Słownik pojęć marketingowych

 

A

 

Audyt SEO

Audyt SEO to proces analizy i oceny witryny internetowej pod kątem optymalizacji wyszukiwarek (SEO). Celem audytu SEO jest zidentyfikowanie słabych punktów witryny i określenie, jakie kroki można podjąć, aby poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, zwiększyć ruch organiczny i jakość ruchu na stronie internetowej. Audyt SEO obejmuje wiele aspektów i może być przeprowadzany ręcznie lub przy użyciu specjalistycznego oprogramowania.

Co to jest Audyt SEO? Poznaj więcej szczegółów.Anchor text

Tekst zakotwiczenia, nazywany także "tekstem kotwiczącym", to klikalny tekst w hiperłączu, który kieruje użytkowników do innej strony internetowej lub zasobu. Ten tekst jest zazwyczaj wyróżniony, podkreślony lub wyświetlany w inny sposób niż otaczający tekst, aby wskazać, że jest to link, który można kliknąć.

Tekst zakotwiczenia ma duże znaczenie w kontekście optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO), ponieważ pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, o czym jest podlinkowana strona. Wyszukiwarki wykorzystują tekst zakotwiczenia, aby określić zawartość i związek ze stroną docelową, co może wpłynąć na pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania. Oto przykłady tekstu zakotwiczenia: "Kliknij tutaj, aby przeczytać artykuł o SEO."

Co to jest anchor text? Poznaj więcej szczegółów.


Adres URL

Adres URL (Uniform Resource Locator) to unikalny adres sieciowy, który wskazuje lokalizację zasobu w internecie, takiego jak strona internetowa, plik czy inna treść online. Składa się z protokołu dostępu, nazwy domeny i ścieżki określającej konkretny zasób.

Co to jest adres URL? Poznaj więcej szczegółów.


Agencja SEO

Agencja SEO to firma specjalizująca się w optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, takich jak Google czy Bing. Ich celem jest poprawa widoczności strony w wynikach organicznych wyszukiwania poprzez zastosowanie różnorodnych strategii SEO (Search Engine Optimization). Agencje SEO oferują usługi takie jak analiza słów kluczowych, optymalizacja treści, budowa linków, optymalizacja techniczna strony oraz śledzenie i analiza wyników, aby poprawić pozycję strony w wynikach wyszukiwania i zwiększyć ruch organiczny. Pracują z klientami, aby zrozumieć ich potrzeby i cele biznesowe, a następnie dostosowują strategię SEO, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.

Co to jest Agencja SEO? Poznaj więcej szczegółów.


AI - Artificial Intelligence

Sztuczna inteligencja (AI) to dziedzina informatyki, która zajmuje się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagałyby ludzkiej inteligencji. Celem sztucznej inteligencji jest stworzenie programów komputerowych, które są w stanie uczyć się, rozumieć, przetwarzać język naturalny, podejmować decyzje, rozpoznawać wzorce, planować oraz adaptować się do nowych sytuacji.

Co to jest Artificial intelligence? Poznaj więcej szczegółów.


Algorytm SpamBrain

Algorytm SpamBrain to system zapobiegania spamowi od Google, oparty na sztucznej inteligencji. Jego celem jest minimalizowanie liczby spamowych stron w wynikach wyszukiwania.

Co to jest Algorytm SpamBrain? Poznaj więcej szczegółów.


Analiza konkurencji

Analiza konkurencji to proces badania i oceny działań, strategii, mocnych i słabych stron innych firm działających w tej samej branży lub oferujących podobne produkty, lub usługi. Celem analizy konkurencji jest zdobycie głębszego zrozumienia otoczenia rynkowego, co umożliwia lepsze podejmowanie decyzji biznesowych, dostosowanie strategii oraz zidentyfikowanie możliwości i zagrożeń.

Co to jest analiza konkurencji? Poznaj więcej szczegółów.


Alt Text

Alternatywny tekst, zwany również tekstem zastępczym lub Alt Text, to krótki opis tekstowy, który jest przypisany do elementu graficznego na stronie internetowej. Ten tekst ma na celu opisanie zawartości obrazu dla osób, które nie są w stanie go zobaczyć, na przykład ze względu na problemy ze wzrokiem lub korzystanie z czytników ekranowych.

Co to jest Alt Text? Poznaj więcej szczegółów.


Adres IP

Adres IP (ang. Internet Protocol Address) to unikalny numer przypisany każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci komputerowej, które używa protokołu internetowego do komunikacji. Adres IP identyfikuje konkretne urządzenie w sieci, umożliwiając mu wysyłanie i odbieranie danych.

Co to jest Adres IP? Poznaj więcej szczegółów.


Ataki DDoS

Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) to rodzaj cyberataków, których celem jest zablokowanie dostępu do zasobów lub usług online, sprawiając, że stają się niedostępne dla prawidłowych użytkowników. W atakach tego typu atakujący wykorzystują multiple komputery lub urządzenia pod kontrolą, tworząc tzw. botnet, który jest następnie używany do jednoczesnego generowania ogromnej ilości zapytań lub ruchu na celowaną stronę, lub usługę.

Co to jest Ataki DDoS ? Poznaj więcej szczegółów.


Afiliacja

Afiliacja to rodzaj współpracy między dwoma podmiotami, gdzie jeden z nich (zwykle zwany "afiliantem" lub "partnerem") promuje produkty lub usługi drugiego podmiotu (zazwyczaj nazywanego "programem afiliacyjnym" lub "partnerem handlowym") w zamian za określoną prowizję lub wynagrodzenie za każdego klienta lub transakcję wygenerowaną przez afilianta.

Co to jest afiliacja? Poznaj więcej szczegółów.


BBacklinki

Backlinki, znane również jako linki wsteczne lub linki zwrotne, to odnośniki umieszczone na innych stronach internetowych, które prowadzą do Twojej witryny lub konkretnych jej podstron. Backlinki są ważnym elementem optymalizacji wyszukiwarek (SEO) i mają wpływ na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Warto dążyć do zdobywania wartościowych, naturalnych i zróżnicowanych backlinków, aby poprawić pozycje swojej strony w wynikach wyszukiwania i zwiększyć jej autorytet w internecie. Jednak staraj się unikać nieetycznych praktyk pozyskiwania backlinków, takich jak spamowanie czy kupowanie linków, które mogą skutkować karą od wyszukiwarek.

Co to są backlinki? Poznaj więcej szczegółów.

 

Błąd 404

Błąd 404, znany także jako "404 Not Found", jest komunikatem protokołu HTTP informującym użytkownika, że żądana strona internetowa nie została odnaleziona na serwerze. Wynika to z tego, że przeglądarka internetowa nie może uzyskać dostępu do zasobu, który został usunięty, przeniesiony, zmieniony w nazwie lub tymczasowo niedostępny. Może być spowodowany błędnym odnośnikiem, nieprawidłowym wpisaniem adresu URL, problemami technicznymi na serwerze lub strona faktycznie nie istnieje. Błąd 404 jest powszechnie używanym kodem błędu w sieci, a strony internetowe często wyświetlają niestandardowe komunikaty 404, aby użytkownik mógł zrozumieć, dlaczego dana strona nie jest dostępna.

Co to jest błąd 404? Poznaj więcej szczegółów.


Bing

Bing to wyszukiwarka internetowa stworzona przez firmę Microsoft. Została wprowadzona na rynek jako konkurencja dla innych popularnych wyszukiwarek, takich jak Google. Bing oferuje użytkownikom możliwość wyszukiwania informacji w internecie za pomocą fraz kluczowych. Wyszukiwarka Bing jest często integrowana z różnymi produktami i usługami Microsoftu, takimi jak system operacyjny Windows czy przeglądarka internetowa Microsoft Edge.

Co to jest Bing? Poznaj więcej szczegółów.


Biały Kapelusz SEO

Biały Kapelusz SEO (White Hat SEO) to termin używany w dziedzinie optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO). Odnosi się do etycznych i zgodnych z wytycznymi praktyk, których celem jest poprawa widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania, zgodnie z zasadami i zaleceniami stosowanymi przez wyszukiwarki.

Co to jest Biały Kapelusz SEO? Poznaj więcej szczegółów.


Błąd indeksowania

W kontekście SEO (Search Engine Optimization), błąd indeksowania odnosi się do sytuacji, w której roboty wyszukiwarek nie są w stanie poprawnie zindeksować i zrozumieć zawartości strony internetowej. Indeksowanie odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu wyszukiwarek, ponieważ pozwala im analizować, katalogować i prezentować wyniki wyszukiwania.

Co to jest błąd indeksowania? Poznaj więcej szczegółów.


Brandowe słowa kluczowe

Brandowe słowa kluczowe (branded keywords) to terminy lub frazy, które bezpośrednio związane są z daną marką, jej nazwą, produktami lub charakterystycznymi cechami. Są to słowa, które identyfikują markę w kontekście wyszukiwania online i pomagają w budowaniu rozpoznawalności wśród użytkowników. Te słowa kluczowe są specyficzne dla danej firmy i mają na celu promowanie i optymalizację treści związanych z marką w wynikach wyszukiwania.

Co to jest brandowe słowa kluczowe? Poznaj więcej szczegółów.


C

 

CPM

CPM to skrót od kosztu tysiąca wyświetleń, to powszechnie stosowany w reklamie cyfrowej wskaźnik mierzący koszt dotarcia do tysiąca widzów lub potencjalnych klientów. Odnosi się do kwoty, jaką reklamodawca płaci za każdy tysiąc wyświetleń lub odsłon swojej reklamy. CPM jest zwykle używany w reklamach displayowych, gdzie reklamy pojawiają się na stronach internetowych, platformach społecznościowych lub aplikacjach mobilnych. Na przykład, jeśli reklamodawca płaci 10 USD CPM, oznacza to, że płaci 10 USD za każde tysiąc wyświetleń reklamy użytkownikom. CPM pomaga reklamodawcom zrozumieć opłacalność ich kampanii i porównać ceny różnych platform lub strategii reklamowych.

Co to jest CPM? Poznaj więcej szczegółów.


CPC

czyli koszt kliknięcia, to termin powszechnie używany w reklamie cyfrowej i marketingu online. Odnosi się do kosztu, jaki reklamodawca płaci za każdym razem, gdy użytkownik kliknie jego reklamę. Zasadniczo jest to kwota wydana na wygenerowanie pojedynczego kliknięcia w reklamę.

Co to jest CPC? Poznaj więcej szczegółów.CPA

CPA, czyli koszt za akcję, to wskaźnik wykorzystywany w marketingu cyfrowym do pomiaru skuteczności kampanii reklamowej. Odnosi się do kwoty, jaką reklamodawca płaci za konkretne działanie podjęte przez użytkownika, takie jak dokonanie zakupu, zapisanie się do newslettera lub wypełnienie formularza. W przeciwieństwie do innych modeli cenowych, takich jak koszt za kliknięcie (CPC) lub koszt za tysiąc wyświetleń (CPM), CPA koncentruje się na rzeczywistej akcji lub konwersji, która ma miejsce.

Na przykład, jeśli reklamodawca płaci 5 zł za każdego użytkownika, który dokona zakupu za pośrednictwem jego reklamy, wówczas CPA dla tej kampanii wyniesie 5 zł. CPA jest cennym wskaźnikiem dla reklamodawców, ponieważ pomaga im określić zwrot z inwestycji w wydatki reklamowe i odpowiednio zoptymalizować kampanie.


Co to jest CPA? Poznaj więcej szczegółów.

 

CTR

CTR (Click-Through Rate) to wskaźnik stosowany w marketingu internetowym i reklamie online, który mierzy efektywność reklamy lub linku poprzez porównywanie liczby kliknięć (kliknięć użytkowników) do liczby wyświetleń (ilości razy, gdy reklama lub link zostały wyświetlone). CTR jest istotnym wskaźnikiem w analizie efektywności kampanii reklamowych i innych działań marketingowych online. Wyższy CTR oznacza, że reklama lub link przyciąga uwagę i zachęca użytkowników do interakcji, co może wskazywać na większą skuteczność kampanii. Niższy CTR może sugerować, że reklama nie jest odpowiednio dopasowana do grupy docelowej lub nie przyciąga zainteresowania użytkowników.


Co to jest CTR? Poznaj więcej szczegółów.

 

Cumulative Layout Shift (CLS)

CLS ocenia stabilność układu strony, mierząc, jak często elementy przesuwają się lub zmieniają położenie w trakcie ładowania strony. Im niższy wynik CLS, tym mniej irytujących i nieoczekiwanych zmian układu strony doświadczają użytkownicy podczas interakcji ze stroną.

Co to jest CLS? Poznaj więcej szczegółów.


Content Delivery Network (CDN)

CDN (Content Delivery Network) to rozproszona infrastruktura serwerów umożliwiająca efektywną dostawę treści internetowej, takiej jak strony internetowe, pliki multimedialne i inny kontent, do użytkowników na całym świecie. Głównym celem CDN jest zwiększenie wydajności dostarczania treści, zmniejszenie opóźnień i obciążenia serwerów źródłowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa.

CDN jest szeroko stosowane przez witryny internetowe, platformy streamingowe, sklepy internetowe i inne usługi online, aby zwiększyć jakość dostarczania treści oraz poprawić doświadczenie użytkowników. Popularne firmy świadczące usługi CDN to m.in. Akamai, Cloudflare i Amazon CloudFront.

Co to jest CDN? Poznaj więcej szczegółów.


Certyfikat SSL

Certyfikat SSL jest kluczowym narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo połączeń internetowych. To rodzaj pliku zawierającego zaszyfrowane dane, które umożliwiają bezpieczną komunikację między użytkownikiem a serwerem. Głównym celem SSL jest ochrona poufności przesyłanych informacji, takich jak dane logowania czy transakcyjne, poprzez szyfrowanie ich w trakcie transmisji.
Dzięki temu ataki typu "man-in-the-middle" są utrudnione, a użytkownicy mają pewność, że ich dane są chronione. Oznaczenia typu "https" oraz symbol zamka w przeglądarce informują o bezpiecznym połączeniu, co buduje zaufanie użytkowników do strony internetowej. Certyfikaty SSL są niezbędne dla witryn obsługujących transakcje finansowe czy gromadzących dane osobowe, zapewniając integralność i bezpieczeństwo w sieci.

Co to jest certyfikat SSL? Poznaj więcej szczegółów.


Czynniki rankingowe Google

Czynniki rankingowe Google to zestaw elementów, które wpływają na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Obejmują one m.in. jakość treści, optymalizację techniczną, linkowanie oraz doświadczenie użytkownika na stronie. Stałe monitorowanie i optymalizacja tych czynników jest kluczowe dla osiągnięcia lepszej widoczności w wynikach wyszukiwania Google.

Co to są czynniki rankingowe Google? Poznaj więcej szczegółów.


Content marketing

Content marketing to strategia marketingowa polegająca na tworzeniu, publikowaniu i dystrybucji treści o wartości dla określonej grupy docelowej w celu przyciągnięcia, zaangażowania i budowy relacji z klientami lub potencjalnymi klientami. Jest to sposób na dotarcie do swojej grupy odbiorców poprzez dostarczanie wartościowych, użytecznych i interesujących treści, które nie tylko informują, ale także angażują i budują zaufanie.

Co to jest content marketing? Poznaj więcej szczegółów.


Call To Action

CTA oznacza „Call to Action”, czyli w polskim „wezwanie do działania". To jest element marketingowy, często w postaci tekstu lub przycisku, który zachęca użytkowników do podejmowania określonych działań na stronie internetowej lub w kampanii reklamowej. Celem CTA jest skierowanie uwagi odbiorców na konkretne działania, takie jak kliknięcie w link, przycisk, wypełnienie formularza, zakup produktu czy zapisanie się do newslettera. CTA powinno być jasne, zrozumiałe i zachęcające, aby skutecznie zwiększać zaangażowanie użytkowników i prowadzić ich do pożądanych interakcji lub konwersji.

Co to jest CTA? Poznaj więcej szczegółów.


Cloaking

Cloaking w kontekście SEO to praktyka prezentowania różnych treści lub informacji dla użytkowników i dla wyszukiwarek internetowych. Jest to rodzaj nieuczciwej taktyki związanej z Czarnym Kapeluszem SEO, która ma na celu wprowadzenie algorytmów wyszukiwarek w błąd i osiągnięcie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Co to jest cloaking? Poznaj więcej szczegółów.


Czarny Kapelusz SEO

Czarny Kapelusz SEO” to termin odnoszący się do praktyk i strategii z zakresu optymalizacji dla wyszukiwarek, które są uważane za nieetyczne, niezgodne z zasadami wyszukiwarek internetowych, a czasem także naruszające ogólne zasady etyczne w branży SEO (Search Engine Optimization).

Co to jest Czarny Kapelusz SEO? Poznaj więcej szczegółów.


Canonical Tag

Canonical Tag, znany również jako canonical link element lub rel=canonical, to meta-tag HTML używany do wskazywania preferowanej wersji strony internetowej, gdy istnieje wiele wersji tej samej treści dostępnych pod różnymi adresami URL. Jest to narzędzie stosowane w celu rozwiązania problemów związanych z duplikowaniem treści na stronach internetowych.

Co to jest Canonical Tag? Poznaj więcej szczegółów.


Cloud Server

Cloud Server to rodzaj usługi hostingowej, która umożliwia korzystanie z zasobów serwerowych dostępnych w chmurze internetowej. To alternatywa dla tradycyjnych serwerów, oferująca elastyczność i skalowalność.

Co to jest Cloud Server? Poznaj więcej szczegółów.


CAC

Customer Acquisition Cost (CAC) to wskaźnik używany w marketingu i biznesie do pomiaru kosztów związanych z pozyskaniem nowego klienta dla danego produktu lub usługi. W uproszczeniu, jest to suma wydatków poniesionych na działania marketingowe i sprzedażowe, podzielona przez liczbę nowych klientów pozyskanych w danym okresie. CAC jest istotnym elementem analizy rentowności i efektywności strategii akwizycji klienta dla firm.

Co to jest CAC? Poznaj więcej szczegółów.


D


Domena internetowa

Domena internetowa, znana również jako domena DNS, to czytelny adres internetowy używany do identyfikowania i lokalizowania zasobów w Internecie, takich jak strony internetowe i serwery poczty. Przykładem domeny internetowej jest "www.przykladowastrona.pl". Domeny są kluczowym elementem infrastruktury internetowej i pomagają użytkownikom łatwo odnajdować konkretne zasoby w sieci.

Co to jest domena internetowa? Poznaj więcej szczegółów.


Dane strukturalne

Dane strukturalne to specjalne znaczniki lub tagi w kodzie strony internetowej, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć kontekst informacji na stronie. Są to metadane, które organizują i strukturyzują dane na stronie, co ułatwia ich interpretację przez roboty wyszukiwarek. Te dodatkowe informacje pozwalają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć treść, co może przyczynić się do lepszego wyświetlania wyników wyszukiwania.

Co to są dane strukturalne? Poznaj więcej szczegółów.


Doorway pages

Doorway pages, znane również jako „gateway pages” lub „bridge pages”, to specjalnie stworzone strony internetowe, których celem jest manipulowanie wynikami wyszukiwania w celu zwiększenia widoczności danej witryny w wynikach wyszukiwania. Są to strony stworzone tylko dla robotów wyszukiwarek, a nie dla użytkowników.

Co to jest doorway pages? Poznaj więcej szczegółów.


Duplicate Content

Duplicate Content to termin używany w kontekście treści online, który odnosi się do sytuacji, gdy ta sama lub bardzo podobna treść pojawia się na więcej niż jednej stronie internetowej. Może to obejmować identyczne bloki tekstu, całe artykuły, czy nawet strony internetowe. W przypadku wyszukiwarek internetowych Duplicate Content może stanowić problem, ponieważ utrudnia one dokładne określenie, która wersja treści jest najbardziej odpowiednia do wyświetlenia w wynikach wyszukiwania.

Co to jest Duplicate Content? Poznaj więcej szczegółów.


Dynamic Rendering

Dynamic Rendering (renderowanie dynamiczne) to technika używana w projektowaniu stron internetowych, która polega na dostarczaniu różnych wersji strony w zależności od potrzeb użytkownika lub urządzenia, z którego korzysta. Głównym celem dynamicznego renderowania jest optymalizacja wydajności strony poprzez dostarczanie treści w sposób dostosowany do konkretnych warunków.

Co to jest Dynamic Rendering? Poznaj więcej szczegółów.


Disavow links to narzędzie SEO używane przez właścicieli stron internetowych do oznaczania niechcianych lub szkodliwych linków zwrotnych, których nie chcą, aby Google brało pod uwagę podczas indeksowania ich witryny.

Co to jest Disavow links? Poznaj więcej szczegółów.


EE-commerce

E-commerce, czyli handel elektroniczny (z ang. electronic commerce), to forma działalności gospodarczej, w której produkty lub usługi są kupowane i sprzedawane za pośrednictwem Internetu lub innych elektronicznych środków komunikacji. E-commerce może przyjmować wiele różnych form, w tym sklepy internetowe, platformy aukcyjne, rynki elektroniczne i wiele innych. Jest to jeden z najważniejszych i dynamicznie rozwijających się sektorów w dzisiejszej gospodarce.

E-commerce oferuje wiele korzyści, zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów. Przedsiębiorcy mogą dotrzeć do szerszej publiczności, prowadzić działalność bez konieczności fizycznej lokalizacji sklepu i efektywnie zarządzać swoją ofertą. Klienci zyskują wygodę zakupów online, dostęp do większego wyboru produktów i możliwość porównywania cen i recenzji przed zakupem. W dzisiejszych czasach e-commerce odgrywa kluczową rolę w handlu na całym świecie.

Co to jest e-commerce? Poznaj więcej szczegółów.


EEAT

EEAT to kryteria, które Google stosuje do oceny jakości treści online. Jeśli strona internetowa jest ekspertem w danej dziedzinie, posiada doświadczenie, autorytet i jest uznawana za wiarygodną, to ma większe szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Google stawia na treści, które są wartościowe i rzetelne, dlatego EEAT stało się istotnym aspektem strategii SEO.

Co to jest EEAT? Poznaj więcej szczegółów.

F

 

First Contentful Paint (FCP)

FCP to metryka mierząca czas od rozpoczęcia ładowania strony do momentu, gdy pierwsza treść (np. tekst lub obraz) zostaje wyświetlona na ekranie przeglądarki użytkownika. Oznacza to, że FCP określa, jak szybko użytkownik widzi pierwszy element treści na stronie.

Co to jest FCP? Poznaj więcej szczegółów.


Frazy long tail

Frazy long tail (inaczej zwane frazy długiego ogona) to termin używany w kontekście marketingu internetowego i SEO. Odnosi się on do długich, bardziej szczegółowych i specyficznych zapytań lub fraz kluczowych używanych przez użytkowników podczas wyszukiwania w Internecie. Są to zazwyczaj frazy składające się z co najmniej trzech lub więcej słów.

Frazy long tail mogą być mniej popularne w wyszukiwaniach, ale są bardziej konkretne i mogą przyciągać ruch zainteresowany konkretnym produktem, usługą lub informacją. Dzięki temu, że są bardziej precyzyjne, mogą również przynieść wyższy wskaźnik konwersji, gdyż osoby wyszukujące takie frazy są często bliżej etapu zakupu lub poszukują bardziej szczegółowych informacji. Strategia SEO często uwzględnia optymalizację dla fraz long tail, aby przyciągnąć ruch z użytkowników poszukujących czegoś konkretnego.

Co to są frazy long tail? Poznaj więcej szczegółów.


G

 

Google Search Console

GSC znane również jako Narzędzia Google dla Webmasterów, to bezpłatna usługa udostępniana przez Google, która pozwala właścicielom i administratorom witryn monitorować i optymalizować obecność ich witryn w wynikach wyszukiwania Google. Zapewnia cenne informacje i dane na temat wydajności witryny, w tym informacje o zapytaniach wyszukiwania, ruchu organicznym, stanie indeksowania i linkach zwrotnych.

Dzięki Google Search Console właściciele witryn mogą przesyłać mapy witryn, identyfikować i naprawiać problemy z indeksowaniem, monitorować bezpieczeństwo witryny i poprawiać widoczność w wyszukiwarkach.

Na przykład, jeśli właściciel witryny zauważy nagły spadek ruchu organicznego, może skorzystać z Google Search Console, aby zidentyfikować wszelkie błędy indeksowania lub kary, które mogą wpływać na widoczność jego witryny w wynikach wyszukiwania. Jest to niezbędne narzędzie dla właścicieli witryn, którzy chcą poprawić wydajność swojej witryny w wyszukiwarce Google.

Co to jest GSC? Poznaj więcej szczegółów.


Google Ads

Google Ads (wcześniej znane jako Google AdWords) to platforma reklamowa oferowana przez Google. Narzędzie to umożliwia reklamodawcom tworzenie i zarządzanie reklamami online, które są wyświetlane w wynikach wyszukiwania Google, na stronach partnerskich, w aplikacjach mobilnych oraz na innych platformach Google, takich jak YouTube.

Co to jest Google Ads? Poznaj więcej szczegółów.

 

Google Analytics

Google Analytics to darmowa usługa internetowa oferowana przez Google, która umożliwia śledzenie i analizowanie ruchu na stronach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Jest to narzędzie analityczne, które pozwala administratorom witryn internetowych i marketerom monitorować zachowanie użytkowników na swoich stronach, zbierać dane dotyczące ruchu, konwersji, zachowań użytkowników i wiele innych informacji związanych z działalnością online.

Co to jest Google Analytics? Poznaj więcej szczegółów.


Grupa docelowa

Grupa docelowa, nazywana także publicznością docelową czy targetem, to określona grupa osób lub organizacji, które są głównym celem działań marketingowych, komunikacyjnych lub sprzedażowych danej firmy, produktu lub usługi. Jest to zbiór ludzi charakteryzujących się określonymi cechami demograficznymi, behawioralnymi, psychograficznymi czy geograficznymi, które sprawiają, że są potencjalnie zainteresowani danym produktem lub usługą.

Co to jest grupa docelowa? Poznaj więcej szczegółów.


Google Moja Firma (GMF)

Google Moja Firma (znane także jako Google My Business, skrótowo GMB) to bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, umożliwiające właścicielom firm zarządzanie swoją obecnością online w usługach Google, takich jak wyszukiwarka Google oraz Mapy Google. GMB pozwala przedsiębiorstwom prezentować się w Google na tzw. karcie informacyjnej, która zawiera podstawowe informacje o firmie, takie jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu, strona internetowa, opinie klientów, zdjęcia i wiele innych.

Dzięki Google Moja Firma firmy mogą utrzymywać aktualne dane kontaktowe i godziny otwarcia, informować o specjalnych wydarzeniach lub promocjach, komunikować się z klientami poprzez opinie i odpowiedzi, a także monitorować statystyki dotyczące interakcji użytkowników z ich wpisem. Wpływa to na widoczność biznesu w wynikach wyszukiwania lokalnego, co może znacząco pomóc w pozyskiwaniu nowych klientów.

Co to jest GMF? Poznaj więcej szczegółów.


Google Tag Manager

Google Tag Manager (GTM) to narzędzie oferowane przez Google, które umożliwia zarządzanie tagami śledzenia na stronie internetowej bez konieczności ingerencji w kod strony za każdym razem, gdy chcesz dodać, zmienić lub usunąć tag.

Co to jest GTM? Poznaj więcej szczegółów.


Google Trends

Google Trends to narzędzie oferowane przez Google, które umożliwia analizę popularności wyszukiwań w wyszukiwarce Google, czy YouTube. Dostarcza informacji na temat tego, jak często dane hasła kluczowe były wpisywane w wyszukiwarce Google w określonym czasie i w określonym regionie geograficznym.

Co to jest Google Trends? Poznaj więcej szczegółów.


Google BERT

BERT (Bidirectional Encoder Representations from Transformers) to model językowy oparty na transformerach, który został opracowany przez Google. Jest to zaawansowany algorytm przetwarzania języka naturalnego, który zdobył dużą popularność w dziedzinie sztucznej inteligencji i rozumienia maszynowego

Co to jest Google BERT? Poznaj więcej szczegółów.


Google Panda

Google Panda to jeden z algorytmów wyszukiwarki Google, wprowadzony po raz pierwszy w lutym 2011 roku. Jest to część szerszego systemu algorytmicznego Google, który ma na celu ocenę jakości treści na stronach internetowych i rankowanie ich w wynikach wyszukiwania.

Co to jest Google Panda? Poznaj więcej szczegółów.


Google Penguin

Google Penguin to algorytm wyszukiwarki Google, wprowadzony w kwietniu 2012 roku, który penalizuje nieprawidłowe praktyki związane z linkowaniem na stronach internetowych. Jego głównym celem jest zwalczanie manipulacji linkami, promując naturalne i wysokiej jakości linkowanie. Algorytm ten wprowadził nowe standardy w zakresie budowy linków, faworyzując jakość nad ilością.

Co to jest Google Penguin? Poznaj więcej szczegółów.


Google Koliber

Google Koliber, czyli Hummingbird to algorytm wyszukiwania wprowadzony przez Google we wrześniu 2013 roku. Był to znaczący krok w ewolucji algorytmów wyszukiwania Google. Hummingbird został zaprojektowany, aby lepiej zrozumieć zapytania użytkowników i dostarczać bardziej precyzyjne i skorelowane wyniki wyszukiwania.

Co to jest Google Koliber? Poznaj więcej szczegółów.


HHosting

Hosting to usługa świadczona przez firmy hostingowe, która polega na udostępnianiu miejsca na serwerach lub serwerze internetowym, aby umożliwić:

1. przechowywanie plików, takich jak strony internetowe, obrazy, pliki dźwiękowe, wideo i inne treści na serwerze, który jest dostępny w Internecie.
2. udostępnianie treści: przechowywane pliki i dane stają się dostępne publicznie lub w określony sposób dla użytkowników internetu, np. strony internetowe hostowane na serwerze mogą być wyświetlane przez przeglądarki internetowe.
3. zarządzanie usługami internetowymi: hosting może obejmować różne usługi, takie jak obsługa poczty elektronicznej, bazy danych, obsługa aplikacji internetowych i wiele innych, w zależności od planu hostingowego.

Hosting jest istotnym elementem działalności online, umożliwiając firmom, osobom prywatnym i organizacjom publikację swoich stron internetowych i aplikacji w Internecie. Istnieje wiele różnych rodzajów hostingu, takich jak hosting współdzielony, hosting dedykowany, hosting chmurowy i wiele innych, które oferują różne poziomy zasobów i wsparcia w zależności od potrzeb klientów.

Co to jest hosting? Poznaj więcej szczegółów.

 

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to forma usługi hostingowej, gdzie różne strony internetowe korzystają z tego samego serwera. Jest to popularny wybór ze względu na swoją ekonomiczność, łatwość obsługi, i jest szczególnie odpowiedni dla małych firm i stron o niewielkim ruchu. Jednakże, dzielenie zasobów może wpływać na wydajność w porównaniu do bardziej zaawansowanych opcji hostingowych.

Co to jest hosting współdzielony? Poznaj więcej szczegółów.


Hosting dedykowany

Hosting dedykowany to forma usługi hostingowej, w ramach której klient otrzymuje dostęp do całego fizycznego serwera, który nie jest współdzielony z innymi użytkownikami. W tym modelu klient ma pełną kontrolę nad serwerem, co oznacza, że może dostosować go do swoich indywidualnych potrzeb i wymagań.

Co to jest hosting dedykowany? Poznaj więcej szczegółów.


I

 

Indeksowanie strony internetowej

odnosi się do procesu, w którym roboty wyszukiwarek (znane również jako "web crawlers" lub "spiders") przeglądają, analizują i zapisują treści z witryn internetowych do bazy danych wyszukiwarki. To kluczowy krok w funkcjonowaniu wyszukiwarek internetowych, ponieważ umożliwia im indeksowanie i wyświetlanie odpowiednich wyników w odpowiedzi na zapytania użytkowników. Indeksowanie jest kluczowym elementem procesu wyszukiwania internetowego, ponieważ umożliwia wyszukiwarkom skuteczne i efektywne przeszukiwanie ogromnej ilości treści dostępnej online i prezentowanie użytkownikom odpowiednich wyników w odpowiedzi na ich zapytania. Dla właścicieli stron internetowych ważne jest zadbanie o to, aby ich strony były łatwo dostępne i zrozumiane przez roboty wyszukiwarek, aby zostały odpowiednio zindeksowane i wyświetlane w wynikach wyszukiwania.

Co to jest indeksowanie stron? Poznaj więcej szczegółów.


Inbound Marketing

Inbound Marketing to strategia marketingowa oparta na przyciąganiu klientów poprzez dostarczanie wartościowej treści i rozwiązywanie ich problemów, zamiast agresywnego promowania produktów lub usług.

Co to jest Inbound marketing? Poznaj więcej szczegółów.


K


Konwersja

W marketingu internetowym konwersja oznacza działanie, w którym odwiedzający strony internetowej podejmuje pożądaną akcję. To może być zakup produktu, zapisanie się na newsletter, wypełnienie formularza kontaktowego lub wykonanie innego pożądanego przez marketera kroku. Sukces w konwersji oznacza, że odwiedzający stają się klientami lub podejmują pożądane działania, co jest kluczowe dla efektywności kampanii marketingowej. Optymalizacja konwersji polega na doskonaleniu stron internetowych i treści, aby zwiększyć liczbę odwiedzających, którzy podejmują te działania.

Co to jest konwersja? Poznaj więcej szczegółów.


Kanibalizacja słów kluczowych

Kanibalizacja słów kluczowych to sytuacja, gdy wiele stron na danej stronie internetowej konkurować może o te same lub bardzo podobne słowa kluczowe, co może prowadzić do rozproszenia wysiłków SEO i spadku widoczności tych stron w wynikach wyszukiwania.

Co to jest kanibalizacja słów kluczowych? Poznaj więcej szczegółów.


Kanoniczny adres URL

Kanoniczny adres URL (canonical URL) to specjalny link używany w kontekście stron internetowych, który wskazuje na "główny" lub "preferowany" adres URL dla danej strony. Jest to narzędzie stosowane w celu uniknięcia problemów związanych z powielaniem zawartości na stronach internetowych.

Co to jest kanoniczny adres URL? Poznaj więcej szczegółów.


Klastry słów kluczowych

Klaster słów kluczowych to metoda analizy danych lub treści, która grupuje słowa kluczowe ze względu na ich podobieństwo semantyczne lub występowanie w określonym kontekście. Ten rodzaj analizy może być używany w różnych dziedzinach, takich jak SEO (optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych), analiza treści, rozpoznawanie wzorców w danych itp.

Co to są klastry słów kluczowych? Poznaj więcej szczegółów.


Keyword stuffing

Keyword stuffing to praktyka nadmiernego i nieprawidłowego umieszczania słów kluczowych lub fraz kluczowych na stronie internetowej w celu manipulacji wynikami wyszukiwania.

Co to jest keyword stuffing? Poznaj więcej szczegółów.


Keywords

Keywords, czyli słowa kluczowe to termin lub fraza, którą użytkownicy wpisują do wyszukiwarki internetowej w celu znalezienia informacji na określony temat. W kontekście optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych (SEO) i marketingu internetowego, słowa kluczowe są kluczowym elementem, ponieważ wpływają na to, czy dana strona internetowa będzie widoczna w wynikach wyszukiwania.

Co to jest keywords? Poznaj więcej szczegółów.


Keyword Density

Keyword density to stosunek liczby powtórzeń określonego słowa kluczowego do ogólnej liczby słów na stronie internetowej. Jest to jeden z elementów analizy SEO, który pomaga określić, jak często konkretne słowo kluczowe występuje w tekście w stosunku do jego całkowitej długości. Keyword density wyraża się jako procent i może być używane do oceny optymalizacji treści pod kątem danego słowa kluczowego.

Co to jest Keyword Density? Poznaj więcej szczegółów.


L


Link building

Link building to proces pozyskiwania i tworzenia odnośników (linków) prowadzących do Twojej strony internetowej. Jest to istotna strategia w dziedzinie marketingu internetowego i optymalizacji witryn (SEO). Celem link buildingu jest zwiększenie ilości jakościowych i wartościowych linków prowadzących do Twojej strony, co może wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek.

Co to jest linkbuilding? Poznaj więcej szczegółów.


Largest Contentful Paint (LCP)

LCP mierzy czas od rozpoczęcia ładowania strony do wyświetlenia największego i najważniejszego elementu treści na stronie, na przykład głównego obrazu lub bloku tekstu. Jest to istotne, ponieważ informuje o czasie, jaki upływa zanim użytkownik zobaczy najważniejszą treść na stronie.

Co to jest LCP? Poznaj więcej szczegółów.


Link dofollow

Link dofollow to rodzaj odnośnika (linku) na stronie internetowej, który informuje wyszukiwarki, takie jak Google, aby śledziły go i przekazywały wartość SEO ze strony, na którą wskazuje. Oznacza to, że kiedy dana strona zawiera link do innej strony i jest to link dofollow, wyszukiwarka traktuje go jako wskazanie na wartościową zawartość.

Linki dofollow pomagają w budowaniu reputacji i autorytetu witryny w oczach wyszukiwarek. Gdy jedna strona internetowa posiada link do innej, przekazuje część swojego autorytetu i wartości w oczach algorytmów wyszukiwarki. Jest to istotne w kontekście SEO, ponieważ linki dofollow mogą wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, szczególnie jeśli pochodzą z witryn o dobrej reputacji i są związane tematycznie.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie linki są domyślnie dofollow. Istnieje także link nofollow, który nie przekazuje „mocy” SEO i nie jest śledzony przez algorytmy wyszukiwarek. Może to być stosowane przez właścicieli stron internetowych, którzy chcą zapobiec przekazywaniu wartości SEO na zewnętrzne strony lub kontrolować sposób, w jaki linki są indeksowane przez wyszukiwarki.

Co to jest link dofollow? Poznaj więcej szczegółów.


Link nofollow

Link nofollow to rodzaj odnośnika na stronie internetowej, który ma atrybut nofollow w swoim kodzie HTML. Ten atrybut informuje wyszukiwarki, takie jak Google, aby nie śledziły danego linku ani nie przekazywały wartości SEO ze strony, na którą link wskazuje.

Gdy strona zawiera link nofollow, nie przekazuje ona „mocy” SEO ani autorytetu do strony, do której prowadzi. Jest to często stosowane w sytuacjach, gdzie właściciel strony nie chce przekazywać wartości SEO na zewnętrzne strony, lub w przypadku linków sponsorowanych, reklamowych czy niepewnych, które nie są w pełni zaufane.

Co to jest link nofollow? Poznaj więcej szczegółów.


Landing Page

Landing Page to strona internetowa, na którą użytkownik trafia po kliknięciu w link zewnętrzny, reklamę, wynik wyszukiwania czy inny element promocyjny. Jest zaprojektowana w taki sposób, aby skupić uwagę odwiedzającego na określonym celu, na przykład zapisaniu się do newslettera, pobraniu pliku, zakupie produktu czy uzyskaniu informacji o usłudze.

Zazwyczaj jest zoptymalizowana pod kątem konwersji, co oznacza, że ma zachęcać użytkowników do podjęcia określonej akcji, często poprzez czytelne i atrakcyjne wizualnie układy oraz wyraźne wezwania do działania (CTA - Call to Action). Landing Page może być częścią strategii marketingowej mającej na celu zwiększenie konwersji i skuteczności kampanii reklamowych.

Co to jest Landing Page? Poznaj więcej szczegółów.


Lejek marketingowy

To model reprezentujący ścieżkę, jaką potencjalny klient przechodzi od pierwszego zetknięcia się z produktem lub usługą do momentu dokonania zakupu. Skupia się na czterech etapach, pozwalając na zrozumienie zachowań klientów w kontekście działań marketingowych.

Co to jest lejek marketingowy? Poznaj więcej szczegółów.


Link juice to termin używany w dziedzinie SEO, oznaczający wartość lub moc przekazywaną przez linki z jednej strony internetowej do drugiej. Jest to metafora opisująca wpływ, jaki linki mają na ocenę strony przez wyszukiwarki.

Co to jest link juice? Poznaj więcej szczegółów.


Linki UTM

Linki UTM (Urchin Tracking Module) to specjalne parametry dodawane do adresu URL w celu śledzenia i analizy ruchu na stronie internetowej. Te dodatkowe informacje pozwalają na monitorowanie skuteczności kampanii marketingowych, analizę źródeł ruchu oraz zrozumienie zachowań użytkowników.

Co to jest linki UTM? Poznaj więcej szczegółów.


Link farming to praktyka mająca na celu sztuczne pozyskiwanie dużej ilości linków zwrotnych w krótkim czasie. Jest to strategia, w ramach której administratorzy witryn starają się manipulować algorytmami wyszukiwarek poprzez szybkie generowanie linków, aby uzyskać pozornie wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Ten rodzaj działań omija naturalny proces zdobywania linków poprzez wartościową treść i zainteresowanie użytkowników, co często prowadzi do kar od wyszukiwarek oraz obniżenia reputacji strony online.

Co to jest link farming? Poznaj więcej szczegółów.


MMeta description

Meta description to krótka, opisowa informacja zawarta w sekcji metadanych strony internetowej. Meta description jest często wykorzystywany przez wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, do wyświetlania krótkiego opisu strony w wynikach wyszukiwania. Jest to fragment tekstu, który pojawia się pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania i ma za zadanie przekonać potencjalnych użytkowników do kliknięcia w daną stronę.

Meta description ma zazwyczaj długość około 150-160 znaków i powinien zawierać istotne informacje na temat zawartości strony. Jest to swojego rodzaju mini-reklama, która ma zachęcić użytkowników do odwiedzenia strony. Dlatego warto zadbać o to, aby meta description było przyciągające, klarowne i zawierało kluczowe słowa kluczowe związane z treścią strony.

Warto dodać, że choć meta description nie ma wpływu na pozycję strony w wynikach wyszukiwania (SEO), to ma znaczenie dla wskaźnika klikalności (CTR). Czytelny i atrakcyjny opis może przyciągnąć więcej odwiedzających na Twoją stronę, co może wpłynąć na jej popularność i pozycję w wynikach wyszukiwania.

Co to jest meta description? Poznaj więcej szczegółów.


Meta title

Meta title, zwany także meta tagiem tytułu, to element metadanych strony internetowej. Jest to krótka nazwa strony, która wyświetla się na pasku przeglądarki internetowej oraz w wynikach wyszukiwania. Meta title pełni kluczową rolę w optymalizacji wyszukiwarek (SEO), ponieważ jest jednym z czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Co to jest meta title? Poznaj więcej szczegółów.


MySQL

MySQL to popularny i otwartoźródłowy system zarządzania bazami danych (DBMS), który jest wykorzystywany do przechowywania, zarządzania i dostępu do danych. Jest to relacyjna baza danych, co oznacza, że dane są przechowywane w tabelach i relacjach, co ułatwia organizację i wyszukiwanie informacji.

MySQL jest często stosowany w aplikacjach webowych do przechowywania danych, takich jak informacje o użytkownikach, treści strony internetowej, historie transakcji i wiele innych. Jako bezpłatna i wysoce wydajna baza danych, MySQL jest jednym z najczęściej stosowanych systemów zarządzania bazami danych na świecie.

Co to jest MySQL? Poznaj więcej szczegółów.

 

Mapowanie fraz kluczowych

Mapowanie fraz kluczowych, zwane również mapowaniem słów kluczowych, to proces określania i przypisywania konkretnych fraz kluczowych do określonych sekcji strony internetowej lub treści. Jest to strategiczna praktyka w dziedzinie optymalizacji wyszukiwania (SEO), mająca na celu zwiększenie zgodności treści witryny z frazami, które potencjalni użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach.

Co to jest mapowanie fraz kluczowych? Poznaj więcej szczegółów.


Meta Tags

Meta Tags to elementy HTML używane do dostarczania informacji o zawartości strony dla wyszukiwarek internetowych. Optymalne użycie meta tagów może pomóc wyszukiwarkom lepiej zrozumieć, o czym jest strona, co może wpłynąć na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Co to jest Meta Tags? Poznaj więcej szczegółów.


Mobile-First Indexing

Mobile-First Indexing to podejście stosowane przez wyszukiwarki internetowe, zwłaszcza przez Google, które polega na indeksowaniu i rankowaniu stron internetowych głównie na podstawie ich wersji dostosowanej do urządzeń mobilnych. Tradycyjnie indeksowanie opierało się na wersji desktopowej witryny, ale ze względu na rosnące znaczenie korzystania z urządzeń mobilnych, zwłaszcza smartfonów, Google zdecydowało się zmienić priorytet i skupić się na wersji mobilnej stron.

Co to jest Mobile-First Indexing ? Poznaj więcej szczegółów.


O


Optymalizacja techniczna strony

Optymalizacja techniczna strony internetowej odnosi się do procesu doskonalenia różnych elementów technicznych strony w celu poprawy wydajności, szybkości ładowania, przyjazności dla użytkownika oraz zgodności z wymogami wyszukiwarek internetowych. Jest to kluczowy element SEO, który ma na celu nie tylko ułatwienie wyszukiwarkom zrozumienia i indeksowania strony, ale także zapewnienie pozytywnej i efektywnej interakcji z użytkownikami.

Co to jest optymalizacja techniczna? Poznaj więcej szczegółów.


Off-Page SEO

Off-Page SEO to kompleksowy zestaw działań ukierunkowanych na zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania poprzez skoncentrowaną optymalizację czynników zewnętrznych. Jest to istotna gałąź optymalizacji stron, skupiająca się na czynnikach spoza samej strony, które mają wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Co to jest Off-Page SEO? Poznaj więcej szczegółów.


On-Page SEO

On-Page SEO (Search Engine Optimization) to zestaw praktyk i optymalizacji, które są stosowane bezpośrednio na stronie internetowej w celu poprawy jej widoczności w wynikach wyszukiwania organicznego. On-Page SEO koncentruje się na tym, co można zoptymalizować w treści strony, jej strukturze i elementach technicznych, aby zwiększyć szanse na wysokie miejsca w wynikach wyszukiwania.

Co to jest On-Page SEO? Poznaj więcej szczegółów.


Outbound Marketing

Outbound marketing to forma strategii marketingowej, w której przedsiębiorstwo aktywnie angażuje się w promowanie swoich produktów lub usług poprzez inicjowanie kontaktu z potencjalnymi klientami. Charakteryzuje się przekazywaniem komunikatów reklamowych do szerokiej publiczności za pomocą tradycyjnych mediów.

Co to jest Outbound Marketing? Poznaj więcej szczegółów.


P

 

PPC

(pay-per-click) to model reklamy internetowej, w którym reklamodawcy uiszczają opłatę za każde kliknięcie ich reklamy. Jest to forma marketingu cyfrowego, która umożliwia firmom kierowanie ukierunkowanego ruchu do ich witryn internetowych, generowanie potencjalnych klientów i zwiększanie sprzedaży. W PPC reklamodawcy licytują słowa kluczowe odpowiednie dla ich grupy docelowej, a ich reklamy są wyświetlane na stronach wyników wyszukiwania lub na stronach internetowych, na których prawdopodobnie znajdują się ich docelowi odbiorcy. Gdy ktoś kliknie reklamę, reklamodawca jest obciążany opłatą za to kliknięcie. Kampanie PPC mogą być bardzo skuteczne, gdy są odpowiednio zoptymalizowane, ponieważ pozwalają firmom dotrzeć do docelowych odbiorców we właściwym czasie i miejscu. Na przykład, jeśli użytkownik wyszukuje "najlepsze buty do biegania", firma produkująca obuwie sportowe może licytować to słowo kluczowe i wyświetlać swoją reklamę na stronie wyników wyszukiwania.

Co to jest PPC? Poznaj więcej szczegółów.

 


PHP

PHP na stronie internetowej to skryptowy język programowania, który jest używany do tworzenia dynamicznych stron internetowych i aplikacji internetowych. Jest to technologia, która umożliwia serwerom internetowym przetwarzanie kodu PHP i generowanie dynamicznych treści w formie HTML, co pozwala na dostarczanie interaktywnych i spersonalizowanych witryn internetowych. PHP jest powszechnie stosowanym narzędziem do tworzenia stron internetowych, które łączą się z bazami danych, obsługują formularze, zarządzają sesjami użytkowników i oferują wiele innych funkcji, co czyni go jednym z kluczowych języków programowania w dziedzinie web development.

Warto dbać o aktualną wersję PHP, ponieważ nowsze wersje zawierają poprawki bezpieczeństwa, które chronią witrynę przed potencjalnymi atakami i zagrożeniami. Ponadto, nowe wersje PHP często oferują usprawnienia w wydajności i funkcjonalności, co przekłada się na lepsze doświadczenie użytkowników witryny.

Co to jest PHP? Poznaj więcej szczegółów.


Przekierowanie 302

Przekierowanie 302 jest kodem odpowiedzi HTTP, który wskazuje, że dany zasób został tymczasowo przeniesiony w inne miejsce. Jest to rodzaj przekierowania, które informuje przeglądarkę internetową lub roboty indeksujące o tymczasowym charakterze zmiany, pozostawiając adres URL niezmienionym w pasku przeglądarki. Może być stosowane do testów, tymczasowych zmian lub sytuacji, gdzie zasób może wrócić na swoje pierwotne miejsce w przyszłości.

Co to jest przekierowanie 302? Poznaj więcej szczegółów.


Page Speed Insights

Page Speed Insights to narzędzie online opracowane przez Google, które pomaga w analizie wydajności stron internetowych na urządzeniach mobilnych i desktopowych. To narzędzie ocenia szybkość ładowania strony oraz jej optymalizację pod kątem użytkowników i wyszukiwarek internetowych. Dostarcza ono informacji na temat tego, co można zoptymalizować, aby strona działała szybciej i była bardziej responsywna. Ocenia różne aspekty strony, takie jak czas ładowania, wydajność elementów, optymalizację dla urządzeń mobilnych i wiele innych czynników wpływających na doświadczenie użytkownika. Dzięki tym informacjom webmasterzy mogą podejmować działania mające na celu poprawę wydajności i szybkości swoich stron internetowych.

Co to jest Page Speed Insights? Poznaj więcej szczegółów.


Pozycjonowanie lokalne

Pozycjonowanie lokalne, zwane również SEO lokalnym, to strategia optymalizacji witryny internetowej w celu poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania dla konkretnego obszaru geograficznego lub lokalizacji. Ma na celu promowanie firmy, usług lub produktów w ramach określonego obszaru geograficznego, aby przyciągnąć klientów z konkretnego regionu lub lokalizacji.

Pozycjonowanie lokalne jest szczególnie ważne dla firm, które działają lokalnie lub mają fizyczną lokalizację, takie jak sklepy stacjonarne, restauracje, usługi świadczone w konkretnym obszarze geograficznym itp. Dzięki temu mogą one zwiększyć swoją widoczność wśród potencjalnych klientów z określonego regionu, co może przynieść większy ruch na stronie internetowej oraz zwiększyć liczbę wizyt w lokalizacji stacjonarnej.

Co to jest pozycjonowanie lokalne? Poznaj więcej szczegółów.

 

Przekierowanie 301

Przekierowanie 301 to rodzaj przekierowania stron internetowych, które informuje przeglądarki oraz wyszukiwarki, że dana strona została trwale przeniesiona z jednego adresu URL (Uniform Resource Locator) na inny. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś próbuje odwiedzić oryginalny adres URL, automatycznie zostanie przekierowany na nowy adres.

Co to jest przekierowanie 301? Poznaj więcej szczegółów.


R


ROI

ROI, czyli zwrot z inwestycji, to wskaźnik finansowy używany do pomiaru rentowności lub efektywności inwestycji. Ocenia on wydajność inwestycji poprzez porównanie kwoty wygenerowanego zwrotu z kosztem inwestycji. ROI jest wyrażony w %, wskazując rentowność lub poniesioną stratę. Na przykład, jeśli inwestycja w wysokości 10 000 zł wygeneruje zwrot w wysokości 12 000 zł, ROI wyniesie 20% (2 000 zł / 10 000 zł x 100). ROI jest szeroko stosowany w biznesie do oceny sukcesu kampanii marketingowych, wprowadzania produktów na rynek i ogólnych strategii biznesowych. Pomaga firmom podejmować świadome decyzje poprzez ilościowe określenie wpływu ich inwestycji.

Co to jest ROI? Poznaj więcej szczegółów.

 

Robots.txt

Plik robots.txt to tekstowy plik konfiguracyjny używany na wielu witrynach internetowych, aby kontrolować zachowanie robotów wyszukiwarek i innych automatycznych agentów internetowych, które przeszukują stronę internetową. Plik robots.txt jest umieszczany w głównym katalogu witryny i zawiera wytyczne dla robotów dotyczące tego, które części witryny mogą być przeszukiwane i indeksowane, a które powinny pozostać prywatne lub nieprzeszukiwalne.

Co to jest Robots.txt? Poznaj więcej szczegółów.

 


Responsywność

Responsywność (ang. "responsiveness") w kontekście projektowania stron internetowych oznacza zdolność strony do dostosowywania się do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów. Strona responsywna jest tak zaprojektowana, aby jej układ, treści i elementy były optymalnie wyświetlane i czytelne na szerokim zakresie urządzeń, w tym na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach.

Strony internetowe, które nie są responsywne, mogą sprawiać trudności w nawigacji i niekomfortowe doświadczenie dla użytkowników korzystających z mniejszych ekranów. Dlatego projektowanie stron responsywnych jest standardem w dzisiejszym świecie internetowym.

Co to jest responsywność? Poznaj więcej szczegółów.


Remarketing

Remarketing to technika marketingowa, która polega na ponownym dotarciu do osób, które wcześniej miały kontakt z Twoją stroną internetową, aplikacją lub usługą. Kiedy użytkownik odwiedza Twoją stronę, zostawia ślad w postaci pliku cookie lub identyfikatora. Dzięki temu możesz później wyświetlać mu reklamy w innych miejscach w sieci, na przykład na innych stronach internetowych czy w aplikacjach mobilnych. To pozwala dotrzeć do osób, które już wyraziły zainteresowanie Twoją ofertą, co może zwiększyć szansę na konwersję, czyli dokonanie przez nie zakupu, rejestracji lub innego pożądanego działania.

Co to jest remarketing? Poznaj więcej szczegółów.


Ranking słów kluczowych

Ranking słów kluczowych odnosi się do pozycji, jaką zajmuje strona internetowa w wynikach wyszukiwania dla określonych fraz lub słów kluczowych. Jest to kluczowy element w dziedzinie SEO (Search Engine Optimization) i SEM (Search Engine Marketing), który ma na celu zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

Co to jest ranking słów kluczowych? Poznaj więcej szczegółów.


Rich Snippets

Rich Snippets, czyli „Bogate fragmenty” to specjalne rodzaje wyników wyszukiwania w Google, które prezentują dodatkowe informacje w formie skondensowanych i zwięzłych fragmentów bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania. Te fragmenty są „bogate” w sensie, że dostarczają użytkownikom bardziej szczegółowych informacji na temat treści, zanim klikną na konkretny wynik.

Co to jest Rich Snippets? Poznaj więcej szczegółów.


Reklamy displayowe

Reklamy displayowe to rodzaj reklam internetowych, które są wyświetlane na stronach internetowych w formie graficznej lub multimedialnej. Są one często spotykane na różnych stronach internetowych, w tym na portalach społecznościowych, stronach informacyjnych, blogach i serwisach e-commerce. Reklamy displayowe mogą zawierać obrazy, animacje, dźwięki, wideo oraz tekst.

Co to jest reklamy displayowe? Poznaj więcej szczegółów.


S


SEO

SEO, czyli Search Engine Optimization (Optymalizacja dla Wyszukiwarek Internetowych), to zbiór strategii i praktyk, których celem jest poprawa widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania w różnych wyszukiwarkach, takich jak Google, Bing czy Yahoo. Dzięki SEO dąży się do osiągnięcia jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych (bezpłatnych) wyszukiwarek, co może przynieść wiele korzyści, w tym zwiększenie ruchu na stronie, większą ilość potencjalnych klientów oraz wzmocnienie obecności online.

Co to jest SEO? Poznaj więcej szczegółów.

 

Sitemap.xml

Sitemap.xml to specjalny rodzaj pliku XML, który służy do informowania wyszukiwarek internetowych o strukturze i dostępnych na stronie internetowej stronach. Jest to jedna z form sitemapu, która jest przeznaczona specjalnie dla wyszukiwarek, a nie dla użytkowników. Plik sitemap.xml jest często umieszczany w głównym katalogu witryny internetowej i dostarcza informacje, które pomagają wyszukiwarkom indeksować witrynę i określić, które strony powinny być uwzględniane w wynikach wyszukiwania.

Co to jest Sitemap.xml? Poznaj więcej szczegółów.

Słowa kluczowe

Słowa kluczowe (inaczej zwane słowami kluczowymi, frazami kluczowymi lub keywordami) to terminy lub wyrażenia, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarek internetowych, aby znaleźć informacje, produkty, usługi lub treści online związane z ich zainteresowaniami. Słowa kluczowe są podstawowym elementem optymalizacji wyszukiwarek (SEO) i marketingu internetowego, ponieważ pomagają witrynom internetowym być widocznymi w wynikach wyszukiwania.

Co to są słowa kluczowe? Poznaj więcej szczegółów.


SEM

SEM to skrót od Search Engine Marketing, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Jest to forma reklamy internetowej, która ma na celu promowanie stron internetowych poprzez zwiększenie ich widoczności w wynikach wyszukiwania, głównie poprzez płatne kampanie reklamowe. SEM obejmuje zarówno reklamy tekstowe (np. w Google Ads), jak i reklamy wizualne (np. w sieci reklamowej Google). To strategia, która może obejmować różne techniki, takie jak kampanie PPC (płatne kliknięcia) czy SEO (optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych), ale węższe znaczenie SEM często jest kojarzone z płatnymi reklamami, za które płaci się za każde kliknięcie lub wyświetlenie reklamy.

Co to jest SEM? Poznaj więcej szczegółów.


Schema.org

Schema.org to zbiór znormalizowanych tagów strukturalnych, które można dodawać do stron internetowych, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć zawartość strony. Te tagi, nazywane również mikrodanymi, pozwalają wyszukiwarkom lepiej interpretować informacje na stronie, co może wpłynąć na wyświetlanie bogatszych fragmentów w wynikach wyszukiwania. Schema.org zawiera szeroki zestaw typów danych, takich jak osoby, miejsca, wydarzenia, produkty itp., które można wykorzystać do opisu różnych elementów na stronie internetowej. Używanie tagów Schema.org może pomóc w lepszym zrozumieniu treści strony przez roboty wyszukiwarek, co z kolei może wpłynąć na wyświetlanie bardziej użytecznych i wzbogaconych wyników w wyszukiwarce.

Co to jest Schema.org? Poznaj więcej szczegółów.


Social Media Optimization

Social Media Optimization (SMO) to strategia marketingowa skoncentrowana na optymalizacji obecności i aktywności firmy w mediach społecznościowych w celu zwiększenia widoczności, zaangażowania użytkowników i promocji marki. Podobnie jak Search Engine Optimization (SEO) ma na celu zwiększenie widoczności w wyszukiwarkach, SMO ma za zadanie zwiększyć obecność i aktywność marki w różnych platformach społecznościowych.

Co to jest Social Media Optimization? Poznaj więcej szczegółów.


Strona docelowa

Strona docelowa (inaczej mówiąc landing page) to konkretna strona internetowa, na którą użytkownik jest kierowany po kliknięciu w link, baner reklamowy lub inny element na innej stronie internetowej. Jest to strona, do której prowadzi dany odnośnik lub akcja, zwykle zaprojektowana w taki sposób, aby osiągnąć określony cel, na przykład sprzedaż produktu, zbieranie danych kontaktowych, prezentacja informacji itp.

Strony docelowe są często optymalizowane pod kątem konwersji, co oznacza, że są zaprojektowane w taki sposób, aby zachęcić odwiedzających do podejmowania określonych działań, takich jak dokonanie zakupu, wypełnienie formularza kontaktowego lub zapisanie się do newslettera. Są ważnym elementem strategii marketingowej online.

Co to jest strona docelowa? Poznaj więcej szczegółów.


SERP

SERP (Search Engine Results Page) to strona prezentująca listę wyników wyszukiwania, wygenerowaną przez wyszukiwarkę internetową w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. Stanowi kluczową część doświadczenia użytkownika podczas wyszukiwania informacji w sieci.

Co to jest SERP? Poznaj więcej szczegółów.


Szary Kapelusz SEO

Szary Kapelusz SEO obejmuje praktyki, które mieszczą się pomiędzy Białym a Czarnym Kapeluszem SEO. Dzięki niemu można osiągnąć efekty w krótkim okresie czasu, zachowując jednocześnie pewną zgodność z zasadami etyki.

Co to jest Szary Kapelusz SEO? Poznaj więcej szczegółów.


SERM

SERM, czyli Search Engine Reputation Management, to strategia zarządzania reputacją w wyszukiwarkach internetowych. Jest to obszar marketingu online, który skupia się na monitorowaniu, zarządzaniu i poprawianiu wizerunku marki w wynikach wyszukiwania. Głównym celem SERM jest kontrolowanie tego, co pojawia się w wynikach wyszukiwania na temat danej firmy, produktu czy osoby, aby kształtować pozytywny obraz w oczach użytkowników.

Co to jest SERM? Poznaj więcej szczegółów.Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog SEO Spider to narzędzie do analizy i audytu stron internetowych pod kątem optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO). Jest to program komputerowy, który skanuje strony internetowe w celu identyfikacji różnych czynników wpływających na ich widoczność w wynikach wyszukiwania, takich jak struktura URL, tytuły stron, metaopisy, nagłówki, obrazy, linki i wiele innych.

Co to jest Screaming Frog SEO Spider? Poznaj więcej szczegółów.


T


Techniczne SEO

Techniczne SEO (Search Engine Optimization) odnosi się do działań optymalizacyjnych, które skupiają się na strukturze i działaniu technicznym strony internetowej, aby poprawić jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Obejmuje ono różne aspekty związane z budową i funkcjonowaniem witryny, mające na celu ułatwienie wyszukiwarkom zrozumienia, indeksowania i oceny treści.

Co to jest techniczne SEO? Poznaj więcej szczegółów.


U


UX - User Experience

UX, czyli User Experience (doświadczenie użytkownika), odnosi się do ogólnego wrażenia, jakie osoba ma podczas interakcji z produktem, usługą, stroną internetową czy systemem. UX skupia się na tym, jak łatwo, przyjemnie i efektywnie użytkownik może korzystać z danego rozwiązania. Dobrze zaprojektowane doświadczenie użytkownika może wpływać na zadowolenie klienta, lojalność i skuteczność interakcji.

Co to jest User Experience? Poznaj więcej szczegółów.User Intent

User Intent, znany również jako intencja użytkownika, to zamiar lub cel, który użytkownik ma w trakcie wykonywania określonych działań, takich jak przeglądanie internetu, wyszukiwanie informacji, czy dokonywanie zakupów online.

Co to jest User Intent? Poznaj więcej szczegółów.


W


Współczynnik konwersji

Współczynnik konwersji to miara używana w marketingu internetowym i e-commerce do określenia skuteczności kampanii reklamowej, strony internetowej, czy innego środka marketingowego. Ten współczynnik mierzy odsetek użytkowników, którzy wykonują pożądaną akcję (taką jak dokonanie zakupu, zapisanie się do newslettera, pobranie pliku itp.) spośród wszystkich odwiedzających stronę lub reagujących na reklamę.

Co to jest współczynnik konwersji? Poznaj więcej szczegółów.


Wyniki organiczne

Wyniki organiczne w wyszukiwarkach internetowych odnoszą się do naturalnych, nieodpłatnych rezultatów wyszukiwania, które pojawiają się na stronie wyników wyszukiwania (SERP) w odpowiedzi na zapytania użytkowników. Są to strony internetowe, które algorytmy wyszukiwarek uznają za najbardziej zgodne i wartościowe dla danego zapytania, nie wynikające bezpośrednio z opłat czy reklamodawców.

Co to są wyniki organiczne? Poznaj więcej szczegółów.


Y


Yoast SEO

Yoast SEO to popularny plugin do WordPressa, który pomaga w optymalizacji stron internetowych pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO - Search Engine Optimization).

Co to jest Yoast SEO? Poznaj więcej szczegółów.


Z


Zagęszczenie słów kluczowych

Zagęszczenie słów kluczowych, nazywane również nasyceniem słów kluczowych lub keyword density, to stosunek liczby wystąpień konkretnych słów kluczowych do ogólnej liczby słów na stronie internetowej. Jest to istotny czynnik w strategii optymalizacji dla wyszukiwarek (SEO), ponieważ pomaga ocenić, o czym jest dana strona internetowa i jak bardzo odpowiada na zapytania użytkowników.

Co to jest zagęszczenie słów kluczowych? Poznaj więcej szczegółów.


Zasięg w Social Media

Zasięg w social media odnosi się do liczby unikalnych użytkowników lub kont, którzy widzieli treść (np. post, zdjęcie, wideo) opublikowaną przez danego użytkownika lub firmę na platformie społecznościowej. Jest to miara, która określa, jak szeroko rozprzestrzenia się treść w danym środowisku społecznościowym i jak wiele osób mogło ją zobaczyć.

Co to jest zasięg w Social Media? Poznaj więcej szczegółów.