Co to jest Google Trends

 

Google Trends to narzędzie udostępnione przez Google, które analizuje ogromne ilości danych wyszukiwanych przez użytkowników w Google. Następnie prezentuje te dane w formie wykresów i grafik, ukazując wzorce zainteresowań w danym okresie czasu. Narzędzie to uwzględnia również lokalizację i inne filtry, co pozwala na dokładne określenie, które frazy kluczowe są aktualnie popularne.

 

 

Jak działa Google Trends?


Wyszukiwanie jest bardzo proste. Gdy tylko zaczniesz wpisywać zapytanie w pole wyszukiwania, pojawi się lista z podpowiedziami. Są to podpowiedzi Googla, które można zbadać. Wystarczy kliknąć jeden z nich lub po prostu wpisać inną interesującą Cię frazę.

 

Google Trends: Wyszukiwarka z podpowiadanymi tematami.

Google Trends: Wyszukiwarka z podpowiadanymi tematami.

 

Podpowiadane tematy są wyświetlane zgodnie z tym co wpisują użytkownicy Google. Może się zdarzyć, że podpowiedzi będą zawierały błędy ortograficzne, czy skróty myślowe w różnych językach.
Warto zauważyć, że jest różnica między wyszukiwanym tematem i tak samo brzmiącym hasłem, które wyszukujesz.

Google Trends: Różnica między tematem a wyszukiwanym słowem kluczowy

Google Trends: Różnica między tematem a wyszukiwanym słowem kluczowy

 

Jak odczytywać wyniki Google Trends


Wyniki, jakie się pokażą, możesz eksplorować w skali całego świata lub konkretnego regionu. Do tego służy menu rozwijane z opcją filtrowania wyników.
Po najechaniu na wykres wyświetlą się konkretne wartości w zależności od punktu najechania kursorem.

Google Trends: szczegóły wyników

Google Trends: szczegóły wyników

 

Wartości widoczne na diagramie nie odzwierciedlają jednak konkretnej liczby wyszukiwań. Są one normalizowane i indeksowane w skali od 1 do 100.

 

 
Jak Google Trends wspiera strategię SEO

 

Analiza porównawcza fraz kluczowych


Porównywanie różnych słów kluczowych


Google Trends umożliwia porównywanie różnych fraz kluczowych, co pozwala dokładniej określić, które z nich są najbardziej atrakcyjne dla użytkowników. Porównanie może obejmować różne regiony, kategorie czy platformy wyszukiwania.
Google Trends umożliwia porównanie do pięciu tematów lub terminów. Dobrą praktyką jest porównywanie tematu z innymi tematami a frazy z innymi frazami.

Google Trends: Porównanie trzech słów kluczowych

Google Trends: Porównanie trzech słów kluczowych

 

Wybór fraz o stabilnej lub rosnącej tendencji


Wybierając frazy kluczowe o stabilnej popularności lub rosnącej tendencji, specjaliści SEO mogą zoptymalizować treści pod kątem tych słów, co przekłada się na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

 

Wgląd w trendy wyszukiwania


Google Trends udostępnia także w czasie rzeczywistym informacje, które aktualnie są na topie. Jest to wiedza z zakresu, m.in.: zdrowia, biznesu, nauki i techniki, sportu, rozrywki. W ten sposób można wykazywać związki między popularnością pewnych fraz a bieżącymi wydarzeniami, co jest użyteczne dla mediów, agencji PR czy firm monitorujących wizerunek marki.

 

Google Trends: Trendy wyszukiwania w czasie rzeczywistym

Google Trends: Trendy wyszukiwania w czasie rzeczywistym

 


Określanie sezonowości


Zrozumienie sezonowych zmian w wyszukiwaniach


Google Trends pozwala na identyfikację sezonowych zmian w wyszukiwaniach, co jest kluczowe przy planowaniu kampanii SEO dostosowanych do określonych okresów w roku.

 

Dostosowanie strategii SEO do zmieniających się potrzeb użytkowników


Zrozumienie sezonowości pozwala także na dostosowanie strategii SEO, co może poprawić efektywność działań i zwiększyć ruch na stronie w określonych okresach.

 

 

Lokalizacja i język


Dostosowanie strategii SEO do lokalnych trendów


Google Trends umożliwia analizę lokalnych trendów wyszukiwania, co jest istotne dla lokalnych firm działających w określonych regionach, a także dla marketerów, badaczy rynku i innych profesjonalistów, którzy chcą dostosować treści do konkretnej grupy odbiorców.

 

Analiza popularności fraz kluczowych w konkretnych regionach


Dostosowanie strategii do preferencji językowych i regionalnych również może znacząco wpłynąć na skuteczność działań SEO.

 

 

Przykłady skutecznego wykorzystania Google Trends w SEO

 

Kreatywne dostosowanie treści do aktualnych zainteresowań


Przykład: Firma „X” może wykorzystać Google Trends, aby dostosować treści na swojej stronie internetowej do najbardziej popularnych fraz kluczowych w danym okresie, co może skutkować wzrostem ruchu.

 

Wykorzystanie danych do planowania kampanii reklamowych


Przykład: Agencja reklamowa „Y” może przeanalizować dane z Google Trends, aby lepiej dopasować treści reklamowe do aktualnych trendów, co może przynieść zwiększoną konwersję.

 

Monitorowanie skuteczności działań SEO na podstawie zmian w trendach


Przykład: Strona internetowa „Z” może korzystać z Google Trends, by monitorować zmiany w trendach wyszukiwania. Może to pomóc w szybkim reagowaniu na zmieniające się preferencje użytkowników i wprowadzanie odpowiednich zmian na stronie zgodnie z nimi.