Co to jest Disavow links

 

Disavow links to narzędzie stosowane w dziedzinie optymalizacji wyszukiwarek internetowych (SEO), które pozwala właścicielom witryn internetowych informować Google o linkach, które chcieliby odciąć od swojej strony internetowej. 

W skrócie, jeśli witryna otrzymuje linki z niezaufanych, niskiej jakości stron internetowych lub stron, które łamią zasady Google, właściciel witryny może zastosować narzędzie Disavow links, aby wskazać, że nie chce być powiązany z tymi konkretnymi linkami. Jest to sposób na ochronę przed ewentualnymi karami algorytmicznymi Google związanych z niepożądanymi linkami zwrotnymi. 

Jednak narzędzie Disavow links należy używać ostrożnie, ponieważ nieprawidłowe zastosowanie może negatywnie wpłynąć na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Zazwyczaj zaleca się najpierw podjęcie prób usunięcia niepożądanych linków poprzez kontakt z właścicielami stron internetowych, zanim zostanie użyte narzędzie Disavow links.Sytuacje, w których warto rozważyć użycie narzędzia Disavow Links

 

Gwałtowny spadek widoczności w wynikach wyszukiwania

Jeśli nagle zauważysz znaczący spadek pozycji twojej witryny w wynikach wyszukiwania, może to być sygnał, że Google negatywnie ocenia linki zwrotne prowadzące do twojej strony. W takim przypadku warto przeprowadzić audyt linków i rozważyć użycie narzędzia Disavow Links.

 

Otrzymywanie linków z niskiej jakości lub niezaufanych stron

Kiedy witryna otrzymuje linki zwrotne z stron internetowych o niskiej jakości, spamujących lub podejrzanych, może to zaszkodzić reputacji witryny w oczach wyszukiwarek. Jeśli nie można usunąć tych linków poprzez kontakt z właścicielami stron, używanie narzędzia Disavow Links może być konieczne.

 

Wykrycie sztucznych lub spamowych linków zwrotnych

Czasami witryny mogą stać się ofiarami nieuczciwych praktyk SEO, które obejmują tworzenie sztucznych lub spamowych linków zwrotnych do nich. Gdy taka działalność zostanie wykryta, istnieje ryzyko, że Google potraktuje witrynę niekorzystnie. W takich przypadkach warto szybko zidentyfikować te linki i skorzystać z narzędzia Disavow Links w celu ochrony reputacji witryny przed ewentualnymi konsekwencjami.

 

Jak używać Disavow Links? Oto krok po kroku instrukcja korzystania z tego narzędzia

 

Przygotowanie listy niechcianych linków

Przed rozpoczęciem procesu należy skompletować listę wszystkich linków zwrotnych, które chcesz odrzucić. Możesz uzyskać te informacje poprzez analizę linków przychodzących za pomocą różnych narzędzi SEO lub raportów z Google Search Console.

 

Przejście do Narzędzia do Disavow Links w Google Search Console

  • Zaloguj się do swojego konta Google Search Console.
  • Wybierz właściwą właściciela witryny, jeśli masz więcej niż jedną.
  • Wybierz swoją witrynę spośród dostępnych właścicieli.
  • W lewym menu wybierz sekcję "Linki".
  • W sekcji "Linki" wybierz "Zarządzanie linkami odwołującymi".

 

Przesłanie pliku zawierającego listę niechcianych linków lub wprowadzenie ich ręcznie

  • Na ekranie "Zarządzanie linkami odwołującymi" znajdziesz opcję "Zgłoś linki do odrzucenia".
  • Możesz przesłać plik tekstowy zawierający listę linków, które chcesz odrzucić, lub wprowadzić te linki ręcznie.
  • W przypadku przesyłania pliku upewnij się, że jest on w odpowiednim formacie, zgodnym z wymaganiami Google.

 

Potwierdzenie akcji i monitorowanie efektów

  • Po przesłaniu listy linków oczekuj na potwierdzenie ze strony Google.
  • Po zakończeniu procesu monitoruj efekty. Choć Google zazwyczaj nie przekazuje bezpośredniej informacji zwrotnej na temat odrzucenia linków, możesz regularnie monitorować raporty dotyczące linków w Google Search Console, aby śledzić zmiany w profilu linków i ocenie witryny przez algorytmy Google.

 

Ostrzeżenia i przestrogi dotyczące ostrożnego używania narzędzia Disavow Links

 

Upewnienie się, że nie jest możliwe usunięcie niechcianych linków w pierwszej kolejności

Zanim zdecydujesz się skorzystać z narzędzia Disavow Links, staraj się najpierw skontaktować z właścicielami stron internetowych, z których pochodzą niechciane linki. W niektórych przypadkach możliwe jest usunięcie lub dezaktywacja tych linków, co jest preferowanym sposobem rozwiązania problemu.

 

Unikanie nadmiernego stosowania narzędzia, co może prowadzić do negatywnych skutków dla SEO

Używanie narzędzia Disavow Links powinno być świadome i zrównoważone. Nadmierne odrzucanie linków, zwłaszcza tych, które mogą być wartościowe dla twojej witryny, może spowodować utratę naturalnego linkowego profilu, co może negatywnie wpłynąć na widoczność w wynikach wyszukiwania.

 

Regularne monitorowanie sygnałów związanych z wydajnością strony po zastosowaniu narzędzia

Po zastosowaniu narzędzia Disavow Links ważne jest regularne monitorowanie sygnałów związanych z wydajnością strony, takich jak ruch organiczny, pozycje w wynikach wyszukiwania, wskaźniki zaangażowania użytkowników itp. W ten sposób będziesz mógł śledzić ewentualne zmiany w widoczności i reagować na nie w odpowiedni sposób.

Pamiętaj, że narzędzie Disavow Links to narzędzie używane w ostateczności i powinno być stosowane ostrożnie oraz po przemyśleniu wszystkich alternatywnych rozwiązań. Przed jego użyciem zawsze rozważaj konsekwencje i skonsultuj się z ekspertami SEO, jeśli jest to konieczne.