Słownik pojęć marketingowych

 

A

 

Audyt SEO

Audyt SEO to proces analizy i oceny witryny internetowej pod kątem optymalizacji wyszukiwarek (SEO). Celem audytu SEO jest zidentyfikowanie słabych punktów witryny i określenie, jakie kroki można podjąć, aby poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, zwiększyć ruch organiczny i jakość ruchu na stronie internetowej. Audyt SEO obejmuje wiele aspektów i może być przeprowadzany ręcznie lub przy użyciu specjalistycznego oprogramowania.

Co to jest Audyt SEO? Poznaj więcej szczegółów.Anchor text

Tekst zakotwiczenia, nazywany także "tekstem kotwiczącym", to klikalny tekst w hiperłączu, który kieruje użytkowników do innej strony internetowej lub zasobu. Ten tekst jest zazwyczaj wyróżniony, podkreślony lub wyświetlany w inny sposób niż otaczający tekst, aby wskazać, że jest to link, który można kliknąć.

Tekst zakotwiczenia ma duże znaczenie w kontekście optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO), ponieważ pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest podlinkowana strona. Wyszukiwarki wykorzystują tekst zakotwiczenia, aby określić zawartość i związek ze stroną docelową, co może wpłynąć na pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania. Oto przykłady tekstu zakotwiczenia: "Kliknij tutaj, aby przeczytać artykuł o SEO."

Co to jest anchor text? Poznaj więcej szczegółów.


Adres URL

Adres URL (Uniform Resource Locator) to unikalny adres sieciowy, który wskazuje lokalizację zasobu w internecie, takiego jak strona internetowa, plik czy inna treść online. Składa się z protokołu dostępu, nazwy domeny i ścieżki określającej konkretny zasób.

Co to jest adres URL? Poznaj więcej szczegółów.


Agencja SEO

Agencja SEO to firma specjalizująca się w optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, takich jak Google czy Bing. Ich celem jest poprawa widoczności strony w wynikach organicznych wyszukiwania poprzez zastosowanie różnorodnych strategii SEO (Search Engine Optimization). Agencje SEO oferują usługi takie jak analiza słów kluczowych, optymalizacja treści, budowa linków, optymalizacja techniczna strony oraz śledzenie i analiza wyników, aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania i zwiększyć ruch organiczny. Pracują z klientami, aby zrozumieć ich potrzeby i cele biznesowe, a następnie dostosowują strategię SEO, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Co to jest Agencja SEO? Poznaj więcej szczegółów.


BBacklinki

Backlinki, znane również jako linki wsteczne lub linki zwrotne, to odnośniki umieszczone na innych stronach internetowych, które prowadzą do Twojej witryny lub konkretnych jej podstron. Backlinki są ważnym elementem optymalizacji wyszukiwarek (SEO) i mają wpływ na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Warto dążyć do zdobywania wartościowych, naturalnych i zróżnicowanych backlinków, aby poprawić pozycje swojej strony w wynikach wyszukiwania i zwiększyć jej autorytet w internecie. Jednak staraj się unikać nieetycznych praktyk pozyskiwania backlinków, takich jak spamowanie czy kupowanie linków, które mogą skutkować karą od wyszukiwarek.

Co to są backlinki? Poznaj więcej szczegółów.

 

Błąd 404

Błąd 404, znany także jako "404 Not Found", jest komunikatem protokołu HTTP informującym użytkownika, że żądana strona internetowa nie została odnaleziona na serwerze. Wynika to z tego, że przeglądarka internetowa nie może uzyskać dostępu do zasobu, który został usunięty, przeniesiony, zmieniony w nazwie lub tymczasowo niedostępny. Może być spowodowany błędnym odnośnikiem, nieprawidłowym wpisaniem adresu URL, problemami technicznymi na serwerze lub strona faktycznie nie istnieje. Błąd 404 jest powszechnie używanym kodem błędu w sieci, a strony internetowe często wyświetlają niestandardowe komunikaty 404, aby użytkownik mógł zrozumieć, dlaczego dana strona nie jest dostępna.

Co to jest błąd 404? Poznaj więcej szczegółów.


C

 

CPM

CPM to skrót od kosztu tysiąca wyświetleń, to powszechnie stosowany w reklamie cyfrowej wskaźnik mierzący koszt dotarcia do tysiąca widzów lub potencjalnych klientów. Odnosi się do kwoty, jaką reklamodawca płaci za każdy tysiąc wyświetleń lub odsłon swojej reklamy. CPM jest zwykle używany w reklamach displayowych, gdzie reklamy pojawiają się na stronach internetowych, platformach społecznościowych lub aplikacjach mobilnych. Na przykład, jeśli reklamodawca płaci 10 USD CPM, oznacza to, że płaci 10 USD za każde tysiąc wyświetleń reklamy użytkownikom. CPM pomaga reklamodawcom zrozumieć opłacalność ich kampanii i porównać ceny różnych platform lub strategii reklamowych.

Co to jest CPM? Poznaj więcej szczegółów.


CPC

czyli koszt kliknięcia, to termin powszechnie używany w reklamie cyfrowej i marketingu online. Odnosi się do kosztu, jaki reklamodawca płaci za każdym razem, gdy użytkownik kliknie jego reklamę. Zasadniczo jest to kwota wydana na wygenerowanie pojedynczego kliknięcia w reklamę.

Co to jest CPC? Poznaj więcej szczegółów.CPA

CPA, czyli koszt za akcję, to wskaźnik wykorzystywany w marketingu cyfrowym do pomiaru skuteczności kampanii reklamowej. Odnosi się do kwoty, jaką reklamodawca płaci za konkretne działanie podjęte przez użytkownika, takie jak dokonanie zakupu, zapisanie się do newslettera lub wypełnienie formularza. W przeciwieństwie do innych modeli cenowych, takich jak koszt za kliknięcie (CPC) lub koszt za tysiąc wyświetleń (CPM), CPA koncentruje się na rzeczywistej akcji lub konwersji, która ma miejsce.

Na przykład, jeśli reklamodawca płaci 5 zł za każdego użytkownika, który dokona zakupu za pośrednictwem jego reklamy, wówczas CPA dla tej kampanii wyniesie 5 zł. CPA jest cennym wskaźnikiem dla reklamodawców, ponieważ pomaga im określić zwrot z inwestycji w wydatki reklamowe i odpowiednio zoptymalizować kampanie.


Co to jest CPA? Poznaj więcej szczegółów.

 

CTR

CTR (Click-Through Rate) to wskaźnik stosowany w marketingu internetowym i reklamie online, który mierzy efektywność reklamy lub linku poprzez porównywanie liczby kliknięć (kliknięć użytkowników) do liczby wyświetleń (ilości razy, gdy reklama lub link zostały wyświetlone). CTR jest istotnym wskaźnikiem w analizie efektywności kampanii reklamowych i innych działań marketingowych online. Wyższy CTR oznacza, że reklama lub link przyciąga uwagę i zachęca użytkowników do interakcji, co może wskazywać na większą skuteczność kampanii. Niższy CTR może sugerować, że reklama nie jest odpowiednio dopasowana do grupy docelowej lub nie przyciąga zainteresowania użytkowników.


Co to jest CTR? Poznaj więcej szczegółów.

 

Cumulative Layout Shift (CLS)

CLS ocenia stabilność układu strony, mierząc, jak często elementy przesuwają się lub zmieniają położenie w trakcie ładowania strony. Im niższy wynik CLS, tym mniej irytujących i nieoczekiwanych zmian układu strony doświadczają użytkownicy podczas interakcji ze stroną.

Co to jest CLS? Poznaj więcej szczegółów.


Content Delivery Network (CDN)

CDN (Content Delivery Network) to rozproszona infrastruktura serwerów umożliwiająca efektywną dostawę treści internetowej, takiej jak strony internetowe, pliki multimedialne i inny kontent, do użytkowników na całym świecie. Głównym celem CDN jest zwiększenie wydajności dostarczania treści, zmniejszenie opóźnień i obciążenia serwerów źródłowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa.

CDN jest szeroko stosowane przez witryny internetowe, platformy streamingowe, sklepy internetowe i inne usługi online, aby zwiększyć jakość dostarczania treści oraz poprawić doświadczenie użytkowników. Popularne firmy świadczące usługi CDN to m.in. Akamai, Cloudflare i Amazon CloudFront.

Co to jest CDN? Poznaj więcej szczegółów.


Certyfikat SSL

Certyfikat SSL jest kluczowym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo połączeń internetowych. To rodzaj pliku zawierającego zaszyfrowane dane, które umożliwiają bezpieczną komunikację między użytkownikiem a serwerem. Głównym celem SSL jest ochrona poufności przesyłanych informacji, takich jak dane logowania czy transakcyjne, poprzez szyfrowanie ich w trakcie transmisji.
Dzięki temu ataki typu "man-in-the-middle" są utrudnione, a użytkownicy mają pewność, że ich dane są chronione. Oznaczenia typu "https" oraz symbol zamka w przeglądarce informują o bezpiecznym połączeniu, co buduje zaufanie użytkowników do strony internetowej. Certyfikaty SSL są niezbędne dla witryn obsługujących transakcje finansowe czy gromadzących dane osobowe, zapewniając integralność i bezpieczeństwo w sieci.

Co to jest certyfikat SSL? Poznaj więcej szczegółów.


Czynniki rankingowe Google

Czynniki rankingowe Google to zestaw elementów, które wpływają na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Obejmują one m.in. jakość treści, optymalizację techniczną, linkowanie oraz doświadczenie użytkownika na stronie. Stałe monitorowanie i optymalizacja tych czynników jest kluczowe dla osiągnięcia lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania Google.

Co to są czynniki rankingowe Google? Poznaj więcej szczegółów.


Content marketing

Content marketing to strategia marketingowa polegająca na tworzeniu, publikowaniu i dystrybucji treści o wartości dla określonej grupy docelowej w celu przyciągnięcia, zaangażowania i budowy relacji z klientami lub potencjalnymi klientami. Jest to sposób na dotarcie do swojej grupy odbiorców poprzez dostarczanie wartościowych, użytecznych i interesujących treści, które nie tylko informują, ale także angażują i budują zaufanie.

Co to jest content marketing? Poznaj więcej szczegółów.


Call To Action

CTA oznacza „Call to Action”, czyli w polskim „wezwanie do działania". To jest element marketingowy, często w postaci tekstu lub przycisku, który zachęca użytkowników do podejmowania określonych działań na stronie internetowej lub w kampanii reklamowej. Celem CTA jest skierowanie uwagi odbiorców na konkretne działania, takie jak kliknięcie w link, przycisk, wypełnienie formularza, zakup produktu czy zapisanie się do newslettera. CTA powinno być jasne, zrozumiałe i zachęcające, aby skutecznie zwiększać zaangażowanie użytkowników i prowadzić ich do pożądanych interakcji lub konwersji.

Co to jest CTA? Poznaj więcej szczegółów.


D


Domena internetowa

Domena internetowa, znana również jako domena DNS, to czytelny adres internetowy używany do identyfikowania i lokalizowania zasobów w Internecie, takich jak strony internetowe i serwery poczty. Przykładem domeny internetowej jest "www.przykladowastrona.pl". Domeny są kluczowym elementem infrastruktury internetowej i pomagają użytkownikom łatwo odnajdować konkretne zasoby w sieci.

Co to jest domena internetowa? Poznaj więcej szczegółów.


Dane strukturalne

Dane strukturalne to specjalne znaczniki lub tagi w kodzie strony internetowej, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć kontekst informacji na stronie. Są to metadane, które organizują i strukturyzują dane na stronie, co ułatwia ich interpretację przez roboty wyszukiwarek. Te dodatkowe informacje pozwalają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć treść, co może przyczynić się do lepszego wyświetlania wyników wyszukiwania.

Co to są dane strukturalne? Poznaj więcej szczegółów.


EE-commerce

E-commerce, czyli handel elektroniczny (z ang. electronic commerce), to forma działalności gospodarczej, w której produkty lub usługi są kupowane i sprzedawane za pośrednictwem Internetu lub innych elektronicznych środków komunikacji. E-commerce może przyjmować wiele różnych form, w tym sklepy internetowe, platformy aukcyjne, rynki elektroniczne i wiele innych. Jest to jeden z najważniejszych i dynamicznie rozwijających się sektorów w dzisiejszej gospodarce.

E-commerce oferuje wiele korzyści, zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów. Przedsiębiorcy mogą dotrzeć do szerszej publiczności, prowadzić działalność bez konieczności fizycznej lokalizacji sklepu i efektywnie zarządzać swoją ofertą. Klienci zyskują wygodę zakupów online, dostęp do większego wyboru produktów i możliwość porównywania cen i recenzji przed zakupem. W dzisiejszych czasach e-commerce odgrywa kluczową rolę w handlu na całym świecie.

Co to jest e-commerce? Poznaj więcej szczegółów.


EEAT

EEAT to kryteria, które Google stosuje do oceny jakości treści online. Jeśli strona internetowa jest ekspertem w danej dziedzinie, posiada doświadczenie, autorytet i jest uznawana za wiarygodną, to ma większe szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Google stawia na treści, które są wartościowe i rzetelne, dlatego EEAT stało się istotnym aspektem strategii SEO.

Co to jest EEAT? Poznaj więcej szczegółów.

F

 

First Contentful Paint (FCP)

FCP to metryka mierząca czas od rozpoczęcia ładowania strony do momentu, gdy pierwsza treść (np. tekst lub obraz) zostaje wyświetlona na ekranie przeglądarki użytkownika. Oznacza to, że FCP określa, jak szybko użytkownik widzi pierwszy element treści na stronie.

Co to jest FCP? Poznaj więcej szczegółów.


Frazy long tail

Frazy long tail (inaczej zwane frazy długiego ogona) to termin używany w kontekście marketingu internetowego i SEO. Odnosi się on do długich, bardziej szczegółowych i specyficznych zapytań lub fraz kluczowych używanych przez użytkowników podczas wyszukiwania w Internecie. Są to zazwyczaj frazy składające się z co najmniej trzech lub więcej słów.

Frazy long tail mogą być mniej popularne w wyszukiwaniach, ale są bardziej konkretne i mogą przyciągać ruch zainteresowany konkretnym produktem, usługą lub informacją. Dzięki temu, że są bardziej precyzyjne, mogą również przynieść wyższy wskaźnik konwersji, gdyż osoby wyszukujące takie frazy są często bliżej etapu zakupu lub poszukują bardziej szczegółowych informacji. Strategia SEO często uwzględnia optymalizację dla fraz long tail, aby przyciągnąć ruch z użytkowników poszukujących czegoś konkretnego.

Co to są frazy long tail? Poznaj więcej szczegółów.


G

 

Google Search Console

GSC znane również jako Narzędzia Google dla Webmasterów, to bezpłatna usługa udostępniana przez Google, która pozwala właścicielom i administratorom witryn monitorować i optymalizować obecność ich witryn w wynikach wyszukiwania Google. Zapewnia cenne informacje i dane na temat wydajności witryny, w tym informacje o zapytaniach wyszukiwania, ruchu organicznym, stanie indeksowania i linkach zwrotnych.

Dzięki Google Search Console właściciele witryn mogą przesyłać mapy witryn, identyfikować i naprawiać problemy z indeksowaniem, monitorować bezpieczeństwo witryny i poprawiać widoczność w wyszukiwarkach.

Na przykład, jeśli właściciel witryny zauważy nagły spadek ruchu organicznego, może skorzystać z Google Search Console, aby zidentyfikować wszelkie błędy indeksowania lub kary, które mogą wpływać na widoczność jego witryny w wynikach wyszukiwania. Jest to niezbędne narzędzie dla właścicieli witryn, którzy chcą poprawić wydajność swojej witryny w wyszukiwarce Google.

Co to jest GSC? Poznaj więcej szczegółów.


Google Ads

Google Ads (wcześniej znane jako Google AdWords) to platforma reklamowa oferowana przez Google. Narzędzie to umożliwia reklamodawcom tworzenie i zarządzanie reklamami online, które są wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google, na stronach partnerskich, w aplikacjach mobilnych oraz na innych platformach Google, takich jak YouTube.

Co to jest Google Ads? Poznaj więcej szczegółów.

 

Google Analytics

Google Analytics to darmowa usługa internetowa oferowana przez Google, która umożliwia śledzenie i analizowanie ruchu na stronach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Jest to narzędzie analityczne, które pozwala administratorom witryn internetowych i marketerom monitorować zachowanie użytkowników na swoich stronach, zbierać dane dotyczące ruchu, konwersji, zachowań użytkowników i wiele innych informacji związanych z działalnością online.

Co to jest Google Analytics? Poznaj więcej szczegółów.


Grupa docelowa

Grupa docelowa, nazywana także publicznością docelową czy targetem, to określona grupa osób lub organizacji, które są głównym celem działań marketingowych, komunikacyjnych lub sprzedażowych danej firmy, produktu lub usługi. Jest to zbiór ludzi charakteryzujących się określonymi cechami demograficznymi, behawioralnymi, psychograficznymi czy geograficznymi, które sprawiają, że są potencjalnie zainteresowani danym produktem lub usługą.

Co to jest grupa docelowa? Poznaj więcej szczegółów.


Google Moja Firma (GMF)

Google Moja Firma (znane także jako Google My Business, skrótowo GMB) to bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, umożliwiające właścicielom firm zarządzanie swoją obecnością online w usługach Google, takich jak wyszukiwarka Google oraz Mapy Google. GMB pozwala przedsiębiorstwom prezentować się w Google na tzw. karcie informacyjnej, która zawiera podstawowe informacje o firmie, takie jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu, strona internetowa, opinie klientów, zdjęcia i wiele innych.

Dzięki Google Moja Firma firmy mogą utrzymywać aktualne dane kontaktowe i godziny otwarcia, informować o specjalnych wydarzeniach lub promocjach, komunikować się z klientami poprzez opinie i odpowiedzi, a także monitorować statystyki dotyczące interakcji użytkowników z ich wpisem. Wpływa to na widoczność biznesu w wynikach wyszukiwania lokalnego, co może znacząco pomóc w pozyskiwaniu nowych klientów.

Co to jest GMF? Poznaj więcej szczegółów.


HHosting

Hosting to usługa świadczona przez firmy hostingowe, która polega na udostępnianiu miejsca na serwerach lub serwerze internetowym, aby umożliwić:

1. przechowywanie plików, takich jak strony internetowe, obrazy, pliki dźwiękowe, wideo i inne treści na serwerze, który jest dostępny w Internecie.
2. udostępnianie treści: przechowywane pliki i dane stają się dostępne publicznie lub w określony sposób dla użytkowników internetu, np. strony internetowe hostowane na serwerze mogą być wyświetlane przez przeglądarki internetowe.
3. zarządzanie usługami internetowymi: hosting może obejmować różne usługi, takie jak obsługa poczty elektronicznej, bazy danych, obsługa aplikacji internetowych i wiele innych, w zależności od planu hostingowego.

Hosting jest istotnym elementem działalności online, umożliwiając firmom, osobom prywatnym i organizacjom publikację swoich stron internetowych i aplikacji w Internecie. Istnieje wiele różnych rodzajów hostingu, takich jak hosting współdzielony, hosting dedykowany, hosting chmurowy i wiele innych, które oferują różne poziomy zasobów i wsparcia w zależności od potrzeb klientów.

Co to jest hosting? Poznaj więcej szczegółów.

 

 

I

 

Indeksowanie strony internetowej

odnosi się do procesu, w którym roboty wyszukiwarek (znane również jako "web crawlers" lub "spiders") przeglądają, analizują i zapisują treści z witryn internetowych do bazy danych wyszukiwarki. To kluczowy krok w funkcjonowaniu wyszukiwarek internetowych, ponieważ umożliwia im indeksowanie i wyświetlanie odpowiednich wyników w odpowiedzi na zapytania użytkowników. Indeksowanie jest kluczowym elementem procesu wyszukiwania internetowego, ponieważ umożliwia wyszukiwarkom skuteczne i efektywne przeszukiwanie ogromnej ilości treści dostępnej online i prezentowanie użytkownikom odpowiednich wyników w odpowiedzi na ich zapytania. Dla właścicieli stron internetowych ważne jest zadbanie o to, aby ich strony były łatwo dostępne i zrozumiane przez roboty wyszukiwarek, aby zostały odpowiednio zindeksowane i wyświetlane w wynikach wyszukiwania.

Co to jest indeksowanie stron? Poznaj więcej szczegółów.


K


Konwersja

W marketingu internetowym konwersja oznacza działanie, w którym odwiedzający strony internetowej podejmuje pożądaną akcję. To może być zakup produktu, zapisanie się na newsletter, wypełnienie formularza kontaktowego lub wykonanie innego pożądanego przez marketera kroku. Sukces w konwersji oznacza, że odwiedzający stają się klientami lub podejmują pożądane działania, co jest kluczowe dla efektywności kampanii marketingowej. Optymalizacja konwersji polega na doskonaleniu stron internetowych i treści, aby zwiększyć liczbę odwiedzających, którzy podejmują te działania.

Co to jest konwersja? Poznaj więcej szczegółów.


Kanibalizacja słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych to sytuacja, gdy wiele stron na danej stronie internetowej konkurować może o te same lub bardzo podobne słowa kluczowe, co może prowadzić do rozproszenia wysiłków SEO i spadku widoczności tych stron w wynikach wyszukiwania.

Co to jest kanibalizacja słów kluczowych? Poznaj więcej szczegółów.


Kanoniczny adres URL

Kanoniczny adres URL (canonical URL) to specjalny link używany w kontekście stron internetowych, który wskazuje na "główny" lub "preferowany" adres URL dla danej strony. Jest to narzędzie stosowane w celu uniknięcia problemów związanych z powielaniem zawartości na stronach internetowych.

Co to jest kanoniczny adres URL? Poznaj więcej szczegółów.


L


Link building

Link building to proces pozyskiwania i tworzenia odnośników (linków) prowadzących do Twojej strony internetowej. Jest to istotna strategia w dziedzinie marketingu internetowego i optymalizacji witryn (SEO). Celem link buildingu jest zwiększenie ilości jakościowych i wartościowych linków prowadzących do Twojej strony, co może wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek.

Co to jest linkbuilding? Poznaj więcej szczegółów.


Largest Contentful Paint (LCP)

LCP mierzy czas od rozpoczęcia ładowania strony do wyświetlenia największego i najważniejszego elementu treści na stronie, na przykład głównego obrazu lub bloku tekstu. Jest to istotne, ponieważ informuje o czasie, jaki upływa zanim użytkownik zobaczy najważniejszą treść na stronie.

Co to jest LCP? Poznaj więcej szczegółów.


Link dofollow

Link dofollow to rodzaj odnośnika (linku) na stronie internetowej, który informuje wyszukiwarki, takie jak Google, aby śledziły go i przekazywały wartość SEO ze strony, na którą wskazuje. Oznacza to, że kiedy dana strona zawiera link do innej strony i jest to link dofollow, wyszukiwarka traktuje go jako wskazanie na wartościową zawartość.

Linki dofollow pomagają w budowaniu reputacji i autorytetu witryny w oczach wyszukiwarek. Gdy jedna strona internetowa posiada link do innej, przekazuje część swojego autorytetu i wartości w oczach algorytmów wyszukiwarki. Jest to istotne w kontekście SEO, ponieważ linki dofollow mogą wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, szczególnie jeśli pochodzą z witryn o dobrej reputacji i są związane tematycznie.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie linki są domyślnie dofollow. Istnieje także link nofollow, który nie przekazuje „mocy” SEO i nie jest śledzony przez algorytmy wyszukiwarek. Może to być stosowane przez właścicieli stron internetowych, którzy chcą zapobiec przekazywaniu wartości SEO na zewnętrzne strony lub kontrolować sposób, w jaki linki są indeksowane przez wyszukiwarki.

Co to jest link dofollow? Poznaj więcej szczegółów.


Link nofollow

Link nofollow to rodzaj odnośnika na stronie internetowej, który ma atrybut nofollow w swoim kodzie HTML. Ten atrybut informuje wyszukiwarki, takie jak Google, aby nie śledziły danego linku ani nie przekazywały wartości SEO ze strony, na którą link wskazuje.

Gdy strona zawiera link nofollow, nie przekazuje ona „mocy” SEO ani autorytetu do strony, do której prowadzi. Jest to często stosowane w sytuacjach, gdzie właściciel strony nie chce przekazywać wartości SEO na zewnętrzne strony, lub w przypadku linków sponsorowanych, reklamowych czy niepewnych, które nie są w pełni zaufane.

Co to jest link nofollow? Poznaj więcej szczegółów.


MMeta description

Meta description to krótka, opisowa informacja zawarta w sekcji metadanych strony internetowej. Meta description jest często wykorzystywany przez wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, do wyświetlania krótkiego opisu strony w wynikach wyszukiwania. Jest to fragment tekstu, który pojawia się pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania i ma za zadanie przekonać potencjalnych użytkowników do kliknięcia w daną stronę.

Meta description ma zazwyczaj długość około 150-160 znaków i powinien zawierać istotne informacje na temat zawartości strony. Jest to swojego rodzaju mini-reklama, która ma zachęcić użytkowników do odwiedzenia strony. Dlatego warto zadbać o to, aby meta description było przyciągające, klarowne i zawierało kluczowe słowa kluczowe związane z treścią strony.

Warto dodać, że choć meta description nie ma wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania (SEO), to ma znaczenie dla wskaźnika klikalności (CTR). Czytelny i atrakcyjny opis może przyciągnąć więcej odwiedzających na Twoją stronę, co może wpłynąć na jej popularność i pozycję w wynikach wyszukiwania.

Co to jest meta description? Poznaj więcej szczegółów.


Meta title

Meta title, zwany także meta tagiem tytułu, to element metadanych strony internetowej. Jest to krótka nazwa strony, która wyświetla się na pasku przeglądarki internetowej oraz w wynikach wyszukiwania. Meta title pełni kluczową rolę w optymalizacji wyszukiwarek (SEO), ponieważ jest jednym z czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Co to jest meta title? Poznaj więcej szczegółów.


MySQL

MySQL to popularny i otwartoźródłowy system zarządzania bazami danych (DBMS), który jest wykorzystywany do przechowywania, zarządzania i dostępu do danych. Jest to relacyjna baza danych, co oznacza, że dane są przechowywane w tabelach i relacjach, co ułatwia organizację i wyszukiwanie informacji.

MySQL jest często stosowany w aplikacjach webowych do przechowywania danych, takich jak informacje o użytkownikach, treści strony internetowej, historie transakcji i wiele innych. Jako bezpłatna i wysoce wydajna baza danych, MySQL jest jednym z najczęściej stosowanych systemów zarządzania bazami danych na świecie.

Co to jest MySQL? Poznaj więcej szczegółów.

 


O


Optymalizacja techniczna strony

Optymalizacja techniczna strony internetowej odnosi się do procesu doskonalenia różnych elementów technicznych strony w celu poprawy wydajności, szybkości ładowania, przyjazności dla użytkownika oraz zgodności z wymogami wyszukiwarek internetowych. Jest to kluczowy element SEO, który ma na celu nie tylko ułatwienie wyszukiwarkom zrozumienia i indeksowania strony, ale także zapewnienie pozytywnej i efektywnej interakcji z użytkownikami.

Co to jest optymalizacja techniczna? Poznaj więcej szczegółów.


P

 

PPC

(pay-per-click) to model reklamy internetowej, w którym reklamodawcy uiszczają opłatę za każde kliknięcie ich reklamy. Jest to forma marketingu cyfrowego, która umożliwia firmom kierowanie ukierunkowanego ruchu do ich witryn internetowych, generowanie potencjalnych klientów i zwiększanie sprzedaży. W PPC reklamodawcy licytują słowa kluczowe odpowiednie dla ich grupy docelowej, a ich reklamy są wyświetlane na stronach wyników wyszukiwania lub na stronach internetowych, na których prawdopodobnie znajdują się ich docelowi odbiorcy. Gdy ktoś kliknie reklamę, reklamodawca jest obciążany opłatą za to kliknięcie. Kampanie PPC mogą być bardzo skuteczne, gdy są odpowiednio zoptymalizowane, ponieważ pozwalają firmom dotrzeć do docelowych odbiorców we właściwym czasie i miejscu. Na przykład, jeśli użytkownik wyszukuje "najlepsze buty do biegania", firma produkująca obuwie sportowe może licytować to słowo kluczowe i wyświetlać swoją reklamę na stronie wyników wyszukiwania.

Co to jest PPC? Poznaj więcej szczegółów.

 


PHP

PHP na stronie internetowej to skryptowy język programowania, który jest używany do tworzenia dynamicznych stron internetowych i aplikacji internetowych. Jest to technologia, która umożliwia serwerom internetowym przetwarzanie kodu PHP i generowanie dynamicznych treści w formie HTML, co pozwala na dostarczanie interaktywnych i spersonalizowanych witryn internetowych. PHP jest powszechnie stosowanym narzędziem do tworzenia stron internetowych, które łączą się z bazami danych, obsługują formularze, zarządzają sesjami użytkowników i oferują wiele innych funkcji, co czyni go jednym z kluczowych języków programowania w dziedzinie web development.

Warto dbać o aktualną wersję PHP, ponieważ nowsze wersje zawierają poprawki bezpieczeństwa, które chronią witrynę przed potencjalnymi atakami i zagrożeniami. Ponadto, nowe wersje PHP często oferują usprawnienia w wydajności i funkcjonalności, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkowników witryny.

Co to jest PHP? Poznaj więcej szczegółów.


Przekierowanie 302

Przekierowanie 302 jest kodem odpowiedzi HTTP, który wskazuje, że dany zasób został tymczasowo przeniesiony w inne miejsce. Jest to rodzaj przekierowania, które informuje przeglądarkę internetową lub roboty indeksujące o tymczasowym charakterze zmiany, pozostawiając adres URL niezmienionym w pasku przeglądarki. Może być stosowane do testów, tymczasowych zmian lub sytuacji, gdzie zasób może wrócić na swoje pierwotne miejsce w przyszłości.

Co to jest przekierowanie 302? Poznaj więcej szczegółów.


Page Speed Insights

Page Speed Insights to narzędzie online opracowane przez Google, które pomaga w analizie wydajności stron internetowych na urządzeniach mobilnych i desktopowych. To narzędzie ocenia szybkość ładowania strony oraz jej optymalizację pod kątem użytkowników i wyszukiwarek internetowych. Dostarcza ono informacji na temat tego, co można zoptymalizować, aby strona działała szybciej i była bardziej responsywna. Ocenia różne aspekty strony, takie jak czas ładowania, wydajność elementów, optymalizację dla urządzeń mobilnych i wiele innych czynników wpływających na doświadczenie użytkownika. Dzięki tym informacjom webmasterzy mogą podejmować działania mające na celu poprawę wydajności i szybkości swoich stron internetowych.

Co to jest Page Speed Insights? Poznaj więcej szczegółów.


Pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie lokalne, zwane również SEO lokalnym, to strategia optymalizacji witryny internetowej w celu poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania dla konkretnego obszaru geograficznego lub lokalizacji. Ma na celu promowanie firmy, usług lub produktów w ramach określonego obszaru geograficznego, aby przyciągnąć klientów z konkretnego regionu lub lokalizacji.

Pozycjonowanie lokalne jest szczególnie ważne dla firm, które działają lokalnie lub mają fizyczną lokalizację, takie jak sklepy stacjonarne, restauracje, usługi świadczone w konkretnym obszarze geograficznym itp. Dzięki temu mogą one zwiększyć swoją widoczność wśród potencjalnych klientów z określonego regionu, co może przynieść większy ruch na stronie internetowej oraz zwiększyć liczbę wizyt w lokalizacji stacjonarnej.

Co to jest pozycjonowanie lokalne? Poznaj więcej szczegółów.

 

R


ROI

ROI, czyli zwrot z inwestycji, to wskaźnik finansowy używany do pomiaru rentowności lub efektywności inwestycji. Ocenia on wydajność inwestycji poprzez porównanie kwoty wygenerowanego zwrotu z kosztem inwestycji. ROI jest wyrażony w %, wskazując rentowność lub poniesioną stratę. Na przykład, jeśli inwestycja w wysokości 10 000 zł wygeneruje zwrot w wysokości 12 000 zł, ROI wyniesie 20% (2 000 zł / 10 000 zł x 100). ROI jest szeroko stosowany w biznesie do oceny sukcesu kampanii marketingowych, wprowadzania produktów na rynek i ogólnych strategii biznesowych. Pomaga firmom podejmować świadome decyzje poprzez ilościowe określenie wpływu ich inwestycji.

Co to jest ROI? Poznaj więcej szczegółów.

 

Robots.txt

Plik robots.txt to tekstowy plik konfiguracyjny używany na wielu witrynach internetowych, aby kontrolować zachowanie robotów wyszukiwarek i innych automatycznych agentów internetowych, które przeszukują stronę internetową. Plik robots.txt jest umieszczany w głównym katalogu witryny i zawiera wytyczne dla robotów dotyczące tego, które części witryny mogą być przeszukiwane i indeksowane, a które powinny pozostać prywatne lub nieprzeszukiwalne.

Co to jest Robots.txt? Poznaj więcej szczegółów.

 


Responsywność

Responsywność (ang. "responsiveness") w kontekście projektowania stron internetowych oznacza zdolność strony do dostosowywania się do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów. Strona responsywna jest tak zaprojektowana, aby jej układ, treści i elementy były optymalnie wyświetlane i czytelne na szerokim zakresie urządzeń, w tym na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach.

Strony internetowe, które nie są responsywne, mogą sprawiać trudności w nawigacji i niekomfortowe doświadczenie dla użytkowników korzystających z mniejszych ekranów. Dlatego projektowanie stron responsywnych jest standardem w dzisiejszym świecie internetowym.

Co to jest responsywność? Poznaj więcej szczegółów.


Remarketing

Remarketing to technika marketingowa, która polega na ponownym dotarciu do osób, które wcześniej miały kontakt z Twoją stroną internetową, aplikacją lub usługą. Kiedy użytkownik odwiedza Twoją stronę, zostawia ślad w postaci pliku cookie lub identyfikatora. Dzięki temu możesz później wyświetlać mu reklamy w innych miejscach w sieci, na przykład na innych stronach internetowych czy w aplikacjach mobilnych. To pozwala dotrzeć do osób, które już wyraziły zainteresowanie Twoją ofertą, co może zwiększyć szansę na konwersję, czyli dokonanie przez nie zakupu, rejestracji lub innego pożądanego działania.

Co to jest remarketing? Poznaj więcej szczegółów.

 

S


SEO

SEO, czyli Search Engine Optimization (Optymalizacja dla Wyszukiwarek Internetowych), to zbiór strategii i praktyk, których celem jest poprawa widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania w różnych wyszukiwarkach, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Dzięki SEO dąży się do osiągnięcia jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych (bezpłatnych) wyszukiwarek, co może przynieść wiele korzyści, w tym zwiększenie ruchu na stronie, większą ilość potencjalnych klientów oraz wzmocnienie obecności online.

Co to jest SEO? Poznaj więcej szczegółów.

 

Sitemap.xml

Sitemap.xml to specjalny rodzaj pliku XML, który służy do informowania wyszukiwarek internetowych o strukturze i dostępnych na stronie internetowej stronach. Jest to jedna z form sitemapu, która jest przeznaczona specjalnie dla wyszukiwarek, a nie dla użytkowników. Plik sitemap.xml jest często umieszczany w głównym katalogu witryny internetowej i dostarcza informacje, które pomagają wyszukiwarkom indeksować witrynę i określić, które strony powinny być uwzględniane w wynikach wyszukiwania.

Co to jest Sitemap.xml? Poznaj więcej szczegółów.

Słowa kluczowe

Słowa kluczowe (inaczej zwane słowami kluczowymi, frazami kluczowymi lub keywordami) to terminy lub wyrażenia, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarek internetowych, aby znaleźć informacje, produkty, usługi lub treści online związane z ich zainteresowaniami. Słowa kluczowe są podstawowym elementem optymalizacji wyszukiwarek (SEO) i marketingu internetowego, ponieważ pomagają witrynom internetowym być widocznymi w wynikach wyszukiwania.

Co to są słowa kluczowe? Poznaj więcej szczegółów.


SEM

SEM to skrót od Search Engine Marketing, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Jest to forma reklamy internetowej, która ma na celu promowanie stron internetowych poprzez zwiększenie ich widoczności w wynikach wyszukiwania, głównie poprzez płatne kampanie reklamowe. SEM obejmuje zarówno reklamy tekstowe (np. w Google Ads), jak i reklamy wizualne (np. w sieci reklamowej Google). To strategia, która może obejmować różne techniki, takie jak kampanie PPC (płatne kliknięcia) czy SEO (optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych), ale węższe znaczenie SEM często jest kojarzone z płatnymi reklamami, za które płaci się za każde kliknięcie lub wyświetlenie reklamy.

Co to jest SEM? Poznaj więcej szczegółów.


Schema.org

Schema.org to zbiór znormalizowanych tagów strukturalnych, które można dodawać do stron internetowych, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć zawartość strony. Te tagi, nazywane również mikrodanymi, pozwalają wyszukiwarkom lepiej interpretować informacje na stronie, co może wpłynąć na wyświetlanie bogatszych fragmentów w wynikach wyszukiwania. Schema.org zawiera szeroki zestaw typów danych, takich jak osoby, miejsca, wydarzenia, produkty itp., które można wykorzystać do opisu różnych elementów na stronie internetowej. Używanie tagów Schema.org może pomóc w lepszym zrozumieniu treści strony przez roboty wyszukiwarek, co z kolei może wpłynąć na wyświetlanie bardziej użytecznych i wzbogaconych wyników w wyszukiwarce.

Co to jest Schema.org? Poznaj więcej szczegółów.


Social Media Optimization

Social Media Optimization (SMO) to strategia marketingowa skoncentrowana na optymalizacji obecności i aktywności firmy w mediach społecznościowych w celu zwiększenia widoczności, zaangażowania użytkowników i promocji marki. Podobnie jak Search Engine Optimization (SEO) ma na celu zwiększenie widoczności w wyszukiwarkach, SMO ma za zadanie zwiększyć obecność i aktywność marki w różnych platformach społecznościowych.

Co to jest Social Media Optimization? Poznaj więcej szczegółów.