Czy powinienem prowadzić blog na swojej stronie www?

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na założenie strony internetowej, aby promować swoją działalność lub dzielić się wiedzą na różne tematy. W tym kontekście coraz częściej pojawia się pytanie, czy warto prowadzić blog na swojej stronie internetowej. Sprawdź najważniejsze powody, dla których blog jest istotny dla Twojej witryny.

 

Dlaczego warto prowadzić blog?

Blogowanie jest ważne dla Twojej witryny z wielu powodów i powinno być traktowane jako istotna część strategii marketingowej. Prowadzenie bloga staje się coraz bardziej popularne i stanowi ciekawą formę dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniami. W dzisiejszych czasach wiele firm, przedsiębiorstw oraz osób prywatnych decyduje się na założenie bloga na swojej stronie internetowej, aby przyciągnąć nowych użytkowników, zwiększyć zaangażowanie klientów oraz budować pozytywny wizerunek swojej marki.

Dzięki blogowi można dzielić się swoimi przemyśleniami na różne tematy oraz nawiązywać interakcje z użytkownikami. Ponadto regularne publikowanie wartościowych treści na blogu może wpłynąć pozytywnie na wizerunek marki oraz przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie internetowej. Zobacz, dlaczego jeszcze warto prowadzić blog.

 

Blog pomoże Ci zbudować widoczność w sieci na frazy edukacyjne i poradnikowe

Jeżeli chcesz zwiększyć widoczność swojej strony w internecie, tworzenie wpisów blogowych nasyconych odpowiednimi słowami kluczowymi z pewnością Ci w tym pomoże. W przypadku artykułów blogowych najlepiej sprawdzą się frazy edukacyjne sugerujące, że użytkownik szuka na dany temat wiedzy, np. co to jest grafika wektorowa, oraz poradnikowe, np. jak zrobić chleb bananowy. Odpowiednio dobrane słowa kluczowe uwzględniają potrzeby odbiorców na wszystkich etapach budowy świadomości o produkcie bądź usłudze i pomagają pozyskać istotne informacje, w ostatecznie podjąć decyzję o zakupie.

 

Blogowanie zwiększy ruch w Twojej witrynie

Prowadzenie bloga buduje ruch na stronie i może pomóc nam przyciągnąć potencjalnych klientów. W jaki sposób? Jeśli będziesz poruszać interesujące odbiorców tematy, użytkownicy będą chętnie odwiedzać Twoją stronę, zwłaszcza jeżeli będzie znajdować się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. Twoje wpisy blogowe mogą dostarczać odbiorcom przydatne wskazówki i poszerzać ich wiedzę na wybrany temat. Dzięki temu możesz zyskać stałych czytelników swojego bloga. Wzrasta również szansa, że osoby czytające Twój blog zainteresują się Twoim produktem lub usługą i zdecydują się skorzystać z oferty.

 

Treści blogowe wspierają pozycjonowanie strony/sklepu

Dzięki treściom zamieszczanym na blogu wspierasz pozycjonowanie strony lub sklepu. Duża liczba treści pozwala Ci budować widoczność na frazy kluczowe (frazy poradnikowe, edukacyjne, long tail), a wysoka widoczność może przełożyć się na wzrost ruchu na stronie. Duża liczba treści na blogu zwiększa także częstotliwość indeksowania strony, poprawia linkowanie wewnętrzne i może zwiększyć liczbę linków przychodzących. Wszystkie te elementy wpływają na efekty strategii SEO.

 

Za pomocą bloga możesz budować widoczność na frazy long tail

Frazy long tail, nazywane są także frazami z długim ogonem. Czym się charakteryzują? Zwykle są rozbudowane i zawierają ponad 3 słowa. Świetnie przedstawiają zamiary użytkownika i chociaż używa się ich rzadziej od fraz generycznych, to częściej powodują konwersje. Przykładem takiej frazy blogowej long tail może być “jakie buty do biegania po asfalcie” czy “jaki rower miejski wybrać” - znajdziemy tutaj dokładne informacje dotyczące oczekiwań użytkownika.

 

Za pomocą bloga możesz wspierać pozyskiwanie leadów

Na początku wyjaśnijmy, czym jest lead. To osoba zainteresowana oferowaną usługą bądź produktem. Inaczej mówiąc, lead jest potencjalnym klientem. Jeśli chcesz pozyskać lead, warto wykorzystać w tym celu treści marketingowe. Przydatne są tutaj zwłaszcza wpisy blogowe, które pozwalają na:

 • wsparcie procesu pozycjonowania;
 • budowę ruchu w witrynie;
 • zwiększenie konwersji;
 • budowę świadomości marki;
 • pokazanie się z pozycji eksperta.

Kiedy odbiorca będzie postrzegał Cię jako eksperta, istnieje szansa, że będzie chciał skorzystać z Twoich usług/produktów. Dobrym rozwiązaniem jest również pisanie dodatkowych treści, do których dostęp mają wyłącznie zarejestrowani użytkownicy.

 

Za pomocą bloga rozbudujesz profil linków wewnętrznych i przychodzących

Publikując artykuł na blogu, masz szansę wypromować nie tylko jeden wpis, ale także inne publikacje. W jaki sposób to zrealizować? Kiedy napiszesz artykuł, dodaj do niego linki wewnętrzne do powiązanych tekstów, które zostały opublikowane na Twojej stronie wcześniej. Pamiętaj także, by dodać link do nowego artykułu w innych wpisach, zamieszczonych wcześniej w witrynie. Dodając nowy link do starych artykułów na blogu, pokazujesz wyszukiwarce, że teksty zaktualizowano. Z tego powodu dodanie linków do tekstów na blog jest niezwykle ważne i nie należy o nim zapominać. W treściach blogowych w sklepie internetowym możesz także linkować do polecanych produktów, co może poprawić nie tylko strukturę strony, ale jednocześnie zwiększyć liczbę konwersji.
Z kolei linkowanie zewnętrzne polega na zdobywaniu odnośników z innych stron. Linki przychodzące są bardzo ważne, ponieważ algorytm Google uznaje, że witryny, do których prowadzi dużo linków z innych stron, są bardziej wartościowe. Wielu ekspertów twierdzi, że linki zwrotne to trzeci najistotniejszy czynnik optymalizacji pod kątem SEO. Pisząc teksty, które mają wartość nie tylko dla potencjalnych klientów, ale również dla innych firm będących liderami w branży, łatwiej uzyskasz właściwe linki.

 

Odpowiednie treści (evergreen content) budują długofalowe efekty

Jak prowadzić blog, by odpowiednio wypromować go w sieci i budować stały ruch? Zadbaj o to, by na stronie publikować evergreen content, co oznacza “treści wiecznie zielone”. To teksty, które są na tyle uniwersalne, że zawsze będą budzić zainteresowanie użytkowników i nie tracą na aktualności mimo upływu czasu. Jeżeli tworzymy artykuł np. o prezentach na Boże Narodzenie, czy letnich sukienkach, to artykuły te będą popularne sezonowo. Przykładem evergreen contentu, mogą być tematy, takie jak:

 • Jak wyczyścić pralkę?
 • Ćwiczenia relaksacyjne
 • Co to jest content marketing?

Zaletami evergreen content jest łatwa optymalizacja pod wyszukiwarkę, ponieważ treść opiera się zwykle o często wpisywane frazy. Ponadto takie teksty pozwalają nam zbudować większy ruch na stronie ze względu na swoją uniwersalność. Tego rodzaju treści zapewniają efekty na lata. Ciągłe aktualizowanie treści i szukanie nowych tematów zajmuje sporo czasu i przynosi jedynie krótkotrwałe efekty. A tworzenie evergreen content z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

 

Zyskujesz treści do social mediów

Prowadzenie bloga pozwala również wypromować się w social mediach. Pisząc nowy artykuł, tworzysz treści, które inni mogą udostępniać na Facebooku, Pintereście czy Twitterze. W ten sposób możesz zaprezentować się wśród użytkowników, którzy jeszcze Cię nie znają. Ponadto treści blogowe można wykorzystać do wpisów w kanałach społecznościowych. Nie musisz wyszukiwać nowych tematów, możesz skorzystać z wpisów na blog. Dzięki temu oszczędzasz czas.

 

Pisanie bloga jest bezpłatne

Prowadzenie bloga jest bezpłatne, co jest dużym plusem. Trzeba jednak zainwestować czas w przygotowywanie artykułów. Należy zadbać o dobór odpowiedniego tematu oraz istotnych fraz, linkowania, zwrócić uwagę na poprawność stylistyczną, układ tekstu i starać się zaciekawić czytelnika. Jeśli poświęcimy na artykuły blogowe odpowiednią ilość czasu, możemy liczyć na budowę widoczności i ruchu na stronie, a także przyciągnięcie potencjalnych klientów przy relatywnie niskich kosztach, jeśli zdecydujemy się na samodzielne tworzenie treści.

 

Pokażesz się użytkownikom jako ekspert

Pisząc merytoryczne artykuły na temat ciekawostek z branży, masz szansę pokazać się odbiorcom jako profesjonalista. W ten sposób wzbudzasz ich zaufanie, zwłaszcza jeśli w tekście zaproponujesz rozwiązanie jakiegoś problemu lub odpowiesz na najczęściej zadawane pytania (tematy najłatwiej dobrać poprzez wyszukiwanie najpopularniejszych fraz). Kiedy odbiorcy spotkają się z problemem opisywanym w Twoim artykule, mogą przypomnieć sobie o Twojej firmie i chętniej skorzystają z Twojej oferty. Tworząc wpisy, staraj się wczuć w punkt widzenia klienta, jego potrzeby i oczekiwania.

 

Zbudujesz relacje z klientami

Jeżeli zastanawiasz się, jak prowadzić blog, pamiętaj, że ważne jest także budowanie relacji z odbiorcami. Jeżeli teksty są interesujące i skonstruowane w przyjazny sposób, to czytelnicy będą chętnie wracać na Twój blog. Kiedy odbiorcy mają pozytywne skojarzenia z Twoją marką, wzrasta szansa na to, że skorzystają z usług/produktów.

 

Prowadzenie bloga pomoże Ci generować konwersję

Budując świadomość marki oraz zaufanie odbiorców poprzez blogowanie, możesz znacznie zwiększyć konwersję. Artykuły pomagające rozwiązywać problemy, które spotykają czytelników, pisane przystępnym językiem, mogą sprawić, że więcej osób będzie kojarzyć Twoją markę. Klienci wolą inwestować w usługi lub produkty firmy, którą znają od tzw. ludzkiej strony, a pisząc artykuły blogowe, masz szansę pokazać się nie tylko jako ekspert, ale również jako człowiek. Co więcej, w treściach blogowych możesz linkować do polecanych produktów - to prosty, ale skuteczny sposób, by zaprowadzić użytkownika do konwersji.

 

Jak wypromować blog w sieci?

Prezentujemy wskazówki, które pomogą Wam wypromować blog w internecie:

 • wykorzystuj narzędzia SEO i promuj swój blog w bezpłatnych wynikach wyszukiwania;
 • zachęcaj użytkowników do dyskusji, np. poprzez zadanie pytania pod koniec artykułu;
 • informuj o swoich artykułach blogowych w social mediach;
 • promuj wpisy blogowe na forach branżowych oraz Linkeldn;
 • zamieszczaj komentarze na innych blogach z Twojej branży, podając w nich link do artykułu;
 • umieść link do bloga w stopce mailowej, newsletterze;
 • wysyłaj swoim klientom linki do nowych wpisów blogowych.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do lektury artykułu Jak promować bloga? Poznaj 13 skutecznych sposobów.

 

Czy powinienem prowadzić blog na swojej stronie www? Podsumowanie

Wiele argumentów przemawia za tym, że warto prowadzić blog na swojej stronie www. Należą do nich zwiększenie widoczności witryny, budowanie ruchu na stronie, wspieranie pozycjonowania strony/sklepu, jak również budowanie autorytetu w branży, a także zwiększenie zaangażowania użytkowników. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy, by nasz blog przynosił efekty w postaci zainteresowania odbiorców oraz zwiększenia konwersji, należy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i starannie przygotowywać każdy wpis. Należy pamiętać o optymalizacji artykułów pod kątem wyszukiwarek, poruszaniu interesujących dla czytelników tematów, systematycznej publikacji oraz o poprawności stylistycznej i zaciekawieniu odbiorcy.