Co to są linki UTM

 

UTM – skrót od Urchin Tracking Module

 

Linki UTM wywodzą się od Urchin Tracking Module, który był pierwotnym systemem analizy ruchu internetowego. Skrót UTM obecnie odnosi się do specjalnych parametrów, które są dodawane do adresów URL w celu dokładnego śledzenia i analizy ruchu na stronie internetowej.

 


Parametry dodawane do URL, służące do śledzenia ruchu

 

Linki UTM składają się z kilku parametrów, zazwyczaj dodawanych do końca standardowego adresu URL. Oto najważniejsze z nich:


utm_source: To miejsce, skąd pochodzi ruch na Twoją stronę. Może to być nazwa konkretnej kampanii reklamowej, adres strony internetowej, czy też newsletter. Dzięki temu parametrowi wiesz, skąd użytkownicy trafili na Twoją stronę.


utm_medium: Ten parametr mówi nam, jakie medium przyciągnęło użytkownika. Czy to był e-mail, kliknięcie w płatne ogłoszenie (CPC), czy może inny sposób? Dzięki Medium dowiadujemy się, które kanały marketingowe są najskuteczniejsze.


utm_campaign: Identifikuje konkretną kampanię marketingową lub promocyjną. Jeśli prowadzisz kilka kampanii jednocześnie, dzięki temu parametrowi z łatwością odróżnisz, która kampania przyniosła najlepsze rezultaty.


utm_term: Ten parametr jest szczególnie ważny w kampaniach płatnych. Oznacza on konkretne słowo kluczowe, które przyciągnęło użytkownika. Dzięki niemu zorientujesz się, które słowa kluczowe są najbardziej efektywne.


utm_content: Pozwala na rozróżnienie różnych elementów reklamy. Jeśli masz kilka wariantów banerów lub różne treści reklamowe, dzięki temu parametrowi będziesz wiedział, który z nich przyniósł lepsze rezultaty.

 

Dzięki dodaniu tych parametrów do linków, osoby odpowiedzialne za analizę ruchu na stronie mogą śledzić, skąd pochodzą użytkownicy, w jaki sposób dowiedzieli się o danej ofercie, czy kliknęli na reklamę, oraz jakie słowa kluczowe przyciągnęły ich uwagę. To z kolei umożliwia dokładniejszą analizę skuteczności działań marketingowych i dostosowywanie strategii na podstawie zebranych danych.

 

 

Cel i korzyści z linków UTM

 

Śledzenie skuteczności marketingu online


Linki UTM pełnią kluczową rolę w śledzeniu skuteczności działań marketingowych w internecie. Pozwalają one dokładnie monitorować, skąd pochodzi ruch na stronie internetowej, umożliwiając marketerom zrozumienie, które kampanie czy kanały marketingowe są najbardziej efektywne. Dzięki temu można precyzyjnie ocenić zwrot z inwestycji (ROI) i dostosować strategię marketingową.

 

Analiza źródeł ruchu


Parametry UTM umożliwiają szczegółową analizę źródeł ruchu. Dzięki nim można zidentyfikować, czy użytkownicy przychodzą z konkretnych kampanii reklamowych, odnośników na stronach partnerskich czy też z różnych kanałów społecznościowych. To kluczowe informacje, które pomagają lepiej zrozumieć, skąd pochodzi ruch i gdzie warto skoncentrować wysiłki marketingowe.

 

Optymalizacja kampanii marketingowych


Korzystając z danych dostarczanych przez linki UTM, marketerzy mogą skutecznie optymalizować swoje kampanie. Analiza parametrów UTM pozwala na identyfikację najbardziej skutecznych elementów kampanii, co umożliwia dostosowanie strategii do rzeczywistych preferencji i zachowań użytkowników. To kluczowy krok w doskonaleniu skuteczności działań marketingowych.

 

Personalizacja doświadczenia użytkownika


Linki UTM pozwalają na personalizację doświadczenia użytkownika. Dzięki śledzeniu, skąd użytkownik pochodzi i jakiej treści szukał, można dostosować treści na stronie docelowej, tworząc bardziej zindywidualizowane i skierowane do konkretnego segmentu odbiorców doświadczenie. To z kolei przyczynia się do zwiększenia zaangażowania użytkowników i konwersji.

Podsumowując, linki UTM są niezastąpionym narzędziem w analizie, optymalizacji oraz personalizacji działań marketingowych online.

 


Tworzenie Linków UTM

 

Narzędzia online do generowania linków UTM


Istnieje wiele łatwo dostępnych narzędzi online, które ułatwiają generowanie linków UTM. Te narzędzia są zwykle intuicyjne i umożliwiają wprowadzenie wszystkich potrzebnych parametrów w prosty sposób. Przykłady takich narzędzi to:


Google Campaign URL Builder: Narzędzie oferowane przez Google, które umożliwia szybkie i łatwe dodawanie parametrów UTM do linków.


Bitly: Popularna platforma do skracania linków, która również pozwala na dodawanie parametrów UTM podczas tworzenia krótkich linków.

Korzystanie z narzędzi online jest wygodne, zwłaszcza dla osób, które nie są zaznajomione z ręcznym dodawaniem parametrów do URL.

 

Ręczne dodawanie parametrów do URL


Jeśli preferujesz pełną kontrolę nad procesem lub chcesz dostosować linki UTM w bardziej zaawansowany sposób, możesz ręcznie dodawać parametry do URL. Oto jak to zrobić:


Dodawanie „?” do URL: Zacznij od dodania znaku zapytania „?” na końcu adresu URL, przed dodaniem pierwszego parametru UTM.


Dodawanie parametrów UTM: Dodawaj poszczególne parametry, oddzielając je od siebie znakiem „&". Na przykład:

 • utm_source=kampania_reklamowa
 • utm_medium=e-mail
 • utm_campaign=letnia_promocja

Cały link UTM może wyglądać tak:
https://www.twojastrona.com/?utm_source=kampania_reklamowa&utm_medium=e-mail&utm_campaign=letnia_promocja

 

Zachowanie spójności: Ważne jest, aby stosować spójne i logiczne nazwy parametrów, aby łatwo było analizować dane w późniejszym czasie.


Ręczne dodawanie parametrów daje większą elastyczność, ale wymaga uważności, aby uniknąć błędów w strukturze linku.
Zarówno narzędzia online, jak i ręczne dodawanie parametrów do URL są skutecznymi metodami tworzenia linków UTM, a wybór zależy od preferencji użytkownika i stopnia zaawansowania analizy.

 


Zasady korzystania z linków UTM

 

Konsekwencje błędnej konfiguracji


Niezawodność danych: Błędy w konfiguracji linków UTM mogą prowadzić do nieprawidłowego zbierania danych analitycznych. Niepoprawnie skonfigurowane parametry mogą wprowadzić w błąd analizy i uniemożliwić precyzyjne śledzenie źródeł ruchu.


Błędne decyzje marketingowe: Nieprawidłowe dane mogą skutkować podejmowaniem błędnych decyzji marketingowych. Marketerzy mogą bazować na nieścisłych informacjach, co prowadzi do nieefektywnych kampanii i marnowania zasobów.


Zniekształcenia wskaźników skuteczności: Błędy w konfiguracji mogą wpłynąć na miary, takie jak ROI, konwersje czy efektywność kampanii. Niemożność dokładnego śledzenia skuteczności działań marketingowych może prowadzić do utraty zaufania do analizy danych.

 

Bezpieczeństwo i prywatność użytkowników


Ochrona danych osobowych: Warto dbać o ochronę prywatności użytkowników. Niektóre informacje, takie jak identyfikacja źródła ruchu, mogą być wrażliwe. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać zasad prywatności i regulacji dotyczących ochrony danych osobowych.


Dobre praktyki dotyczące linków UTM w e-mailach: W przypadku kampanii e-mailowej należy stosować linki UTM ostrożnie. Długie i zawiłe linki mogą budzić podejrzenia użytkowników i być uznawane za potencjalne zagrożenie. Dlatego ważne jest, aby stosować się do dobrych praktyk dotyczących linków w wiadomościach e-mail.


Informowanie użytkowników: Jeśli zbierasz dane poprzez linki UTM, należy poinformować użytkowników o tym fakcie w polityce prywatności. Transparentność wobec użytkowników buduje zaufanie i pomaga w przestrzeganiu regulacji dotyczących ochrony prywatności.

Zasady korzystania z linków UTM obejmują precyzyjną konfigurację, ostrożność w kontekście bezpieczeństwa i ochrony prywatności użytkowników, a także rzetelne informowanie o zbieraniu danych.

 


Przykłady zastosowania linków UTM

 

Kampanie reklamowe na platformach społecznościowych


Facebook Ads:

 • Tworzenie linków UTM pozwala monitorować skuteczność kampanii na Facebooku. Można odróżnić, które ogłoszenia generują najwięcej ruchu, a które przynoszą najwyższe konwersje.
 • Przykładowy link UTM: https://www.twojastrona.com/?utm_source=facebook&utm_medium=ads&utm_campaign=wiosenna_promocja

 

Instagram Ads:

 • Podobnie jak w przypadku Facebooka, linki UTM pozwalają na śledzenie wyników kampanii reklamowych na Instagramie. Dzięki nim można analizować, które treści są najbardziej angażujące dla użytkowników.
 • Przykładowy link UTM: https://www.twojastrona.com/?utm_source=instagram&utm_medium=ads&utm_campaign=letnie_nowości

 

E-maile marketingowe


Newslettery:

 • Stosowanie linków UTM w linkach zamieszczonych w newsletterach umożliwia śledzenie skuteczności kampanii e-mailowej. Marketerzy mogą dowiedzieć się, które treści przyciągają największą uwagę odbiorców.
 • Przykładowy link UTM: https://www.twojastrona.com/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=marzec_promocyjny

 

Kampanie remarketingowe:

 • Linki UTM są użyteczne w kampaniach remarketingowych. Pozwalają na identyfikację użytkowników, którzy wracają na stronę po otrzymaniu e-maila, co umożliwia dostosowanie treści do ich wcześniejszych interakcji.
 • Przykładowy link UTM: https://www.twojastrona.com/?utm_source=remarketing&utm_medium=email&utm_campaign=nowa_kolekcja

 

Kampanie Google Ads


Reklamy tekstowe:

 • Linki UTM są niezastąpione w analizie skuteczności kampanii Google Ads. Pozwalają na monitorowanie, które frazy kluczowe generują najwięcej kliknięć i konwersji.
 • Przykładowy link UTM: https://www.twojastrona.com/?utm_source=google&utm_medium=ads&utm_campaign=wyprzedaż_lato

 

Kampanie Display:

 • W przypadku kampanii display, linki UTM pomagają w identyfikacji najbardziej efektywnych banerów czy grafik. Pozwalają lepiej dostosować treści do preferencji użytkowników.
 • Przykładowy link UTM: https://www.twojastrona.com/?utm_source=google&utm_medium=display&utm_campaign=nowa_kolekcja

Wszystkie te przykłady pokazują, jak linki UTM mogą być skutecznym narzędziem w analizie i optymalizacji różnych rodzajów kampanii marketingowych.