. Wyszukiwarki mogą używać tej informacji do lepszego zrozumienia kontekstu linku i odpowiedniego uwzględnienia go w algorytmie rankingowym.

Oznaczanie linków sponsorowanych przy użyciu rel="sponsored" jest szczególnie przydatne dla zgodności z wytycznymi Google dotyczącymi oznaczania płatnych linków. Google zaleca, aby linki sponsorowane były oznaczane jako rel="sponsored", aby uniknąć ewentualnych sankcji związanych z manipulacją wynikami wyszukiwania.

Atrybut rel="sponsored" w kodzie HTML przedstawia się następująco:

<a href="http://www.example.com/" rel="sponsored">miejsce na anchor</a>


Atrybut rel="ugc"

Linki oznaczone jako rel="ugc" wskazują, że są one częścią treści generowanej przez użytkowników, takiej jak komentarze, posty na forum, opinie czy wpisy w serwisach społecznościowych. Wyszukiwarki, takie jak Google, mogą używać tej informacji do lepszego zrozumienia kontekstu linków UGC i odpowiedniego uwzględnienia ich w algorytmie rankingowym.

Oznaczanie linków UGC przy użyciu rel="ugc" pomaga oddzielić je od innych typów linków na stronie, takich jak linki redakcyjne lub sponsorowane. To umożliwia wyszukiwarkom dokładniejsze analizowanie i interpretowanie różnych typów linków.

Tak wygląda atrybut rel="ugc" w kodzie HTML:

<a href="http://www.example.com/" rel="ugc">miejsce na anchor</a>


Czy wykorzystywanie rel="sponsored" i rel="ugc" jest dobrym rozwiązaniem?

W przeszłości rel=”nofollow” używany był domyślnie, obecnie warto stosować także z inne formy. Rekomenduje się, by rel=”nofollow” używać wyłącznie w sytuacji, gdy link nie odpowiada charakterowi UGC bądź sponsorowanych linków.


Wpływ linków dofollow na proces pozycjonowania

Linki dofollow odgrywają ważną rolę w strategii SEO, ponieważ przekazują wartość linkowanej witrynie. Gdy inna strona internetowa umieszcza link do Twojej witryny z atrybutem "dofollow", oznacza to, że wyszukiwarki, takie jak Google, będą śledzić ten link i przekazywać część wartości lub "mocy" z tej strony do Twojej.

Zadaniem linków dofollow jest przenoszenie siły domeny linkującej do linkowanej domeny - takie działanie nazywane jest przekazywaniem PageRank. Jest to odwołanie do pierwszej aktualizacji Google, która odbyła się w 1998 i została nazwana PageRank. Za jej przyczyną na najwyższych pozycjach w wyszukiwarce zaczęły wyświetlać się strony, do których prowadzi najwięcej zewnętrznych linków.

W 2016 Gary Illyes pracujący dla Google, oświadczył, że PageRank jest cały czas brany pod uwagę przez roboty Google podczas tworzenia rankingu. Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja witryna znalazła się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce, pamiętaj o uzyskiwaniu linków zewnętrznych, mających szansę być zauważonymi przez Google - mowa tu o linkach dofollow.


Główne korzyści płynące z linków dofollow dla strategii SEO to:

 • Zwiększenie widoczności w wyszukiwarkach - linki dofollow od innych autorytatywnych stron mogą pomóc w poprawie pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Google i inne wyszukiwarki traktują linki jako wskazówki dotyczące wartości i znaczenia strony.
 • Budowanie autorytetu i reputacji - linki dofollow od renomowanych witryn są traktowane jako rekomendacje, co może wpłynąć na percepcję Twojej witryny jako wiarygodnego i wartościowego źródła informacji.
 • Zwiększenie ruchu organicznego - jeśli Twoja strona jest linkowana z innych stron o dużym ruchu, linki dofollow mogą przyczynić się do wzrostu odwiedzin ze źródeł zewnętrznych.


Więcej na temat linkowania zewnętrznego dowiesz się z poniższych artykułów:

Jak pozyskiwać wartościowe linki do strony?
Budowanie linków w lokalnym SEO. 7 skutecznych strategii

 

W jaki sposób pozyskać linki dofollow?

Pozyskiwanie linków dofollow może być wyzwaniem, ale istnieje wiele strategii i praktyk, które mogą pomóc w budowaniu linków oznaczanych jako dofollow.

Oto kilka skutecznych metod:

 • Twórz wartościową treść - stwórz unikalne i wartościowe treści na swojej stronie, które przyciągną uwagę innych webmasterów i właścicieli stron. Kiedy inni znajdą Twoje treści, które są przydatne i interesujące, istnieje większa szansa, że będą chcieli na nią linkować, a często takie linki są dofollow.
 • Buduj relacje - nawiązywanie relacji z innymi webmasterami i właścicielami stron może pomóc w zdobyciu linków dofollow. Możesz rozważyć nawiązanie kontaktu poprzez e-maile, media społecznościowe, udział w branżowych wydarzeniach i konferencjach, aby przedstawić swoją firmę lub markę. Współpraca i dobre relacje mogą prowadzić do naturalnego linkowania.
 • Gościnne posty - możesz skontaktować się z innymi witrynami związanych z Twoją branżą i zaproponować napisanie gościnnego postu. W zamian za możliwość opublikowania treści na ich stronie, możesz uzyskać link dofollow prowadzący do Twojej strony. Pamiętaj, aby treść była wartościowa i unikalna.
 • Katalogi i agregatory branżowe - zarejestruj swoją stronę w branżowych katalogach i agregatorach, które oferują linki dofollow. Upewnij się, że wybierasz wiarygodne i moderowane katalogi, które są związane z Twoją branżą. Unikaj katalogów ogólnych, które mogą mieć mniejszą wartość dla SEO.
 • Publikowanie na platformach społecznościowych - wykorzystaj media społecznościowe, takie jak Twitter, LinkedIn, Facebook, czy Instagram, aby publikować treści i linkować do swojej strony. Nie wszystkie platformy społecznościowe oferują linki dofollow, ale mogą przyczynić się do wzrostu ruchu na Twojej stronie i promocji marki.
 • Monitoruj linki wychodzące - regularnie sprawdzaj, czy Twoje linki wychodzące są dofollow. Jeśli zauważysz, że strony, do których linkujesz, zmieniły swoje linki na nofollow, możesz zdecydować się na usunięcie lub zastąpienie tych linków innymi, które są nadal dofollow.

Ważne jest, aby pamiętać, że budowa naturalnego profilu linków to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i systematyczności. Unikaj praktyk manipulacyjnych i spamowych, które mogą prowadzić do negatywnych skutków, takich jak kara ze strony wyszukiwarki.


Wpływ linków nofollow na optymalizację SEO

Sporo użytkowników sieci jest zdania, że linki nofollow nie mają wpływu na pozycjonowanie i trzeba koncentrować się tylko na linkach dofollow. Pamiętajmy, że linki nofollow pozwalają wzmocnić pozycję Twojej witryny.
Zacznijmy od tego, że linki nofollow budują ruch na stronie. Link niekoniecznie musi być bardzo wartościowy z perspektywy wyszukiwarki. W przypadku, gdy buduje jakościowy ruch w Twojej witrynie, masz szansę przyciągnąć do siebie potencjalnych klientów. Ponadto wyświetlanie się linków do Twojej witryny na różnych stronach www, zwiększa świadomość marki.

Inną, ważną kwestią jest utworzenie naturalnego profilu linków. Nie wolno kupować linków dofollow, jednak niekorzystna jest także wymiana dużej liczby linków, dużo artykułów gościnnych oraz sponsorowanych. Pamiętaj, by backlinki wyglądały naturalnie. Wyszukiwarka Google docenia witryny, które cieszą się uznaniem wśród użytkowników sieci. W naturalnym profilu linków powinny znajdować się linki dofollow oraz nofollow.


Jak można sprawdzić linki dofollow i nofollow, które prowadzą do Twojej witryny?

Jeżeli zamierzasz stworzyć efektywną strategię linkowania zewnętrznego, należy zweryfikować, które z linków już są związane z Twoją stroną. Możesz skorzystać ze specjalnych narzędzi, np. Ahrefs. Jest to narzędzie płatne, jednak bardzo skuteczne, jeżeli zależy Ci na przeprowadzeniu profesjonalnej strategii pozycjonowania.

W celu zdobycia informacji o linkach dofollow i nofollow w Ahrefs, przejdź do raportu Page Explorer znajdującego się w zakładce “Przegląd”. Dane warto wygenerować do osobnego pliku, dzięki czemu realizacja analizy będzie prostsza.

Niektóre informacje na temat linków zewnętrznych pozyskać można także poprzez bezpłatne narzędzie Google Search Console. Dostępna jest w nim zakładka "Linki", gdzie znajdziesz następujące informacje:

 • które ze stron są najczęściej linkowane,
 • które witryny mają najwięcej linków zewnętrznych,
 • które strony mają najwięcej linków przychodzących,
 • który z tekstów ma najwięcej linków przychodzących.

Nie zapominaj, że precyzyjna analiza linkowania zewnętrznego nie może bazować tylko na informacjach na temat linków dofollow i nofollow. Trzeba uwzględnić także jakość linków, liczbę linków przychodzących do witryny, szybkość przyrostu linków, podstrony, do których linki odsyłane są najczęściej, domeny linkujące, teksty anchorów, trafność linków, miejsce zamieszczenia linków, jakość oraz autorytet domeny linkującej.


Czym są linki dofollow i nofollow? Poznaj różnice. Podsumowanie

Linki dofollow i nofollow różnią się w sposobie, w jaki są traktowane przez wyszukiwarki. Linki dofollow są standardowymi linkami, śledzonymi przez wyszukiwarki i mogą pomóc w zwiększeniu widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Linki nofollow z kolei, posiadają atrybut "nofollow", który informuje wyszukiwarki, że link nie powinien być śledzony. Linki nofollow są często stosowane w przypadku linków sponsorowanych, komentarzy na blogach czy linków generowanych przez użytkowników.

Zarówno linki dofollow, jak i nofollow mają swoje zastosowania i są ważne dla różnych aspektów optymalizacji stron internetowych. Budowanie naturalnych i wartościowych linków dofollow z wiarygodnych stron jest pożądane dla skutecznej optymalizacji, podczas gdy linki nofollow mogą być używane do oznaczania płatnych linków. Zrozumienie różnic między linkami dofollow i nofollow jest istotne dla skutecznej strategii linkowania i dążenia do lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania.

 

 

Inni przeczytali także:

Jak zaprojektować ścieżkę klienta na swojej stronie internetowej z uwzględnieniem SEO?
Jak zoptymalizować stronę 404 pod SEO?
Jak responsywność strony wpływa na SEO?
UX w SEO - najlepsze praktyki